Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja kontrastu przez PWM

08 Lis 2005 21:42 2327 10
  • Poziom 21  
    Witam,
    Mam pewien problem:
    Posiadam procesor ATmega32 i chciałem regulować kontrast wyświetlacza graficznego poprzez PWM.
    Program nie jest dla mnie problemem, lecz problem pojawił się przy rozwiązaniu układowym.

Wyświetlacz wymaga do kontrastu napięcia ujemnego ok -7,5V. Zastosowałem układ widoczny na obrazku, jak można go przerobić lub może jakaś zupełnie inna propozycja układowa do stterowania kontrastu przez PWM.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Ja bym zrobił to tak. Zastosowanie transoptora nie jest może zbyt eleganckim pomysłem, ale chyba jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
  • Poziom 21  
    Transoptor może ciekawy.
    Ale muszę sterować układ ICL7660 "plusem" To jego zasilanie reguluje a on zmienia mi napięcie na ujemne.
    Czy przez transoptor da się tak zrobić?
  • Poziom 21  
    Wzmacniacz operacyjny pracuje jako stabilizator napięcia. Dzielnik napięciowy R1, R2 dobierz tak żeby przy 5V na wejściu "+" (wtedy wypełnienie 100%-zakładam że AVRa zasilasz 5V) na wyjściu wzmacniacza operacyjnego było 7,5V. Wydaje mi się że tranzystor T2 jest nie potrzebny bo ICL nie pobiera dużo prądu.
    Odnośnie poprzedniego schematu:
    Jak dasz na wyjście układ całkujący to będziesz miał napięcie proporcjonalne od wypełnienia.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Wzmacniacz operacyjny pracuje jako stabilizator napięcia....

Jaki najlepiej wzmacniacz operacyjny zastosować?
    Cytat:
    Wydaje mi się że tranzystor T2 jest nie potrzebny bo ICL nie pobiera dużo prądu.

Tranzystor T2 działa jako stabilizator regulowany nim reguluje kontrast (napięciem).
  • Poziom 39  
    spróbój ten układ , musisz dobrać r1 przy którym masz max świecenia wyświetlacza i stałą rc w obwodzie bazy , układ będzie działał odwrotnie tzn większy współczynik wypełnienia mniejsze napięcie
  • Poziom 21  
    1.Wydaje mi się że przy doborze wzmacniacza dla tego układu wystarczy zwrócić uwagę na trzy parametry:
    1.Napięcie zasilania - musi być pojedyńcze (niesymetryczne)
    2.Zakres dopuszczalnych zmian wejściowego napięcia wspólnego musi być bliski 0V (wypełnienie1%). Chociaż z tego co widzę w nocie katalogowej to minimalne zasilanie dla ICL to 1,5V więc chyba nie będziesz nigdy miał tak małego wypełnienia.
    3. Prąd wyjściowy - ICL bez obciążeni pobiera około 0,5mA, natomiast nie wiem ile twój wyświetlacz. Chyba nie przekroczy 60mA :), więc układ LM358 wystarczy.
    2.Wzmacniacz w tym układzie też działa jak stabilizator napięcia.
  • Poziom 21  
    Kupiłem LM358 i podłączyłem wg. schematu zamieszczonego wyżej i nie mam żadnego napięcia na na wejściu "+" napięcie nie daje się regulować przez rezystory R1, i R2.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Na wejście „+” masz podłączyć sygnał pwm z uP przez układ RC. To tym wejściem ustawiasz napięcie.
  • Poziom 21  
    Witam ponownie.
    Wszystko działa. Miałem mały problem aby idealnie dobrać rezystancje R1 i R2 do LM358 ale zastosowałem potencjometry 100k oraz 50k i jest ok.
    Pozdrawiam