Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TIMI-130 - kolorowy wyświetlacz dla prototypów z predefiniowanymi interfejsami

ghost666 28 Apr 2022 08:12 519 1
Computer Controls
 • TIMI-130 - kolorowy wyświetlacz dla prototypów z predefiniowanymi interfejsami
  Małe wyświetlacze z interfejsem I²C, UART czy SPI zwykle nie są trudne do podłączenia do płytki stykowej za pomocą kilku kabli połączeniowych. Jednak Breadboard Mates TIMI-130 sprawia, że jest to o wiele estetyczniejsze, dzięki rozwiązaniu stworzonemu specjalnie dla płytek prototypowych oraz setkom wstępnie zaprojektowanych interfejsów użytkownika m.in. do symulacji przycisków, matryc LED, wskaźników i innych widżetów.

  TIMI oznacza Tiny Intelligent Modular Instrument, a TIMI-130, że moduł jest wyposażony w 1,3-calowy kolorowy wyświetlacz TFT IPS LCD. System posiada dwa 5-pinowe złącza do zasilania i podłączenia do płytki stykowej przez UART lub I²C oraz aktualizowania widżetów tudzież wartości przy użyciu polecenia.

  Specyfikacje TIMI-130:

  * Sterownik ekranu — procesor graficzny 4D Labs Pixxi-28 z 14 KB pamięci SRAM i 32 KB Flash;
  * Pamięć masowa — 32 MB Flash;
  * Wyświetlacz — rozdzielczość 240×240 pikseli TFT IPS LCD (bez interfejsu dotykowego);
  * Dwa 5-pinowe złącza z rastrem 2,54 mm;
  * Interfejs szeregowy UART 3.3V (tolerancja 5V; od 300 do 2187500 bodów);
  * Magistrala interfejsu Master I²C (poziom 3,3 V);
  * Trzy linie GPIO (poziom 3,3V): 2x analogowe lub I²C, 1x PWM Audio;
  * Wejście zasilania — 5 V DC (akceptowalne napięcie 3,3 V);
  * Dedykowane wyjście zasilania 3.3 V 500 mA dla użytkownika;
  * Waga — około 5 gram;
  * Certyfikaty — RoHS i REACH, płytka drukowana z oznaczeniem palności UL 94V-0.

  TIMI-130 - kolorowy wyświetlacz dla prototypów z predefiniowanymi interfejsami


  Poza samym sprzętem najbardziej interesujące jest oprogramowanie Mates Studio pozwalające korzystać z istniejących stron i/lub tworzyć własne, aby wyświetlać na ekranie całkiem zaawansowane, kolorowe widżety, których wartości można aktualizować za pomocą komend wysyłanych z mikrokontrolera systemu. Niestety oprogramowanie Mates Studio jest obecnie dostępne tylko dla Windowsa. Istnieją cztery wersje programu:

  * Commander (bezpłatny) — użytkownicy mogą wybierać i wykorzystywać różne projekty/układy stron ze wbudowanej kolekcji udostępnionej przez zespół Breadboard Mates oraz powiązaną społeczność;
  * Architekt (koszt: 29 dolarów) — pozwala na tworzenie niestandardowych układów witryn przy użyciu zestawu konfigurowalnych widżetów graficznych;
  * Genius (koszt: 39 dolarów) — użytkownicy mogą projektować swoje widżety i układy stron. A także napisać własny program, aby kontrolować, jak widżety na wyświetlaczu będą się zachowywać bezpośrednio;
  * Builder (koszt: 39 dolarów, ale próg ten nie jest jeszcze dostępny) — podobny do Geniusa, jednak chociaż umożliwia on użytkownikom pisanie kodu, to środowisko Builder pozwala na kreowanie przepływu projektu za pomocą programowania graficznego w blokach.

  Firma oferuje rozmaite samouczki do nauki obsługi wyświetlacza TIMI. Poza samym podłączeniem urządzenia do płytki stykowej można go używać z dowolną inną z wolnym interfejsem UART, w tym z Raspberry Pi. W dokumentacji można znaleźć przykładowy projekt z TIMI-130 i Raspberry Pi 4, gdzie moduł ten jest wykorzystywany jako wyświetlacz informacji o systemie.

  Oprócz szeroko opisanego tutaj TIMI-130, Breadboard Mates sprzedaje również wyświetlacz TIMI-96 o przekątnej 0,96 cala w cenie od 29 dolarów, a także adaptery dla Raspberry Pi i Adafruit Feather. Firma zaleca zakup zestawu startowego, ponieważ wyświetlacze TIMI wymagają płytki programatora, która wygląda jak ta od konwertera USB do TTL, ale może to mylne wrażenie i zawiera pewne zmiany.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/03/10/timi-130-a-breadboard-color-display-with-hundreds-of-pre-designed-user-interfaces/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11418 posts with rating 9639, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls