Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Versa 15, sterowanie zaworem wody

marcinx00 01 May 2022 11:19 717 34
Optex
    marcinx00
    Level 9  
    Witam, może mi ktoś podpowiedzieć jak powinno podłączyć się zawór odcinający wodę 12v proxima 3 przewodowy do alarmu Versa 15.
    Jak takie połączenie powinno być wykonane, jaki zasilacz buforowy, jakie przekaźniki i jak powinno być połączone od centrali do zaworu, jeśli można jakiś schemat będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.
  • Optex
    kosmos99
    Level 38  
    Przekaźnik np taki:
    https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-elektro...przekaznik-elektromagnetyczny-pk-1p-12-v.html
    Zaciski przekaźnika:
    1 - "+OUT2"
    2- "- OUT2"
    10 - czerwony zaworu
    11 - "+ zasilacza"
    12 - niebieski lub zielony zaworu
    czarny lub żółty zaworu z "-" zasilacza
    Wersja dla sytuacji gdy stan wysoki na wyjściu zamyka zawór, jeśli ma być odwrotnie to trzeba zamienić zaciski 10 i 12.
    Zawór w trakcie przełączania pobiera tylko 40mA, więc teoretycznie można go zasilić bezpośrednio z wyjścia centrali, czyli przekaźnik ani zasilacz nie są potrzebne. Jednak zewnętrzny przekaźnik dla bezpieczeństwa centrali jest dobrze zastosować. Natomiast jeśli chodzi o zasilanie, to najlepiej wziąść je bezpośrednio z akumulatora. Dzięki temu zawór może być sterowany również przy zaniku zasilania z sieci. Oczywiście koniecznie należy zastosować bezpiecznik.
  • Optex
    marcinx00
    Level 9  
    Dzięki za podpowiedź mam jeszcze pytanie czy zakup zasilacza z akumulatorem takiego jak do alarmu ze skrzynką w której umiescił bym sobie też ten przekaźnik to dobry pomysł czy lepiej jakieś inne rozwiązanie ?
    A bezpiecznik o którym wspomnialeś w ktorym miejscu powinien być zastosowany?
    marcinx00
    Level 9  
    Ok czyli szkoda kasy w ten zasilacz buforowy pakować.
    Przy takim rozwiazaniu jak mi podałeś nawet przy braku prądu alarm wrazie potrzeby zasili zawór z akumulatora alarmu a z ciekawości czemu niektórzy ludzie proponują taki zasilacz dodatkowy zastosować?
    Aaa jeszcze co w przypadku jak mam zajęte te wyjscia out bo właśnie sie dopatrzylem że tak jest
    Versa 15, sterowanie zaworem wody20220424_1...40_HDR.jpg Download (7.3 MB)
    kosmos99
    Level 38  
    marcinx00 wrote:
    z ciekawości czemu niektórzy ludzie proponują taki zasilacz dodatkowy zastosować?

Żeby nie obciążać zasilacza centrali lub gdy zapas mocy jest już wykorzystany. Dla zaworu nie ma zanczenia czy 12V będzie pochodzić z zasilacza czy akumulatora.
    Równie dobrze możesz zastosować coś tego typu:
    https://orno.pl/produkt/1467/zasilacz-na-szyne-din-12vdc-1-25a-15w-szerokosc-1-modul
    Cena dużo korzystniejsza.

marcinx00 wrote:
    Aaa jeszcze co w przypadku jak mam zajęte te wyjscia out bo właśnie sie dopatrzylem że tak jest

To trzeba dołożyć ekspander wyjść INT-O. Wtedy można zrezygnować z zewnętrznego przekaźnika, bo ekspander ma przekaźniki w sobie.
    GRZEGORZ OST
    Level 17  
    Pamiętaj, że zawór odcinający wodę należy co jakiś czas uruchomić bo po jakimś czasie zajdzie kamieniem, zamuli się i w razie potrzeby może nie zadziałać. Ja ustawiam zawsze jeden sekundowy cykl na dobę.
    marcinx00
    Level 9  
    Ok czyli dodatkowy koszt mnie czeka tak jak myślałem że zabraknie tych wyjść.
    Czyli podsumowując:
    1) aby uruchomić ten elektrozawór muszę w moim przypadku kupić ekspander wyjść INT-O
    2) Podlaczyć pod akumulator w centrali alarmowej(nie musi być dodatkowego zasilacza buforowego) i zabezpieczyć bezpiecznikiem
    3) nie muszę stosować dodatkowego przekaźnika bo jest na INT-O
    Czy tak?
    I teraza mam jeszcze pytanie na początku miałem zrozumiale napisane jak to połączyć a sprawa sie troche skąplikowała więc proszę jak to polaczyć teraz

Jak dołączyć ten INT-O czy muszę odlączyć to co mam na wyjściach out2 ?

Jak podłączyć ten zawór do tego INT-O

Czy jeśli zrezygnuje z zewnetrznego przekaźnika to też po zaniku napiecia z sieci zawór zadziała bezposrednio z akumulatora tego alarmu?
    kosmos99
    Level 38  
    marcinx00 wrote:
    Ok czyli dodatkowy koszt mnie czeka tak jak myślałem że zabraknie tych wyjść.

Wszystkie wyjścia potrzebujesz?
    Do czego są używane?

Rozumiem, że zdajesz sobie sprawę, że samo podłączenie nie wystarczy trzeba to jeszcze skonfigurować w programie obsługującym centralę?
    marcinx00
    Level 9  
    Mam 10 czujek pir + 5 będzie do tego zaworu i moduł gsm
    Zdaję sobie sprawę że trzeba to skonfigurować z alarmem się jeszcze nie bawiłem ale mam nadzieję że sobie poradzę.
    Nie jestem z tych co mają dwie lewe ręce pokombinuję podpytam i pewnie ogarne. Dlatego tu na forum szukam podpowiedzi żeby sie przygotować do moich prób i uniknąć błedów.
    Jak możesz proszę o dalsze instrukcje bo widzę że znasz się w temacie
    kosmos99
    Level 38  
    marcinx00 wrote:
    Mam 10 czujek pir + 5 będzie do tego zaworu

Czujki podpina się do wejść. A zawór do wyjścia. Co masz podpięte do wyjść oprócz sygnalizatora?
    Jeśli chodzi o podłączenie ekspandera, to najlepiej spójrz w instrukcję instalatora centrali Versa, tam jest wszystko opisane.
    marcinx00
    Level 9  
    Jak będę w domu sprawdzę co tam jest podłączone ogolnie to mam podstawę alarmu tylko czujki pir manipulator scienny i modul gsm do wysylania powiadomień sms
    kosmos99
    Level 38  
    A jaki jest model modułu powiadamiania?
    kosmos99
    Level 38  
    Czyli wyjścia są pewnie wykorzystywane do powiadamiania.
    marcinx00
    Level 9  
    Chyba tak ale to sprawdzę mam okazję kupić moduł INT-0 + INT-E oraz ethm-1plus nowe za 600 zł wtedy bym miał możliwość sterowania i programowania bez kabla tak jak miałem w planach i te brakujace wyjscia i wejscia wtedy powinno już wystarczyć mi tego co zamierzam zrobić a chyba to dobra cena jak za te 3 moduły tylko czy dsm radę to wszystko ogarnać troche sporo jak na początek chyba że mi pomożecie po to jest te forum ☺

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

Sprawdziłem jest tam podłączony ten gprs T2
    Patrząc na ilość wolnych miejsc do podlączenia to chyba i tak się nie obędzie bez dodaykowego modułu samych czujek pir jak pisałem 10 na tą chwile jest 6 działających i 4 trzeba dokupić są tylko kable a tak zostały kiedyś opisane przez montera że już nic nie widać co do czego

Versa 15, sterowanie zaworem wody
    marcinx00
    Level 9  
    Zdecydowałem że kupuję te moduły o których wspomniałem przemyślałem sytuację i myślę że dodatkowe wyjścia i wejścia przydadzą się bo mam w planach jeszcze inne pomysły do których bedą mi potrzebne no i sterowanie przez versa control już dawno było w planach.
    Teraz przeglądam instrukcję aby zobaczyć co i jak bo nie jestem monterem i musze trochę się z tym oswoić.

Zastanawia mnie jedna rzecz te moduły które będę montował wymagają podłączenia do magistrali komunikacyjnej a wiadomo magistrala jest jedna a kabli z 3 modułów 12 czyli wszystkie muszą być na raz wpięte w centralę i tylko ustawiamy inne adresy na modułach i centrala je rozpozna ???
    Chris_W

Level 38  
    GRZEGORZ OST wrote:
    Pamiętaj, że zawór odcinający wodę należy co jakiś czas uruchomić bo po jakimś czasie zajdzie kamieniem, zamuli się i w razie potrzeby może nie zadziałać. Ja ustawiam zawsze jeden sekundowy cykl na dobę.

Tu prawdopodobnie autor będzie zamykał zawór po uzbrojeniu bo wspomina wyłącznie o PIRach, a nic o czujnikach zalania - więc zawór będzie regularnie używany.
    Chris_W

Level 38  
    No chyba że tak ;) To daj jakieś okresowe zadziałanie bo zajdzie brudem i nie ruszy.
    marcinx00
    Level 9  
    Koledzy zamontowałem zakupione moduły do centrali teraz wygląda to tak
    Dodatkowo zamontowałem brakujace czujki pir w pokojach
    Nawet wszystko dziala a pierwszy raz miałem doczynienia z alarmem już kumam o co w tym chodzi :-)
    Mam sterowanie pezez aplikacje tak jak kiedyś zamierzałem no i programowanie bez kabla chociaż po zabawie z tym alarmem nauczyłem się programować też z manipulatora.
    Teraz potrzebował bym pomocy jak podłączyć ten elektrozawór do INT-0 bo mam teraz wolne wyjscia których mi brakowało.
    A i jeszcze coś słyszałem że aby była możliwość zamykania elektrozaworu po uzbrojeniu alarmu oraz druga opcja bez uzbrajania po wykryciu wody przez czujnik to trzeba przez dwa przekaźniki to podłączyć ale jak to jest to do końca nie wiem i liczę na waszą pomoc
    marcinx00
    Level 9  
    Na module INT-O na przekaźniku nr 1 uzyskałem to co chciałem czyli po wykryciu wody przez czujkę zamyka zawór sygnalizuje awarię którą mogę skasować ale aby zawór znów się otworzył muszę potwierdzić to w aplikacji lub na manipulatorze w menu wyjścia
    Na przekaźniku nr 2 też jest tak jak chciałem bo po załączeniu alarmu zamyka zawór a po wyłączeniu otwiera go zpowrotem
    Działa to przy próbach podłączenia raz do jednego przekaźnika raz do drugiego.
    Problem mam bo nie wiem jak zawór podłączyć do dwóch przekaźników na raz czy muszę zastosować jakiś dodatkowy wspólny przekaźnik ?
    Proszę o pomoc
    Chris_W

Level 38  
    Przekaźnikom się nic nie stanie jak styki podłączysz równolegle - czyli zrób każdy z osobna i połącz na jeden zawór.
    edit:
    Oczywiście musisz pokombinować z NO/NC (równolegle /szeregowo) żeby jakieś priorytety mieć - bo jak jeden zamknie to drugi może w tym czasie otworzyć.
    Można to też zrobić na logice centrali a użyć jeden przekaźnik do zaworu.
    marcinx00
    Level 9  
    A można jakiś schemat bo własnie w tym problem że jak podłącze oba tak samo jeden z przekaźników podczas załączenia alarmu zmieni sobie + tego sterowania np. z "no" na "nc"a drugi przekaźnik zostaje dalej w pozycji no czyli robi sie tak jakby oba + sterowania dostawały na raz oba sygnał zamknij/otworz
    Prosze podpowiedzieć jak to wykonać może jakiś rysunek który pomoże mi to zrozumieć
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Przekaźnik sterujący zaworem z wyjścia "Zalanie" musi być nadrzędny (ważniejszy). Na jego styk C podajesz + zasilania zaworu. Styk NC tego przekaźnika łączysz ze stykiem C drugiego przekaźnika (Odłączającego zawór w czuwaniu systemu). Z drugiego przekaźnika, ze styku NO sterujesz zaworem (zamknij), a z NC (otwórz). Styk NO pierwszego przekaźnika łączysz ze stykiem NO drugiego tam, gdzie sterujesz zaworem (zamknij).

I teraz, jeśli wyjście "Zalanie" jest nieaktywne, to sterujesz zaworem tylko wyjściem "Czuwanie". Jeśli natomiast wyjście "Zalanie" zostanie wysterowane to pierwszy przekaźnik przełączy styk, odetnie zasilanie od drugiego (styk NC) i zamknie zawór (styk NO). Jeśli awaria "Zalanie" zostanie skasowana, to jeśli system czuwa, zawór się nie otworzy (bo drugi przekaźnik będzie wysterowany), a jeśli nie czuwa, to zawór się otworzy.

To tyle. Mam nadzieję, że zrozumiałeś... ;)

Pozdrawiam.
    marcinx00
    Level 9  
    Rozrysowałem to sobie ale mam na pierwszym przekaźniku ustawione że + podawany jest na NO i chyba muszę to zaprogramować aby był na NC dobrze myślę? Bo jak bym to uruchomił tak jak jest + na NO to zawór by odrazu zamkneło
    Chris_W

Level 38  
    marcinx00 wrote:
    Rozrysowałem to sobie ale mam na pierwszym przekaźniku ustawione że + podawany jest na NO i chyba muszę to zaprogramować aby był na NC dobrze myślę? Bo jak bym to uruchomił tak jak jest + na NO to zawór by odrazu zamkneło

bhtom wrote:

Przekaźnik sterujący zaworem z wyjścia "Zalanie" musi być nadrzędny (ważniejszy). Na jego styk C podajesz + zasilania zaworu. .

Wg opisu kolegi wyżej jest wszystko zrozumiałe.
    W pierwszym przekaźniku, +(zasilanie) podajesz na C
    marcinx00
    Level 9  
    Ok rozumie że na styk C ale centrala jest ustawiona na tą chwilę że C ma połączenie styku z NO i jak ten NO ma być połączony z NO drugiego przekaźnika gdzie wpiety jest kabel zaworu to odrazu podane jest napięcie do zamknięcia zaworu

Dodano po 31 [minuty]:

Proszę jeszcze zerknijcie czy ja to dobrze narysowałam bo cos z takiego połączenia to chyba 1 przekaźnik nie otworzy zaworu
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Narysowane jest dobrze.
    Pozostaje prawidłowo podłączyć przekaźniki do wyjść centrali i prawidłowo te wyjścia oprogramować.
    Obydwa przekaźniki mają być nieaktywne w stanie spoczynku. Pierwszy ma być wysterowany gdy centrala wykryje zalanie, a drugi, gdy system zostanie uzbrojony.

Pozdrawiam.
    marcinx00
    Level 9  
    bhtom wrote:

Pozostaje prawidłowo podłączyć przekaźniki do wyjść centrali i prawidłowo te wyjścia oprogramować.

Ale moduł INT-O ma już przekaźniki czyli należy dać jeszcze dodatkowe?
    A i jeszcze nie zrozumie ze schematu w jaki sposób przekaźnik nr 1 ma dać + na otwarcie zaworu po skasowaniu awarii