Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HW-188 v0.0.8, moduł odtwarzacza MP3, mikro SD i USB

ArturAVS 03 May 2022 09:11 2865 9
Renex
 • HW-188 v0.0.8, moduł odtwarzacza MP3, mikro SD i USB
  W zeszłym roku jeden z moich szwagrów uzupełnił swoją flotę motocykli o kolejny model jakim była Honda Valkyrie, pojazd spędził kilka lat stojąc w garażu. Po śmierci właściciela został odkupiony i doprowadzony do stanu używalności. Szwagier lubujący się w różnego rodzaju gadżetach zażyczył sobie montażu CB-radia oraz interkomu, znaleźliśmy dedykowany do Hondy kombajn czyli CB-radio z wbudowanym interkomem. Po przestrojeniu na "nasze" czyli w tak zwane "zera" a jeszcze przed montażem na "motórze" zaproponowałem że mogę zabudować do wnętrza jaki moduł Bluetooth który by umożliwił prowadzenie rozmowy telefonicznej lub słuchanie muzyki ze smartfona. Szwagier jednak odmówił sugerując że skoro moduł interkomowy ma wyprowadzone wejście AUX to podłączy sobie stary odtwarzacz MP3. I na tym stanęło. W zeszłym tygodniu, po kilku wiosennych przejażdżkach okazało się jednak iż ów "szwagrowy" odtwarzacz działa jedynie na baterii gdyż podłączenie ładowarki blokuje odtwarzanie (pojazd ma gniazda typowych zapalniczek samochodowych). Telefon do mnie i "szwagier ratuj" :D. I jak tu człowiekowi nie pomóc?

  No cóż, odtwarzacz powinien mieć maksymalnie uproszczony interfejs oraz posiadać niewielkie rozmiary umożliwiające zabudowę na motocyklu. Tak więc po krótkich poszukiwaniach wpadł w moje ręce tytułowy bohater.


  Deklarowane parametry


  • Napięcie zasilania 3,7÷5V (ogniwo Li-Ion lub USB)
  • Obsługa kart SD i pamięci USB do 32GB
  • Wbudowany wzmacniacz mocy mono 2W
  • Minimalna impedancja obciążenia (głośnik) 4Ω
  • Wyjście stereo Liniowe/Słuchawkowe
  • Funkcja Repeat (One/All)
  • Funkcja Play/Pause
  • Funkcja przewijania utworu w przód i w tył
  • Regulacja głośności  Pobór prądu przy zasilaniu z USB (5V) bez podłączonych nośników danych wynosi ~7mA (!), z kartą SD 4GB Kingston wzrasta do około 10mA a po włączeniu odtwarzania około 45mA. Niestety nie udało mi się uruchomić odtwarzania z pendrive, próbowałem na kilku różnych formatowanych w FAT32 (tak samo jak karta SD). Przycisk Play/Pause po dłuższym naciśnięciu powinien przełączać nośniki SD/USB, jednak to też nie przyniosło rezultatu :-(. W sumie żadna strata, szwagier i tak wszędzie wtyka karty SD z ulubionymi składankami. Co ciekawe, z włożoną kartą moduł uruchamia odtwarzanie po włączeniu zasilania. Wymiary to ~48x36mm przy wysokości około 13mm (złącze ARK dla głośnika).

  PCB widok od strony elementów

  HW-188 v0.0.8, moduł odtwarzacza MP3, mikro SD i USB


  PCB widok od strony przeciwnej

  HW-188 v0.0.8, moduł odtwarzacza MP3, mikro SD i USB  Sercem modułu jest AB21BP0942-82A2 którego danych technicznych nie udało mi się odnaleźć, logo JieLi sugeruje iż może to być układ typu SoC ze stajni tego producenta bardzo często spotykanych w tego rodzaju konstrukcjach. Wzmacniaczem mocy jest HXJ8002B dedykowany do urządzeń przenośnych;

  HW-188 v0.0.8, moduł odtwarzacza MP3, mikro SD i USB


  Przyciski sterujące pełnią kilka funkcji, te służące do przewijania utworów po dłuższym naciśnięciu służą jako regulator głośności (+ i -). Przycisk odtwarzania/pauzy przełącza nośniki. Przycisk Repeat zaś na odtwarzanie w pętli pojedynczego utworu lu całej zawartości nośnika. Na PCB modułu umieszczono czerwoną diodę LED która sygnalizuje zasilanie oraz odtwarzanie (miga z częstotliwością około 0,5Hz). Dużym plusem jest brak jakichkolwiek komunikatów głosowych czy "piknięć" potwierdzających włączenie/wyłączenie funkcji. Zapamiętywany jest też poziom głośności po włączeniu zasilania. Odnośnie zasilania, umieszczone gniazdo micro USB jest fizycznie połączone z przygotowanymi na płytce padami do podłączenia ogniwa Li-Ion. Moduł nie zawiera żadnego układu kontroli ładowania, więc do wyboru mamy tylko zasilanie poprzez USB lub Li-Ion. Nie można używać ich jednocześnie!


  Jak to gra?


  No cóż, trudne pytanie. Moduł podłączony do wejścia liniowego wzmacniacza przy maksymalnym ustawieniu głośności i korekcji barwy przez sam wzmacniacz daje nieco płaskie brzmienie (nawet korekcja niewiele daje). Przy dobrej jakości nagraniach jest to sensowne brzmienie. Wbudowany wzmacniacz demonem mocy nie jest i tu też wiele zależy od podłączonego głośnika/ów. Nie ma się co oszukiwać, sprzęt HiFi to nie jest, może jednak być wykorzystany do budowy "samograja" który uprzyjemni atmosferę przy ognisku np. Dużym atutem jest też niska cena modułu, na znanym portalu "chodzi" po około 10zł. Czy warto? Myślę że tak o ile nie potrzebujemy przenośnego studia nagrań :D.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, nietypowe urządzenia
  ArturAVS wrote 19902 posts with rating 5249, helped 1822 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • Renex
 • #2
  mailscmctech
  Level 3  
  Main chip - Zhuhai JL ac6082a . 256k flash rom memory.
  Or old module have ac1082 otp maskroom memory.
 • #3
  hindoos
  Level 32  
  Bawiłem się ostatnio takim modułem żeby zrobić "jednorazowe odtwarzanie krótkiego nagrania po włączeniu urządzenia". Niestety nie dało rady użyć tego modułu - odtwarzanie leci w kółko i zapamiętuje ostatnio odtwarzane miejsce od którego wznawia, także do moich zastosowań niestety nie da rady :) To dość ciekawa cecha, np. jakby ktoś chciał zbudować własny odtwarzacz audiobooków.
 • Renex
 • #4
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Szwagier taki najprostszy sobie zażyczył, ja tam wolę czytać eBooki. Jak zasnę to i tak zatrzyma się (automatycznego przewijania tekstu nie używam).
 • #6
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  szeryf3 wrote:
  Nie napisałeś czy szwagier jest zadowolony.

  Jeszcze muszę moduł w jakąś obudowę "ubrać" :D. Szwagier jako zawodowy kierowca raz na tydzień/dwa zjeżdża do domu i zależnie od pogody wybiera się na przejażdżki. Chcemy dwie rzeczy zrobić na raz. Ma podgrzewany kombinezon i pali bezpieczniki (zasilanie z alternatora motoru), ale wróci za tydzień. Więc mam tydzień na "załadowanie" modułu do obudowy i przyszykowanie się do montażu.
 • #7
  andrzejlisek
  Level 29  
  ArturAVS wrote:
  Nie ma się co oszukiwać, sprzęt HiFi to nie jest, może jednak być wykorzystany do budowy "samograja" który uprzyjemni atmosferę przy ognisku np.

  Do tego celu to i nawet utwory nie muszą być dobrej jakości. Dawniej wielkość plików MP3 miała większe znaczenie niż dzisiaj. Miałem telefon Nokia 5510 mająca tylko 64MB pamięci (w owym czasie to była duża pojemność), więc mieścił ok. 1 godzinę muzyki. Wystarczyło przekompresować na 40kbps w trybie mono i z częstotliwością próbkowania 22050Hz. Po takim zabiegu do telefonu można było wgrać aż 3 godziny. Eksperymentowałem też z 32kbps, to niektóre utwory brzmiały już nieco sztucznie. W końcu telefon nie był Hi-Fi, ani też nie było potrzebne Hi-Fi.

  Potem, w roku 2008 przyszedł czas na telefon Sony Ericsson K800i, do niego karta pamięci 2GB (mało popularny Memory Stick M2, bardzo drogie w stosunku do pojemności), tu też stosowałem podobny zabieg, żeby mieć jak najwięcej miejsca do zdjęć.
 • #8
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  andrzejlisek wrote:
  Memory Stick M2

  W moim SE P990i miałem 8GB i to robiło furorę na imprezach :D.

  andrzejlisek wrote:
  Do tego celu to i nawet utwory nie muszą być dobrej jakości.

  Fabryczny system audio w drugim szwagrowym wehikule (Honda GoldWing Trike 1,8l) ma logo HiFi. Deck z automatycznym selektorem rodzaju taśmy (Fe, Cr, Metal) i przy naprawdę dobrych nagraniach super to brzmiało (od kilku lat wpięty moduł MP3/BT/USB/SD), tym bardziej że można wybrać czy sygnał idzie na słuchawki interkomu (w kaskach) czy na zewnętrzne wbudowane głośniki. Choć tu, moim zdaniem nie ma sensu dawać na głośniki bo podczas jazdy 6-cio cylindrowy boxer 1,8l robi taki efekt że i tak niewiele słychać. Co innego na postoju.
 • #9
  iq84
  Level 14  
  hindoos wrote:
  Bawiłem się ostatnio takim modułem żeby zrobić "jednorazowe odtwarzanie krótkiego nagrania po włączeniu urządzenia". Niestety nie dało rady użyć tego modułu - odtwarzanie leci w kółko i zapamiętuje ostatnio odtwarzane miejsce od którego wznawia, także do moich zastosowań niestety nie da rady :) To dość ciekawa cecha, np. jakby ktoś chciał zbudować własny odtwarzacz audiobooków.

  A sprawdziłeś czy po wyłączeniu całkowicie układu od zasilania i ponownym włączeniu układu nie odczytuje czasem utworu pierwszego od początku ?
 • #10
  hindoos
  Level 32  
  Tak, odłączałem zasilanie. Wznawiał odtwarzanie. Chyba że za krótko go trzymałem bez prądu i na pokładzie jest jakiś kondensator który podtrzymuje krótkotrwało (kilka sekund) pamięć o pozycji odtwarzania.