Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny do samochodu

MateuszRuparSub 09 Lis 2005 06:17 17168 14
  • Witam
    Na wstępie napisze że to moja 3 konstrukcja tego typu (pierwsza do samochodu).

Przyczyna:
    W samochodzie jest tak że jak masz w miarę dobre fabryczne głośniki to w czasie postoju odsłuch jest dobry, ale gdy jedziesz drastycznie spada słyszalność niskich tonów - właśnie dlatego naszło mnie na subwoofer.

Skutek:
    Subwoofer do samochodu na głośniku Alphard SW807 wersja 4ohm napędzany wzmacniaczem z kitu AVT2458 A (Płytka drukowana z dokumentacją) elementy nabyłem sam. Obudowę obliczył program winisdpro, nacisk głównie położyłem na uzyskanie niskiej częstotliwośći i jak najniższy impuls. Wybór padł na bass-reflex.
    Skrzynia została wzmocniona w środku 2 ściankami żeby zniwelować drgania i uzyskać dużą sztywność (przekonałem się na własnej skórze co znaczy brak wzmocnień w pierwszym sub. który zrobiłem). Panel wykonałem z terminala alpharda na który nakleiłem zrobiony w komputerze podkład i na to jeszcze folia. Wyborem głośnika najbardziej kierowała oczywiście cena, później parametry a na końcu wygląd.
    Obudowę wykonałem z płyty wiórowej o grubości 18mm i wzmocniłem ją dodatkowo 2 przegrodami. Wytłumiłem zwykłą gąbką. Dla uzyskania ładnego wyglądu okleiłem naturalnym fornirem i polakierowałem kilka razy. Głośnik chroniony jest przez stalową maskownice również Alpharda. Tunel bass-reflex profilowany. Wzmacniacz ma regulowaną częstotliwość odcięcia, faze i wzmocnienie.

Wrażenia odsłuchowe:
    W pokoju bardzo miłe aż byłem zadowolony, natomiast w samochodzie lekkie rozczarowanie ponieważ bas jakby stracił na kontroli, jest bardzo silny aż trudno wytrzymać dlatego pokrętło wzmocnienia skręcam do progu słyszalności dodam ze subwoofer mam w bagażniku samochodu opel astra. W czasie jazdy zwiększył się komfort słuchania, teraz naprawdę czuje dolne pasmo.

Podsumowanie:
    Ogólnie jestem zadowolony, aczkolwiek na przyszłość myślę zrobić subwoofer na głośniku o miększym zawieszeniu ponieważ to o wiele bardziej pasuje moim uszom. Dam dobrą rade tym którzy robią coś „diy” nigdy nie należy się śpieszyć im robisz coś wolniej tym dokładniej ci wyjdzie.

Pozdrawiam Rupi

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 09 Lis 2005 09:59
    Erwin
    Poziom 16  

zlikwiduj prowizje, zdjecia wstaw normalnie zeby sie ladowaly bo do *.exe wiruski lubia sie przyczepic.

• #3 09 Lis 2005 17:31
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Ładnie, ale czemu do tej ładnej okleiny założyłeś takie ochydne maskownice ? Nie było innych ?

• #4 09 Lis 2005 17:36
    Stefan99
    Poziom 15  

obudowa jakaś taka nijaka, skoro do samochodu to chyba powinieneś okleić jakąś wykładziną, taką jak do kolumn estradowych. poza tym głośnik kijowy - Alpierd. Już lepiej zastanowić się nad naszym rodzimym STXem niż brać ten shit... Sorry ale mi sie ta konstrukcja nie podoba.

• #6 09 Lis 2005 17:55
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Kolega ma rację co do głośnika - to nie był najlepszy wybór... zawsze możesz tego Alpharda komuś sprzedać i kupić STX'a.

• #7 09 Lis 2005 18:12
    przema72
    Poziom 19  

a ja w związku z tym że to forum elektroniczne nie plastyczne :D , subik oceniam dobrze , dobre połączenia przewodów , usztywniona obudowa, całość liczona programem, niski impuls chociaż w samochodzie są chyba raczej nikożystne warunki. no tylko ten alpierd zaniża całość , i okleienie obudowy wykładziną to podstawa w konstrukcji samochodu , nie rysuje się i stabilnie trzyma się podłożą w bagarzniku

• #8 09 Lis 2005 20:33
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Alphard dlatego że miałem możliwość nabycia 50% taniej więc wziąłem 3 sztuki - 2 sprzedałem koledze, no a ten co został postanowiłem wykorzystać.
    Głośnik wyglądał obiecująco - duży magnes, lekka membrana no i ta cena.
    Fornir dlaczego ? - chciałem się spróbować jak mi to wyjdzie i chyba dobrze wyszło (taka zaprawa)
    Maskownica faktycznie nie jest ładna ale swoje zadanie spełnia, jak możecie polecić jakąś ładną to proszę .
    Nawiasem mówiąc to za cenę 25zł nie wiem czy dostałbym lepszy głośnik.

• #9 09 Lis 2005 21:31
    Popak
    Moderator na urlopie...

Kolego MateuszRuparSub nie patrz na cene tylko na jakość bo to sie liczy co stego że dasz 25zł jak kijowo zagra ;) wole dać więcej lub kupić urzywany ale dobry! i mam pewność że to ładnie za gra.

Pozdrawiam

• #10 09 Lis 2005 23:30
    devolt
    Poziom 21  

Hej co do wykonania to wyszło Ci bardzo ładnie, za to wielki plus. Fornir w samochodzie mało praktyczny ,ale to twój wybór (moze masz luksusowy samochód z drewnem na desce to nawet by pasowało ;) ) . Wzmacniacz wykonany tez bardzo fajnie. Jezli mozesz napisz cos o wzmaku, bo jestem ciakw czy wart jest zachodu i czy ma te 70W jak piszą. Głośnik ...hmm nie znam go ale sądząc po opniniach innych nie za dobry, mogłeś zaoszczędzić na fornirku i wydac kase na lepszy głośnik. Ja z alpierdów polecam LW800, a najlepiej w tandemie. Sam taki subik do furki wykonałem i gra rewelacyjnie jak za tą cene i swoje gabaryty(buda 25 l). Moze warto pomyslec nad przeróbką.

• #11 10 Lis 2005 08:58
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Wzmacniacz zbudowany na bazie kitu avt (wersja z płytką i dokumentacją), nie kupowałem kitu z elementami ponieważ wychodzi drożej.
    W pdf jest opis do tego wzmacniacza.
    Pozdrawiam

Załączniki:
  • #12 10 Lis 2005 23:00
    devolt
    Poziom 21  

Ale chodzi mi o twoje wrazenia, jak gra?? Czy braknie mu mocy przy duzych głośnościach, czy ma dobry impuls i kontrole nad głośnikiem i czy duzo zniekształca....i czy były z nim jakiekolwiek problemy

Pzdr Devolt

• #13 14 Lis 2005 17:20
    MateuszRuparSub
    Poziom 10  

Zrobiłem test odsłuchowy 3godz. z 30min zeszło mi dobrze ustawić sprzęt.
    Przesłuchałem takie płyty jak: Black Eyed Peas - Monkey Business, Depeche Mode - Playing The Angel, Bon Jovi - Have A Nice Day, Texas - Red Book, Santana - All That I Am. Jak na moje uszy to nieźle zagrał, najgorzej brzmiał z Depeche Mode (chyba tracił kontrole nad basem) pozostałe w porządku, wyraźnie pasują mu krótko brzmiące basy. Odsłuch zrobiłem w pokoju o powierzchni 28m2 (obecnie nie mam radia w samochodzie, czekam na nowe), subwoofer podłączony był do mikrowieży 2x50W. Co do mocy to tej wzmacniaczowi na pewno nie brakuje i podobno ta kość jest w stanie oddać przy zasilaniu 18V pełne 100W mocy. Z wzmacniaczem nie było żadnych problemów, pracował poprawnie zaraz po złożeniu.

• #14 14 Lis 2005 18:11
    devolt
    Poziom 21  

Acha to dzięki...hmm 100W mówisz :) ale skąd weżmiesz 18 V w samochodzie. Ciekawe czy jest mocniejszy od tda 7294 na przetwornicy (+-31Vn 4 omy). Bo jezeli moc jest podobna to po co sie bawic w przetwornice...

• #15 24 Sie 2006 21:06
    potejto
    Poziom 2  

Projekt trefny z tego powodu ze ma za plski tyl- ten bas nie bedzie ok:<