Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autobus Volvo 9900 - nagle przestało działać kilka systemów

Megawe 04 May 2022 20:43 429 4
 • #1
  Megawe
  Level 34  
  Witam,
  w autobusie Volvo 9900 nagle przestało działać:
  otwieranie drzwi, elektryczna szyba kierowcy, oświetlenie wnętrza i lampka nad kierowcą, WC i może jeszcze coś innego.
  Sterowanie drzwiami jest realizowane z modułu A 41 (nad pedałem gazu), jest na nim plus i masa w oddzielnej wtyczce. Włączniki i przejścia są OK. Do A41 jest podłączona skrętka CAN (oddzielna wtyczka, skrętka przewody brązowy i żółty). Nad lewą stopą kierowcy jest moduł A42 za co on odpowiada to jeszcze nie wiem. Wygląda identycznie jak ten A41. Idąc po skrętce CAN doszedłem do wtyczki przy samej podłodze koło zawiasu drzwi kierowcy i tu skrętka jest najniżej we wtyczce XB 182 jest tu zielono. Wyczyściłem styki ale nic to nie dało.
  Autobus ma autodiagnostykę i ma tylko zapisane błędy z silnika. Może nie wiem jak wejść w te moduły. Mam opis bezpieczników, wszystkie sprawne, później opis zamieszczę w temacie.
  Planuję zrobić mostek na CAN-ie aby pominąć zaśniedziałe styki w tej wtyczce.
 • #2
  Megawe
  Level 34  
  Znalazłem moduł A36 do niego jest podłączona skrętka CAN żółto brązowa, która łączy wszystkie moduły w kabinie i idzie do tyłu autobusu. Pomiędzy przewodem brązowym a żółtym jest 70 omów. Przejścia w kabinie sprawdziłęm i są OK. Do modułu A 36 CECM dochodzi druga skrętka pomaranczowo szara z oddzielną wtyczką, tu jest 110 om. Ta skretka znika w wiązce, jest ślad lutowania i nie wiem gdzie dalej idzie. Nie działa jeszcze wentylator w kabinie, klima. W diagnostyce jest zapisany błąd MID 249 PSID 106 FMI 9. Błąd po skasowaniu powraca bez odpalania silnika. Jest opcja wyświetlenia opisu tego błędu ale trzeba wpisać password, którego nie znamy. Problem się zaczął po zatankowaniu do pełna, ale czy to by miało jakiś wpływ?? Jutro zamieszczę opis bezpieczników i schemat linii CAN żółto brązowej.
 • #4
  Megawe
  Level 34  
  Autobus Volvo 9900 - nagle przestało działać kilka systemów

  Autobus trafił do serwisu, wymieniono moduł CECM i wgrano nowe oprogramowanie.
  Po przejechaniu 100 km autobus stanął i wyskoczyło sporo błędów. Najważniejszy to
  MID130 PSID 201 FMI 8, zakłócenie komunikacji przez kanał danych SAE J 1939, MID 130 (skrzynia biegów) z jednostką sterującą pojazdu MID144. Informacje otrzymane z jednostki sterującej pojazdu są błędne. Może występować awaria czujnika pedału gazu lub przełącznika pedału hamulca. Przekroczony limit czasu oczekiwania na dane z jednostki sterującej pojazdu za pośrednictwem łącza danych SAE J1939. Uszkodzone lub utlenione styki w złączach. Uszkodzone okablowanie łącza danych. Jednostka sterująca może być uszkodzona.

  Silnik odpala ale nie reaguje na pedał gazu i hamulce zablokowały koła. Autobusu nie da się ruszyć. Pedał gazu sprawny, jest napięcie 5V i w czasie dodawania gazu napięcie wyjściowe rośnie od 0,5V do 3V.
 • #5
  Megawe
  Level 34  
  Awarię spowodowała kaseta zmiany biegów, uszkodzenie było wewnątrz kasety. .