Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna podłączona do końcówki mocy i miksera nie gra jeden kanał i jedna kolumn

ladamirek050 04 May 2022 21:41 240 8
    ladamirek050
    Level 3  
    Mam pytanie dlaczego kabel fabryczny Neutrik podłączony do kolumny Behringer B1520 PRO i do końcówki mocy ADS PA 900 nie działa, kolumna nie gra a taki sam 3 metrowy podłączony działa, kolumna gra.
    Kolumna podłączona do końcówki mocy i miksera nie gra jeden kanał i jedna kolumn Kolumna podłączona do końcówki mocy i miksera nie gra jeden kanał i jedna kolumn
    2konrafal1993
    Level 36  
    Bo kabel ma przerwę, jeśli nie gra to właśnie tak jest, weź multimer i sam się przekonaj. Zdarzają się takie przypadki, jeśli końcówki można zdemontować to możesz sprawdzić czy tam coś nie jest urwane.
    DjMapet
    Level 43  
    Chodzi zapewne o kabel kolumnowy z wtykami speakon, więc rozkręć wtyki i sprawdź czy czasem jakaś żyła kabla nie odłączyła się od któregoś zacisku pina wtyku, oraz czy obie żyły kabla są przykręcone do odpowiednich pinów we wtykach. Powinny być przykręcone do pinów 1+ oraz 1-.
    https://www.youtube.com/watch?v=z_gzIz7dvgE

Pozdrawiam.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jak to mawiają francuzi "Ajn kabel und cwajn kłopoten"... :)
    A na poważnie - kabel może być dobry, ale inaczej połączone wtyczki - jak to Kolega Wyżej zauważył. Zamiast pytać o tak prozaiczne rzeczy wypadałoby sprawdzić - mając jakikolwiek sprzęt musisz wiedzieć jakie kable do czego mają być podłączone i jak skrosowane we wtyczkach. Tak jak rodzaje samych wtyczek tak i te rzeczy wiedzieć trzeba - a skąd? Z instrukcji obsługi chociażby. Miernik uniwersalny to podstawowe narzędzie każdego akustyka...
    ladamirek050
    Level 3  
    Do tylnego panela podłączyłem Neutrik kable dwa kanały w końcówce mocy i dwa kanały kablami z Jack ustawiłem przełącznikiem na stereo kable sprawdzone rozbierałem 1+ wejście i wyjście tak samo 1 - wejście wyjście do miksera podłączyłem wejścia prawy i lewy prawy PW 10 i jedna kolumna gra na kanale prawym a druga nie gra na kanale Lewym chociaż diody migają na tym kanale
    DjMapet
    Level 43  
    ladamirek050 wrote:
    kable sprawdzone rozbierałem 1+ wejście i wyjście tak samo 1 - wejście wyjście do miksera podłączyłem wejścia prawy i lewy prawy PW 10

Kompletnie to jest niezrozumiałe.
    Jak pisałem wyżej:
    DjMapet wrote:
    Najlepiej wstaw wyraziste fotki tylnego panela końcówki z opisem co jest podłączone do poszczególnych gniazd.

Zanieś końcówkę mocy do jakiegoś serwisu lub elektronika, by sprawdzili sprawność tego lewego kanału. Jak nie masz miernika, to kable też daj do sprawdzenia. Wychodzi na to, że coś nie tak z tym drugim, dłuższym kablem.

Pozdrawiam.
    ladamirek050
    Level 3  
    Problem w tym że dwa 10 metrowe kable nie działają wcale a 3 metrowy gra na jednym kanale jak ten sam kabel podłączam pod drugi kanał to też gra
    SlawekKedra
    Level 43  
    ladamirek050 wrote:
    Problem w tym że dwa 10 metrowe kable nie działają wcale

Wymień więc kable na sprawne 10cio metrowe.
    DjMapet
    Level 43  
    Kable kolumnowe mają (a przynajmniej powinny mieć) przekrój co najmniej 1,5mm², więc mało możliwe jest by wewnątrz takiego kabla nastąpiła przerwa (choć zdolnych nie brak by załatwić nawet taki kabel :-)), więc najprawdopodobniej źle są oprzewodowane wtyki.
    Zdemontuj obudowy z wtyków speakom, tak by żyły kabli zostały wkręcone w zaciski pinów, zrób fotki tych przykręconych żył i wrzuć w temat.
    Jeszcze raz napiszę jak mają być oprzewodowane wtyki: jedna żyła ma być zamontowana do pina 1+ obu wtyków a druga żyła do pina 1- obu wtyków. Piny 2+ oraz 2- mają zostać wolne - nie może być do nich nic podłączone.
    Tu jest schemat: https://redsmusic.pl/spn13
    Możesz sprawdzić na przejście żyły kabla miernikiem, lub choćby baterią i żarówką.

Pozdrawiam.