Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SiFive i BrainChip współpracują w zakresie demonstracji kompatybilności IP

ghost666 05 May 2022 02:26 354 0
 • SiFive i BrainChip współpracują w zakresie demonstracji kompatybilności IP
  Firmy SiFive i BrainChip nawiązały współpracę, aby pokazać, że ich IP jest ze sobą kompatybilne w projektach SoC dla systemów wbudowanej sztucznej inteligencji (AI). Prace w ramach tego projektu pozwoliły wykazać, że moduł przetwarzania neuromorficznego (NPU) od BrainChip współpracuje z IP procesora RISC-V stworzonym przez SiFive.

  IP NPU firmy Brainchip, podstawa układu Akida, to procesor neuromorficzny zaprojektowany do akceleracji działania impulsowych sieci neuronowych. Ten moduł IP może być używany do badania sygnałów wejściowych z większości typów czujników, w tym kamer w celu zapewnienia analizy przy ultraniskim poborze mocy w aplikacjach czasu rzeczywistego. Niedawna prezentacja BrainChip pokazała chip Akida w pojeździe, zdolny do wykrywania kierowcy, rozpoznający jego twarz i jednocześnie identyfikujący głos. Dostrzeganie słów kluczowych wymagało 600 µW, weryfikacja personali — 22 mW, a wizualne wnioskowanie w odniesieniu do słów budzących używanych do weryfikowania obecności stanowiło 6-8 mW.  Firma SiFive jest dostawcą IP procesorów RISC-V, w tym serii układów RISC-V z rozszerzeniami wektorowymi dedykowanych do systemów sztucznej inteligencji. Są one zoptymalizowane pod kątem obciążeń AI w urządzeniach brzegowych. „BrainChip może samodzielnie uruchamiać algorytmy AI, ale gdy przejdą do większego systemu będą potrzebować procesora hosta” — wyjaśnia Chris Jones, wiceprezes ds. produktu w SiFive. „Możesz dobrać procesor hosta, który zajmuje się wyłącznie planowaniem lub możesz wybrać taki, który faktycznie uczestniczy w przetwarzaniu AI i tu właśnie pojawia się produkt SiFive Intelligence. [...] W projekcie SoC dla sztucznej inteligencji brzegowej obciążenie byłoby zazwyczaj podzielone między procesor główny/wektorowy i akcelerator AI. Niektóre części obciążeń brzegowych lepiej nadają się do realizacji na układach ogólnego przeznaczenia niż na dedykowanych akceleratorach sztucznej inteligencji” — objaśnia Jones.

  „Dla BrainChip korzystne jest współdziałanie z liderami branży, aby zapewnić swoim klientom bezproblemową integrację, dzięki czemu firma może dostarczyć wymagane oprogramowanie, które działa na procesorze hosta i ułatwia użytkownikowi końcowemu połączenie ich produktów z naszymi” — powiedział. Jones opisał dotychczasową pracę jako: „wierzchołek góry lodowej”, dodając, że obie marki do tej pory wykazały po prostu kompatybilność IP BrainChip z architekturą RISC-V SiFive. Firmy będą współpracować na bieżąco w celu dalszej integracji oprogramowania i sprzętu. „Mamy ambitne plany na przyszłość” — wskazał Jones. „SiFive poczyniło ogromne postępy w ciągu ostatniego roku, wprowadzając przetwarzanie wektorowe na rynek, teraz gdy technologia ta znalazła swoją niszę w sztucznej inteligencji i przetwarzaniu sygnałów obrazu”.

  Częścią planu SiFive jest zbudowanie ekosystemu dostawców IP akceleratorów AI, których produkty są kompatybilne z IP procesora hosta. „Nasze relacje z BrainChip nie są w żaden sposób wyłączne” — oznajmił Jones. „BrainChip to pierwszy partner, z którym współpracę upubliczniliśmy, ale rozmawiamy z wieloma innymi graczami w tej przestrzeni”. Podczas gdy BrainChip jest pierwszym partnerem firmy w zakresie sprzętu IP, SiFive wygrało projekt dla swojego IP procesora hosta, w tym w odniesieniu do firmy Tenstorrent, która akceleruje centra danych AI. „Oczywiście jesteśmy otwarci na partnerstwa z ludźmi, którzy mają nowatorskie technologie” — powiedział. „Firmy, które wprowadzają do obiegu własne IP lub chipy, nie mogą ignorować RISC-V jako platformy tylko z powodu naszego udziału w rynku”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/sifive-and-brainchip-partner-to-demo-ip-compatibility/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11009 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.