Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekrój przewodu do pieca do sauny 9kW

granat87 05 May 2022 14:11 267 2
Bosch
    granat87
    Level 2  
    Cześć

Temat bardzo podobny do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic.html, natomiast tamten już zamknięty, a ja staram się zrozumieć aspekty techniczne, które idą za kładzeniem nadmiarowych przewodów.

W największym skrócie mam zasilenie przewodu do pieca 9kW, 400V. Długość przewodu 5m. Z obliczeń, które przeprowadziłem oraz z zaleceń (korzystałem z "elektrykadlakazdego - wyznaczanie przekroju przewodow") wychodzi mi, że:
    - piec ma 13A
    - dla przewodu wielożyłowego w rurce instalacyjnej przy przekroju 5x2.5mm2 możemy mieć max 21A
    - spadek napięcia wychodzi 0.2%

Zasilenie idzie bezpośrednio do pieca i nic innego nie będzie z tego miejsca zasilane.
    Według zaleceń elektryka, który realizuje instalację powinien być 5x6mm2. Po mojej wstępnej dociekliwości zszedł do 5x4mm2 :-).

Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo może jest coś czego nie biorę pod uwagę w obliczeniach. Z samej matematyki wychodzi, że przy tych wartościach mógłby dać piec nawet do 11kW i jeszcze miałbym zapas.

Pytam zupełnie pragmatycznie. Miałem taką sytuację sprzed pół roku:
    Jestem w trakcie budowy domu szkieletowego, w projekcie jest drewno konstrukcyjne C27, które nawet trudno na rynku dostać. Po wizycie u konstruktora powiedział mi już bez liczenia (oczywiście później to też przeliczył), że mogę stosować drewno C24, bo to jest tylko dupokrytka osoby robiącej projekt, która zdejmuje w razie czego odpowiedzialność z niego.
    Dla niewtajemniczonych dodam, że im wyższy numerek tym większa wytrzymałość drewna. Co ciekawe tutaj różnica w wytrzymałości raptem kilka %, a w cenie ok 50%.

@andu , @tyqva - Was może temat zainteresować.
  • Bosch
    sebek3
    Level 29  
    A jaki przekrój podaje producent pieca? No i trzeba też wziąć pod uwagę prowadzenie przewodu, w jakim środowisku ☺️
    Ps. Nie ma przewodu 5mm kw. 😉
    granat87
    Level 2  
    sebek3 wrote:
    A jaki przekrój podaje producent pieca? No i trzeba też wziąć pod uwagę prowadzenie przewodu, w jakim środowisku ☺️
    Ps. Nie ma przewodu 5mm kw. 😉

Pieca jeszcze konkretnego nie mam. Prowadzenie przewodu jak pisałem w rurce instalacyjnej (po podlodze pod wylewką lub w ścianie domu szkieletowego).

Masz rację, chodziło mi o 5x4mm2, poprawiłem. ;-)