Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna aktywna Fenton FT215LED - naprawa głośnika, identyfikacja elementów

Vathaz 06 May 2022 15:41 375 17
    Vathaz
    Level 10  
    Witam serdecznie, mam do naprawy głośnik imprezowy Fenton FT215LED, posłużę się fotką z internetu:
    Sprzęt ogólnie nie działający. Po otwarciu ogólnie bardzo złej jakości lutowanie, zwarć ani przypaleń nie było ale niektóre scalaki były krzywo wlutowane - taka fabryka, nic nie było grzebane. Mam dostęp do termowizji, nic się nie przegrzewało. Liczyłem na zimne luty. Przelutowałem całą płytkę. Niestety bez zmian.
    Skupiłem się najpierw na zasilaniu płytka zasilana jest z wewnętrznego modułu zasilacza 15V który dodatkowo ładuje akumulator żelowy 5Ah ładowanie działa, płyta zasila układ wzmacniacza AD52090 poprzez przetwornicę OC6801B wydaje mi się że coś jest nie tak z samą przetwornicą ponieważ zasila AD52090 napięciem 14,6V, wedle not katalogowych (załączam) ...
    Zarówno przetwornica ma przetwarzać napięcie na 24V jak i w nocie wzmacniacza widnieje, że ma dwa tryby pracy albo pod napięciem 18V albo 24V więc podejrzenie padło na przetwornicę OC6801B, na Ali znalazłem tylko wersje OC6801 (bez B), ale nie wiem czy ma to związek bo noty katalogowe mają chyba takie same. Problem natomiast zrobiłem jeszcze jeden, bagietami przywarłem niechcący układ oznaczony jako BCD0F zaznaczony na zdjęciach
    Kolumna aktywna Fenton FT215LED - naprawa głośnika, identyfikacja elementów Kolumna aktywna Fenton FT215LED - naprawa głośnika, identyfikacja elementów
    Z logiki sądzę że jest to układ przetwornicy DC/DC zamieniający 12V na 5V (wiem że podawał 5V bo np pin LCD_5V łączy się fizycznie z rezystorem 10Ohm - na schemacie po lewej stronie), po kilku pomiarach narysowałem coś takiego:
    Mógłby mi ktoś pomóc jaki układ może się kryć pod oznaczeniem BCD0F? Albo na podstawie schematu co założyć zamiast niego? Nigdzie go nie mogę namierzyć.
    Nie działają również LED-y (kolumna ma 2x 15 calowe głośniki z LED-ami wewnątrz). Na płycie wzmacniacza pinout LED-ów to 2 piny - stały pin 12V i masę załączaną poprzez tranzystor przez układ BT JL AC21BP09623-1A8 i tu jest myślę cały problem. Nie licząc przywartego BCD0F wzmacniacz pykał tylko w głośniki po włączeniu ale ani nie zapalał LCD ani LED-ów. 5V i 12V działało wtedy na płycie jedyne co nie pasowało to zasilanie wzmacniacza napięciem 14,6 i brak budzenia modułu BT który ma w sobie chyba wszystko od odtwarzacza po kontrolę mikrofonów, LCD i LED głośników i najbardziej wydaje mi się, że coś jest z tym układem nie tak albo ze wzbudzaniem jego.

Więc uściślę trochę bo się rozpisałem:
    1. Najpierw więc chciałbym przywrócić 5V, jakby ktoś mi wskazał pasujący układ zamiast tego BCD0F.
    2. Chciałbym zrozumieć pracę przetwornicy OC6801B (bo może działa poprawnie?) według datasheetu to jest jej nominalny schemat:
    Nie rozumiem do końca skąd się bierze z niej podbicie napięcia, w moim przypadku jak robię pomiar do masy przed diodą D1 mam 12,6V (napięcie akumulatora) a za diodą jest 14,6V. Za diodą D1 jest tylko dzielnik napięcia do VFB i elektrolit w moim przypadku 470uF 25V, mógłby mi to ktoś po ludzku wyjaśnić gdzie następuje to podniesienie napięcia i czemu u mnie wynosi właśnie 14,6V?
    3. Czy ktoś ma wiedzę na temat układu BT JL AC21BP09623-1A8, z datasheetem ciężko a chciałbym podstawić drugi albo zdiagnozować dlaczego się nie wzbudza? Znalazłem podobny układ AC6921A przy którym można w Google namierzyć pinologię, ale czy to ma się tak samo do mojego tego nie wiem.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    aaanteka
    Level 41  
    Z opisu możesz dowiedzieć się jakiego typu jest to przetwornica:

"OC6801B to dedykowany układ kontrolera DC-DC przeznaczony do zasilaczy impulsowych typu boost, buck-boost.

Typowa aplikacja OC6801B obsługuje zakres napięcia wejściowego 5-40V. Rozszerzając zasilanie wejściowe, można również obsługiwać zakres napięcia wejściowego powyżej 400 V.

Chip przyjmuje metodę sterowania PWM o stałej częstotliwości i automatycznie zmniejsza częstotliwość w warunkach lekkiego obciążenia, aby poprawić wydajność konwersji.

Układ ma wbudowany precyzyjny wzmacniacz błędu, oscylator i obwód kompensacji częstotliwości, co upraszcza konstrukcję peryferyjną. Chip ma wbudowane zabezpieczenie nadprądowe i funkcję wyłączania pinu EN.

Częstotliwość roboczą chipa można regulować za pomocą zewnętrznego rezystora, co jest wygodne do ustawienia częstotliwości roboczej systemu zgodnie z różnymi zastosowaniami.

OC6801B integruje obwody miękkiego startu i zabezpieczenia przed przegrzaniem, aby zredukować elementy peryferyjne i poprawić niezawodność systemu.

OC6801B jest dostępny w pakiecie SOP8.

Cechy

‹ Szeroki zakres napięcia wejściowego: 5V~400V

‹ Wysoka wydajność: do 97%

‹Stała częstotliwość robocza, częstotliwość można ustawić za pomocą zewnętrznego rezystora

‹ EN pin funkcja wyłączania

‹Napięcie próbkowania FB: 1V

‹ Wbudowana kompensacja częstotliwości

‹ Wbudowany miękki start

‹ Wbudowana ochrona przed przegrzaniem

‹Wbudowana funkcja ograniczenia prądu

‹Pakiet SOP8

podanie

‹Zasilacz samochodowy EPC/laptop

‹ Zwiększenie, konwersja Buck-Boost

‹ Zasilanie urządzeń przenośnych"

Korzystając samodzielnie z wyszukiwarki internetowej poszerzyć własną wiedzę :).
    Zważywszy jednak na powyższy fakt braku znajomości podstawowych układów oraz fakt
    Vathaz wrote:
    Problem natomiast zrobiłem jeszcze jeden, bagietami przywarłem niechcący układ oznaczony jako BCD0F zaznaczony na zdjęciach
    należałoby się zastanowić nad zleceniem tej naprawy specjaliście.
    Vathaz
    Level 10  
    Witam, dzięki za opis w sumie mogłem wpaść na to żeby wrzucić DS w translatora chińskiego. Trochę temat rozjaśniło skąd pochodzi podwyższone napięcie, na co dzień naprawiam komputery, laptopy, tam są zastosowane przetwornice w których napięcie stabilizują zazwyczaj 2 mosfety (klucze) jeden przy masie drugi przy zasilaniu 19V, z zawodu jestem informatykiem a z zamiłowania "złotą rączką" która od dziecka uczy się na własnych błędach - nie jedno popsułem, jeszcze więcej w życiu naprawiłem tak się chyba uczymy czyż nie? Lutować potrafię, nie jednego kbc lutowałem, hotaira używam bga też robiłem, drutowanie ścieżek pod mikroskopem robię na co dzień, ba wczoraj naprawiłem bardzo konstrukcyjnie podobny głośnik firmy manta. Tam za regulację 5V odpowiada zwykły stabilizator. Mimo to jeśli miałem do czynienia z nie jedną przetwornicą to nie znałem akurat zasady działania przetwornicy tego typu - teraz już znam. Dziękuję za poświęcony czas. W dużej mierze przypadków przetwornice wymienia się bo wypaliło w niej dziurę albo jest najzwyczajniej zwarta. Tutaj przetwornica działa ale najprawdopodobniej podaje niewłaściwe napięcie dlatego potrzebowałem zasady działania tego konkretnego układu. Porównując do głośnika manta (przetwornica jest tego samego typu oczywiście inny układ ale logika ta sama) tam napięcie zasilania wynosiło 18V zgodnie z datasheetami, W moim głośniku napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi 14,6V. Czy problemu szukać w samym układzie czy za kontrolę napięcia decydują rezystory przy feedbacku? Co do poszukiwania i poszerzania wiedzy w sieci to pierwsza rzecz jaką staram się robić jeśli w googlu zaprezentujesz mi opis układu BCD0F którego nie ma nigdzie ani poszukując opisem ani zdjęciem, aliexpress też milczy. Na logikę widzę że to przetwornica DC/DC zapewne 12/5V ale jaki konkretnie to układ to nie wiem. To nie tak że nie potrafię "zrobić" sobie 5V z jakiegoś stabilizatora z 12V. Po prostu chcę zrobić jak było fabrycznie z jakiegoś powodu chińczyk wymyślił tam taki układ a nie inny. Do termowizji też mam dostęp w razie czego.
    A co do
    aaanteka wrote:
    Zważywszy jednak na powyższy fakt braku znajomości podstawowych układów oraz fakt
    Vathaz wrote:
    Problem natomiast zrobiłem jeszcze jeden, bagietami przywarłem niechcący układ oznaczony jako BCD0F zaznaczony na zdjęciach
    należałoby się zastanowić nad zleceniem tej naprawy specjaliście.

Niepotrzebne złośliwości, po to szanuję forum i piszę w dziale dla początkujących bo w audio tym bardziej total made in china jestem właśnie początkujący - ale to nie znaczy że nie mam bladego pojęcia o podstawowych układach. Kolega też zapewne od razu urodził się z bagietami w rękach, nic nigdy nie upalił i od razu rejestrując się na elektrodzie zdobył tak wysoki poziom prawda? Zresztą ja upalając układ nie smucę się szczególnie jeszcze bardziej się cieszę jak go naprawię wtedy właśnie dowiaduję się jak działa i dlaczego.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Niestety, ale tak już jest, że nawet jeżeli w zakresie napraw komputerów jesteś guru, to audio rządzi się innymi prawami - sygnał analogowy ma po prostu zdecydowanie większe wymagania niż zero-jedynkowy sygnał proca.
    Inaczej mówiąc - musisz się najpierw "nauczyć" audio, a dopiero potem zabierać się za naprawę. Termowizja w Audio ma bardzo ograniczone zastosowanie - tu najważniejsze są pomiary napięć, ponieważ niektóre wartości mogą się różnić, natomiast inne nie mogą i to wskazuje na obszar poszukiwań usterki.
    Nie masz się więc co obruszać. Ja w audio czuję się dość dobrze ale w komputerach na pewno bym nie grzebał - bo wiem, ze się na tym nie znam.
    Vathaz
    Level 10  
    Absolutnie się nie obruszam i nie uważam się za guru komputerów po prostu mam o tym większe pojęcie jak o audio i opisałem siebie tylko po to żebym nie został zlany jak 90% ludzi co nie wiedzą jak multimetr wygląda. Jedynie nie zgadzam się z radą żebym się poddał i poszedł do specjalisty jeśli jedyną przeszkodą jest brak wiedzy. Wiedzę można pozyskać jak to stwierdziłeś muszę się jakoś "nauczyć" a najlepiej to robić chyba doświadczalnie. Do tej pory audio dla mnie to była cała masa głośników czy wzmacniaczy w których w 90% pada zasilanie bądź wybuchają elektrolity albo końcówka mocy. Dla mnie to tylko kwestia czasu naprawy tego sprzętu, akurat głośnik jest mój a nie klienta więc czy to potrwa godzinę czy 2 miesiące nie ma dla mnie większego znaczenia, a jak dzięki niemu się czegoś nauczę to tylko profit dla mnie.
    aaanteka
    Level 41  
    Vathaz wrote:
    Trochę temat rozjaśniło skąd pochodzi podwyższone napięcie, na co dzień naprawiam komputery, laptopy, tam są zastosowane przetwornice w których napięcie stabilizują zazwyczaj 2 mosfety (klucze) jeden przy masie drugi przy zasilaniu 19V,
    Tym bardziej znana powinna być ci zasada funkcjonowania podstawowych konfiguracji przetwornic DC-DC. Bez względu na zastosowanie układów w różnych konstrukcjach te obwody zasilające działają tak samo.
    Zdaje się że nie stabilizują tylko pracują w konfiguracji buck-boost lub podobnej?

Vathaz wrote:
    Tutaj przetwornica działa ale najprawdopodobniej podaje niewłaściwe napięcie dlatego potrzebowałem zasady działania tego konkretnego układu. Porównując do głośnika manta (przetwornica jest tego samego typu oczywiście inny układ ale logika ta sama) tam napięcie zasilania wynosiło 18V zgodnie z datasheetami, W moim głośniku napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi 14,6V. Czy problemu szukać w samym układzie czy za kontrolę napięcia decydują rezystory przy feedbacku?
    Błędne założenie, bo przetwornica działa prawidłowo, a znajomość takich układów pozwala przypuszczać że jest zbytnio obciążona faktycznym uszkodzeniem.
    I to trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności,a nie na ślepo zmieniać punkty pracy przetwornicy.

I "nie jednemu psu burek"- ta sama aplikacja uniwersalnie może być w danym konkretnym rozwiązaniu stosowana do uzyskiwania różnych parametrów wyjściowych. Układ TL494 pracuje w przetwornicach dostarczających 40V, ale i 5V , 10V, 12V ...o mocy 10...100...500W... . Stabilizator LM317T może pracować w tysiącach różnych konfiguracji dostarczających różnych napięć i prądów, i to że jest zastosowany w podobnym urządzeniu nie świadczy, że pracuje dokładnie w takiej samej konfiguracji o identycznych parametrach wyjściowych.

Vathaz wrote:
    Co do poszukiwania i poszerzania wiedzy w sieci to pierwsza rzecz jaką staram się robić jeśli w googlu zaprezentujesz mi opis układu BCD0F którego nie ma nigdzie ani poszukując opisem ani zdjęciem, aliexpress też milczy. Na logikę widzę że to przetwornica DC/DC zapewne 12/5V ale jaki konkretnie to układ to nie wiem
    Trzeba wiedzieć czego się szuka i umieć zawęzić obszar poszukiwań. Jak szukasz konfiguracji kilku liter i cyfr to znajdujesz to co znajdujesz. Chociaż i tak wyszukiwarka w pierwszym wyniku podaje oryginalnego producenta tego układu. Trochę cierpliwości i można spokojnie go odnaleść. To dość popularny układ produkowany obecnie przez kilku producentów , w tym daleko wschodnich.

Vathaz wrote:
    Niepotrzebne złośliwości,
    Zdaje się z twojej strony jako osoby nie potrafiącej przyjąć obiektywnej oceny postępowania. Dla mnie nie dopuszczalnym jest chęć naprawy" na szybko i ślepo" prowadząca do dalszej degradacji urządzenia, bez znajomości podstawowych układów funkcjonalnych znajdujących zastosowanie w konstrukcji. Dodajmy urządzenia seryjnego nie posiadającego serwisu firmowego, z zastosowaniem układów w większości przypadków dostępnych w ilościach produkcyjnych i bez schematu ideowego .

Zacząć trzeba od początku czyli wiedzy teoretycznej, a następnie brać się za próbę naprawy. Jak zniszczysz, spalisz urządzenie to raczej zbytnio nie nauczysz się.
    Vathaz
    Level 10  
    @aaanteka przetwornica podaje 14.6v bez obciazenia fakt nie dopisalem sprawdzalem zarowno pod podlaczona koncowka mocy jak i odłączoną. Za przetwornica sa 2 bezpieczniki smd po jednym na zasilanie kanału. Po wylutowaniu obu wynik jest ten sam 14.6V
    aaanteka
    Level 41  
    Takiej przetwornicy bez jakiegokolwiek obciążenia nie powinno się załączać samodzielnie w celu sprawdzenia parametrów - musi być nawet szczątkowe , ale obciążenie. Można zastosować obciążenie sztuczne w postaci rezystora drutowego w celu sprawdzenia poprawności działania pod obciążeniem. Jeżeli napięcie się niewiele zmienia we wskazanym zakresie trzeba przyjąć, że przetwornica pracuje poprawnie i producent zastosował takie napięcie wyjściowe. Można też w miejsce wskazanych bezpieczników wstawić rezystor pomiarowy 0,05-0,1 oma i metodą techniczną zmierzyć na nim prąd.Być może przetwornica nie ma czego zasilać. Układy ulegające uszkodzeniu albo powodują zwarcie albo ulegając całkowitemu spaleniu w ogóle nie obciążają-są przerwą elektrycznie ujmując.

Ale do sprawdzenia funkcjonowania układu potrzeba zastosować wszystkie zasilania układu, tym bardziej że pełnego schematu brak. Czy to 5V podajesz z jakiegoś zewnętrznego zasilacza?

Vathaz
    Level 10  
    Tak 5V bylo puszczone z zasilacza warsztatowego Korad. Dziekuje za datashety wroce z pracy to zerkne. Jeszcze tylko pytanie w takim razie czy moge podlaczyc do zasilacza ustawiajac na 14.6v na zasilaniu koncowki mocy w celu zmierzenia poboru pradu przez uklad? Ewentualnie wpiac amperomierz miedzy przetwornice a ad52090 w celu zmierzenia czy wzmak zyje? Na wyjsciu na głośnik jest ok 7.2V na obu pinach do glosnika wzgledem masy jakby "polowki" zasilania. To normalne?
    aaanteka
    Level 41  
    Vathaz wrote:
    Jeszcze tylko pytanie w takim razie czy moge podlaczyc do zasilacza ustawiajac na 14.6v na zasilaniu koncowki mocy w celu zmierzenia poboru pradu przez uklad?

"AD52090 to wysokowydajny stereofoniczny wzmacniacz audio klasy D z regulowaną funkcją ograniczenia mocy. Sterownik głośnika zasilany jest napięciem 4,5V ~26V , a układ analogowy zasilany jest napięciem 5V . Może dostarczyć moc wyjściową 30W/CH do głośnika 4W lub 8W z dokładnością do 1% THD+N przy napięciu zasilania 24V .

AD52090 zapewnia równoległą aplikację BTL (Mono) i może dostarczyć 60 W do głośnika 4 W przy napięciu zasilania 24 V. Regulowana funkcja ograniczenia mocy pozwala użytkownikowi ustawić szynę napięcia poniżej połowy 5 V, aby ograniczyć ilość prądu płynącego przez głośnik ." W związku z powyższym można zacząć zasilać od 4,5-5V zwiększając napięcie zasilania płynnie. Jeżeli prąd będzie znacznie wzrastał, czy układ się nie trzeba będzie dalej przeciążać całego obwodu.

Vathaz wrote:
    Ewentualnie wpiac amperomierz miedzy przetwornice a ad52090 w celu zmierzenia czy wzmak zyje?
    Nie amperomierz, a pomiar metodą techniczną jak wyżej. Bezpieczniej. Tylko to jest wzmacniacz klasy D, czym obciążysz, bo bez obciążenia nie powinno się załączać,grozi to uszkodzeniem.
    Vathaz wrote:
    Na wyjsciu na głośnik jest ok 7.2V na obu pinach do glosnika wzgledem masy jakby "polowki" zasilania. To normalne?
    To jak to pytasz jak uruchamiać , mierzyć a już masz układ włączony?
    Vathaz
    Level 10  
    aaanteka wrote:
    Tylko to jest wzmacniacz klasy D, czym obciążysz, bo bez obciążenia nie powinno się załączać,grozi to uszkodzeniem.
    Vathaz wrote:
    Na wyjsciu na głośnik jest ok 7.2V na obu pinach do glosnika wzgledem masy jakby "polowki" zasilania. To normalne?
    To jak to pytasz jak uruchamiać , mierzyć a już masz układ włączony?

Doprecyzuję, po kolei - po rozkręceniu głośnika, niczego nie rozpinając sprawdziłem płytkę zasilacza - ok 15V i ładowanie na płycie głównej - ok, podnosi napięcie na aku. Odłączyłem całą tylną pokrywę głośnika wymagało to odpięcia głośników (2 x 15"woofer plus tweeter z filtrem podłączony do jednego z wooferów.) odpięcie przewodu od diody ir (jest na froncie kolumny) i odpięcie ledów. Na tylnej pokrywie została płyta główna (na zdjęciu) płytka zasilacza, płytka wyświetlacza z przyciskami, płytka bezprzewodowych mikrofonów, płytka aux, płytka z potencjometrem i złączem jack do gitary, całość spięta fabrycznie trafiła na stół w pracy. Pierwsze co obejrzałem płytkę pod termowizją. Nic nie przekraczało 45 stopni. wykręciłem samą płytę główną podłączyłem pod aku już z odpiętymi peryferiami reakcja była ta sama, obejrzałem płytkę pod mikroskopem lutowanie płyty było tragiczne śmiem twierdzić że w kilku miejscach nawet cyny nie było, widać było odcięcia między elementami smd a płytą główną, końcówka mocy była tak wlutowana że była "przekoszona" że ledwo była spasowana w raster. Przelutowałem całość, podłączyłem wszystkie płytki zasilanie z aku i pod termowizję - bez zmian wszystko wyglądało jakby normalnie płyta działała. Znów rozpiąłem całość, sama płyta pod akumulator bagieta pod minus i sprawdzałem napięcia. Zmierzyłem wtedy zasilanie wzmacniacza tzn wyjście przetwornicy 14,6V, dalej dławiki (na wyjściu głośników) 4 szt po kolei 7,2V, 7,2V i drugie dwa jakos tak inaczej wyższe napięcie było z tego co kojarze 7,46V 7,46V (stąd pytanie o połówki zasilania na wyjsciu głośnika), zmierzyłem 5V na porcie USB, na zasilaniu LCD, nie sprawdziłem pod napięciem czy zasilanie dociera do układu BT AC21BP09623-1A8 nie miałem DS a dotykanie bagietą poszczególnych elementów smd wokół czy samych nóżek scalaka było ryzykowne. Zmierzyłem jest 12V na zasilaniu led-ów pomimo że ledy po uruchomieniu nie działają (działają po podłączeniu do zasilacza warsztatowego). Wyłączyłem płytę odłączyłem aku, znalazłem tranzystor podłączony do minusa złącza led i do masy czyli ledy są załączane masą. Wysterowanie tranzystora namierzyłem właśnie ze scalaka AC21BP09623-1A8 czyli już wiedziałem że układ nie podnosi pinu załączajacego ledy. Chciałem namierzyć zasilanie układu BT znalazłem pin wspólny z układem BCD0F załączyłem napięcie żeby sprawdzić czy BCD0F produkuje 5V i wtedy go przywarłem bagietą. Wylutowałem go układ dalej był zwarty podłączyłem płytę pod zasilacz 5v ograniczyłem prąd pod termowizję nic się nie przegrzewa razem z akumulatorem wstaje tak jak wstawało wszystko przed upaleniem układu mam nadzieję że nic więcej nie uszkodziłem. To tyle.

Teraz w kwestii naprawy rozumiem już że nie powinno się uruchamiać wzmacniacza klasy D bez obciążenia w postaci podłączonych głośników ani uruchamiać przetwornicy bez podłączonego obciążenia w postaci wzmacniacza. Czy jeśli termicznie nie zauważyłem żadnego przegrzania w trakcie załączania jest szansa że niczego nie załatwiłem? Czy mogę sprawdzić pracę przetwornicy np podłączając taki rezystor 5W10RJ bo mam taki czy to za mała oporność?
    Sprawdzenie polega na odłączeniu wzmacniacza od przetwornicy i podanie napięcia z wyjścia przetwornicy na jedną nogę rezystora a druga do masy i zrobienie pomiaru napięcia na wyjściu przetwornicy dobrze rozumiem?
    Jakiekolwiek dalsze działania mogę robić przy obecnych wszystkich napięciach czyli warto wlutować najpierw układ czy zamiennik BCD0F żeby przywrócić pracę 5V czy dla samego sprawdzenia przetwornicy OC6801B nie ma to tak dużego znaczenia?
    Czy jeśli dajmy na to test na rezystorze podniesie napięcie przetwornicy do nominalnych 18v czy 24v czy jak tam ustawił to producent mogę sądzić że winny jest układ wzmacniacza i jego w pierwszej kolejności wypadało by podmienić z racji że nie jest obciążeniem dla przetwornicy?
    Czy możesz polecić jakąś literaturę o konstrukcjach wzmacniaczy audio odnośnie nauki? Bardzo mnie ten temat ciekawi :)
    aaanteka
    Level 41  
    jak nauczyć się audio

Vathaz wrote:
    taki rezystor 5W10RJ bo mam taki czy to za mała oporność?

-z prawa Ohma :14,6V/10=1,46A( trochę sporo jak na wstępne sprawdzenie opowiada to mocy oddawanej około 21W, a twój rezystor ma tylko moc 5W)

Według mnie wystarczy na początek sprawdzić przy obciążeniu 47-82ohm.
    Vathaz wrote:
    Zmierzyłem jest 12V na zasilaniu led-ów pomimo że ledy po uruchomieniu nie działają (działają po podłączeniu do zasilacza warsztatowego).
    Wskazuje to na uszkodzenie układu zasilania LED. Jak są podłączone LEDy napięcie przypadkiem nie spada na ich zaciskach?

Vathaz wrote:
    Jakiekolwiek dalsze działania mogę robić przy obecnych wszystkich napięciach czyli warto wlutować najpierw układ czy zamiennik BCD0F żeby przywrócić pracę 5V czy dla samego sprawdzenia przetwornicy OC6801B nie ma to tak dużego znaczenia?
    Była o tym mowa z obu stron i można obecnie przy tym pozostać:
    aaanteka wrote:
    Ale do sprawdzenia funkcjonowania układu potrzeba zastosować wszystkie zasilania układu, tym bardziej że pełnego schematu brak. Czy to 5V podajesz z jakiegoś zewnętrznego zasilacza?

Vathaz wrote:
    Czy jeśli dajmy na to test na rezystorze podniesie napięcie przetwornicy do nominalnych 18v czy 24v czy jak tam ustawił to producent mogę sądzić że winny jest układ wzmacniacza i jego w pierwszej kolejności wypadało by podmienić z racji że nie jest obciążeniem dla przetwornicy?

Może być tak jak wnioskujesz, ale również przyczyna może leżeć po stronie nieprawidłowego "załączenia-konfiguracji pracy" samego stopnia końcowego. Trzeba sprawdzić jeszcze co jest podawane na piny 1,2 przy zasilaniu układu.
    Vathaz
    Level 10  
    Dzięki za linka na pewno poczytam sporo tam odnośników :)
    Z niskich oporności znalazłem takie oto rezystory
    Kolejno 50Ohm, 38Ohm, 15Ohm, 15Ohm. Nie wiem jakiej są mocy 1W, 2W czy 5W (te większe mają 16mm długości krótszy 11,5mm), czy mogę je połączyć w szereg uzyskując 118Ohm uzyskam dzięki temu 1,8W mocy przy 14,6V pytanie czy 0,12A wystarczy żeby wzbudzić przetwornicę i druga sprawa czy jeśli dobrze rozumuję przetwornica podniesie napięcie do dajmy na to 18V to wtedy prąd wzrośnie do 0,15A a moc do 2,74W czy nie spalę "obciążenia" - wnioskiem (jeśli to prawda) chyba lepiej jak zamówię rezystor 47Ohm - 82Ohm większej mocy? Drutu oporowego niestety nie posiadam chyba, że znajdę gdzieś zepsutą suszarkę do włosów :)

aaanteka wrote:
    Vathaz wrote:
    Zmierzyłem jest 12V na zasilaniu led-ów pomimo że ledy po uruchomieniu nie działają (działają po podłączeniu do zasilacza warsztatowego).
    Wskazuje to na uszkodzenie układu zasilania LED. Jak są podłączone LEDy napięcie przypadkiem nie spada na ich zaciskach?

12V tak jak pisałem pojawia się na złączu + gniazda led od razu po uruchomieniu. Jest logicznie połączone z VIN przetwornicy OC6801B. Minus Led natomiast sterowany jest poprzez tranzystor w obudowie SOT23-3 oznaczony symbolem "S2". Tranzystor jest kluczem do masy bezpośrednio sterowany przez rezystor 1kOhm z pinu 21 układu BT AC21BP09623-1A8 (nie mam pewnego datasheetu znalazłem tylko do AC6921A tej samej firmy ale czy to to samo nie wiem) nie zarejestrowałem stanu wysokiego na pinie 21 (0V) po uruchomieniu dlatego tranzystor nie otwiera się i ledy nie łączą się z masą. Sądzę, że AC21BP09623-1A8 się nie uruchamia albo brakuje mu jakiegoś napięcia do wzbudzenia.

aaanteka wrote:
    Trzeba sprawdzić jeszcze co jest podawane na piny 1,2 przy zasilaniu układu.

Jeśli chodzi o układ OC6801B to na 1 pinie jest 0,7V a na 2 pinie jest 12,5V, jeśli chodzi o układ AD52090 to bezpośrednio na wspólnym 1,2 jest 4,2V.

Co do zamiennika BCD0F wielki szacunek za znalezienie DS nie byłem w stanie tego namierzyć tzn widziałem podobne układy ale myliło mnie to że mają inne oznaczenia, zazwyczaj miałem do czynienia z układami 8 pinowymi tam numer bezpośrednio determinował co to za układ aczkolwiek pewnie to też nie jest reguła. Czy np dla układu SY8120B sprawdziłem wzór podany w DS: Vout=0.6*(1+R1/R2) jest zgodny z opornościami wlutowanymi wokół i wyszło mi: Vout=0.6*(1+74,4kOhm/10kOhm)=5,064V więc jak najbardziej zgodny. Czy pozostałe układy do których załączyłeś datasheety to są zgodne zamienniki? Czy jednak trzeba zajrzeć do wzorów bo może być potrzeba zmiany konfiguracji oporności R1, R2?
    Vathaz
    Level 10  
    Znalazłem info że rezystory tych rozmiarów mogą mieć 5W więc zaryzykowałem podłączyłem 50Ohm do wyjścia przetwornicy powinno oddać trochę ponad 4W (AD52090 odłączony) podłączyłem wystarczyły mi 2 sekundy zmierzyłem napięcie nadal wynosi 14,55V rezystor zdążył się nagrzać ale niczego nie upaliło dodatkowo w DS znalazłem wzór na obliczenie napięcia wyjściowego przetwornicy OC6801B: Vo=(R1+R2)/R1 * VFB (1V) odlutowałem rezystory smd jeden (strona do masy) ma 6,79kOhm drugi (do napięcia wyjściowego Vo) 92,3kOhm z obliczenia wynika że: Vo = ((6,79kOhm+92,3kOhm)/6,79kOhm) * 1V = 14,59V czyli zgadza się ze stanem faktycznym przetwornica OC6801B jako układ działa poprawnie. Pozostaje sprawa czy producent przewidział takie oporności dla VFB i faktycznie koniec mocy ma być zasilany 14,6V czy coś się wydarzyło z tymi dwoma rezystorami. Na razie wróciły na miejsce wszystko jest ok. Niepewny jest dla mnie układ AC21BP09623-1A8 jeśli jest on nieaktywny to logiczne, że nie będzie działał wyświetlacz, nie działają ledy, nie będzie również źródła sygnału dla AD52090. Czyli dokładnie stan w jakim znajduje się płyta. Pytanie się nasuwa takie - czy mogę "zewnętrznie" podłączyć sygnał dźwiękowy np ze złącza liniowego pc czy generatora sygnału prostokątnego pod piny 3 i 12 układu AD52090 żeby sprawdzić czy układ działa i czy usłyszę dźwięk z głośników? Możliwe że wszystko na płycie działa poza układem AC21BP09623-1A8 który robi za główny odtwarzacz wszystkiego.
    Vathaz
    Level 10  
    Wzmacniacz sprawdzony, wlutowałem się jack-iem przed kondensatory smd od pinów 3 i 12, podłączyłem głośniki samochodowe 4ohm, 12v z akumulatora 5v z zasilacza warsztatowego (przetwornica BCD0F (SY8120B) zamówiona na Ali) dźwięk z telefonu, układ gra i ma się dobrze. Pozostaje sprawdzić dlaczego układ BT AC21BP09623-1A8 nie wstaje... z datasheeta, który wrzuciłem (o ile zgodny) muszę sprawdzić napięcia na pinach 2,3,4,9,12,39,42 czy coś pominąłem? Możesz pomóc w dokładnej identyfikacji tego układu AC21BP09623-1A8?
    Vathaz
    Level 10  
    Ok postaram sie rozpisac co i jak uzupelnie post jak dokonam pomiarow co gdzie idzie