Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27?

Moan 06 May 2022 21:52 606 14
Optex
    Moan
    Level 4  
    Mam prośbę o pomoc w następującej kwestii.
    Chciałem zamienić żarówkę na LED na starym korytarzu. Zamiast włącznika jest tam zainstalowany czujnik zbliżeniowy, przez co po umieszczeniu żarówki LED następuje efekt rozbłysków, kiedy światło jest teoretycznie wyłączone.
    Zakupiłem eliminator rozbłysków żarówek LED WKSL, który powinien rozwiązać ten problem. Niestety, okazało się że przy włączniku nie ma drugiego przewodu (Neutralnego?). Czyli do tego czujnika zbliżeniowego wchodzi jakiś kabel i wychodzi jeden. Nie mają one nawet kolorów, bo instalacja jest stara. Wydaje mi się, że kondensator nie powinien łączyć akurat tych dwóch kabli.
    Postanowiłem więc spróbować zamontować kondensator bezpośrednio koło żarówki. Niestety pojawił się kolejny problem. Jest to starego typu proste wyjście ze ściany z miejscem na wkręcenie żarówki E27. Tak więc rozmontowywanie tego nie wchodzi w grę (nie mam takiego pozwolenia od właścicieli, jak i również bałbym się samemu coś tam ruszać).
    Zauważyłem, że w sprzedaży są adaptery typu: "ROZGAŁĘŹNIK PRZEDŁUŻACZ ŻARÓWKI ZŁODZIEJKA E27", "Gniazdo Elektryczne ER4 Invest czarny E27", "E27 do E27 przedłużacz świecznika przedłużacz".
    Czyli krótko mówiąc wejście E27 i wyjście E27. I tutaj mam pytanie: czy istnieje możliwość montażu tego kondensatora WKSL, rozkręcając jakoś przedłużacz E27 do E27? Czy w przedłużaczach tego typu są dwa kabelki, między którymi można byłoby wsadzić ten kondensator, czy to jest jakaś inna technologia?
  • Optex
    sisko
    Level 22  
    Kondensator WKSL podłączasz równolegle z LED, tak jak jest narysowane na schemacie.
    Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27?
    Jak nie masz wiedzy i wiesz że nie jesteś w stanie sam zainstalować kondensatora, to zleć to zadanie elektrykowi.

Tym bardziej nie instaluj żadnych
    Moan wrote:
    "ROZGAŁĘŹNIK PRZEDŁUŻACZ ŻARÓWKI ZŁODZIEJKA E27", "Gniazdo Elektryczne ER4 Invest czarny E27"
  • Optex
    czesiu
    Level 35  
    Moan wrote:
    czy istnieje możliwość montażu tego kondensatora WKSL, rozkręcając jakoś przedłużacz E27 do E27?

Myślę że ciężko będzie zmieścić kondensator w tej "złodziejce", ale możesz uformować przewody kondensatora na kształt wtyczki i włożyć tam gdzie się wkłada wtyczkę do złodziejki, albo ostatecznie kupić dwubolcową wtyczkę i do niej podłączyć kondenator.
    gradek83
    Level 41  
    Moan wrote:
    Czyli do tego czujnika zbliżeniowego wchodzi jakiś kabel i wychodzi jeden. Nie mają one nawet kolorów, bo instalacja jest stara. Wydaje mi się, że kondensator nie powinien łączyć akurat tych dwóch kabli.
    To nie jest kondensator elektrolityczny nie wybuchnie. Zamontuj go tak jak koledzy radzą.
    Moan wrote:
    Jest to starego typu proste wyjście ze ściany z miejscem na wkręcenie żarówki E27.

Podeślij zdjęcie.
    Kondensator najlepiej łączyć przy samym źródle światła (żarówce LED).
    Moan
    Level 4  
    Dziękuję za odpowiedzi w temacie.

sisko wrote:
    Kondensator WKSL podłączasz równolegle z LED, tak jak jest narysowane na schemacie.
    Jak nie masz wiedzy i wiesz że nie jesteś w stanie sam zainstalować kondensatora, to zleć to zadanie elektrykowi.

No właśnie w włączniku nie było przewodu N, tylko wchodzący i wychodzący L, dlatego tam nie próbowałem montować kondensatora.

Bez przesady z tym zatrudnianiem elektryka. Taka usługa zwracałaby się chyba 100 lat.

Quote:
    Moan wrote:
    "ROZGAŁĘŹNIK PRZEDŁUŻACZ ŻARÓWKI ZŁODZIEJKA E27", "Gniazdo Elektryczne ER4 Invest czarny E27"

Dlaczego nie? To jest proste jak wkręcanie żarówki:
    https://allegro.pl/oferta/adapter-przedluzka-zarowki-elastyczna-e27-e27-11833658854

Myślę aby rozebrać taki adapter i między dwa kable L i N dodać złączką kondensator (może wystawać na zewnątrz).

gradek83 wrote:

Podeślij zdjęcie.
    Kondensator najlepiej łączyć przy samym źródle światła (żarówce LED).

Zdjęcia:
    Spoiler:
    Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27? Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27?

Wydaje się tam być utrudniony dostęp, dlatego wolę użyć przedłużki jak w linku na allegro powyżej.

Rozumiem że taką przedłużkę można spróbować rozkręcić i umieścić kondensator między dwoma przewodami (i zostawić żeby sobie wystawał na zewnątrz)?
    gradek83
    Level 41  
    Wyłącz światło włącznikiem następnie wyłącz bezpiecznik od światła oraz sprawdź próbnikiem czy faktycznie nie ma tam prądu jeśli nie to odkręć porcelanowy pierścień powinieneś mieć tam złączkę z pinami blaszkami stykowymi do żarówki jeśli złączka czy tam kostka jest przykręcona odkręć ją i wyjmij tak abyś miał dostęp do przewodów zasilania. Sprawdź czy w tamtą wolną przestrzeń wejdzie ci kondensator jeśli tak to poluzuj śrubki od przewodów zasilających i wsadź przewody kondensatora i dokręć wszystko. Inna opcja to odkręć dwie śruby mocujące oprawę do ściany i dostań się od drugiej strony. W kołnierzu oprawy na pewno jest sporo miejsca i bez problemu powinien wejść tam kondensator.
    Moan
    Level 4  
    Dziękuję za odpowiedź. Tak, znam zasady bezpieczeństwa i zawsze sprawdzam czy nie ma prądu przy "zabawach" tego typu. Jako dziecko "kopnął" mnie prąd i od tej pory uważam nawet przy wkładaniu wtyczek do kontaktu.

Niestety, właścicielka prosiła mnie aby nie ruszać tego pierścienia. W przyszłości będzie prowadzona gruntowna modernizacja kabli i do tego czasu prosiła abym się wstrzymał, bo wszystko się tam "ledwo trzyma". Mogłem jedynie pobawić się włącznikiem.

Póki co, spróbuję jeszcze tej przedłużki żarówki. Może uda się tam umieścić kondensator, nawet jeśli miałby wychodzić na zewnątrz to zawsze jest to jakieś rozwiązanie. A wydaje mi się, że pewnie i do środka się tam zmieści :) Ogólnie ta żarówka jest w niefortunnym miejscu, tak że przedłużka tak czy inaczej się przyda.
    Moan
    Level 4  
    Niestety, coś mi to nie wyszło :(
    Wydaję się że wszystko jest podłączone jak należy, jednak nadal jedna żarówka LED miga, a druga lekko świeci.
    Jakieś pomysły co jest źle?
    Zdjęcia:
    Spoiler:

Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27? Jak umieścić kondensator (eliminator rozbłysków LED) przed przedłużaczem E27?
    gradek83
    Level 41  
    Może w piwnicy masz obniżone napięcie 120V kiedyś chyba specjalnie tyle ustawiali aby ludzie nie kradli prądu. Podeślij zdjęcie żarówek jakie masz. Ich opis tabliczka znamionowa.
    Moan
    Level 4  
    Wygląda na to, że ten czujnik zbliżeniowy może dawać większe napięcie i kondensator w tym wypadku nie pomoże: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3769730.html

Chyba że zakupiłbym jakiś pojemniejszy, ale chyba lepiej już sobie to odpuścić...

Jeśli chodzi o żarówki, to normalne ~240V działają.
    gradek83
    Level 41  
    Moan wrote:
    Jeśli chodzi o żarówki, to normalne ~240V działają
    Jak masz multimetr i wiesz jak go użyć to sprawdż napięcie. Żarówka led a żarówka wolframowa to nie to samo.
    sisko
    Level 22  
    Czujnik ruchu jest dwuprzewodowy a one do prawidłowego działania, zwykle muszą być obciążone żarówką o odpowiedniej mocy. Może to być zakres od min. 1 W do nawet min. 50 W, w zależności od modelu czujnika. Kondensator WKSL eliminuje rozbłyski wyłączników podświetlanych a jak wiemy ich pobór mocy jest poniżej 1 W.

Sprawdź jaki model czujki ruchu masz zainstalowany. Jeżeli czujnik wymaga żarówki min. 40W,. to trzeba go wymienić na model który jest dedykowany do lamp LED.
    Np. Orno OR-CR-220, gdzie wg. starszej wersji instrukcji min. obciążenie to 5W.
    Czujki Orno niby są dedykowane do lamp LED ale nie jestem pewien czy nie wystąpi efekt rozbłysków, gdyż nigdy nie miałem do czynienia z czujkami dwuprzewodowymi.
    W tym temacie może wypowie się ktoś kto miał z nimi styczność.

Napisałem Ci żebyś:
    sisko wrote:
    Moan wrote:

Wykonywanie takich przeróbek ( tym bardziej w wykonaniu laika ) grozi porażeniem prądem elektrycznym.
    Moan
    Level 4  
    Niestety modelu tego czujnika nie potrafię znaleźć, ale po numerze aukcji: https://archiwum.allegro.pl/oferta/czujnik-ru...i-dzwieku-do-puszki-promocja-i1857176314.html
    Moc obciążenia: min 40W :(

Problem w tym, że w tym miejscu na włącznik jest tylko jeden kabel (wchodzący i wychodzący), czyli nie ma tam L i N. W chwili obecnej nie ma tam możliwości pociągnięcia drugiego kabla, więc raczej wymiana czujnika odpada.

W innym miejscu mam nowszy czujnik mikrofalowy przystosowany do LED, tak więc wiem jak to działa kiedy jest możliwość podłączenia dwóch przewodów.

Zastanawiam się, czy nie prościej będzie wlepić tam zwykły, manualny włącznik ścienny i do tego żarówkę z wbudowanym czujnikiem zbliżeniowym. Z tego co pamiętam te żarówki działają trochę gorzej, ale może w tym miejscu będzie łapać bez problemu.
    sisko
    Level 22  
    Moan wrote:
    Problem w tym, że w tym miejscu na włącznik jest tylko jeden kabel (wchodzący i wychodzący), czyli nie ma tam L i N. W chwili obecnej nie ma tam możliwości pociągnięcia drugiego kabla, więc raczej wymiana czujnika odpada.

W innym miejscu mam nowszy czujnik mikrofalowy przystosowany do LED, tak więc wiem jak to działa kiedy jest możliwość podłączenia dwóch przewodów.

Nie rozumiesz zasady działania czujki dwuprzewodowej, podłączonej szeregowo z żarówką lub LED.

Orno OR-CR-220 może pracować w instalacji dwuprzewodowej bez dodatkowego podłączania przewodu N do czujnika, jak i trójprzewodowej z podłączonym N. Schemat z instrukcji poniżej:
    Moan wrote:
    Zastanawiam się, czy nie prościej będzie wlepić tam zwykły, manualny włącznik ścienny i do tego żarówkę z wbudowanym czujnikiem zbliżeniowym. Z tego co pamiętam te żarówki działają trochę gorzej, ale może w tym miejscu będzie łapać bez problemu.

Tak też możesz zrobić, instalując oprawkę z czujnikem 360°, np. taką:
    Moan
    Level 4  
    Dziękuję za pomoc. Montaż "oprawki z czujnikiem 360°" rozwiązał problem :) Co prawda działa dość kiepsko (czasami trzeba ręką machnąć), ale przynajmniej większa energooszczędność.