Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz

marqes997 07 May 2022 21:52 645 24
    marqes997
    Level 12  
    Witam,
    Teściowie mają swoją taką antenę dipolową na dachu bloku
    i wzmacniacz/zasilacz HFO Elektronik ARS113Z.
    Z racji, że jestem elektrykiem coś mi nie pasuję... problem jest taki, że na tym wzmacniaczu świeci czerowna dioda oznaczająca zwarcie od strony wejścia, czyli kabel z anteną...
    Antena nie ma w sobie elektroniki i siłą rzeczy po pomiarze pomiędzy żyłą roboczą a ekranem jest przejście/zwarcie...
    Da się zamontować w tej antenie na wzmacniacz, tak żebym zasilił to tym HFO Elektronik ARS113Z?
    Ps mieszkanie jest na parterze[/img]
    User removed account
    Level 1  
    gumisie
    Level 43  
    marqes997 wrote:
    Antena nie ma w sobie elektroniki
    A jest symetryzator?
    marqes997 wrote:
    Da się zamontować w tej antenie na wzmacniacz, tak żebym zasilił to tym HFO Elektronik ARS113Z?
    Z tego co mi wiadomo, da się.
    marqes997
    Level 12  
    _cheetah_ wrote:
    Przy braku możliwości odcięcia zasilania przedwzmacniacza w antenie jedyne wyjście to zastosowanie separatora napięcia lub zasilać ten wynalazek ze standardowego zasilacza antenowego z separatorem napięcia zamontowanego na kablu od anteny.

Dziwne by było, żeby nie miał tego odcinania. Ale może odezwie się ktoś, kto to używa.

Gdybym nawet odciął to zasilanie... Wyjęcie z gniazdka nie będzie tym samym? Czy ten zasilacz oprócz zasilania wejscia zasila również te 3 wyjścia?

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

_cheetah_ wrote:
    A jest symetryzator?

tak, dokładnie to ten: Symetryzator antenowy DVB-T4 Davbol LED
    LeDy
    Level 43  
    Antena to TTV-S combo. ARS113Z to aktywny rozgałęźnik.
    Quote:
    Urządzenie posiada diodę sygnalizującą stan pracy

Odłącz przewód z wejścia od anteny i zobacz czy zapali się zielono.
    clubber84
    Level 29  
    marqes997 wrote:
    dokładnie to ten: Symetryzator antenowy DVB-T4 Davbol LED

Więc, skoro jest symetryzator, to zasilanie nie potrzebne. Kupić nakręcaną na kabel koncentryczny odpowiednią wtyczkę (F lub zwykłą, zależy od wejścia w TV/dekoderze), podpiąć do odbiornika, zaprogramować kanały i oglądać.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz -
    Quote:
    Zasilanie przedwzmacniacza z układem przeciw zwarciowym.
    marqes997
    Level 12  
    Sprawdzałem to na samym początku po odpięciu od anteny świeci się na zielono. Kabel jest dobry
    Symetryzator robi zwarcie bo jest nieprzystosowany do zasilenia go.

LeDy wrote:
    Antena to TTV-S combo. ARS113Z to aktywny rozgałęźnik.
    Quote:
    Urządzenie posiada diodę sygnalizującą stan pracy

Odłącz przewód z wejścia od anteny i zobacz czy zapali się zielono.

Fakt jest taki, że:
    -są 3 telewizory
    -przychodzę do teścia ma spalony Zasilacz antenowy PSU412 12V 200mA z gniazdem F
    -wymieniam go na HFO Elektronik ARS113Z, ale na nowym zaniepokoiła mnie dioda w kolorze czerwonym
    -dioda świeci na czerwono jako zwarcie, ale większość kanałów działa,niektóre się zacinają (podejrzewam, ze niedlugo się spali)
    -rozeznałem, że w antenie nie ma wzmacniacza, tylko symetryzator

I teraz ktoś mi tu mówi, że zasilacz zasila tylko wejście, to dlaczego po wyjęciu z zasilania, to tylko na najbliższym telewizorze odbierają podstawowe kanały, a na 2 pozostałych żadne?
    Wpinam zasilacz,świeci zwarcie, ale kanały są odbierane... więc musi coś robić ten zasilacz na wyjściach...
    Lokalizacja Polkowice, mam kupić wzmacniacz, tylko jaki?
    https://emimaps.emitel.pl/
    clubber84
    Level 29  
    Ten rozdzielacz też jest niepotrzebny, jeśli w antenie jest symetryzator, zamiast przedwzmacniacza.
    Mając antenę pasywną, cała instalacja taka musi być, nawet rozdzielacz sygnału. Nawet wzmacniacz niepotrzebny (co do lokalizacji anteny).
    User removed account
    Level 1  
    marqes997
    Level 12  
    to dlaczego jak wpinam przewód prosto z anteny do telewizora bez żadnych złączek nie odbiera tak kanałów, tak jak w tej konfiguracji?
    W jego konfiguracji ściąga mu pulsy, stopklatki, polsaty, tvp i ba mówi, że w jednym telewizorze ma wbudowany dekoder, to nawet mu czechy ściąga... Tylko w jednym telewizorze klatkuje mu puls?

Ustawić tą antenę kierunkową na Żagań, Śnieżne Kotły czy jeszcze gdzieś indziej? Są jakieś aplikacje w telefonie?
    Teraz jest plus minus na Śnieżne Kotły, czy w takim ustawieniu z Żagania odbieram sygnał? Czy poprostu te Sniezne kotly maja w sobie te wszystkie muxy które odbieram?
    antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz
    gumisie
    Level 43  
    marqes997 wrote:
    to dlaczego jak wpinam przewód prosto z anteny do telewizora bez żadnych złączek nie odbiera tak kanałów, tak jak w tej konfiguracji?
    Zamiast symetryzatora wstaw wzmacniacz antenowy i po "problemie".
    A o ile to nie pomoże, daj znać, pomyślimy co dalej z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam.
    gumisie
    Level 43  
    marqes997 wrote:
    Tylko teraz który wzmacniacz do tej anteny, czym się sugerować?
    Do nadajnika do Żagania 88km
    Wzmocnieniem, oraz rozstawem otworów mocujących do dipola danej anteny.
    Producenci anten, czasami mają swoje pomysły celem utrudnienia życia klientom. :cry:

EDIT:

marqes997 wrote:
    Ps mieszkanie jest na parterze

Może być problem z prawidłowym odbiorem, zwłaszcza z nadajnika oddalonego 88km. :cry:
    Antena zamontowana na dachu budynku, czy na wysokości parteru?
    LeDy
    Level 43  
    Najprostsze rozwiązanie w tej sytuacji to między anteną a tym aktywnym rozgałęźnikiem dać kondensator np. 10nF i napięcie nie pójdzie do anteny i nie będzie zwarcia. Jesteś elektrykiem to powinieneś to opanować. antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz
    @marqes997
    Quote:
    spalony Zasilacz antenowy PSU412 12V 200mA
    Ciekawe po co on był jak antena pasywna?
    _kli_
    Level 39  
    marqes997 wrote:
    Lokalizacja Polkowice
    marqes997 wrote:
    Do nadajnika do Żagania 88km

Tyle to masz do Śnieżnych Kotłów. Do Żagania (Wichowa) jest ok. 50 km (mux 1-5,8), a do Jakubowa ok. 10 km (mux-3,8).
    marqes997 wrote:
    Teściowie mają swoją taką antenę dipolową na dachu bloku
    marqes997 wrote:
    https://diolut.pl/antena-dvb-t-turbo-tv-mux8-combo-q100-vhfuhf-polaryzacja-pionv-lub-poziomah-zasilacz-w-p-30397.html
    Tylko teraz który wzmacniacz do tej anteny, czym się sugerować?

Pod tym linikiem jest antena ze wzmacniaczem. Jesteś pewien że w puszcze antenowej jest symetryzator?
    A jeżeli nawet jest symetryzator, to wzmacniacz jak najsłabszy, np. LNA-101. Przy tak wysoko zamontowanej antenie pasywnej obiór powinien być bezproblemowy (teoretycznie). Jednak są to porady "w ciemno", bo nie znamy parametrów odbieranych mux-ów.
    Sprawdź co jest puszce. O ile dobrze widzę, to w środku chyba jest symetryzator (lub wzmacniacz) kątowy. :?:
    Poniżej masz link do tabelek z multiplex-ami przed i po zmianach kanałowych w woj. dolnośląskim i lubuskim. Sprawdź - co, jak i skąd odbiera antena.
    https://radiopolska.pl/blog/2022/03/polska-poczatek-migracji-do-dvbt2
    marqes997
    Level 12  
    Oceń sam, według mnie to jest symetryzator
    antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz
    _kli_
    Level 39  
    Tak, to jest symetryzator. Jak widać, puszka przystosowana jest do zamontowania symetryzatora/wzmacniacza kątowego, jak i "typowego".
    gumisie
    Level 43  
    marqes997 wrote:
    według mnie to jest symetryzator
    Według mnie, również.
    Symbol na PCB może o tym świadczyć.
    SA (symetryzator antenowy) 1-60.
    LeDy
    Level 43  
    Nie ma wątpliwości.
    Tylko jak wyglądała instalacja z pasywną anteną jak był podłączony zasilacz??
    Quote:
    -przychodzę do teścia ma spalony Zasilacz antenowy PSU412 12V 200mA z gniazdem F
    -wymieniam go na HFO Elektronik ARS113Z

Był ten a wymienił na ARS, a co było do zasilacza pierwszego??
    marqes997
    Level 12  
    Normalnie był podłączony do kontaktu, on w sobie ma zasilacz ten PSU412...... To co podmieniam na wzmacniacz w antenie, kupie 3 różne zobaczę który będzie odbierał najlepiej :))?

Dodano po 9 [minuty]:

chociaż najpierw spróbowałbym zamontowac ten separator napięcia (kondensator)... i pytanie, czy mogę go przy tym wzmacniaczu do weścia antenowego stłumić, żeby nie wychodzić na dach i nie podawać napięcia na kabel?
    LeDy
    Level 43  
    No przecież logiczne, że przy rozgałęźniku, w jego wejście.
    sq3evp
    Level 26  
    LeDy wrote:
    Najprostsze rozwiązanie w tej sytuacji to między anteną a tym aktywnym rozgałęźnikiem dać kondensator np. 10nF i napięcie nie pójdzie do anteny i nie będzie zwarcia. Jesteś elektrykiem to powinieneś to opanować. antena dipolowa kierunkowa a wzmacniacz/zasilacz
    @marqes997
    Quote:
    spalony Zasilacz antenowy PSU412 12V 200mA
    Ciekawe po co on był jak antena pasywna?

Właśnie sie zastanawiałem jaka pojemność powinna być kondensatora blokującego napięcie stałe. W schematach znalazłem 1 nF i 10 nF.