Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica do spawarki inwertorowej

janschster 08 May 2022 10:58 528 17
 • #1
  janschster
  Level 10  
  Witam
  Chce kupić przetwornice 2,5kw do której będę podłączał małą spawarkę inwentową ale nie mam pewności jaką kupić. Dla spawarki musi być czysty sinus czy wystarczy modyfikowalny?.
  Obecnie mam przetwornicę 1,5kw z czystym sinusem ale ta jest zasłabła i się wyłącza po kilku sekundach.
 • #2
  artbi881
  Level 29  
  Cześć, po co musi być czysty sinus? skoro spawarka prostuje zmienne na stałe następnie przetwarza / transformuje na pożądane do spawania, ale Twój problem chyba jest inny bo inwertory mają na wejściu mostek Getza składający się ze zwykłych wolnych diod mających prostować 50Hz a z inwertora mogą dostać kHz i pojawia się problem, kupując inwertor z modyfikowanym sinusem i 50Hz kwota znacznie rośnie. Powinieneś więcej napisać z jakiego będzie napięcia będzie inwertowane 230V.
 • #3
  karwo
  Level 26  
  Jaka jest moc tej spawarki inwertorowej?
  2,5kW to przy zasilaniu 12V nie licząc strat ponad 200A - wyssie akumulator zanim wyspawasz jedną elektrodę.
  Jeśli już uparłeś się na przetwornice to z niej wyciągnij 310V DC i podaj na wejście spawarki (o ile nie ma w niej wentylatorów/elektrozaworów/transformatorów zasilanych przed mostkiem prostowniczy sieciowym).
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @artbi881 Co za herezja ! Z przetwornicy otrzymujesz czy to sinus lepszy czy gorszy, nawet prostokąt o częstotliwości 50 Hz, więc diody zasilacza spawarki spokojnie to wyprostują. Problemem jest oczywiście pobór mocy przez spawarkę. Kolega @karwo napisał :D
 • #6
  janschster
  Level 10  
  Zrobiłem prądnicę na działce. Silnik z motoroweru 110cc kręci alternatorami 2x140a a te ładują akumulator i zasilają przetwornicę.
  Na przetwornicy 1.5kw da się spawać elektrodą 1,5mm przez jakieś 3-5 sekund po czym się resetuje i dale można spawać przez kilka sekund i tak w kółko.
  Tania spawarka do majsterkowania, max 300A. Ma znaczenie dla spawarki jaki przetwornica ma sinus?
 • #7
  karwo
  Level 26  
  Spawarka to inwerter?
  Może jakiś model lub zdjęcie z tabliczki/naklejki...
  I jeszcze raz przeczytaj posty począwszy od mojego poprzedniego, bo widzę że my swoje a ty swoje. Czepiłeś się tego sinusa, ale puki nie odpowiesz na powyższe pytania konstruktywnej odpowiedzi nie dostaniesz.
 • #8
  janschster
  Level 10  
  Czepiłem się tego sinusa bo wiem że nie wszystkie urządzenia można podłączać do przetwornicy z sinusoidą modyfikowaną.
  Przed zakupem nowej przetwornicy musze wiedzieć czy będzie ona współpracować ze spawarką.

  Spawarka: Spawarka inwertorowa Boxer SR-2002 20-300 A
  Przetwornica: Przetwornica VOLT IPS 5000 12V/230V 2500W/5000W
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  Widzę dwie możliwe przyczyny, albo zasilanie "nie wyrabia" i spada napięcie, albo zakłócenia powstające przy zapalaniu łuku zakłócają jakieś urządzenie, spawarka musi być odporna na ten ekstremalny poziom zakłóceń który generuje łuk elektryczny, ale przetwornica, albo regulator w alternatorze już nie koniecznie.


  Przydało by się pomierzyć, czy występuje zapad napięcia na wyjściu przetwornicy, czy jest też już na wejściu, instalację 12V na kilkaset amperów trudno zrobić tak żeby napięcie było stabilne, w samochodzie podczas rozruchu płyną takie prądy ale tam nie przeszkadza że napięcie spada do 9V, a przetwornicy będzie to przeszkadzało.

  artbi881 wrote:
  Kolego Krzysztofie czy wszystkie przetwornice na wyjściu maja 50 Hz? z cała pewnością NIE są modele gdzie jest 40kHz 230V.
  Ciekawe gdzie widziałeś taki absurd technologiczny, tego nawet zwykły przedłużacz nie wytrzyma, a co dopiero urządzenia przystosowane do 230V 50Hz. Urządzenia elektroniczne - spalisz, silniki - spalisz, jedynie grzałka i żarówka wolframowa wytrzyma 40kHz
 • #10
  artbi881
  Level 29  
  Kolego --jarek_lnx-- masz tu trochę teorii dla 50Hz liczenie transformatorów z czego wynika że 2kW ważyłoby kilka kg, zadaj sobie pytanie w jaki sposób można z rdzenia o przekroju 10cm kwadratowych uzyskasz tak dużą moc, powiesz że to na ferrycie ( a to tylko sproszkowane Fe ) tu masz do poczytania:

  https://grylewicz.pl/transformatory-sieciowe-cz-1-podstawy/

  https://grylewicz.pl/transformatory-sieciowe-cz-2-praktyka/

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1023530.html
 • #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  @artbi881 Bla, bla, bla, same oczywiste rzeczy (chcesz mnie zanudzić?), a przetwornic z wyjściem 230V 40kHz nie ma, nie było i nie będzie.
  Dla podłączonych urządzeń i użytkownika nie ma znaczenia jaka częstotliwość jest wewnątrz przetwornicy skoro nie ma jej na zewnątrz.
 • #12
  StaryVirus_e_Wiarus
  Level 20  
  Dobrze Wam to ględzenie wychodzi, Żadna przetwornica taka nie zasili spawarki, za duże skoki obciążenia, wręcz zwarcia. Jedynym rozwiązaniem jest zakup agregatu prądotwórczego spalinowego, odpowiedniej mocy.
 • #13
  jarek_lnx
  Level 43  
  StaryVirus_e_Wiarus wrote:
  Żadna przetwornica taka nie zasili spawarki, za duże skoki obciążenia, wręcz zwarcia.
  To spawarka inwerterowa więc jest odrobinę łatwiej, podczas zwarcia nie pobiera dużego prądu z sieci. Mimo tego możesz mieć rację.
 • #14
  janschster
  Level 10  
  Panowie ale chciał bym się tylko dowiedzieć czy dla spawarki ma znaczenie jaką sinusoidę ma przetwornica.
  Jeśli nie ma znaczenia to kupuje tańszą przetwornicę.
 • #16
  jarek_lnx
  Level 43  
  @artbi881 Napisałeś oczywistą nieprawdę że są modele które maja 40kHz na wyjściu, niczego mi nie "wytłumaczysz" linkując podstawy działania przetwornic i czyjeś projekty, bo żaden nie jest argumentem na poparcie twojej tezy.
 • #17
  lechoo
  Level 39  
  jarek_lnx wrote:
  @artbi881 Napisałeś oczywistą nieprawdę że są modele które maja 40kHz na wyjściu, niczego mi nie "wytłumaczysz" linkując podstawy działania przetwornic i czyjeś projekty, bo żaden nie jest argumentem na poparcie twojej tezy.

  Walnął chłopak głupotę i dalej brnie w zaparte, zamiast przyznać się do błędu...

  Oczywiście są przetwornice (większość obecnie produkowanych) które wewnętrznie używają transformatorów impulsowych i częstotliwości kilkudziesięciu kHz to podnoszenia napięcia DC, ale na samym wyjściu jest jeszcze jeden stopień przetwarzania który zamienia napięcie stałe około 300V na napięcie przemienne o częstotliwości sieciowej 50/60Hz.

  A wracając do tematu przewodniego - 99% spawarek inwerterowych nie posiada układu PFC, zatem do ich zasilania nie jest wymagana przetwornica z czystą sinusoidą.
 • #18
  janschster
  Level 10  
  Spawarka działa i nawet spawa.
  Można zamknąć