Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe

arkanzzo 08 May 2022 22:09 822 4
  • Witam,
    Przed zaprezentowanym wcześniej 6 kanałowym sterownikiem LED WiFi świt-zmierzch, dzień-noc skonstruowałem i wykonałem cały komputer akwariowy dla ojca akwarysty ;) Nie ma w nim WiFi lecz zwykły wyświetlacz i przyciski sterujące. Całe sterowanie oparte jest na zwykłym Arduino.
    - Komputer zawiera 4 niezależne kanały.
    - Kanał 1 przeznaczony jest do oświetlenia. Wykorzystuje sygnał PWM do symulacji świtu i zmierzchu. Maksymalne obciążenie 300W
    - Reszta kanałów to czasowe wyjścia przekaźnikowe do dowolnego wykorzystania. Jeden kanał ojciec wykorzystał aby wyłączać zasilacz po całkowitym ściemnieniu lampy ;)
    - Komputer zasilany oddzielnym zasilaczem o napięciu 5V
    Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe Komputer akwariowy, symulacja świt-zmierzch + kanały przekaźnikowe

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    arkanzzo
    Level 4  
    Has specialization in: programista, elektronik
    arkanzzo wrote 12 posts with rating 14, helped 0 times. Been with us since 2022 year.
    gulson
    System Administrator
    Dzięki za podzielenie się prezentacją konstrukcji :) Przypomnij proszę, co tam siedzi dokładnie, jakieś gotowe moduły dodatkowo? I jak sobie poradziłeś, jakieś ciekawostki z źródła programu?
    khoam
    Level 41  
    Ładne akwarium. Też kiedyś hodowałem paletki :) Co do prezentowania informacji na wyświetlaczu, to w moim odczuciu jest to mało czytelne. Mamy XXI wiek, więc może warto się pokusić o lepszy wyświetlacz ;) Sam wyświetlacz LCD2004 też mógłby być bardziej schowany tak, aby nie eksponować jego brzydkiej (w mojej opinii) ramki. Przydałby się też filtr polaryzacyjny na wyświetlacz.
    W jaki sposób są oznaczone przyłącza "elektryczne"? Są jakieś zabezpieczenia przed niepoprawnym podłączeniem urządzeń do nich?
    arkanzzo
    Level 4  
    @gulson to jest akurat bardzo prosty układ, Jak wspomniałem w środku siedzi Arduino. Do tego RTC, wyświetlacz i przekaźniki. Na kanał 1 dajemy zasilanie lampy, do złącz PWM podłączamy tranzystor albo gotowy moduł PWM. Jest to tak wykonane bo takie było życzenie ojca. Nie chciał aby zasilacz pracowął cały czas więc chciał ustawiac sobie czas wschodu i zachodu i osobno na kanale 1 czas załączania i wyłączania zasilacza lampy. W programie zaimplementowałem odpowiednie zmienne odpowiadające za godziny, piny cyfrowe mikrokontrolera odpowiadają za generowanie sygnału PWM, napisałem odpowiedni algorytm, który pozwala na symulacje świtu i zmierzchu. Zrobiłem proste Menu, sterowanie przyciskami z wykorzystaniem wejść cyfrowych. Co do kanałów to w programie stworzona jest klasa Canal, a potem stworzone są tylko obiekty tej klasy ;) @khoam jak zwykle zaczynasz od krytyki ;) Ale ok, słuszne uwagi. Z tym, że jak mówiłem komputer stworzony został na potrzeby ojca elektryka/automatyka więc opisywanie złącz nie było potrzebne. Ale zrobiłem mu też na wszelki wypadek instrukcję w PDFie ;) Co do mało estetycznego wyświetlacza, to wszystko montowane było w obudowie uniwersalnej, w której sam wycinałem otwory. Wiadomo, że nie będzie to wyglądać jak z fabryki. Sam komputer zrobiony jest solidnie, wszystkie elementy znajdują się na tulejach dystansowych przykręconych do dolnej części obudowy. Co do mało czytelnego wyświetlacza, to tylko na zdjęciach tak wygląda. Ponadto sterując przyciskami kierunkowymi zmieniamy wartość na wyświetlaczu. Aktualnie ustawiana wartość po prostu "mruga" z częstotliwością 1.5 s dlatego na zdjęciach tak to wygląda. W rzeczywistości wszystko jest jak najbardziej czytelne ;) Ten komputer zrobiony był jakieś 4 lata temu i działa do dzisiaj. Tylko do oświetlenia ojciec wykorzystuje aktualnie mój nowy sterownik WiFI ;) Jako ciekawostka: Jak porównać godziny? Która większa i mniejsza? Np. 14:55 > 13:55 ? int hours = 14; int minutes = 55; int mainTime = hours * 100 + minutes = 1455
    khoam
    Level 41  
    arkanzzo wrote:
    Sam komputer zrobiony jest solidnie, wszystkie elementy znajdują się na tulejach dystansowych przykręconych do dolnej części obudowy.

Przydałoby się więc zamieścić zdjęcie wnętrza urządzenia ;)

arkanzzo wrote:
    Która większa i mniejsza? Np. 14:55 > 13:55 ? int hours = 14; int minutes = 55; int mainTime = hours * 100 + minutes = 1455

Ale czy wtedy godzina 00:05 jest zawsze mniejsza od 23:55? ;)