Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę

piotrek power 08 May 2022 22:49 1026 35
Helukabel
 • #1
  piotrek power
  Level 27  
  Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?
 • Helukabel
 • Helpful post
  #2
  Sstalone
  Level 30  
  Powinien Ci trochę bardziej grzać, ale:

  ustawienie pod kątem 50 stopni zmniejsza teraz uzyski, teraz najlepiej gdyby było 35 stopni.
  na gruncie często kolektor jest zacieniany i ma krótszy dzień pracy, nie piszesz o tym nic
  12 m rur to sporo, straty zależą od grubości izolacji oraz temperatury na zewnątrz.

  Może być tak, że cienkie rurki zostały czymś zatkane, wtedy kolektor nie pracowałby całą powierzchnią, to można sprawdzić kamerą termowizyjną.

  Ważny jest sposób podłączenia kolektora, najlepiej po przeciwnych stronach.
 • Helukabel
 • #3
  madamsz1
  Level 38  
  Tak jak kolega pisze, montaż po przeciwległych końca kolektora. Ciśnienie w układzie około 2 , rurki powinny być miedziane fi15 - bo czasami potrafi (przynajmniej u mnie) dobić do 105-109stopni, a przy plastikach to tak nie najlepiej. Sterownik masz dobrze ustawiony ?. Co Ci podczas słońca podaje czujnik temperatury na kolektorze ?
 • #4
  piotrek power
  Level 27  
  Czujnik pokazuje temperaturę ok 3 stopnie wyższa niż w zasobniku. Ale zazwyczaj spada poniżej zasobnika i wyłącza pompę i tak działa cyklicznie niecałe 2 min pracuje i 4 min przerwa. Ciśnienie jest mniejsze bo układ jest otwarty. Cienia nie ma. Jedynie koło 19 trochę zacienia ale jeszcze w pełnym słońcu o 17 już wydajność bardzo spada. Pompa pracuje 1 min i 7 min przerwa.  Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę
 • #5
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Czy te 40,8 stopnia masz gdy kolektor jest jak na zdjęciu, cały oświetlony przez dłuższy czas mocnym słońcem?
  Bo ja patrzę (tu gdzie jestem) i teraz o godz. 9.30 słońce świeci, a na panelu jest prawie 80 stopni.
  Czy kiedykolwiek było lepiej, czy to nowa instalacja?
  PozdrawiaM.
 • #6
  madamsz1
  Level 38  
  Jak panel masz tak w słońcu to powinno grzać bez problemu. Widzę, że chyba masz pompę na ciepłej, raczej jest zalecana na zimnym wyjściu z baniaka.
  Mierzyłeś jakimś innym termometrem temperatury ?, bo coś tam jest źle moim zdaniem powinno być grubo lepiej
 • #7
  Sstalone
  Level 30  
  Masz nieocieplone wyjścia z kolektora, pompa cyrkulacyjna jest nieocieplona, grubość ocieplenia rur taka sobie, nie wiem jakie masz straty z boilera, bo też to ma znaczenie. Jak będzie wyższa temperatura na zewnątrz to nie będzie to miało takiego znaczenia.

  Ja bym poczekał jeszcze trochę do czerwca i zobaczył jak wtedy będzie, jak będzie nie wystarczać wody to pewnie dołożyłbym drugi kolektor, a nie bawił się w jakieś dodatkowe ocieplenia, poza tym pompa powinna pracować stale, ale trudno to uzyskać przy 1 kolektorze. Sprawdziłbym czujniki i temperatury, aby nie było sytuacji wychładzania bojlera gdy w kolektorze faktycznie jest niższa temperatura niż w bojlerze a pompa chodzi.

  U mnie 5m2 samoróbki na dachu zagrzewa teraz 220l wody do 50 stopni jak jest słońce, jak było pochmurno to zagrzało do 36 stopni.
 • #8
  madamsz1
  Level 38  
  U mnie panele są umieszczone na połaci gdzie słońce zaczyna operować od około 10-11tej (tak jak teraz) i wodę na dwóch kolektorach Hewalexa - 300litrów (tylko starego typu bo ma to już 10lat) mam od 35st. do prawie 65st. już o 14-15tej, a później na samym obowiązkowym :) zbiciu temp z panela dochodzi bez problemu do ponad 70st. a czasami i nawet pod 80st. Przed zbiciem temperatury z panela czujnik pokazuje często 104-105 st na panelu.
  Dlatego jak u Ciebie słońce jest na panelu i pokazuje czujnik 40st to nie wiem czy czujnik jest dobry, czy może cos jest w instalacji źle.
  Swoją drogą tak ze 3 lata temu przerabiałem dach i były ściągane kolektory a po ponownym napełnieniu ciśnienia wydajność była marna, ale było słychać że instalacje źle się odpowietrzyła. Po kolejnym odpowietrzeniu zaczęło chodzić idealne.
  Sstalone wrote:
  poza tym pompa powinna pracować stale

  Raczej nie , u mnie na oryginalnym sterowniku sam sobie reguluje prędkość pracy pompy i często ją wyłącza właśnie dla tego aby nie potrzebie nie wychładzać wody z zasobnika przez panel.
 • #9
  Sstalone
  Level 30  
  madamsz1 wrote:

  Sstalone wrote:
  poza tym pompa powinna pracować stale

  Raczej nie


  Kolego, ja pisze do Autora, u którego pompa pracuje 1/3 czasu i ma przerwę 2/3 czasu, co powoduje że płyn w rurkach stygnie a kolektor się przegrzewa i są większe straty ciepła. Podczas nasłonecznienia pompa powinna pracować ciągle, a to się osiąga przez zdławienie przepływu. Dla 1 kolektora przepływ powinien wynosić 2l/min. Niestety tak mały przepływ trudno osiągnąć, znacznie łatwiej osiągnąć 4l/min przy dwóch kolektorach. Jasne, że pompa nie powinna pracować, gdy kolektor jest zimniejszy od wody w bojlerze, no chyba że chcemy wychłodzić bojler jak jesteśmy na urlopie, niektóre sterowniki mają taką funkcję.
 • #10
  piotrek power
  Level 27  
  mariann wrote:
  Witam
  Czy te 40,8 stopnia masz gdy kolektor jest jak na zdjęciu, cały oświetlony przez dłuższy czas mocnym słońcem?
  Bo ja patrzę (tu gdzie jestem) i teraz o godz. 9.30 słońce świeci, a na panelu jest prawie 80 stopni.
  Czy kiedykolwiek było lepiej, czy to nowa instalacja?
  PozdrawiaM.


  Tak te 40.8 było w pełnym słońcu gdy pompa pracowała bez przerwy 1 godz czas. Wskazania temperatur są prawidłowe sprawdzane innymi termometrami. Ustawiłem załączenie 8 stopni różnicy i wyłączenie 2 stopnie. To wszystko działa prawidłowo. Panel jest zimny w pełnym słońcu a i woda w zbiorniku też stosunkowo zimna. A jaka jest pojemność wodna wężownicy w tych zbiornikach z podwójną wężownicą ? Bo u mnie do płaszcza grzewczego wchodzi ok 24 l wody może za dużo tej wody ?
 • #11
  madamsz1
  Level 38  
  piotrek power wrote:
  A jaka jest pojemność wodna wężownicy w tych zbiornikach z podwójną wężownicą ?

  Nie wiem jaki masz ten zasobnik, ale przy 140L nie spodziewaj się dużej powierzchni wymiany wężownicy.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Sstalone wrote:
  Podczas nasłonecznienia pompa powinna pracować ciągle

  Tak, masz rację, cos przeoczyłem w wypowiedzi.
 • #12
  piotrek power
  Level 27  
  Ja mam aktualnie zbiornik dwupłaszczowy. Pojemność płaszcza grzewczego jak spuszczałem wodę to ok 25 l. Może za dużo tej wody ? A jeszcze jedną próbę robiłem. Zamknąłem wodę na bojler. Puściłem ogrzewanie na 1 grzejnik 6 żeberek. To uzyskałem temperaturę zasilania 28 stopni po 2 godz ciągłej pracy pompy.
 • Helpful post
  #13
  jack63
  Level 43  
  Sstalone wrote:
  Dla 1 kolektora przepływ powinien wynosić 2l/min

  Tego należy się trzymać!
  Zamontować przepływomierz, taki z kulką lub na próbę wodomierz i obserwować.
  Jeżeli w instalacji jest glikol, a on bardzo zmienia lepkość z temp, to trudno dobrać prawidłowr dławienie aby uzyskać prawidłowy przepływ.
  Najlepszy jest sterownik utrzymujący stałą różnicę temp na kolektorze przez regulację RPM pompy.
 • #14
  piotrek power
  Level 27  
  Zainstalowałem wodomierz wczoraj.

  Jak wrócę z pracy to dokonam pomiarów ale tak na szybko wczoraj wyszło że 2 l to przepompuje przy przykręconych zaworach w 45 sekund.

  Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę

  PS. Wczoraj cały dzień praktycznie pełne nasłonecznienie. Rano miałem wodę 60 stopni bo paliłem w piecu i do południa spadło do 49 stopni. Potem dogrzało do 53 stopni pod wieczór
 • #15
  madamsz1
  Level 38  
  A tak jeszcze z ciekawości, masz zawór zwrotny na dojściu do baniaka z C.O. nie wychładza Ci przypadkiem wody z zasobnika do centralnego ? Albo ręczny zawór ? i odcięte C.O.
 • #16
  jack63
  Level 43  
  Pytanie:
  Jaki układ rur ma wewnątrz sam kolektor. Harfa, meander czy podwójna harfa?
  Trzeba sprawdzić po typie w katalogu Hewalexa.
  Może nie pracuje część kolektora, bo jest przytkana (np. złogami glikolu, jak był wcześniej).
  Trzeba zrobić próbę następującą:
  Przy dobrym nasłonecznieniu należy zdławić mocno, ale nie do zera, przepływ i obserwować temp na czujniku kolektorowym.
  Podczas dławienia powinna rosnąć temp.
  Najlepiej dławić jakimś zaworem grzybkowym. W każdym razie nie kulowym, bo kulowe mają bardzo stromą charakterystykę dławienia i trudno jest ustawić przepływ. Ogólnie zawory kulowe są w zasadzie tylko do odcięcia a nie do dławienia.
 • #17
  piotrek power
  Level 27  
  Nie czekając zamówiłem drugi kolektor. Zawór kulowy ręczny na c.o. mam zamknięty jedynie powrót otwarty do naczynia otwartego. Ale nie robi się ciepły w ogóle. Plus zawór zwrotny na wejściu do bojlera z kolektora. Zalecany Przepływ wody dla jednego kolektora przez producenta to 1,2 l / min. Przy mocnym dławieniu zrobiłem 1,8 l / min. Bez dławienia na 1 biegu 5W pompki mam 4 l / min. Na 2biegu 8 l / min i na 3biegu 12 l / min. Układ kolektora to pojedyńcza harfa. 11 rurek do góry. Pojemność 0,9 l. Dzisiaj podgrzało mi 140 l wody z 22 stopni rano na 44 stopnie teraz. Zatkany raczej nie jest bo nowy i zalany glikolem o temp zamrazania minus 5 więc taka woda raczej. Teraz pytanie będę montował drugi panel. Jaki ustalić Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ? I pytanie czy jest sens zmieniać rurki z pex 20 na pex 16 ? Dla dwóch paneli średnica wewnętrzne fi 16 jest optymalna czyli dla pex 20. Drugi panel połącze pewnie za tydzień za nim przyjdzie i zrobię ramkę na niego.
 • #18
  piotrek power
  Level 27  
  Założyłem drugi panel ale tak średnio grzeje. Spodziewałem się lepszych rezultatów. A jaki zbiornik kupić ? 300 l to za dużo. Więc pewnie jakieś 250 l. Tylko chciałbym aby górna wężownica miała również dużą wydajność. Jakich producentów by były dobre ?
 • #19
  piotrek power
  Level 27  
  Mam obawę. Dwa kolektory tak średnio nagrzewają mi te 140 l wody. Przy pełnym nasłonecznieniu nagrzeje co orawda do 65 stopni ale jak dam zbiornik 250 l to nie wiem czy wówczas nagrzeje czy znowu zrobi mi 45 stopni ? I ważne. Przy średnim nasłonecznieniu mam wodę podgrzaną do 45 stopni to mam obawę ze Przy 250 l wody nagrzeje mi do 35 stopni i będzie za mało.
 • #20
  jack63
  Level 43  
  piotrek power wrote:
  Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ?

  Nie. Panele łączy się szeregowo, więc przepływ ma być niewiele większy niż dla jednego.
  Cały czas masz za duży przepływ. Do tego brak regulacji wydajności pompy i za małą różnicę temp dla startu pompy.
  Ja mam ok 5 m2 w dwóch panelach i różnicę 20 oC oraz regulację rpm pompy. Jak nie ma poboru bo jesteśmy w pracy, to w słoneczny dzień potrafi "zagotować wodę". 300 l zbiornik.
  Gdzie masz czujniki temp ?
 • #21
  Sstalone
  Level 30  
  @jack63 spójrz na zdjęcia kolektora, moim zdaniem jest on zacieniany w jakiś godzinach więc nie pracuje cały czas, poza tym ustawiony jest pod kątem 50 stopni, co oznacza teraz około 25% mniejsze uzyski, nie wiem jak u was ale pogoda w maju też nie rozpieszcza i słońca nie ma za dużo.
 • #22
  piotrek power
  Level 27  
  Ustawiłem przepływ 2 l / min to mam takie zależności w godzinach szczytu. Na bojlerze 40 stopni to na kolektorze 60 stopni. Na bojlerze 50 to kolektor 67. Bojler 60 to kolektor 72 stopnie. Bojler 70 to kolektor 79 stopni. Z tym że aby osiągnąć 70 stopni na bojlerze to musiałem piecem podgrzać rano wstępnie wodę do 50 stopni. Na bojlerze mam czujnik w połowie wysokości.
 • Helpful post
  #23
  jack63
  Level 43  
  piotrek power wrote:
  Ustawiłem przepływ 2 l / min to mam takie zależności w godzinach szczytu

  Co to zależności? Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Przepływ ma być regulowany w ten sposób aby utrzymać stałą różnicę temp miedzy wejściem a wyjściem z wężownicy. W praktyce czujniki są montowane:
  1. Na wylocie z kolektora - mierzy temp wody/glikolu.
  2. Blisko dna zbiornika w okolicach wyjścia cieczy z wężownicy - mierzy temp podgrzewanej wody.
  Zobacz sobie w necie na schematy hydrauliczne.
  piotrek power wrote:
  Na bojlerze mam czujnik w połowie wysokości.

  To błąd. Ma być jak pisałem wyżej. Sporo zależy od konstrukcji zbiornika i wężownicy. Zbiornik powinien być smukły aby następowała segregacja grawitacyjna - czyli ciepła woda u góry.
  piotrek power wrote:
  Z tym że aby osiągnąć 70 stopni na bojlerze to musiałem piecem podgrzać rano wstępnie wodę do 50 stopni.

  A po co ci woda o temp 70 oC??? Do mycia wystarczy aby górna część zbiornika zwierała wodę ok 50 oC.
  Z kolektorami zawsze jest problem optymalizacji konstrukcji i nastaw automatyki. Trzeba znaleźć optymalną dla danego użytkownika konstrukcję i nastawy aby nie gonić od krańca do krańca:
  Te krańce dla danej wielkości paneli to:
  1. Max uzysk energii ze słońca czyli w praktyce dużo słabo podgrzanej wody
  2. Podgrzanie wody do max temp, ale niestety tej gorącej wody będzie mało.
  Trzeba znaleźć " złoty środek", którego położenie i tak zależy od nasłonecznienia , więc inną strategię dobiera się miesiącach "zimowych" a inną w miesiącach "letnich".
  Do tego kluczowe, wg mnie, jest posiadanie możliwości sterowania wydatkiem pompy, a przez to wielkością przepływu cieczy przez kolektor. Im mniej energii słońca dociera do paneli tym przepływ musi być mniejszy.
  1.
 • #24
  piotrek power
  Level 27  
  Czyli popełniłem błąd nie inwestując w pompę i stwrownik z regulacją PWM. Problem w tym zbiorniku poziomym co mam jest taki, że grzeje odrazu całą wodę. Woda na dole i u góry zbiornika wzrasta w miarę równo.
 • Helpful post
  #25
  jack63
  Level 43  
  piotrek power wrote:
  Czyli popełniłem błąd nie inwestując w pompę i stwrownik z regulacją PWM.

  pompa może być "zwykła" czyli z silnikiem indukcyjnym 1f. Regulację (prawdopodobnie grupową, ew fazową) zapewnić ma sterownik. To najtańsze dostępne do zakupu rozwiązanie. Pompa z regulowaną wydajnością+ jakaś karta dająca możliwość sterowania z zewnątrz to majątek.
  piotrek power wrote:
  Problem w tym zbiorniku poziomym co mam jest taki, że grzeje odrazu całą wodę. Woda na dole i u góry zbiornika wzrasta w miarę równo.

  I tu tkwi twój największy błąd. Zbiornik ma być pionowy. Poziome po porażka nawet przy kotle węglowym. Mała powierzchnia wymiany ciepła wężownicy zmusza do pracy przy wysokich temp zasilania, co akurat węglowemu kotłowi nie szkodzi, wręcz przeciwnie. jednak zmusza do nagrzania całej objętości do wysokiej temp. Dla solarów to zupełna porażka.
 • #26
  piotrek power
  Level 27  
  jack63 wrote:
  piotrek power wrote:
  Czyli popełniłem błąd nie inwestując w pompę i stwrownik z regulacją PWM.

  pompa może być "zwykła" czyli z silnikiem indukcyjnym 1f. Regulację (prawdopodobnie grupową, ew fazową) zapewnić ma sterownik. To najtańsze dostępne do zakupu rozwiązanie. Pompa z regulowaną wydajnością+ jakaś karta dająca możliwość sterowania z zewnątrz to majątek.
  piotrek power wrote:
  Problem w tym zbiorniku poziomym co mam jest taki, że grzeje odrazu całą wodę. Woda na dole i u góry zbiornika wzrasta w miarę równo.

  I tu tkwi twój największy błąd. Zbiornik ma być pionowy. Poziome po porażka nawet przy kotle węglowym. Mała powierzchnia wymiany ciepła wężownicy zmusza do pracy przy wysokich temp zasilania, co akurat węglowemu kotłowi nie szkodzi, wręcz przeciwnie. jednak zmusza do nagrzania całej objętości do wysokiej temp. Dla solarów to zupełna porażka.


  Powierzchnia grzania jest dość duża bo mam dwu płaszczowy. Ale chyba występują duże starty ciepła na tym płaszczu. Nie przegrzeje wody ponad 75 stopni na dwóch solarach nawet przy pełnym nasłonecznieniu i rano nawet jak miałem na bojlerze 70. To nie przekroczy 75 stopni. Wężownica grzeje w środku wodę. Nie ma start a płaszcz jest zewnętrzny to grzeje zewnętrzną blachę i trochę oddaje na pomieszczenie.
 • #27
  jack63
  Level 43  
  piotrek power wrote:
  Nie przegrzeje wody ponad 75 stopni na dwóch solarach nawet przy pełnym nasłonecznieniu i rano nawet jak miałem na bojlerze 70. To nie przekroczy 75 stopni.

  Coś masz namotane. Albo źle podłączone albo przepływ za duży albo panele g.. warte.
  Zrób próbę: zdław przepływ do możliwego do uzyskania minimum i sprawdzić, przy solidnym nasłonecznieniu, temp glikolu w solarze. Powinna sięgnąć ok 150 oC. To jest tzw temp stagnacji i im wyższa tym kolektor lepszy.
  piotrek power wrote:
  Wężownica grzeje w środku wodę.

  piotrek power wrote:
  mam dwu płaszczowy.

  Albo rybki albo pipki...
  piotrek power wrote:
  trochę oddaje na pomieszczenie.

  i na zewnątrz - izolacja rur itd itp. ale to są waty, a kolektory mają mieć KILOwaty.
  Z drugiej strony: po co ci temp CWU wyższa niż te 70 oC???
  Aby toczyć dalszą rozmowę proponuję zamieść PRAWDZIWY schemat hydrauliczny z umiejscowieniem czujników i głównymi danymi poszczególnych elementów. Np moc katalogowa kolektora czy moc nominalna wymiennika płaszczowego przy danych parametrach oraz nastawy sterownika.
 • #28
  piotrek power
  Level 27  
  Nie będę narazie rysował schematu gdyż w poniedziałek spróbuję zamówić zbiornik firma Elektromet poj 207 l. I wtedy zrobię schemat.

  Ile litrowe naczynie przeponowe będę potrzebował ?
  Jaki glikol kupić ? Może być etylenowy czy musi być propylenowy ? Ciśnienie wody użytkowej mam stałe zredukowane do 4 bar więc ryzyko przedostania się glikolu do wody użytkowej nie występuje. Póki co myślę zalać wodą zdemineralizowaną celem przepłukania układu.

  Tylko nie wiem w jaki sposób ten układ zamknięty się robi. Do tej pory robiłem wszystko na otwartych.
 • #29
  piotrek power
  Level 27  
  Mam do wyboru Kospel 200 (204 )l albo Elktromet 220 (207) l. Który mam wziąść w tej samej cenie są. Który lepszy ? Parametry mają zbliżone. Innych firm nie dostanę albo cena 5000 zł za biawiar 250.
 • #30
  piotrek power
  Level 27  
  Witam. Zakupiłem Kospel 200l. Proszę o poradę w paru kwestiach. Czy będzie to działać tak jak zaznaczyłem na schemacie ? Chodzi mi o to czy na obiegu zamkniętym są mi potrzebne zawory zwrotne czy nie? Czy mój pomysł z cyrkulacją ma szanse powodzenia ? Chodzi mi o to jak będę nagrzewał wodę górną wężownicą to czy montując pompkę cwu jak zaznaczyłem na schemacie to ma szanse to działać? Nagrzać cały zbiornik górną wężownicą ?
  Kolektor słoneczny Hewalex słabo grzeje wodę