Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nocne połączenia przychodzące z własnego numeru telefonu

musculus 09 May 2022 22:54 780 17
    musculus
    Level 17  
    Znajoma - starsza osoba (po 80-tce) ma zwykły, prosty telefon (chyba jakiś Maxcom, w każdym razie z kategorii telefonów dla seniorów). Od dwóch dni w nocy ją budzi dzwonek telefonu - nie zdąży odebrać, ale wygląda to tak, jakby połączenie przychodziło z jej własnego numeru. Tych połączeń jest około trzech w ciągu jednej nocy, w różnych godzinach. Ona się tego boi. Zastanawiam się, skąd to się może brać i jak pozbyć się tych nocnych telefonów. Macie jakieś pomysły?
    sowa_46
    Level 25  
    Może wnuczek chce ją wystraszyć, żeby szybciej zeszła.
    Ja mam wyłączone wszelkie połączenia od 23:00 do 8:00.
    Niech spróbuje zresetować telefon.
    Warto zapytać u operatora skąd te połączenia przychodzą, na pewno operator wie więcej niż ktokolwiek z nas.
    musculus
    Level 17  
    Wnuczek mieszka za granicą i nawet nie zna tego numeru telefonu. Ten numer zna tylko jej córka, która jako jedyna z niego korzysta. Ta córka też ma już swoje lata i nie ma pojęcia, jak sfałszować numer dzwoniącego. W salonie u operatora pan konsultant powiedział, że on się na tym nie zna i nie może pomóc. Myślę, czy to może być jakiś bot badający aktywne numery telefonów. Ale nie wiem, co z tym zrobić.
    sowa_46
    Level 25  
    Z wnuczkiem zażartowałem oczywiście ale operator powinien sprawdzić połączenia, w końcu od tego jest, wystarczy skontaktować się z centralą i przekazać opinię o tym salonie oraz postraszyć, że abonent zrezygnuje z takiego serwisu.
    andk1eltd
    Level 36  
    Nawet najprostszy aparat - nawet z tych zabytkowych (o ile są jeszcze w stanie działać) - posiada rejestr połączeń. Nie ma tak że "wygląda", tam jest konkretnie. Co tam się rejestruje? A może sobie przypadkiem budzik ustawiła?
    musculus
    Level 17  
    andk1eltd wrote:
    Nawet najprostszy aparat - nawet z tych zabytkowych (o ile są jeszcze w stanie działać) - posiada rejestr połączeń. Nie ma tak że "wygląda", tam jest konkretnie. Co tam się rejestruje? A może sobie przypadkiem budzik ustawiła?
    Sprawa wygląda tak, że ja tego telefonu nie sprawdzałem osobiście. Ta osoba mieszka trochę dalej ode mnie i jeszcze nie miałem możliwości jej odwiedzić. Informacje mam od jej córki, która w sprawach technicznych nie jest oblatana. Z tego, co mi ona mówiła to w rejestrze połączeń z nocy są połączenia przychodzące z jej własnego numeru. Jednak nie widziałem tego osobiście.
    Pan.Kropa
    Level 30  
    musculus wrote:
    Z tego, co mi ona mówiła to w rejestrze połączeń z nocy są połączenia przychodzące z jej własnego numeru.
    Kiedyś dawno dawno temu jeżeli dzwonił na nasz telefon nasz własny numer to oznaczało to że dzwoni poczta głosowa. Ja od bardzo dawna nie korzystam z takiej poczty więc nie wiem czy tak dalej jest.
    sowa_46
    Level 25  
    Własny numer dzwoni do mnie podczas jazdy samochodem kiedy mam włączony Bluetooth i ktoś łączy się ze mną poprzez Messenger lub Whatsap, wtedy właśnie mam czasami problem z odebraniem połączenia.
    nemo333
    Level 30  
    W Plusie połączenia przychodzące z własnego numeru oznaczają oddzwaniającą pocztę głosową. Wystarczy odsłuchać wiadomości, a najlepiej ją w ogóle wyłączyć. Zapewne nagrał się jakiś bot, czy inny telemarketer.
    musculus
    Level 17  
    Jeszcze nie miałem tego telefonu w rękach i nie znam szczegółów. Sieć to prawdopodobnie Orange, chociaż tego też nie jestem pewien na 100%. Jednak te nocne połączenia już się nie pojawiają. Na razie wątku nie zamykam, gdy będę miał dostęp do telefonu to zobaczę dokładniej, jak to wyglądało i wtedy albo zamknę wątek albo poproszę o dalsze wskazówki.
    musculus
    Level 17  
    Dostałem te telefony do ręki i sprawdziłem, jak sytuacja wygląda. Sprawa jest niesamowita, nie dziwię się, że gość w salonie nie pomógł.

Sytuacja wygląda tak. Ta pani ma dwa telefony. Jeden w sieci T-mobile, drugi w sieci Orange. W sieci T-mobile jest Maxcom MM721, w sieci Orange - Maxcom MM35D. 7 maja 26 sekund po północy zaczęły się połączenia z telefonu w sieci Orange na ten w sieci T-Mobile. To nie są połączenia z własnego numeru, tylko telefon w sieci T-mobile ma w rejestrze połączenia z drugiego telefonu (tego w sieci Orange). Ten drugi telefon (Orange) ma w rejestrze połączeń wychodzących połączenia na ten pierwszy numer (T-mobile). Połączeń było 19, z czego odebranych zostało 11. Wygląda tak, jakby ktoś w nocy dzwonił z jednego telefonu na drugi i budził właścicielkę telefonów. Ona niektóre połączenia odebrała, inne nie. Te, które odebrała były głuche - nikt nic nie mówił.
    Sprawdziłem w kalendarzu w telefonie, czy na ten dzień nie było ustawionych jakichś zaplanowanych rozmów, ale nie. Nie ma żadnych wpisów. Wygląda to tak, jakby ktoś fizycznie dorwał się do telefonu i dzwonił. Ale w domu poza właścicielką nikogo nie było.

Macie jakiś pomysł, co jeszcze można sprawdzić? Myślę, czy jest możliwość, żeby jakiś hipotetyczny dowcipniś włamał się na ten telefon Maxcom MM35D i straszył właścicielkę, ale chyba nie da się włamać na taki prosty telefon. Poza tym kto to mógłby być? Macie jakiś pomysł, co można w tej sytuacji zrobić? Zastanawiam się, czy nie trzeba będzie zasięgnąć pomocy egzorcysty...
    blahfff
    Level 39  
    Może to jakieś przekazywanie połączeń, np. z poczty głosowej pomiędzy tymi dwoma numerami. Sprawdź to i wyłącz ewentualnie przekazywanie połączeń.
    musculus
    Level 17  
    W tej chwili nie mam już dostępu do tych telefonów, za jakiś czas pojadę tam znowu i wtedy mogę coś sprawdzić. Ale generalnie te nocne połączenia były tylko 7 maja. Teraz już ich nie ma.

Jeśli to byłoby jakieś przekazywanie połączeń między tymi numerami to chyba nie powinno być śladów po połączeniach wychodzących w telefonie, który inicjował połączenie? Tymczasem rejestrze połączeń wychodzących połączenia te są zarejestrowane.
    sowa_46
    Level 25  
    Ciekawe zjawisko, gdyby ktoś z zewnątrz, powiedzmy jakiś żartowniś dzwonił z poziomu operatora, nie byłoby połączeń wychodzących zapisanych w pamięci telefonu, są różne osoby, które czują się samotne i próbują zwrócić na siebie uwagę w różny sposób, po co komuś dwa telefony?
    kkknc
    Level 43  
    Skoro jest zarejestrowane połączenie wychodzące w jednym telefonie i wchodzące w drugim no to niestety fizycznie ktoś musiał ten numer wybrać.
    musculus
    Level 17  
    sowa_46 wrote:
    po co komuś dwa telefony?
    Nie wiem dokładnie po co, ale ten z T-mobile to jest jej telefon (przez nią opłacany), a ten z Orange kupiła i opłaca jej córka, żeby mieć awaryjny kontakt. Możliwe, że ta córka dostała drugi numer w pakiecie do swojego telefonu (ona też ma Orange), ale już w to nie wnikałem.
    kkknc wrote:
    Skoro jest zarejestrowane połączenie wychodzące w jednym telefonie i wchodzące w drugim no to niestety fizycznie ktoś musiał ten numer wybrać.
    Wiem, że to tak wygląda, ale nie wierzę, że w tym przypadku właścicielka telefonu sama do siebie dzwoniła. Już prędzej uwierzę w działanie sił nieczystych. Ale przede wszystkim chciałbym wykluczyć przyczyny techniczne. Myślę nad wysłaniem pytania do Maxcoma (w końcu obydwa telefony są ich produkcji) - może mi coś odpowiedzą.