Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N)

Bemsman 10 May 2022 21:43 1794 3
This content has been translated flag-en » flag-pl View the original version here.
  • Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N)
    Miałem nadzieję kupić gniazda oparte na ESP, więc kupiłem dwie różne wersje w bardzo różnych cenach, jednak miały one moduły CB2S, po kilku poszukiwaniach znalazłem tę stronę i alternatywny firwmare OpenBK7231N.

To są gniazda - oba wyglądają dokładnie tak samo wewnątrz i na zewnątrz - nawet pudełka są takie same

Więc otworzyłem je, nie używają kleju, tylko plastikowe klipsy i jedną śrubę mocującą - podczas zdejmowania osłony trzeba wcisnąć gniazdo zasilania, aby zdjąć osłonę.

Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N) Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N) Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N)

Następnie wykręcić dwie śruby mocujące PCB - oznaczone czerwonymi liniami.

Kilka ujęć PCB itp.

Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N) Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N)
    Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N) Tanie gniazdo AliExpress 13a z CB2S (BK7321N)

Teraz czas na programowanie - sukces, na początku myślałem, że uśmierciłem moduł, bo diody się zaświeciły, sprawdziłem punkt dostępu i jednak był, tam skonfgurowałem hasło i nazwę mojego wifi i wyprowadzenia urządzenia

Na pierwszym urządzeniu, które zaprogramowałem, kliknąłem ,,Erase All Chip Flash", wydawało się, że się nie udało, więc wtedy programowałem bez zaznaczania tego pola, wszystko poszło dobrze. Skonfigurowałem MQTT i zobaczyłem, jak wysyła dane na serwer MQTT. Homeassistant nie wiedział o tym, ponieważ jeszcze więcej do ustawienia w HA.

Drugi wtyk to inna historia, otworzyłem go, wykonałem flashowanie bez klikania pola ,,wymaż wszystko", złożyłem wszystko z powrotem (15 minut) przeszedłem przez konfigurację i ten pojawił się jako urządzenie Tuya w HA mimo iż miał wgrany OpenBeken, ale nie mam chmury Tuya, musiało to być spowodowane tym, że nie zrobiłem ,,wymazać wszystko"
    Więc zamiast otwierać go, zdecydowałem się zrobić OTA z powrotem do OpenBK7231N_QIO_1.0.0.rbl - uzyskał nowy adres IP i był uruchomiony - zrestartowałem moją testową instancję HA i tym razem nie wykrywam. Zrobiłem kolejną OTA z OpenBK7231N_1.0.20 tym razem, aby przywrócić ją do najnowszej i dobrej, bez denerwującego odkrycia teraz - przejdziemy do konfiguracji HA później.

Z moimi przypisaniami pinów - ponieważ przełącznik ma tylko jeden przycisk, ustawiłem go tak, że 1 szybkie naciśnięcie przełącza gniazdo zasilania, a 2 szybkie naciśnięcie przełącza gniazda USB - możesz zobaczyć drugi wpis na linii P8.

Jedynym problemem jest to, że po podłączeniu obie diody zaświecą się, ale gniazda są wyłączone, jeśli wykonasz pojedyncze i podwójne naciśnięcie, będzie miał poprawny status. Innym sposobem byłoby opublikowanie /0/set 100 i /1/set 100, gdy gniazdo jest w trybie online.
    Możliwe jest skonfigurowanie "testu kontroli uruchamiania zmian", ale jeszcze się z tym nie bawiłem.

Mam nadzieję, że to przyda się niektórym z was.

Jest to tłumaczenie oryginalnego artykułu użytkownika zamieszczonego na elektroda.com: https://www.elektroda.com/rtvforum/topic3892473.html

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Bemsman
    Level 1  
    Bemsman wrote 1 posts with rating 9, helped 0 times. Been with us since 2022 year.
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Dobra robota! Dziękuję, za skorzystanie z mojego firwmare.

Dodałem szablon dla Twojego urządzenia pod nazwą "BK7231N CB2S 13A Aliexpress socket":
    https://github.com/openshwprojects/OpenBK7231...mmit/4c0da359b4a2f7a3fdca55d53b5c5a747dbfce2b
    (teraz widzę, że jest literówka w CB2S, ale poprawię)

Oczywiście docelowo szablony będą jak w Tasmota, kopiowane jako tekst, a nie na sztywno w kodzie. Po prostu robię firmware od 0 i nie wszystko jest gotowe od początku.

Cieszę się, że użyłeś opcji "jeden przycisk dla dwóch przekaźników" (kliknięcie i dwukliknięcie ma różne role). To jest coś, czego Tuya nie oferuje.

Home Assistant mógł widzieć wciąż urządzenie z OpenBeken jako Tuya, bo może pamiętał lub poznawał je po MAC. Ale to tylko mój niepoparty niczym domysł.

Zły stan LED po uruchomieniu urządzenia to moje niedopatrzenie, po prostu muszę ustawiać piny po reboocie. To banalnie proste, dodam to i po prostu zrobisz OTA (wystarczy wkleić link do .rbl w polu Config->OTA i gniazdo samo pobierze z githuba nowy wsad).
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    @ p.kaczmarek2 bardzo cenię Twój wkład w tworzenie dedykowanego oprogramowania. Mi od kilku lat nie udało się uruchomić żadnego opartego o ESP systemu. Być może przesiądę się na Bekena gdyż fajnie wszystko opisujesz i w razie problemów możesz coś podpowiedzieć. Wsparłem Cię niewielką kwotą (na miarę swoich dość ubogich możliwości).
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Dziękuję @arturavs , każda złotówka się liczy, nawet jeśli by co dziesiąty czytelnik wpłacił 1 zł to już bym zebrał na kilka nowych urządzeń do testów.

Chciałbym jednak tu podkreślić, że moim celem nie jest rywalizacja z Tasmotą czy tam z ESP, lecz bardziej współpraca.
    Z tego też powodu zacząłem pracę nad kompatybilnością z Device Groups Tasmoty:
    https://tasmota.github.io/docs/Device-Groups/

Kojarzycie ten obrazek?
    Ja tego błędu nie popełnię. Moje BK7231T, BK7231N, XR809 i BL602 a pewnie też i RTL któryś będą mogły się "dogadać" z Tasmotą poprzez ich protokół DGR i będzie można było używać ich wymiennie w jednym ekosystemie.

Mam już gotowy odbiór i wysyłanie pakietów i wsparcie synchronizacji Power State/Dimmer/RGB też w zasadzie jest prawie gotowe:
    (te Library ze zrzutu ekranu to ja piszę od 0 i testuję na Windowsie)
    Na BK7231 na pewno ruszy, na XR809 muszę spojrzeć czy LWIP w wersji 1 (BK ma wersję 2-coś) wspiera multicast i flagę IGMP dla netif, ale co najwyżej sportuję do wersji 2...

DeviceGroups Tasmoty pozwala wziąć jeden smart włącznik, kilka zarówek i razem je połączyć tak, że sterownik steruje żarówkami, ale bez serwera, bez Home Assistant.
    A można nawet więcej...
    Można mieć dwa włączniki, i mimo to sterować za ich pomocą tymi żarówkami wspólnymi.
    Jak i znacznie więcej...

DeviceGroups są też super alternatywą dla osób "bezserwerów" ( w sensie bez Home Assistant), bo można dzięki nim tylko kupić jeden włącznik, jedną żarówkę i już można robić proste automatyzacje)

PS: już w bieżacej wersji OpenBeken jest skryptowalna komenda "SendGet" która wysyła zapytanie GET które może zawierać komendę dla interfejsu HTTP commands Tasmoty, ale to tylko taka ciekawoska.