Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drut spawalniczy - dobór grubości drutu i prądu spawania

dariusz62 10 May 2022 23:01 804 4
    dariusz62
    Level 3  
    Cześć,
    Chciałbym Was poprosić o poradę w doborze grubości drutu do migomatu. Zależy mi w miarę na uniwersalności ponieważ nie chciał bym co chwila zmieniać rolek. Moja spawarka obsługuje drut 0.8, 1.0 oraz 1.2. Na codzień sprawam elementy od 2mm w górę i aktualnie używam drutu 0.8. I o ile element 2mm jeszcze jest sporo to jak miałem dziś pospawać pachwinowo dwa elementy o grubości 6mm no to już była porażka. Nie szło tym zrobić porządnego wtopu. Musiałem się naprawdę ostro namęczyć a i tak to nie jest to co być powinno. No i teraz mam dylemat czy brać drut 1.2 czy 1.0. Jednak zdecydowanie częściej spawam elementy cieńsze czyli jakieś 2 do 4mm. Takie grubsze jak dziś trafiają się rzadko a z kolei nie wiem czy 1.2 będę mógł dobrze spawać takie 2 milimetrowe elementy. Podpowiecie co będzie lepsze?
    Interval
    Level 32  
    W takim razie proponuję 1,2
    dariusz62
    Level 3  
    Taki też zakupię.

A jakim prądem radzicie spawać spoiny pachwinowe w dodatku w pionie? Drut będzie oczywiście 1.2. Próbowałem spawać tym 0.8 z prądem 140A ale się nie dało. Wszystko spływało w dół a czasem i na ziemię. Podejrzewam że to był za duży prąd dla tego drutu. Materiał tak jak wspomniałem w pierwszym poście to dwa elementy ze stali czarnej o grubości 6mm każdy. Oczywiście elementy oczyszczone.

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

Nie wiem czy dobrze ale jednak kupiłem 1.0. Powiedzieli mi że będzie o wiele bardziej uniwersalny do moich zastosowań. Oczywiście da się spawać drutem 1.2 elementy 2mm ale to będzie ponoć gorsza jakość spawu niż drutem 1.0 czy 0.8. Nie wiem, zobaczę, mam nadzieję że pospawam nim to jakoś.
    lobudek
    Level 14  
    @dariusz62 napisz lepiej jaka spawarka... Ja spawam ceowniki, blachy 10-12mm drutem 0.8mm na łuku natryskowym... Co do pionów to zdecydowanie za duży prąd do drutu 1.0 a co dopiero do 0.8mm...

dariusz62
    Level 3  
    Spawarka to Magnum MIG 315 MMA. Właśnie dziś znowu wróciłem do drutu 0.8. 1.0 do grubych elementów super. To co chciałem to pospawałem tak jak tego oczekiwałem. Ale ja głównie spawam grubości od 1 do 2mm i przy takim czymś, drut 1 jest zdecydowanie za gruby. Jak dam mały prąd rzędu 60A to za nic w świecie nie idzie spawać. Dopiero jako tako zaczyna iść od 80A ale przy takim prądzie jak dziś próbowałem spawać profile 1,5mm, to przepalało na przewylot i robiły się dziury. Dlatego powróciłem do 0.8 a 1.0 czeka sobie w zapasie jak będzie trzeba spawać grubsze rzeczy :)