Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog

gzielos 11 May 2022 12:41 4608 14
Altium Designer Computer Controls
This content has been translated flag-de » flag-pl View the original version here.
 • Eksperymenty związane z EKG

  Od dawna uważałem za interesujące rozważania o własnych systemach EKG. Szczególnie interesują mnie rozwiązania niedrogie i łatwe w konfiguracji. W tym artykule przedstawiono kilka sposobów wykorzystania tej techniki. Ale najpierw coś podstawowego:

  Ze względu na bezpośredni kontakt elektrod EKG z ciałem, wszystkie elementy mogą być zasilane wyłącznie akumulatorami lub bateriami. Żadna część, tj. PC, oscyloskop, złącza USB nie mogą mieć połączenia sieciowego. Komputer może być zasilany wyłącznie baterią (laptop), wszystkie obwody nie mogą być nigdy zasilane z zasilacza. Należy zawsze brać pod uwagę, że zasilacze mogą być wadliwe i istnieje ryzyko porażenia prądem.

  Poniżej znajdziemy kilka eksperymentów, które przybliżą nas do techniki EKG. Eksperymenty te nigdy nie powinny być wykorzystywane do celów diagnostycznych, a jedynie jako ciekawe projekty hobbystyczne.

  Symulator EKG

  Zanim podłączymy się do urządzenia EKG, zostaną opisane eksperymenty, które można wykorzystać do wygenerowania "sztucznego" EKG. Może to być przydatne do testowania komponentów zewnętrznych, takich jak oscyloskop lub szeregowego przesyłania danych EKG.

  Punktem wyjścia jest mały ATTiny13, który wysyła zapisane dane EKG albo jako PWM, a tym samym wartości analogowe, albo jako wartości szeregowe do interfejsu szeregowego. Pierwszy wariant może być używany z oscylografem, drugi z programem terminala na PC i późniejszym zaprezentowaniem, np. w Excelu.

  Symulator EKG z wyjściem analogowym

  ATTiny13 z programem ,,ekg_sim_pwm01.bas" autonomicznie wysyła analogowe sygnały EKG bezpośrednio do np. oscylografu. Ponieważ nie ma tu kontaktu fizycznego, można użyć dowolny oscylograf z podłączeniem do sieci. Realizuje to następujący prosty obwód:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Symulator EKG z wyjściem analogowym

  Code: vbnet
  Log in, to see the code  Symulator EKG z wyjściem szeregowym

  Jeśli chce się wyświetlić symulowane dane EKG na komputerze, np. za pomocą programu EXCEL, dane mogą być przesyłane przez interfejs szeregowy. W tym celu ponownie używany jest ATTiny 13 z wewnętrznie zapisanymi wartościami EKG. Tym razem jednak przesyła je jako szeregowy strumień danych. Program ,,ekg_sim_ser01" realizuje tę funkcję. Układ wygląda wtedy tak:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Symulator EKG z wyjściem szeregowym


  Aby ocenić dane szeregowe, obecne tutaj dane TTL muszą zostać najpierw przekonwertowane. Używam programu Pololu USB AVR Programmer V2.1., który oprócz interfejsu wymaganego do programowania procesorów ATMEGA/ATTiny zapewnia dodatkowy interfejs RS232 przez USB:

  https://www.amazon.de/s?k=Pololu+USB-AVR+Prog...tive=6742&linkCode=ur2&tag=mikroelektronik-21

  Umożliwia to przesyłanie danych szeregowych w formacie TTL do wirtualnego (tj. przez USB) interfejsu COM na komputerze PC. Używam programu hterm na PC. Podczas łączenia z komputerem PC programator Pololu udostępnia dwa nowe porty COM, które można znaleźć za pomocą menedżera urządzeń:

  Pololu USB AVR Programmer v2.1 Port programowania (COM17)
  Pololu USMAVR Programmer v2.1 Port szeregowy TTL (COM16)

  Ten ostatni jest kanałem komunikacyjnym do szeregowej transmisji danych. W programie hterm w obszarze wprowadzania (górna część) wprowadzane są następujące wpisy:
  Port "COM16" (u mnie, proszę sprawdzić w menedżerze urządzeń)
  Baud "9600", Data "8", Stop "1", Parity "None"
  Zaznaczenie w Ascii, Newline at "CR+LF"
  Dla Save Output wybierz opcję "RAW"
  Jeśli ATTiny13 jest zaprogramowany, wartości powinny przewijać się w dół zaraz po "Connect". Po kilku sekundach strumień danych można zatrzymać za pomocą "Disconnect" i zapisać za pomocą "Save Output". Plik dziennika można znaleźć w folderze "hterm" jako "output_2022-04-27_11-29-05.log" - tutaj tylko jako przykład. Plik ten można wczytać bezpośrednio do programu EXCEL, ale najpierw należy aktywować "wszystkie pliki", ponieważ nie jest to typowy plik programu EXCEL. Zaraz po wczytaniu można utworzyć wykres pliku poprzez: Wstaw -> Linia (ndiagramm), który wtedy wygląda mniej więcej tak:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Wykres EXCEL z symulatora


  Mniejsze obszary można również wybrać jako dane do wykresu, tak aby na przykład pojawiły się tylko dwa "bicia serca", co wtedy wygląda lepiej:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Fragment

  Code: vbnet
  Log in, to see the code  Teraz "prawdziwe" EKG

  Podobnie jak wielu innych, autor opracował swój własny wzmacniacz EKG wiele lat temu ze sporym wysiłkiem i z mniejszym lub większym sukcesem. Teraz wszystko jest o wiele łatwiejsze. Na przykład "Sparkfun" opracował prosty moduł, który jest gotowy do użycia i umożliwia proste EKG. Istnieje możliwość dostarczenia niezbędnych kabli i samoprzylepnych elektrod. Szczegółowe instrukcje można również zobaczyć na Sparkfun. Jednak rzeczy w Sparkfun kosztują dużo (obecnie moduł 21,50 EUR, zestaw kabli 5,50 EUR, opakowanie 10 elektrod samoprzylepnych 8,95 EUR). Dostałem te same moduły z Aliexpress dużo taniej, z kompletem kabli za 3,99 EUR:
  https://de.aliexpress.com/item/33007711518.ht...etail.0.0.14036368S98Z2t&gatewayAdapt=glo2deu
  Nie jestem w stanie ocenić, czy to klony, czy resztki z produkcji dla Sparkfun - w każdym razie wszystkie działały dokładnie tak, jak twierdził Sparkfun. Kto może poczekać kilka tygodni na dostawę, może tutaj dużo zaoszczędzić.

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  SparkFun Single Lead Heart Rate Monitor - AD8232 (zdjęcie Sparkfun)


  Zanim zaczniemy od pierwszych eksperymentów, jeszcze jedna ważna uwaga. Moduły pracują z napięciem nominalnym 3,3 V, maksymalnie 3,6 V. Z własnego doświadczenia wiem, że wyższe napięcia są "zabójcze" dla modułów. Zasilacze i tak nie wchodzą w rachubę (patrz wyżej), ale akumulatory Li-Ion również mogą być niebezpieczne, ponieważ po pełnym naładowaniu dają do 4,2 V. Przydatne okazały się 2 baterie NiMh (maks. 3 V) lub 2 ogniwa alkaliczne (maks. 3 V). To wystarcza do prawie wszystkich kolejnych eksperymentów.

  Pierwszy wariant, Heart Rate Monitor - AD8232 z oscyloskopem

  Nie ma tu wiele do zrobienia, przymocowanie elektrod samoprzylepnych do ciała, włożenie wtyku do gniazda i podłączenie modułu do 3,3 V i masy poprzez 6-pinową listwę. Następnie podłączenie OUTPUT i masy do oscyloskopu. Rozmieszczenie elektrod pokazano na następnym rysunku:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Rozmieszczenie elektrod


  Słowo o oscyloskopie. Używam PicoScope 3204 z oprogramowaniem PicoScope 7 T&M Early Access. Jest to oscyloskop USB, który jest zasilany przez interfejs USB laptopa. Gwarantuje to, że nie ma ryzyka porażenia prądem, gdy laptop jest zasilany z własnej baterii. Inne oscyloskopy zasilane z sieci są niebezpieczne i nie wolno ich używać.

  Na oscyloskopie należy dokonać następujących ustawień:
  Podstawa czasu 500ms/działka
  Kanał A +- 2V napięcie przemienne (przy napięciu stałym występują ruchy krzywych w górę i w dół)

  Jeśli wszystko działa, wynik wygląda tak:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  EKG z Heart Rate Monitor - AD8232 i PicoScope3204


  W przypadku braku odpowiedniego oscyloskopu, istniała stosunkowo niedroga alternatywa, Xprotolab Plain GT-0007 firmy Gabotronics. jest to mała płytka drukowana z 2-kanałowym oscyloskopem, który przenosi oscylogramy na komputery PC i urządzenia z systemem Android za pośrednictwem połączenia USB i odpowiedniego oprogramowania. Niestety nie znalazłem ostatnio żadnego źródła dla tego urządzenia - poza japońskim https://www.elefine.jp/SHOP/XprotolabPlain.html. Jednak Gabotronics oferuje również inne oscyloskopy, niektóre nawet z wyświetlaczem.

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Xprotolab Plain (zdjęcie Gabotronics)


  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Heart Monitor i Xprotolab-Plain


  Jeśli oba komponenty zostaną pomyślnie połączone, wynik może wyglądać tak. Oprogramowanie dla komputerów PC i urządzeń z systemem Android jest trochę niedojrzałe - wymagane jest trochę manipulacji.

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  Xprotolab-Plain GT-0007 na PC


  Kolejny poziom - szeregowa transmisja zapisów EKG

  Podobnie jak w przypadku symulatora EKG, będziemy teraz przesyłać szeregowo rzeczywiste dane EKG do laptopa. Tutaj również używamy ATTiny13, aby najpierw odczytać wartości analogowe z Heart Monitor, a następnie przesłać je do komputera jako szeregowy strumień danych. Jak wyżej, warunkiem koniecznym jest programator Pololu-USB AVR V2.1 lub oczywiście podobne urządzenie, które może przesyłać dane szeregowe TTL na interfejs USB.

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  rzeczywiste EKG do interfejsu szeregowego


  Ocena jest ponownie przeprowadzana jak powyżej przy użyciu programu terminalowego, takiego jak hterm, a następnie, na przykład, w programie Excel.

  Długotrwałe zapisy EKG z OpenLog

  Obserwacja EKG jest ekscytująca, jednak obserwowanie EKG staje się naprawdę interesujące, gdy można rejestrować EKG przez dłuższy czas i analizować je później. W takim przypadku pojawiają się na przykład wahania lub zaniki tętna. Znowu uwaga, że takie obserwacje nie powinny być wykorzystywane do diagnozy. Zastosowane pochodne i proste składniki nie nadają się do tego. Po pierwsze - niektóre z dotychczas stosowanych modułów i programów umożliwiają już dłuższe zapisy, jak np. opcje przechowywania różnych oscyloskopów. Jednak jest to łatwiejsze z innym bardzo prostym komponentem, również od Sparkfun:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  OpenLog autorstwa Sparkfun (zdjęcie Sparkfun)


  Odradza się tanie chińskie Klony - autor miał złe doświadczenia z tymi identycznie wyglądającymi komponentami - były kompletnie niezaprogramowane i przez to nieodpowiednie. Jeśli ktoś wie jak zainstalować odpowiedni firmware - byłbym wdzięczny...

  Moduł OpenLog umożliwia zapisywanie tekstu w prosty sposób (nasze wartości EKG są również tekstem w najszerszym znaczeniu) przez interfejs szeregowy w formacie TTL na karcie µSD. Można dostosować OpenLog do różnych szybkości transmisji za pomocą pliku tekstowego na karcie µS-SD - prawidłowa konfiguracja jest już ustawiona na 9600 Bd w momencie dostawy i nie trzeba nic robić. Jeśli pracowano już z innymi ustawieniami, plik tekstowy ,,config.txt" o następującej zawartości "9600,26,3,0,1,1,0" jest zapisywany na karcie µSD, dzięki czemu dane mogą być teraz zapisywane w 9600 bodów. Teraz potrzebujemy komponentu, który generuje szeregowy strumień danych z sygnału analogowego Heart Monitor. Jest to również obsługiwane przez ATTiny13:

  Eksperymenty EKG z monitorem pracy serca (Heart Monitor), oscylografem i OpenLog
  EKG przez ATTiny13 do OpenLog

  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  Jest jednak problem z OpenLog i dotychczasowymi komponentami. Podczas gdy Heart Monitor pracuje z maksymalnym napięciem 3,6 V, OpenLog wymaga co najmniej 3,3 V, czyli znacznie więcej niż 2 ogniwa NiMH lub alkaliczne. Pomagamy sobie dodatkowym ogniwem dla komponentów OpenLog i ATTiny 13. Jeżeli do powyższego układu jest doprowadzone zasilanie, zapis rozpoczyna się natychmiast i za każdym razem jako plik tekstowy z kolejną numeracją.


  Uwaga, jest to tłumaczenie artykułu zamieszczonego przez użytkownika na niemieckiej wersji elektroda: https://www.elektroda.de/rtvforum/topic3892589.html Możesz odpowiedzieć na ten wątek, wtedy Twój post zostanie przetłumaczony autorowi tematu na język niemiecki.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  gzielos
  Level 1  
  Offline 
  gzielos wrote 1 posts with rating 10. Been with us since 2022 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  lemgo
  Level 14  
  Daje się taki sygnał czymś transmitować na małe odległości (kilkanaście centymetrów)?
 • #4
  lemgo
  Level 14  
  Tak, ale na czerwono autor zaznaczył, że wszystko może ulec uszkodzeniu.

  Podobny problem mam z amatorskim EEG. Elektrody na głowie, jest zasilanie z bateryjki, jest separacja na transoptorach, ale jak upadnie mi kawałek drutu na płytkę, i do EEG jest podłączony komputer stacjonarny z wadliwą ochroną, to jest ryzyko usmażenia sobie mózgu.

  A taki transmiter/receiver na kilkanaście centymetrów, albo kawałek światłowodu po drodze budziłby moje zaufanie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  linuxtorpeda
  Level 26  
  Artykuł wygląda jak reklama - dużo buzzwordów i mało technikaliów.

  lemgo wrote:
  Daje się taki sygnał czymś transmitować na małe odległości (kilkanaście centymetrów)?

  Modulator na 38 kHz + dioda podczerwona. Za odbiornik może posłużyć "oczko", powszechnie stosowane w odbiornikach TV.
 • #6
  Galareta
  Level 23  
  Wystarczy Bluetooth i uart przez niego do komputera, ciężko o lepszą izolację. Ewentualnie wi-fi.
 • #7
  gzielos1
  Level 2  
  Odnośnie kwestii przesyłania danych bez ,,przewodu":
  Bluetooth to prawdopodobnie najlepszy sposób na zrobienie tego. Moduł Bluetooth za ATTiny13 bezprzewodowo przesyła dane szeregowe do komputera PC lub smartfona. Zapobiega to również ryzyku porażenia prądem. Oczywiście żaden kabel 220V z otwartymi końcami nie powinien spaść na płytkę. Ale to dotyczy wszystkich projektów hobbystycznych.

  linuxtorpeda wrote:
  Artykuł wygląda jak reklama - dużo buzzwordów i mało technikaliów.

  Brzmi trochę pogardliwie. Mimo wszystko odbieram to jako pochwałę - mało techniki = mały koszt i wysiłek. To było moje motto. Kto potrzebuje więcej techniki, może kupić kompletne (drogie) urządzenie EKG lub je wykonać. Nawiasem mówiąc, zazwyczaj najpierw piszę takie artykuły dla siebie, aby później móc zrozumieć wszystkie kroki i spostrzeżenia. Nie szkoda mi wysiłku. Być może są czytelnicy, którzy nie odbiorą tego jako "reklamy", ale uznają za przydatne.
 • #8
  linuxtorpeda
  Level 26  
  gzielos1 wrote:
  Brzmi trochę pogardliwie. Mimo wszystko odbieram to jako pochwałę - mało techniki = mały koszt i wysiłek.

  Po prostu jestem rozczarowany artykułem. "Symulator EKG" to nic innego jak urządzenie wysyłające stały bufor danych w sposób cykliczny na wyjście analogowe lub cyfrowe - nie ma tu absolutnie nic ciekawego, a to prawie połowa artykułu.
  Dalej też nie lepiej - prezentacja gotowego modułu do konwersji analogowej sygnały EKG na postać nadającą się do próbkowania, prezentacja cyfrowego oscyloskopu oraz prezentacja gotowego modułu do logowania danych na karcie SD - o zgrozo, ten moduł bazuje na AVR, czemu nie zrobić więc projektu na jednym uC zamiast na dwóch?
  Szczyt inwencji twórczej polegał tu na tym, że autor pokazał, że symulator EKG można przerobić na urządzenie dokonujące próbkowania. Fajnie, tyle że do tego nie potrzeba wiedzy stricte na temat EKG, a o tym miał być artykuł.

  No dobrze, a czego zabrakło? Oczekiwałbym w pierwszej kolejności krótkiego opisu problemu oraz metod, które umożliwiają jego rozwiązanie - na czym polega pomiar EKG, z jakimi problemami spotyka się projektant frontendu analogowego (bo w tym jest największa trudność) i w czym ten gotowy moduł jest lepszy od najprymitywniejszego rozwiązania na trzech opampach z wejściami typu JFET i kilku elektrodach z apteki.
  Piszesz również o bezpieczeństwie, a finalnie proponujesz połączyć układ "ciało-frontend-oscyloskop-komputer) w układzie ze wspólną masą. To nie daje jakiegokolwiek bezpieczeństwa.
  Rzeczy związane z dalszą obróbką i przechowywaniem danych również potraktowano po macoszemu. Jak już wspomniałem, po co ten cały OpenLog, skoro można tą funkcjonalność przerzucić do pojedynczego AVRa? Co z wymaganym pasmem analogowym potrzebnym do próbkowania - jakiego rzędu wielkości to muszą być, by nie dochodziło do znacznych zniekształceń mierzonego sygnału? Takie pytania można mnożyć, bo autor nawet nie otarł się o próbę zaprojektowania EKG samodzielnie. To tylko przegląd kilku rozwiązań dostępnych w sklepie.

  Przykro mi to mówić, ale ten artykuł jest naprawdę słaby. Na pocieszenie mogę dodać, że coraz więcej artykułów jest na niskim poziomie, więc na ich tle ten się za bardzo nie wyróżnia.
 • #9
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  linuxtorpeda wrote:
  Po prostu jestem rozczarowany artykułem. "Symulator EKG" to nic innego jak urządzenie wysyłające stały bufor danych w sposób cykliczny na wyjście analogowe lub cyfrowe - nie ma tu absolutnie nic ciekawego, a to prawie połowa artykułu.

  A czemu jesteś rozczarowany? Takie symulatory służą do sprawdzenia kabli EKG, działania wzmacniaczy i filtrów i symulatory HP, Siemensa czy Schillera komercyjne działają na identycznej zasadzie, może jedynie bufory danych są większe i generuje się pełny sygnał EKG a nie tylko jeden przebieg na 3 kable.

  linuxtorpeda wrote:
  Dalej też nie lepiej - prezentacja gotowego modułu do konwersji analogowej sygnały EKG na postać nadającą się do próbkowania, prezentacja cyfrowego oscyloskopu oraz prezentacja gotowego modułu do logowania danych na karcie SD - o zgrozo, ten moduł bazuje na AVR, czemu nie zrobić więc projektu na jednym uC zamiast na dwóch?

  O zgrozo, przemysłowo budowane EKG też działają na gotowych układach konwersji A/C i nikt się tym nie bulwersuje i na dodatek często nie mają rejestracji danych na karcie SD.
  Dlaczego cię bulwersuje AVR? A co powiesz o Intelu 8088, Z80, 8085 czy wiaderku tranzystorów i oporników w profesjonalnych rozwiązaniach?
  Artykuł jest ciekawy, wystarczy trochę pomyśleć, mamy wykresy, są zależności czasowe.
  Jedna uwaga, to jest tylko jedno odprowadzenie, wartość diagnostyczną mają jedynie zapisy wielokanałowe, tego typu przebiegi oglądamy jedynie na kardiomonitorze.
  Co do bezpieczeństwa to nie należy szukać dziury w całym, aparaty EKG mają głównie zasilanie sieciowe i nikt się nie boi jeśli układ został prawidłowo zaprojektowany i wykonany. Oczywiście sprzęt medyczny to zupełnie inna bajka niż dzwonki i żarówki, sprzęt powinien być atestowany jeśli ma trafić na rynek.
  Ktoś mnie rozśmieszył kabelkiem spadającym na układ :), a jak taki kabelek spadnie na wzmacniacz z nadajnikiem BT to już nie zagrozi pacjentowi?
  Gwarantuję że wszystkie układy z przykładów rozwiązań mają odpowiednie pasmo przenoszenia z bardzo dużym zapasem.
  O analizie EKG można sobie poczytać na serwisach medycznych, ewentualnie znaleźć opisy na Pinterest.
 • #10
  krru
  Level 33  
  Kończąc studia pisałem pracę o obróbce sygnału EKG. O ile jeszcze coś pamiętam z przed 30 lat to sygnał ma amplitudę rzędu pojedynczych mV. Częstotliwość próbkowania była używana 250 i 500 sps i próbkowania 12bitowe. A więc filtry w torze analogowym muszą ciąć praktycznie do zera powyżej 125 lub 250 Hz.
 • #11
  linuxtorpeda
  Level 26  
  PiotrPitucha wrote:
  Dlaczego cię bulwersuje AVR?

  Nie tyle AVR, co fakt, że wykorzystujesz co najmniej dwa AVRy do mało wymagających zadań. Mogłeś próbkowanie i logowanie danych bez problemu zmieścić w jednym i nadal mieć spory zapas mocy obliczeniowej.

  PiotrPitucha wrote:
  Co do bezpieczeństwa to nie należy szukać dziury w całym, aparaty EKG mają głównie zasilanie sieciowe i nikt się nie boi jeśli układ został prawidłowo zaprojektowany i wykonany.

  Oczywiście, tyle że wprowadzasz czytelnika w błąd stwierdzeniem, że zasilanie bateryjne zapewnia bezpieczeństwo. W Twoim układzie nie zapewnia, bo finalnie łączysz swoje urządzenie z masą w sieci. A aparaty EKG dopuszczone do użytku profesjonalnego mają akurat separację galwaniczną.

  PiotrPitucha wrote:
  Gwarantuję że wszystkie układy z przykładów rozwiązań mają odpowiednie pasmo przenoszenia z bardzo dużym zapasem.

  Nie wątpię, ale z Twojego artykułu nie można się dowiedzieć, co dokładnie mierzymy i jak często.

  PiotrPitucha wrote:
  A czemu jesteś rozczarowany? Takie symulatory służą do sprawdzenia kabli EKG, działania wzmacniaczy i filtrów i symulatory HP, Siemensa czy Schillera komercyjne działają na identycznej zasadzie, może jedynie bufory danych są większe i generuje się pełny sygnał EKG a nie tylko jeden przebieg na 3 kable.

  Bo z punktu widzenia programisty/elektronika to jest nudne i technicznie banalne do realizacji. Można nawet pójść dalej i napisać symulator EKG wyłącznie w sofcie na komputer, bo i po co cokolwiek lutować.

  PiotrPitucha wrote:
  O analizie EKG można sobie poczytać na serwisach medycznych, ewentualnie znaleźć opisy na Pinterest.

  Można, ale mówimy o Twoim artykule. Wniósł do tematu głównie nazwy wykorzystanych modułów, czyli moim zdaniem niewiele.
 • #12
  gzielos1
  Level 2  
  Jeszcze raz podkreślam - nie chciałem pisać książki o podstawach technologii EKG. Nie chciałem też tłumaczyć, dlaczego najlepiej współpracuje z którym procesorem i z iloma. Miałem kilka ATTiny13 i byłem zadowolony z prostego i niedrogiego wzmacniacza EKG. Kiedy zaglądam do Internetu, aby zobaczyć, ile wysiłku włożono w wypróbowanie czegoś podobnego (zwykle nic lepszego), zadziwia mnie moja konstrukcja. Wreszcie - jeśli naprawdę używam wszystkich komponentów związanych z bateriami/akumulatorami zgodnie z opisem, nie widzę żadnych zagrożeń, ani z uziemieniem, ani jeśli komponenty nie mają izolacji galwanicznej.
  Przepraszam, jeśli nie wszystkim podoba się ten artykuł, założyłem, że to forum nie jest przeznaczone specjalnie dla kardiologów lub twórców urządzeń medycznych. Rozejrzę się gdzie indziej...
 • #13
  gulson
  System Administrator
  gzielos1 wrote:
  Przepraszam, jeśli nie wszystkim podoba się ten artykuł, założyłem, że to forum nie jest przeznaczone specjalnie dla kardiologów lub twórców urządzeń medycznych. Rozejrzę się gdzie indziej...

  Podoba nam się artykuł i prośba o nie zniechęcanie się. Chodziło o przedstawienie amatorskiej konstrukcji DIY i to się udało, za co dziękuję.
 • #14
  linuxtorpeda
  Level 26  
  gzielos1 wrote:
  Rozejrzę się gdzie indziej...

  Gdzie indziej nie jest lepiej :)

  Nie zniechęcaj się moją formą krytyki - po prostu forma bezpośrednia jest najbardziej skuteczna w przekazywaniu informacji. Aczkolwiek wiem, że może zniechęcać. Koniec końców to nie ja jestem targetem tego artykułu. Szacunek, że chciało Ci się pisać. Życzę dalszych sukcesów na tym polu :)
 • #15
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  @linuxtorpeda, uściślijmy jedno :), to nie ja jestem autorem ani konstruktorem opisanych tu modułów.
  Kilka procesorów w układzie wynika z tego, że autor jak widać na zdjęciach stosuje gotowe płytki, nie widzę w tym nic zdrożnego.
  Nic nie pisałem o zasilaniu bateryjnym :) ani nie widzę, aby autor podłączał pacjenta do masy w sieci (co masz na myśli?).
  Teraz jako wieloletni serwisant sprzętu medycznego muszę dodać, że nie każdy aparat EKG ma izolację galwaniczną, nie chce mi się szukać po schematach, ale kiedyś kładziono nacisk na dobre zasilacze, do odpowiednich zastosowań były określone klasy, aż do urządzeń z kontaktem z sercem. Najbardziej restrykcyjne są urządzenia klasy CF, które są dopuszczone do pracy na otwartym sercu, w klasie CF w stanie normalnym prąd upływu do ziemi powinien być mniejszy od 10 µA a w stanie awarii mniejszy od 50 µA.
  Normy były pisane w czasach kiedy procesory widywano na targach technologicznych, a 99% urządzeń miało tory wyłącznie analogowe i izolacja galwaniczna samych sygnałów była kłopotliwa.
  Oczywiście teraz izolacja nie jest trudna, niezależnie czy analogowa czy cyfrowa, bo wystarczy wsadzić odpowiedni układ, ale często ich cena powoduje obejścia problemu zamianą sygnału analogowego na cyfrowy szeregowy i po prostej izolacji transoptorem kolejna zamiana na sygnał analogowy.
  Co do testera, to mnie zadziwiasz, piszesz że mikrokontroler to przerost formy nad treścią, po czym proponujesz zastosować do tego celu komputer :D to jest dopiero przerost formy nad treścią. Gwarantuję, że w takim przebiegu będziesz miał zakłócenia przekraczające sygnał, po drugie napisz jak wyobrażasz sobie wygenerowanie sygnałów dla 9 odprowadzeń EKG, w mikrokontrolerze jest to proste.