Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazda - zaciski automatyczne czy śrubowe?

origami 12 May 2022 15:13 546 27
Computer Controls
    origami
    Level 9  
    Czy do podłączenia piekarnika (3500 W) lepiej zastosować gniazda z zaciskami śrubowymi czy automatycznymi?

Producenci zachwalają zaciski automatyczne, jako stabilniejsze i ułatwiające montaż. Niektórzy mają w ofercie już tylko gniazda z zaciskami automatycznymi. Znajomi dwaj elektrycy uważają natomiast, że zaciski śrubowe w gniazdach są pewniejsze (ale trzeba uważać, aby nie przekręcić gwintu).

Ponieważ wyroby producentów mogą być różne, więc zawężam pytanie do serii Legrand Plexo IP55. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tą serią to proszę o opinię na priv. Miałem w ręku dwa takie gniazda i przewód z zacisku gwintowego dało się wysunąć, a z automatycznego trzymał całkiem dobrze (jakkolwiek po wyciągnięciu przewód był lekko nacięty).

Sugestie aby zastosować wyjście kablowe i zrezygnować z wtyczki są dobre, ale ja nie chcę ucinać fabrycznej wtyczki od piekarnika.
  • Computer Controls
    origami
    Level 9  
    Gniazda zasilające są na 16 A/250 V. Wiadomo, że w teorii oba są dobre. Moje pytanie kieruję do praktyków, którzy usuwają awarie i mają do czynienia z upalonymi stykami gniazda, które zamontowano X lat wcześniej.
    User removed account
    Level 1  
  • Computer Controls
    origami
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Tylko czy mechanizm sprężynowy w typowym gniazdku ma tę samą charakterystykę co w WAGO?
    User removed account
    Level 1  
    origami
    Level 9  
    Ograniczając się do renomowanych producentów: Hager / Berker w swojej serii modułowej W.1 IP55 w ogóle nie oferuje zacisków śrubowych. Legrand w serii Plexo IP55 wciąż daje wybór.
    User removed account
    Level 1  
    Jarzabek666
    Level 36  
    origami wrote:
    Ograniczając się do renomowanych producentów:

Ograniczając się do 21wieku kiedyś robiono solidnie wtedy nie liczyło się ile czasu to zajmuje. Dziś robi się tak by było szybko łatwo i wygodnie. A po drugie dziś nikt nie projektuje instalacji na "wieki" tylko na okres paru lat, standardy się zmieniają..
    origami
    Level 9  
    Korekta: Legrand w serii modułowej Plexo IP55 także wycofuje się z zacisków śrubowych, tj. one są wciąż dostępne, ale tylko w gniazdach z blokadą (czerwonych). Skoro zaciski automatyczne od 10 lat się sprawdzają, to uznano, że nie warto produkować dwóch rodzajów. W przypadku zwykłych gniazdek np. Hager/Berker wciąż daje wybór.
    User removed account
    Level 1  
    kortyleski
    Level 43  
    origami wrote:
    Ograniczając się do renomowanych producentów: Hager / Berker
    Osobiście wolę Schneider. Zaciski śrubowe w typowym sklepowym osprzęcie i same zaciski na bolce wtyczki to farsa. Papier jest grubszy niż ten niby mosiądz.
    Jednak gniazdo piekarnika to mało wymagająca aplikacja, mimo dużego prądu znikoma ilość wyjęcia i włożenia wtyku. Te pięć lat pomiędzy rzetelnymi przeglądami powinno spokojnie wytrzymać. Zapomniałem tylko w jakiej bajce były te rzetelne przeglądy pięcioletnie...
    stomat
    Level 36  
    SzukamRoutera2 wrote:
    Ja również z praktycznego punktu, bo zamontowałem ich dziesiątki tysięcy - tylko i wyłącznie sprężynowe.

Tak, to z praktycznego punktu widzenia MONTERA osprzętu. Szybko i łatwo się montuje. Ale kolega pytał nie o łatwość montażu tylko o trwałość takiego połączenia więc praktyczny byłby punkt widzenia kogoś kto użytkuje lub serwisuje dziesiątki tysięcy gniazd. Producenci idą w sprężynowe bo są zapewne tańsze w produkcji niż dobrej jakości śruba, podobnie jak producenci innych wyrobów, coraz mniej rzeczy jest na śrubki a coraz więcej na plastikowy zatrzask. Cena czyni cuda. Ja wyznaję zasadę że nie ma to jak dobrze dop..lić śrubą.
    User removed account
    Level 1  
    misiek1111
    Level 29  
    SzukamRoutera2 wrote:
    I nigdy nie zdarzyło mi się, że z którymś gniazdem był problem.

Może dlatego, że gniazdka nie były używane na "pełną moc" ?
    Połączenie na śrubkę przy mocach maksymalnych jest niezniszczalne, a na sprężynkę jednak niepewne. W długim okresie może przeżyje, a może nie.
    User removed account
    Level 1  
    misiek1111
    Level 29  
    W liczniku elektrycznym, przez który przepływa sumaryczny prąd, też trzeba raz na jakiś czas zdjąć plomby i dokręcić śrubki?
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    misiek1111 wrote:
    W liczniku elektrycznym, przez który przepływa sumaryczny prąd, też trzeba raz na jakiś czas zdjąć plomby i dokręcić śrubki?

Stosując właściwy moment podczas dokręcania zacisk śrubowy pracuje tak samo dobrze. Niestety 99% takich zacisków jest przekręcone i nie ma żadnej kompensacji pracy przewodu. Tu pojawia się wyższość zacisków śrubowych.
    User removed account
    Level 1  
    pol102
    Tak. Pisałem z córką na rękach i straciłem na chwilę uwagę ;)
    misiek1111
    Level 29  
    pol102 wrote:
    Niestety 99% takich zacisków jest przekręcone i nie ma żadnej kompensacji pracy przewodu.

O jakiej kompensacji piszesz?
    User removed account
    Level 1  
    pol102
    Na PW jest cała seria badań zestyku, charakterystyka Z=f(F) (impedancja w funkcji siły docisku dla płaskoziemców) jest jednym z ćwiczeń i wyraźnie na takiej charakterystyce widać moment płynięcia i osłabienia docisku, a zarazem wzrostu impedancji, przy zbyt mocnym dociągnięciu. Generalnie próby starzeniowe i materiałoznawstwo to podstawa teoretyczna, bez której ciężko w ogóle dyskutować w kwestii jakości roboty.
    William Bonawentura
    Level 33  
    Dwie sprawy.
    1) W zacisku śrubowym istotna jest jego budowa, tzn. czy jest w nim element sprężynujący który zapewnia docisk gdy żyła odkształca się. Dobrym przykładem są konstrukcje z ilustracji:
    Gniazda - zaciski automatyczne czy śrubowe?

gdzie albo blaszka dociskowa jest naprężona "w łódkę" (kostka czarna) albo jest elementem dodatkowym (kostka biała).

2) Piekarniki 3kW zazwyczaj nie mają wtyczki tylko przewód do podłączenia. Co to za model?
    User removed account
    Level 1  
    origami
    Level 9  
    William Bonawentura wrote:

2) Piekarniki 3kW zazwyczaj nie mają wtyczki tylko przewód do podłączenia. Co to za model?

Piekarniki będą dwa, firmy AEG (podpięte pod osobne obwody). Oba mają wtyczki uni-schuko w standardzie.