Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekla cyna nie chce zejsc z grota(nie moge nic zlutowac)

09 Lis 2005 14:37 3470 18
  • Poziom 10  
    Dlaczego moze tak byc??? Moczylem w kalafonii. Mam czyste groty miedziane. A jeszcze jedno pytanie. Mam lutownice Lutola L6C. Ile czasu moge ja maksymalnie podgrzewac zeby jej nie uszkodzic???
  • Poziom 14  
    Nie bardzo wiadomo czy czyste to znaczy sam je robiłeś? Czy może kupiłeś? Jeżeli robiłeś to na drucie często jest bezbarwna otulina lakierowana która powoduje taki efekt. Można delikatnie przetrzeć grot pilniczkiem.
  • Poziom 32  
    Jak to nie można zlutować? :D:D
  • Poziom 10  
    kupowalem groty.
    Uzywam zalecanych przez Lutole grotow. Ale czasami ta cyna mi kapie z grota. I prrzy okazji zadam jeszcze jedno pytanie. Czy lutownice mozna bez obaw przykladac do plytek drukowanych? Bo ja gdy przyloze to pozniej jest widoczny slad w postaci przypalenizny? A wogole mozecie mi podac dokladna instrukcje w etapach jak lutowac? Moze tutaj robie blad.
  • Poziom 32  
    No to kapie z grota czy w końcu nie chce zejść z grota .. :?::?:

Przykłada sie grot do punktu lutowniczego ... im większa wprawa tym mniej sladów lutowania na laminacie.
  • Poziom 10  
    Xzym jest ten punkt lutowniczy? Ta dziurka przez ktora przeplatam element? Ale czy po pewnym czasie podgrzewania jest ryzyko uszkodzenia lutownicy?
  • Poziom 32  
    Tak ta "dziurka" to punkt lutowniczy.
    Ewentualnie jak długo lutujesz punkt ta samą porcją cyny (bez kalafoni) to cyna się "nie klei" punktu.

Czas pracy ciągłej tej lut. to: 0,8 min ... ale podczas lutowania płytki po 15 minutach zalecam przerwe kilka minut.
  • Poziom 32  
    To używaj grota "2 i formuj końcówke by była w miare zwarta .... zamiast /\ na wzór ||
  • Poziom 14  
    Cykl pracy lutownicy napewno masz w instrukcji która znajdowała się w pudełku z lutownicą:)
    np. 15 sek ciągłego grzania i potem 40 sek przewrwy. oraz całkowity czas pracy i dłuższy odpoczynek dla narzędzia.
    A jeżeli chodzi o ślady na płytce. to uważaj troche;) Nie każda lutownica nadaje się do lutowania wszystkiego. Temperatura grota najlepiej żeby była odpowiednio ustawiona.
  • Poziom 10  
    a nic nie szkodzi jak kilka mm koncowki grota beda zwarte ze soba?
  • Poziom 32  
    Zmiażdź końcówke ale nie zwieraj ... chociaz przy tej mocy lutownicy 75W te kilka mm bez znaczenia.
  • Poziom 10  
    A czy moze to byc wina brudnego grota?(Jest tam odrobine cyny na nim)
  • Poziom 32  
    Może ty sobie mocy nie przełączyłes z 45 na 75 :D
  • Poziom 14  
    Pewnie wygląda to jakoś tak:

- pobór mocy: 75W/45W
    - temp. grotu: 420/320stC
    - rodzaj pracy: dorywcza
    - czas pracy: 0,8 min
    - czas przerwy: 1,5 min

Więc stosuj to co napisali :)
  • Poziom 10  
    A czy moglby mi ktos przeslac jakis krotki filmik z pokazem jak lutowac? Tak od poczatku do konca. Najlepiej jakby byl to pokaz za pomoca lutownicy transformatorowej ale moze byc rowniez inna. Moge zaplacic duza prowizje(punktowa) i dodatkowo zaofiarowac punkty i na 90% dostanie tytul "pomogl".
  • Poziom 32  
    No czegos takiego jak film / instruktaż to nie widziałem ...praktyka i jeszcze raz praktyka ... kazdy zaczynał od takiej lutownicy (lub wiekszość).
  • Poziom 27  
    Te ślady spalenizny na płytce, to są opary z topienia kalafonii lub sama kalafonia powierzchni płytki, czy przypalona sama płytka? Kalafonię można zetrzeć lub zdrapać ;) Jeśli palisz płytki, to powinieneś zmniejszyć moc lutownicy lub nie podgrzewać aż tak długo punktu lutowniczego (cała operacja powinna trwać kilka sekund - w tym czasie nic się nie powinno spalić).
    Pamiętaj, że podgrzewasz sam punkt lutowniczy, a nie cynę. I nie zapomnij o używaniu kalafonii.

Życzę postępów w nauce :)
  • Poziom 17  
    Koledzy podali Ci już całą teorię z instrukcji obsługi. Teraz rady praktyczne:

1) Czas pracy lutownicy: Jeśli będzie tak gorąca, że będzie trudno ją utrzymać w rękach - kończ pracę. Jeśli będziesz lutował nadal i zacznie się z niej dymić - wyłącz natychmiast.
    2) Groty sugerowane przez producenta są za grube. Najlepsze są ok. 1,5mm średnicy (mogą być zrobione z kabli do domowej instalacji elektrycznej, muszą być miedziane). Cienkie groty dużo szybciej się przepalają, ale komfort pracy jest 10* większy.
    3) przed instalacją grotu należy dokładnie, za pomocą nożyka lub śrubokręta, oczyścić styki lutownicy oraz końce grotu. Zdarza się, że po dłuższym czasie pracy lutownica słabo grzeje - wtedy należy odkręcić grot i przeczyścić styki.
    4) Techniki lutowania:
    a) Wciskasz przycisk. Na nagrzaną końcówkę grotu nabierasz trochę cyny, zamaczasz w kalafonii. Puszczasz przycisk. Ustawiasz grot bardzo blisko łączonych elementów. Wciskasz przycisk. Gdy cyna się rozgrzeje nakładasz ją na miejsce łączenia, chwileczkę przytrzymujesz, podnosisz i puszczasz przycisk.
    b) [Tylko przy posiadaniu cyny w postaci drutu.] Grotem krótko rozgrzewasz łączone elementy. Końcówką cynowego drutu dotykasz rozgrzanego miejsca. Gdy cyna obleje łączone miejsce odsuwasz cynę i lutownicę.
    5) Nie oszczędzaj na kalafonii.
    6) Podczas lutowania i kilkanaście sekund po nie można poruszyć łączonych elementów.
    7) Jeśli ścieżkę na płytce drukowanej za mocno przygrzejesz (zwłaszcza na sucho) to może odejść od podłoża.
    8) Jeśli płytki drukowane wykonujesz samemu - przed montażem pokryj roztworem kalafonii i alkoholu, a najlepiej jeszcze pocynuj całą powierzchnię.
    9) Dobry lut jest błyszczący, a nie matowy.

Najlepszą nauką lutowania jest praktyka.