Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Retro komputer z 5" okrągłym wyświetlaczem

ghost666 13 May 2022 11:14 870 0
 • Retro komputer z 5" okrągłym wyświetlaczem
  Po ukończeniu na początku tego roku ręcznego PC opartego na Raspberry Pi Zero 2 W, Penk Chen zaprojektował kolejny, dość dziwny, ale ciekawie wyglądający sprzęt dla hobbystów. „Mainboard Terminal” to komputer w stylu retro z okrągłym wyświetlaczem, kontrolowany z pomocą płyty głównej zapożyczonej z modułowego laptopa z projektu Framework.

  Urządzenie zostało przetestowane pod kątem współpracy z Ubuntu 22.04 od razu po wyjęciu z pudełka, a po kilku poprawkach konfiguracji wyświetlacza. Inne systemy operacyjne również powinny poprawnie działać, biorąc pod uwagę, że płyta główna bazuje na procesorze Intel Core i5-1135G7, i7-1165G7 lub i7-1185G7 z rodziny Tiger Lake.

  W systemie są cztery gotowe komponenty elektroniczne:

  * Płyta główna laptopa Framework (w cenie od 399 dolarów);
  * Klawiatura OLKB Preonic MX Kit V3 (140 dolarów);
  * 5-calowy okrągły wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1080×1080 z adapterem do portu HDMI (około 82 dolarów).

  Retro komputer z 5" okrągłym wyświetlaczem
  Większość pracy polegała na zaprojektowaniu obudowy. Autor konstrukcji dodał kompletne pliki projektowe w formacie STL w swoim repozytorium na GitHubie. Dostępne są one na licencji MIT. Pozwalają na wydrukowanie całej obudowy dla wymienionej powyżej płyty głównej i wyświetlacza.

  Ponieważ ten ostatni ma niezwykłą rozdzielczość 1080×1080 i nietypowy kształt, należy go skonfigurować za pomocą xrand:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Twórca zainstalował również emulator terminala cool-retro-term, który naśladuje stary wyświetlacz z ekranem kineskopowym, a także zmodyfikował krzywiznę ekranu ze względów estetycznych, co pozwoliło na uzyskanie pożądanego efektu. Aby wprowadzić udoskonalenie zmieniono następującą linię w app/qml/ApplicationSettings.qml:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Wszystkie drukowane części 3D są utrzymywane razem przez magnesy 5x2mm, ale Penk sugeruje, że część osób może chcieć nieco poprawić projekt i dodać otwory na śruby lub dodatkowe wycięcia na porty USB 4.0. Komputer z okrągłym wyświetlaczem będzie miał ograniczone zastosowania, ale trzeba przyznać, że wygląda całkiem ładnie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/05/10/retro-style-computer-features-5-inch-round-display-framework-laptop-motherboard/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11009 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.