Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm do przydomowej przepompowni ścieków

rafels 13 May 2022 14:20 1404 7
Altium Designer Computer Controls
 • Alarm do przydomowej przepompowni ścieków

  Witam

  Od niedawna posiadam przydomową przepompownię ścieków. Automatyka przepompowni bazuje na sygnałach z trzech czujników. Czujniki te są pływakami. Zdarzało się, że pływak zawieszał się mechanicznie. Po regulacji położenia pływaków względem innych elementów w przepompowni problem od kilku miesięcy nie powraca, ale nieufność pozostała. Zwłaszcza, że u sąsiada zawiesiły się aż dwa pływaki, nawet ten od poziomu alarmowego. Grozić to może zapchaniem się rur ściekowych i zalaniem otoczenia przepompowni lub domu ściekami.

  Niestety nie mamy możliwości ingerować w układ sterowania. Mechaniczna ingerencja w komorę przepompowni również jest niedopuszczalna. Właścicielem tych urządzeń jest odbiorca nieczystości. Konieczne było więc opracowanie metody monitorowania przepompowni bez bezpośredniego ingerowania w jej układy.

  Prezentowany alarm przepompowni bazuje na pomiarze prądu zasilania, czasu jego trwania i okresu jego pojawiania się. Monitorowanie przepompowni rejestratorem prądu pokazało, że pompa jest uruchamiania nie rzadziej niż raz na 24 godziny a prąd pracy wynosi 5A. Na tych wartościach bazuje urządzenie alarmowe.

  Urządzenie działa u mnie i u sąsiada zapewniając nam spokojniejszy sen. Udostępniam projekt, bo może ktoś ma podobny problem.
  Projekt, program, hex, schemat i dokumentacja, jest umieszczony na platformie github pod adresem https://github.com/RafNie/pump_alarm
  Urządzenie bazuje na module Digispark z ATTiny85 ze względu na niską cenę oraz wbudowany bootloadr USB. Urządzenie wykorzystuje przekładnik prądowy do pomiaru prądu, buzzer do sygnalizacji akustycznej, fotorezystor do automatycznego pauzowania odliczania czasu oraz jeden wielofunkcyjny przycisk.
  Ze względu na nieskomplikowany schemat urządzenie zmontowane zostało na płytce uniwersalnej. Ale udostępniony jest projekt KiCad, więc można sobie zaprojektować płytkę, jeśli ktoś potrzebuje.
  Więcej detali na platformie github.
  Poniżej instrukcja obsługi.

  Główne funkcje:
  1. Urządzenie włączy alarm dźwiękowy po 48 godzinach, jeżeli przekładnik prądowy nie wykryje w tym czasie prądu powyżej 3A przez co najmniej 4s. Pojawienie się prądu restartuje timer. Alarm to 1s dźwięku na przemian z 1s ciszy. Alarm można skasować naciskając przycisk, urządzenie przejdzie do normalnej pracy odliczając 48 godzin od nowa.
  2. Automatyczne wstrzymanie odliczania czasu do alarmu. Odliczanie zatrzyma się, jeżeli przez 24 godziny nie wystąpi oświetlenie czujnika światła. Podczas tego wstrzymania emitowany jest krótki dźwięk, co 2s. Po oświetleniu czujnika następuje wznowienie monitorowanie prądu i odliczania czasu do alarmu.
  3. Wykrycie zaniku zasilania. Podczas wyłączania zasilania urządzenia należy trzymać wciśnięty przycisk. Jeżeli przycisk nie był trzymany podczas wyłączania urządzenie zgłosi alarm „nieplanowanego wyłączenia” podczas następnego uruchomienia. Będzie to krótki dźwięk emitowany co 0,5s. Alarm ten można skasować naciskając przycisk, wtedy urządzenie przejdzie do normalnej pracy.
  4. Sygnał normalnej pracy – jest to krótki dźwięk emitowany co 20s.
  5. Dźwięk sygnalizujący uruchomienie: 2-3 krótkie sygnały po kilku sekundach od uruchomienia. Ich ilość związana jest z funkcją „Akustyczna sygnalizacja poziomu prądu”.

  Dodatkowe funkcje:
  1. Akustyczna sygnalizacja poziomu prądu. Urządzenie może sygnalizować wartość prądu poprzez krótkie szybkie sygnały dźwiękowe, których ilość oznacza wartość skuteczną prądu w Amperach. Sygnalizację tę można włączyć trzymając wciśnięty przycisk podczas uruchamiania, aż do wystąpienia sygnałów dźwiękowych. 3 sygnały oznaczają, że funkcja jest aktywna, w przeciwnym razie emitowane są 2 sygnały. Funkcja włączana jest na jedno uruchomienie.
  2. Dezaktywacja funkcji „Wykrycie zaniku zasilania”. Działanie tej funkcji można wyłączyć/włączyć trzymając przycisk przez 2 sekundy od usłyszenia dźwięków sygnalizujących uruchomienie. Przełączenie stanu tej funkcji sygnalizowane jest sygnałami dźwiękowymi: 1 sygnał – funkcje wyłączono, 2 sygnały – funkcję włączono.
  3. Dezaktywacja funkcji „Automatyczne wstrzymanie odliczania czasu do alarmu” jest możliwa poprzez zastąpienie fotorezystora zworą.

  Parametry elektryczne:
  Zasilanie: Gniazdo micro USB 5V
  Maksymalny mierzony prąd: 6A

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  rafels
  Level 25  
  Offline 
  rafels wrote 650 posts with rating 115, helped 68 times. Live in city Łódź. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  rafels wrote:
  Automatyczne wstrzymanie odliczania czasu do alarmu. Odliczanie zatrzyma się, jeżeli przez 24 godziny nie wystąpi oświetlenie czujnika światła. Podczas tego wstrzymania emitowany jest krótki dźwięk, co 2s. Po oświetleniu czujnika następuje wznowienie monitorowanie prądu i odliczania czasu do alarmu.

  A do czego to służy? Jeśli nie wzeszło słońce, to znaczy, że świat się skończył i nie ma sensu włączać alarmu? ;)
  Czy może nie działa to na światło dzienne, tylko jest to monitorowanie, czy użytkownik żyje i czy ma sprawną latarkę? :lol:
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  rafels
  Level 25  
  krisRaba wrote:
  Jeśli nie wzeszło słońce, to znaczy, że świat się skończył i nie ma sensu włączać alarmu?
  Czy może nie działa to na światło dzienne, tylko jest to monitorowanie, czy użytkownik żyje i czy ma sprawną latarkę?


  W tych przypadkach to też by się sprawdziło :lol:

  Ale docelowo to ma wstrzymywać działanie gdy wszyscy wyjeżdżamy z domu. Ja mam czujnik w korytarzu wejściowym, w którym światło zapala się codziennie, jeżeli tylko są domownicy. Sąsiad ma czujnik w garażu.
  Instrukcja była pisana dla sąsiada i nie pomyślałem, żeby opisać podstawową ideę, bo obaj wiemy po co to 😃 Ale przydało by się.
 • #4
  Jacekser
  Level 22  
  A gwarancji szambonurki nie dali?! Po takiej awarii obciążyłbym kosztami takimi że staliby ze sznurem rolek srajtaśmy przy drzwiach każdej z toalet i przepychaczem przy zlewie/umywalce/kabinie/wannie ! Pomijając to świetnie realizuje się takie sprawy na LOGO/EASY/NEED-zie lub podobnym PLC.Nie umiejszam tu inwencji kolegi ale tak się to robi lub postępuje.
 • #5
  rafels
  Level 25  
  To inwestycja i projekt gminy, kanalizacja całej wioski. Ja nie jestem właścicielem przepompowni. Po awarii i stratach nią spowodowanych dochodził bym swoich praw, ale jak mówią lepiej zapobiegać niż leczyć.
 • #8
  Jacekser
  Level 22  
  Na pewno wyższe niż te autora postu.Chodzi o to jak mniej więcej jest to realizowane,może będzie pomocne autorowi jak i innym ,którzy chcą robić przepompownię lub coś podobnego.