Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powielenie cyfrowego sygnału audio na 3 amplitunery kina domowego

johnn1997 13 May 2022 22:08 261 6
    johnn1997
    Level 10  
    Dzień dobry.

Piszę magisterkę z domowych systemów dźwięku przestrzennego. Mam 3 amplitunery Yamaha RX-A1070, Onkyo TX-NR727 oraz Pioneer VSX-LX52, a także 5 głośników Bowers & Wilkins + subwoofer. W magisterce będę porównywał obiektywnie i subiektywnie wbudowane narzędzia automatycznej kalibracji dźwięku (YPAO, MCACC, Audysey). W celu wykonania testów subiektywnych AB muszę mieć możliwość przełączania się między amplitunerami, w sposób... ciągły. Skonstruowałem już przekaźnik, do którego podłączone są 3 amplitunery i zestaw głośników, który pozwala przełączać się między amplitunerami, a głośnikami.

Teraz potrzebuję wejść z komputera identycznym sygnałem na 3 amplitunery jednocześnie. Problemem jest fakt, że przesyłać muszę dźwięk wielokanałowy cyfrowo z komputera złączem HDMI (nie mam żadnych innych w lapku). Pomyślałem, że splitter, czy raczej jakiś replikator hdmi zadziała, ALE.

Żeby wysyłać sygnał cyfrowy wielokanałowy na chociaż jeden amplituner muszę w panelu sterowania komputera wybrać nie tylko sprzęt, ale jeszcze konfigurację głośników (w tym przypadku 5.1), żeby amplituner odbierał (w trybie direct, czyli bez processingu) taki sygnał jak mu podam z kompa (w tym przypadku mix audio 5.1). Stąd też moja obawa, że zwykły splitter HDMI nie zadziała, tzn. z karty dźwiękowej komputera nie będę mógł wybrać 3 sprzętów na raz.

Zatem moje pytanie brzmi:
    jak wysłać na 3 amplitunery identyczny sygnał cyfrowy z komputera ze złączem HDMI?

Czy może użyć jakiegoś konwertera z HDMI na optical i rozgałęźnika sygnału optycznego na 3 urządzenia...? Czy to też nie zadziała? Uprzejmie proszę o pomoc.

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.
    K3
    Level 26  
    Przecież w momencie przełączenia wyjścia na spliterze nie musisz zmieniać nic w konfiguracji tego co wyjściu, ustawiasz raz a potem tylko zmieniasz odbiorniki już bezpośrednio na rozdzielaczu. Ba są sprzęty gdzie nie wybierasz wyjścia, tylko sygnał jest cały czas na każdym wyjściu, wtedy po prostu wyłączasz odbiorniki.
    Podobnie ze spliterami TOSLINK, powielają ten sam sygnał na każde wyjście...

Powielenie cyfrowego sygnału audio na 3 amplitunery kina domowego
    johnn1997
    Level 10  
    Ale ja nie chce wybierać jednego wyjścia z trzech. On ma podawać jednocześnie sygnał na wszystkie 3 amplitunery. NARAZ. Jeżeli takie cudo Toslinka tak działa to świetnie, teraz pytanie czy jeżeli kupię przejściówkę z HDMI na Optical i podłączę do tego ten rozgałęziacz to zadziała dokładnie tak jak chcę.
    K3
    Level 26  
    johnn1997 wrote:
    Ale ja nie chce wybierać jednego wyjścia z trzech. On ma podawać jednocześnie sygnał na wszystkie 3 amplitunery.

To po prostu wybierasz splitter bez przełącznika. Nieważne czy HDMI, czy TOSLINK.
    Będziesz miał powielony sygnał na kilka urządzeń, a dla PC będzie to po prostu jedno urządzenie odbiorcze.
    johnn1997
    Level 10  
    dobra dzięki, kupię jutro i dam znać czy działa :)