Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odczyt MBUS w Node-Red. Nie otwiera portu.

Wojtek(KeFir) 14 May 2022 00:44 75 1
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Witajcie!
    Mam taki mały plan, żeby zrobić zdalny odczyt po Wifi do analizatora sieci MerlinGerin PM710.

Tak więc mam RPi Zero2W i połączyłem je przez UART z tym analizatorem. Tu jest pierwszy problem, bo przecież analizator gada po RS485. No, tylko że mój ma ubity transciever i podłączyłem się bezpośrednio do wyjścia UART z procesora - tutaj tylko konwersja poziomów 3v3 do 5V załatwiła sprawę komunikacji.
    Niestety, mam kłopot z uruchomieniem odczytu parametrów. W raspberry mam zainstalowanego NodeRed i dołożony Dashboard, aby wyświetlać odczyty no i wtyczkę do obsługi MBUS.
    https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-m-bus
    Taką. W moim RPI, port UART nazywa się ttyS0 i gdy skonfiguruję go z użyciem kafelka "serial" to mogę normalnie podawać strumień znaków i on jest faktycznie wysyłany fizycznie - tyle ustaliłem, czyli fizycznie działa.

Natomiast, gdy postawię kafelek "M-BUS" i skonfiguruję go na ten sam port "SERIAL/ttyS0). To dostaję błąd:
    Error while connecting No connection possible to MBus Serial port /dev/ttyS0

Nie mam bladego pojęcia nawet jak zacząć to drążyć. Jest jakaś droga żeby zobaczyć dla czego nie może otworzyć portu?
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    To odpowiem sobie sam. Jak zwykle nie uwaga. Problem z MBUS pozostaje nie rozwiązany - faktycznie ten nod nie otwiera portu. Przyczyna pozostaje nieznana.

Jednak znalazłem PDF do miernika i tam już jest jasno napisane, że od gada MOD-busem a nie M-busem. Zaaplikowałem stosowne Modbus-read w Node-Red z paspberry i mam komunikację.