Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana domofonu CYFRAL 5P - 6 ŻYŁ.

piotrniewojt90 14 May 2022 08:56 129 7
 • #1
  piotrniewojt90
  Level 2  
  Proszę o pomoc w podłączeniu. Na zdjęciach stary sprzęt i układ podłączenia kabli. Grzebałem na forum i podłączyłem nowy domofon ale niestety nie działa jak trzeba. Po podniesieniu słuchawki zawszę słychać dźwięki z zewnątrz. Nie działa "wywołanie" - po naciśnięciu przycisku przy drzwiach domofon wydaje ciche dziwne dźwięki.
  Zmiana domofonu CYFRAL 5P - 6 ŻYŁ. Zmiana domofonu CYFRAL 5P - 6 ŻYŁ.
 • #2
  zybex
  Helpful for users
  Nie działa wywołanie bo w starym systemie domofonowym masz wywołanie napięciem stałym. Innymi słowy w starym unifonie jest brzęczyk na prąd stały.

  Koniecznie oznacz sobie te białe kabelki, bo każdy ma inne przeznaczenie mimo, iż kolor jest taki sam. Aby problem rozwiązać masz trzy możliwości.
  1. Przełożyć brzęczyk za starego unifonu do nowego.
  2. Zakupić jakiś buzzer na prąd stały około 5V. Buzzer to przetwornik piezo z generatorem.
  3. Zakupić płytkę generatora i podłączyć w ten sposób, że sygnał wywołania z tegoż generatora będzie słyszany w słuchawce unifonu.
 • #3
  Ircys
  Intercoms specialist
  Skoro działają wszystkie pozostałe funkcje tj. rozmowa w dwie strony i otwieranie, to podłączenie jest OK. Problem będzie tylko z dzwonkiem, bo w starym unifonie dzwonkiem jest terkotka (ta na dole po lewej stronie). Teraz albo zaczniesz kombinować z przeniesieniem jej do nowego unifon (tak, wiem nie ma na nią tam miejsca), albo dołożysz jakiś inny buzzer, albo kupisz właściwy unifon z budowanym buzzerem np. Cyfral Smart 5pG https://cyfral.pl/wp-content/uploads/2021/10/Manual-SMART-5PG-2v3-ENG.pdf
 • #5
  piotrniewojt90
  Level 2  
  Dzięki. Czyli po prostu mam zły unifon na to wychodzi. Czy ktoś może wkleić link np. z allegro z takim który będzie działał? Bo nie mogę znaleźć tego wyżej.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Po prostu masz bardzo stary system domofonowy z wywołaniem napięciem stałym (tzw. terkotka). Nowe unifony nie mają już czegoś takiego. Wywołanie w nowych systemach to melodia wysyłana z centralki (zasilacza), która trafia do wkładki słuchawkowej unifonu. Zaproponowałem rozwiązania zastępcze, ale Ircys podał konkretny typ unifonu, w którym producent przewidział inne rozwiązanie, a mianowicie umieścił generator w samym unifonie. Przyznam, że nie spotkałem się jeszcze z takim unifonem.
 • #7
  78db78
  Level 39  
  Kiedyś były unifony gdzie się przestawiało zworki omijąc generator ale nie kupisz takiego.
 • #8
  Ircys
  Intercoms specialist
  piotrniewojt90 wrote:
  Czy ktoś może wkleić link np. z allegro z takim który będzie działał? Bo nie mogę znaleźć tego wyżej.


  Unifon Cyfral Smart 5pg faktycznie nie jest zbyt popularny u nas, ale jest w Twoim wypadku bardzo dobry, więc proponuję zapytać u producenta - namiary masz w powyższym linku.
  Kolejny unifon z buzzerem to np. Urmet 1130/16 lub Fermax LOFT ref. 3399 itd.
  Z Fermaxem może być mały kłopot przy podłączeniu, bo on nie ma wydzielonego obwodu do otwierania elektrozaczepu i należałoby trochę pokombinować np. przecinając ścieżkę łączącą z masą.