Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Devkit Canaan K510 CRB RISC-V AI z modułem z kamerami i LCD

ghost666 14 May 2022 12:00 252 0
  • Devkit Canaan K510 CRB RISC-V AI z modułem z kamerami i LCD
    Zeszłego lata firma Canaan wprowadziła do swojej oferty trzyrdzeniowy procesor Kendryte K510 dedykowany do aplikacji AI, wykorzystujący rdzeń w architekturze RISC-V. System ten, obecnie znany również jako Canaan K510, jest zaktualizowaną wersją Kendryte K210 o znacznie wyższej wydajności obliczeniowej 3 TOPS dla aplikacji sztucznej inteligencji. Jednak, patrząc wstecz, nie było wówczas dostępnej płytki rozwojowej ani SDK dla tego układu.

Sytuacja programistów tej platformy właśnie uległa zmianie — do oferty wprowadzono zestaw rozwojowy dla aplikacji AI — Canaan Kendryte K510 CRB z modułem kamery i wyświetlaczem LCD. Całość uzupełniono także kompletem programistycznym z narzędziami U-Boot, Linux i AI, które mogą być używane do tworzenia inteligentnych aplikacji audio i systemów widzenia komputerowego.

Specyfikacja zestawu rozwojowego Kendryte K510 CRB-Kit:

* SoC — dwurdzeniowy procesor Canaan Kendryte K510 z rdzeniami RISC-V64 taktowanymi zegarem do 800 MHz i pojedynczym rdzeniem RISC-V DSP z zegarem do 800 MHz dla aplikacji AI (do 3 TOPS). Ponadto VAD o bardzo niskim poborze mocy i kodowanie wideo H.264 w dwóch kanałach do 1080 przy 60 fps;
    * Pamięć systemowa — 512 MB LPDDR3 taktowanej 1600 MHz;
    * Pamięć masowa — 16GB eMMC 5.1 Flash oraz gniazdo na kartę MicroSD;
    * Wyjście wideo — HDMI i wbudowany wyświetlacz LCD;
    * Wejście wideo — 2x MIPI CSI, 1x interfejs DVP, wbudowana płytka kamery z 2 sensorami;
    * Audio — gniazdo audio 3,5 mm;
    * Sieć — gigabitowy port Ethernet RJ45 i moduł bezprzewodowy;
    * USB — port micro USB OTG 2.0;
    * Debugowanie — interfejs USB-C z wirtualnym portem UART, złącze interfejsu JTAG;
    * Rozszerzenie — złącze GPIO z interfejsami UART, SPI itp.;
    * Różne — diody LED, przyciski Reset i Boot oraz włącznik/wyłącznik zasilania;
    * Zasilanie — 5 V przez port USB typu C.

Jeśli przyjrzymy się bliżej całości, zauważymy, że K510-CRB-V1.2 to płyta nośna, na której zamontowano moduł K510-CORE-V1.2 integrujący system, jaki potrzebny jest do działania.

SDK (K510 buildroot) można znaleźć w repozytorium firmy na GitHubie. Znajduje się tam także pełna dokumentacja, niestety jedynie w języku chińskim, a stosunkowo krótki podręcznik techniczny K510 (575-stronicowy PDF) można również znaleźć na Dysku Google. Domyślny obraz Linuxa jest dostarczany z aplikacją demonstracyjną w postaci systemu do wykrywania twarzy, którą można uruchomić z konsoli szeregowej.

Inne repozytorium na GitHubie zawiera z kolei bardziej szczegółową dokumentację sprzętu i oprogramowania, a firma opublikowała kilka innych demonstracji, takich jak rozpoznawanie tablic rejestracyjnych i wykrywanie twarzy na swoim koncie Bilibili (jest to odpowiednik YouTube w Chinach). Kilka dodatkowych informacji (w języku angielskim) można znaleźć na stronie produktu. Zestaw rozwojowy K510 CRB jest sprzedawany za 199 dolarów na Analoglamb. Cena wydaje się stosunkowo wysoka, ale przypuszczalnie wynika to z faktu, że jest dedykowana dla osób, które chcą mieć wczesny dostęp do platformy. Jeszcze w tym roku na rynku powinna ukazać się tańsza płytka rozwojowa dla K510.

Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/05/08/canaan-k510-crb-risc-v-ai-development-kit-ships-with-dual-camera-module-and-lcd-display/

Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11013 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.