Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

sanfran 15 May 2022 00:18 1644 8
 • Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  Tata! Zrób mi jakieś fajne lampki w szafie - poprosiła mnie pociecha któregoś dnia - ale takie fajowe.
  Dobrze, coś zrobimy.
  Miałem akurat pod ręką taśmę LED RGB na układach WS2811 o napięciu 12V. Dla nieobeznanych krótkie wprowadzenie. Układ WS2811 jest przeznaczony do pasków LED RGB, gdzie każdym LEDem można sterować indywidualnie. Wtedy pasek ma zasilanie 5V. W przypadku zasilania 12V układ steruje trójkami diodek RGB. Pasek ma trzy punkty lutownicze: Zasilanie, masa i dane.

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  Skąd układ wie, co od niego chcemy? Do tego służy kontroler. Można kupić gotowy a można też zatrudnić Arduino. Sterowanie polega na wysyłaniu ciągu impulsów - bitów na układ. Układ odczytuje pierwsze 24 bity, usuwa je i resztę wysyła na następny, który robi to samo. W owych 24 bitach pierwsze 8 informuje układ o jasności świecenia czerwieni, następna ósemka o zieleni i ostatnia o kolorze niebieskim. Czyli 16 milionów możliwości. Bardzo sprytne, odpada potrzeba adresacji układów. Nie trzeba sobie także łamać głowy nad sterowaniem diodami - zostały napisane odpowiednie biblioteki. Skorzystałem z „FastLED.h”.

  Teraz pogadałem ze „zleceniodawcą” czego oczekuje od układu. Ustaliliśmy, że oświetlenie ma mieć możliwość zmiany jasności, podstawowy ma być biały ale ma mieć także możliwość zmiany kolorów. Włączanie i wyłączanie guziczkiem. Pokazałem także „chodzącą tęczę”. Spodobała się i także została zaimplementowana do układu. Zmiana jasności będzie się odbywała za pomocą potencjometru, drugi potencjometr jest do nastaw kolorów. Oba liniowe 22k. Znalazłem w „przydasiach” podświetlany wyłącznik. Ponieważ swieci łagodnym pomarańczowym światłem zostawiłem go podświetlonego na stałe. Dodatkowo zastosowałem stabilizator 7805 oraz dwa kondensatory wymagane przez Datasheet. Płytka to Arduino Pro Mini. Do tego gotowy zasilacz 12v 10A z wtykiem 5.5/2.1

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  Ze sprzętu dodatkowego to pudełko na układ, laminat uniwersalny, 3 listwy zaciskowe po 4 piny - do zasilania i danych, gniazdko zasilania 5.5/2.1. Diody podłączyłem w dwóch równoległych gałęziach jedna po 45 sekcji druga 42. Odpowiednio 135 i 126 LEDów. Jeden pin Arduino spokojnie obsługuje dwie gałęzie danych. Kabel połączeniowy to 3x0.75mm2. Kompromis pomiędzy grubością a spadkiem napięcia. Na końcu gałęzi przy ustawionej pełnej jasności jest 10.2V więc jeszcze rozsądnie.

  Pudełko po zmontowaniu elementów wyglada tak:

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  A tak w środku:

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811  Z gniazdka kable zasilające są podłączone do listw zaciskowych, tam też są podłączone LEDy. Z listwy także jest zasilany stabilizator 7805 podający napięcie na Arduino. Potencjometry są przyłączone do portów A0 i A1. Wejście z guziczka to 11 a wyjście danych na paski LED to 10.

  Podaje kod ale tylko referencyjne. Może nie jest napisany zgodnie ze sztuką, ale działa :-)

  Code: arduino
  Log in, to see the code


  Paski LED zostały przycięte i polutowane. W półkach zostały wywiercone otwory 10mm i mogłem przez nie przeciągnąć polutowane paski.
  Świadomie zrezygnowałem ze złącz bo wprowadzają dodatkowy opór i musiałbym wiercić większe otwory aby przeszły. Tak wyglada po montażu:

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza dodany na końcu efekt „chodzącej tęczy”.

  Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Offline 
  Has specialization in: sieci komputerowe zawodowo; mechanika prywatnie
  sanfran wrote 6740 posts with rating 1590, helped 675 times. Live in city Aberdeen. Been with us since 2015 year.
 • #4
  rb401
  Level 38  
  Trafiony pomysł z tymi RGB akurat w tym meblu gdzie poszczególne segmenty ładnie się odcinają i wzmacniają efekt. Jeden z sensowniejszych zastosowań domowych oświetlenia RGB jakie widziałem. Realizacja elektryczna i programowa ok. Za to wszystko plus.
  No ale niestety Twój projekt wzbudza nie tylko pozytywne emocje. Przepraszam za szczerość, ale jest jeszcze kwestia tego, co już tu wyżej poraziło też kolegę ArturP. Te rzucające się w oczy nieszczęsne czarne grube kable szpecące wygląd i wręcz może nawet raniące odczucia estetyczne, na użycie których nie znajduję osobiście żadnego racjonalnego uzasadnienia. I te wielkie dziury na samym widoku.
  Tym bardziej że okablowanie większym przekrojem (GND i +12V) nie musi iść jak wyznacza pasek i mogło by być ułożone optymalnie, np. mniejszymi przekrojami "w gwiazdę" do punktu blisko zasilacza. I najlepiej z tyłu szafki. A tylko linia sygnałowa dyskretnie cienkim przewodem z paska na pasek wyznaczając logiczną kolejność adresowania. No i oczywiście białymi przewodami, bo to nie problem.
 • #5
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Wiem. Czarne kable. Białych niestety nie było. To znaczy można by zastosować kabel z chińskiego przedłużacza 3x1mm2 ale tam jest bardzo gruba izolacja aby optycznie poprawić solidność. W planach jest pociągnięcie kabelka białą farbą za pomocą pędzelka. Ale to już robota dzieciaka, bo ja nie lubię malować. Ale tak mówiąc po prawdzie to na codzień nie są widoczne.

  Odnośnie otworów. Sterownik jest na górze szafki, bo tam sobie dzieciak zażyczył, więc tam jest cała elektryka, łącznie z zasilaczem.
 • #6
  Galareta
  Level 22  
  Można rowniez było kable puścić za szafką i tylko z plecków do przodu by szły, wtedy w większości nie były by widoczne.
 • #7
  szeryf3
  Level 25  
  Efekt końcowy powala. Mojej żonie podoba się bardzo no i mi też.
  Już wyobrażam sobie minę zleceniodawcy.
 • #8
  User removed account
  Level 1