Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

sanfran 15 May 2022 00:18 5112 9
  • Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    Tata! Zrób mi jakieś fajne lampki w szafie - poprosiła mnie pociecha któregoś dnia - ale takie fajowe.
    Dobrze, coś zrobimy.
    Miałem akurat pod ręką taśmę LED RGB na układach WS2811 o napięciu 12 V. Dla nieobeznanych krótkie wprowadzenie. Układ WS2811 jest przeznaczony do pasków LED RGB, gdzie każdym LED można sterować indywidualnie. Wtedy pasek ma zasilanie 5 V. W przypadku zasilania 12 V układ steruje trójkami diodek RGB. Pasek ma trzy punkty lutownicze: Zasilanie, masa i dane.

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    Skąd układ wie, co od niego chcemy? Do tego służy kontroler. Można kupić gotowy, a można też zatrudnić Arduino. Sterowanie polega na wysyłaniu ciągu impulsów - bitów na układ. Układ odczytuje pierwsze 24 bity, usuwa je i resztę wysyła na następny, który robi to samo. W owych 24 bitach pierwsze 8 informuje układ o jasności świecenia czerwieni, następna ósemka o zieleni i ostatnia o kolorze niebieskim. Czyli 16 milionów możliwości. Bardzo sprytne, odpada potrzeba adresacji układów. Nie trzeba sobie także łamać głowy nad sterowaniem diodami - zostały napisane odpowiednie biblioteki. Skorzystałem z „FastLED.h”.

    Teraz pogadałem ze „zleceniodawcą” czego oczekuje od układu. Ustaliliśmy, że oświetlenie ma mieć możliwość zmiany jasności, podstawowy ma być biały, ale ma mieć także możliwość zmiany kolorów. Włączanie i wyłączanie guziczkiem. Pokazałem także „chodzącą tęczę”. Spodobała się i także została zaimplementowana do układu. Zmiana jasności będzie się odbywała za pomocą potencjometru, drugi potencjometr jest do nastaw kolorów. Oba liniowe 22k. Znalazłem w "przydasiach” podświetlany wyłącznik. Ponieważ świeci łagodnym pomarańczowym światłem, zostawiłem go podświetlonego na stałe. Dodatkowo zastosowałem stabilizator 7805 oraz dwa kondensatory wymagane przez Datasheet. Płytka to Arduino Pro Mini. Do tego gotowy zasilacz 12 V 10 A z wtykiem 5.5/2.1

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    Ze sprzętu dodatkowego to pudełko na układ, laminat uniwersalny, 3 listwy zaciskowe po 4 piny - do zasilania i danych, gniazdko zasilania 5.5/2.1. Diody podłączyłem w dwóch równoległych gałęziach, jedna po 45 sekcji druga 42. Odpowiednio 135 i 126 LED. Jeden pin Arduino spokojnie obsługuje dwie gałęzie danych. Kabel połączeniowy to 3x0.75 mm². Kompromis pomiędzy grubością a spadkiem napięcia. Na końcu gałęzi przy ustawionej pełnej jasności jest 10.2 V, więc jeszcze rozsądnie.

    Pudełko po zmontowaniu elementów wygląda tak:

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    A tak w środku:

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    Z gniazdka kable zasilające są podłączone do listw zaciskowych, tam też są podłączone LED. Z listwy także jest zasilany stabilizator 7805 podający napięcie na Arduino. Potencjometry są przyłączone do portów A0 i A1. Wejście z guziczka to 11 a wyjście danych na paski LED to 10.

    Podaję kod, ale tylko referencyjne. Może nie jest napisany zgodnie ze sztuką, ale działa :-)

    Code: arduino
    Log in, to see the code


    Paski LED zostały przycięte i polutowane. W półkach zostały wywiercone otwory 10 mm i mogłem przez nie przeciągnąć polutowane paski.
    Świadomie zrezygnowałem ze złącz, bo wprowadzają dodatkowy opór i musiałbym wiercić większe otwory aby przeszły. Tak wygląda po montażu:

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811

    Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza dodany na końcu efekt „chodzącej tęczy”.

    Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811 Oświetlenie szafek paskami LED RGB z układami WS2811



    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    sanfran
    Network and Internet specialist
    Offline 
    Has specialization in: sieci komputerowe zawodowo; mechanika prywatnie
    sanfran wrote 7416 posts with rating 2022, helped 738 times. Live in city Aberdeen. Been with us since 2015 year.
  • #2
    ArturP
    Level 22  
    Nie krytykuję, by nie być krytykowanym.
    Zdecydowanie, efekt łał byłby przy słabo widocznych przewodach zasilających, a tak te czarne węże dają najbardziej po oczach. W moim mniemaniu bardziej niż oczo....y niebieski.
  • #4
    rb401
    Level 38  
    Trafiony pomysł z tymi RGB akurat w tym meblu, gdzie poszczególne segmenty ładnie się odcinają i wzmacniają efekt. Jeden z sensowniejszych zastosowań domowych oświetlenia RGB jakie widziałem. Realizacja elektryczna i programowa ok. Za to wszystko plus.
    No ale niestety Twój projekt wzbudza nie tylko pozytywne emocje. Przepraszam za szczerość, ale jest jeszcze kwestia tego, co już tu wyżej poraziło też kolegę ArturP. Te rzucające się w oczy nieszczęsne czarne grube kable szpecące wygląd i wręcz może nawet raniące odczucia estetyczne, na użycie których nie znajduję osobiście żadnego racjonalnego uzasadnienia. I te wielkie dziury na samym widoku.
    Tym bardziej że okablowanie większym przekrojem (GND i +12 V) nie musi iść jak wyznacza pasek i mogło by być ułożone optymalnie, np. mniejszymi przekrojami "w gwiazdę" do punktu blisko zasilacza. I najlepiej z tyłu szafki. A tylko linia sygnałowa dyskretnie cienkim przewodem z paska na pasek wyznaczając logiczną kolejność adresowania. No i oczywiście białymi przewodami, bo to nie problem.
  • #5
    sanfran
    Network and Internet specialist
    Wiem, czarne kable, białych niestety nie było. To znaczy można by zastosować kabel z chińskiego przedłużacza 3x1 mm², ale tam jest bardzo gruba izolacja aby optycznie poprawić solidność. W planach jest pociągnięcie kabelka białą farbą za pomocą pędzelka. Ale to już robota dzieciaka, bo ja nie lubię malować. Ale tak mówiąc po prawdzie to na co dzień nie są widoczne.

    Odnośnie otworów. Sterownik jest na górze szafki, bo tam sobie dzieciak zażyczył, więc tam jest cała elektryka, łącznie z zasilaczem.
  • #6
    Galareta
    Level 23  
    Można również było kable puścić za szafką i tylko z plecków do przodu by szły, wtedy w większości nie były by widoczne.
  • #7
    szeryf3
    Level 26  
    Efekt końcowy powala. Mojej żonie podoba się bardzo no i mi też.
    Już wyobrażam sobie minę zleceniodawcy.
  • #9
    rzepa1999
    Level 2  
    szeryf3 wrote:
    Efekt końcowy powala. Mojej żonie podoba się bardzo no i mi też.
    Już wyobrażam sobie minę zleceniodawcy.

    Jeszcze lepszy efekt wow osiągniesz montując tam nodemcu v3, sterowanie telefonem/komputerem po wbudowanym wi-fi. Diody adresowalne super sprawa i przewody, no cóż, następnym razem będzie lepiej 😅
  • #10
    sanfran
    Network and Internet specialist
    Była dyskutowana opcja do sterowania świateł pilotem. Odpadła, bo pilot się często przenosi do świata równoległego.
    Natomiast opcję po Wi-Fi (czyli internet rzeczy) wykluczam z założenia.