Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indie przygotowują się do zbudowania pierwszej fabryki chipów w kraju

ghost666 16 May 2022 09:58 474 4
Altium Designer Computer Controls
 • Indie przygotowują się do zbudowania pierwszej fabryki chipów w kraju
  Sri Basavaraj Bommai, premier Karnataki,
  spotkał się z zespołem ISMC. W naradzie
  uczestniczył również Erez Imberman,
  wiceprezes Tower Semiconductor.
  Indie zbliżają się do budowy swojej pierwszej fabryki układów scalonych w południowo-zachodnim stanie Karnataka po niedawnym ogłoszeniu ISMC. Zgodnie z oświadczeniem indyjskiej firmy Next Orbit Ventures, zarządzającej funduszami, której celem jest rozpoczęcie prac, projekt wiąże się z inwestycją na poziomie około 3 miliardów dolarów, co ma pozwolić na postawienie fabryki chipów analogowych pracujących w technologii 65 nm. Izraelski Tower Semiconductor powiedział, że będzie dostawcą technicznych rozwiązań dla konceptu. „Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, to Tower będzie jedynym integratorem i partnerem technologicznym” — wskazała EE Times rzeczniczka marki, Shahar Orit. Odmówiła ona, jednak podania szczegółów, powołując się na spodziewane przejęcie Tower przez Intela. Ten ostatni również nie udzielił komentarza, jako że przejęcie to nie zostało jeszcze formalnie zatwierdzone.

  ISMC wnioskowało o 150 akrów ziemi (około 60 ha) w rejonie przemysłowym Kochanahalli w ramach Indyjskiej Misji Półprzewodników oczekującej na zatwierdzenie przez rząd Indii. Rząd zapewniłby nawet połowę kosztów projektu fabryki, w zależności od technologii procesu. Indie dążą do zbudowania własnego przemysłu półprzewodników, podobnie jak kraje na całym świecie (w tym Stany Zjednoczone, Europa i Japonia) planują reorganizację sektorów związanych z wytwarzaniem chipów. Niedobory półprzewodników spowodowały miliardy dolarów strat dla firm z tego regionu, od producentów samochodów po dostawców sprzętu elektronicznego.

  Według raportu Bloomberga, Indie prowadziły rozmowy z Intelem, GlobalFoundries i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

  Rząd premiera Narendry Modiego ogłosił w 2021 roku pakiet zachęt o wartości 10 miliardów dolarów, które mają na celu przyciągnąć producentów płaskich wyświetlaczy i chipów do założenia w Indiach swoich zakładów. W jego założeniu Indie miałyby zastąpić Chiny i stać się światową fabryką elektroniki, czytamy w raporcie. ISMC to nie jedyny projekt produkujący układy scalone w Indiach. Według doniesień prasowych, grupa wydobywcza i metalurgiczna Vedanta podpisała umowę z tajwańską firmą Foxconn, aby rozpocząć dystrybucję półprzewodników w Indiach już w 2025 roku, inwestując około 10 miliardów dolarów w ten cel.

  Ponieważ produkcja elektroniki przenosi się z Chin, przedsiębiorstwa zaczynają widzieć Indie jako nową bazę wytwórczą. Zgodnie z raportem Reutersa, Apple rozpoczął proces wytwarzania iPhone'a 13 w tym kraju, gdyż chce w ten sposób zmniejszyć zależność od swojego chińskiego łańcucha dostaw. Według sprawozdania, producent kontraktowy Apple — Foxconn — montuje telefony w mieście Sriperumbudur w stanie Tamil Nandu w Indiach.

  Do tej pory ów państwo przyciągało inwestycje zagraniczne i rodzime firmy produkujące chipy, a skupiające się głównie na projektowaniu. Continental Design India Ltd. jest jedynym dystrybutorem chipów w kraju, dostarczającym dyskretne urządzenia półprzewodnikowe, takie jak tranzystory, diody i prostowniki. Aby zrealizować swoje fantastyczne marzenia i dogonić konkurencję, Indie będą musiały przyciągnąć ekosystem dostawców materiałów i sprzętu półprzewodnikowego — to wysiłek, który może potrwać dziesięciolecia.

  Chiński rząd ponad 20 lat temu wybrał półprzewodniki jako kluczową branżę gospodarki, jak dotąd z niewielkim sukcesem. Jego projekt Made in China 2025 — ogłoszony w 2015 roku — ma pozwolić zwiększyć produkcję chipów do 70% krajowego popytu do 2025 roku. Obecnie państwo to wytwarza mniej niż 20%, częściowo z powodu ograniczeń importu kluczowych technologii produkcji nałożonych przez USA.

  Źródło: https://www.eetimes.com/india-prepares-to-build-nations-first-chip-fab/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  elektryku5
  Level 39  
  ghost666 wrote:
  pierwszej


  Z tego co kojarzę istniała już wcześniej firma CDIL.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  elektryku5 wrote:
  ghost666 wrote:
  pierwszej


  Z tego co kojarzę istniała już wcześniej firma CDIL.


  Tak, ale oni produkowali elementy dyskretne, a nie układy scalone.
 • #5
  Jogesh
  Level 28  
  Produkowali sami. Ale ostatnio chyba markowali chińskie. Jeszcze dyskretne produkowała firma Usha.
  Obecnie są jakieś laboratoria z możliwością prototypownia chipówi i można z nich korzystać. http://nnfc.cense.iisc.ac.in . Tutaj można sprawdzić ich możliwości technologiczne: http://nnfc.cense.iisc.ac.in/sites/default/files/NNFC_ANNEXURE.pdf

  Powoli może coś zaczną produkować. Zobaczymy.