
Sri Basavaraj Bommai, premier Karnataki,
spotkał się z zespołem ISMC. W naradzie
uczestniczył również Erez Imberman,
wiceprezes Tower Semiconductor.
ISMC wnioskowało o 150 akrów ziemi (około 60 ha) w rejonie przemysłowym Kochanahalli w ramach Indyjskiej Misji Półprzewodników oczekującej na zatwierdzenie przez rząd Indii. Rząd zapewniłby nawet połowę kosztów projektu fabryki, w zależności od technologii procesu. Indie dążą do zbudowania własnego przemysłu półprzewodników, podobnie jak kraje na całym świecie (w tym Stany Zjednoczone, Europa i Japonia) planują reorganizację sektorów związanych z wytwarzaniem chipów. Niedobory półprzewodników spowodowały miliardy dolarów strat dla firm z tego regionu, od producentów samochodów po dostawców sprzętu elektronicznego.
Według raportu Bloomberga, Indie prowadziły rozmowy z Intelem, GlobalFoundries i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Rząd premiera Narendry Modiego ogłosił w 2021 roku pakiet zachęt o wartości 10 miliardów dolarów, które mają na celu przyciągnąć producentów płaskich wyświetlaczy i chipów do założenia w Indiach swoich zakładów. W jego założeniu Indie miałyby zastąpić Chiny i stać się światową fabryką elektroniki, czytamy w raporcie. ISMC to nie jedyny projekt produkujący układy scalone w Indiach. Według doniesień prasowych, grupa wydobywcza i metalurgiczna Vedanta podpisała umowę z tajwańską firmą Foxconn, aby rozpocząć dystrybucję półprzewodników w Indiach już w 2025 roku, inwestując około 10 miliardów dolarów w ten cel.
Ponieważ produkcja elektroniki przenosi się z Chin, przedsiębiorstwa zaczynają widzieć Indie jako nową bazę wytwórczą. Zgodnie z raportem Reutersa, Apple rozpoczął proces wytwarzania iPhone'a 13 w tym kraju, gdyż chce w ten sposób zmniejszyć zależność od swojego chińskiego łańcucha dostaw. Według sprawozdania, producent kontraktowy Apple — Foxconn — montuje telefony w mieście Sriperumbudur w stanie Tamil Nandu w Indiach.
Do tej pory ów państwo przyciągało inwestycje zagraniczne i rodzime firmy produkujące chipy, a skupiające się głównie na projektowaniu. Continental Design India Ltd. jest jedynym dystrybutorem chipów w kraju, dostarczającym dyskretne urządzenia półprzewodnikowe, takie jak tranzystory, diody i prostowniki. Aby zrealizować swoje fantastyczne marzenia i dogonić konkurencję, Indie będą musiały przyciągnąć ekosystem dostawców materiałów i sprzętu półprzewodnikowego — to wysiłek, który może potrwać dziesięciolecia.
Chiński rząd ponad 20 lat temu wybrał półprzewodniki jako kluczową branżę gospodarki, jak dotąd z niewielkim sukcesem. Jego projekt Made in China 2025 — ogłoszony w 2015 roku — ma pozwolić zwiększyć produkcję chipów do 70% krajowego popytu do 2025 roku. Obecnie państwo to wytwarza mniej niż 20%, częściowo z powodu ograniczeń importu kluczowych technologii produkcji nałożonych przez USA.
Źródło: https://www.eetimes.com/india-prepares-to-build-nations-first-chip-fab/
Cool? Ranking DIY