Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik ruchu na schodach (przy oświetleniu)

wic1 16 May 2022 18:23 204 2
Optex
 • #1
  wic1
  Level 14  
  Witam.

  Szanowni, chciałbym założyć czujnik ruchu przy oświetleniu schodowym. Jako że nie mam wyprowadzonych kabli pod każdy stopień itd. to chciałbym założyć jakiś czujnik ruchu przy samym oświetleniu.
  Zapewne wybrzydzam ale ze względu na fakt, że schody nieco zakręcają to chciałbym aby jakkolwiek dało się 'manipulować' obszarem łapania takiego czujnika.
  Tzn. schody wąskie z dwoma spocznikami zakręcającymi w lewo. Wygląda to tak, że wchodząc na schody i po ok 1 metrze jest spocznik skręcający w lewo, ok 4m schodów ponownie zakręt.
  Czujnik ruchu na schodach (przy oświetleniu)
  Są wyprowadzone dwa punkty oświetleniowe gdzieś w połowie schodów.
  Pytanie czy da się podpiąć pod to czujnik (czujniki?) ruchu w taki sposób by łapały możliwie całe schody ale niekoniecznie korytarz. Wstępnie myślałem by zwyczajnie w pewnych miejscach na czujniku nalepić jakieś zaślepki w miejscach teoretycznych wykluczeń, by czujnik łapał możliwie podchodząc do schodów a nie wszystko na korytarzu.
  Inna sprawa to czy jak mam dwa punkty to czy np. 2 czujniki ruchu per punkt nie sprawią że dopiero aktywacja obu czujników załączy obwód (ale to zapewne zależy od tego jak rozkładał kable elektryk).
  Czy możecie polecić jakieś konkretne czujniki ruchu które są możliwie dyskretne/estetyczne a nie wymagają wielkiej ingerencji w elektrykę?

  Pozdrawiam!
 • Optex
 • #2
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Zapewne zastosujesz czujniki PIR. W moich schodach bałem się że PIRy będą łapać wszystko, co nie potrzeba i zastosowałem czujkę zbliżeniową. Górna czujka po roku zaczęła dawać fałszywe odczyty to wymieniłem na PIRa i działa dobrze. Tylko, że ja mam czujki podłączone do mikrokontrolera, bo oświetlenie każdego stopnia jest niezależnie, poza tym całość jeszcze reaguje na jasność otoczenia.
  Czujnik ruchu na schodach (przy oświetleniu) Czujnik ruchu na schodach (przy oświetleniu) Czujnik ruchu na schodach (przy oświetleniu)