Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Jackson 2, filtr 2. pośredniej - czy warto zmieniać?

Palesiak1 16 May 2022 20:58 228 2
    Palesiak1
    Level 6  
    Mam pytanie dot. filtra drugiej pośredniej 455 kHz. Radiotelefon President Jackson 2 (ASC), odblokowane do 400 kanałów. Czy warto wymieniać filtr na +/-2 kHz (w miejsce fabrycznego +/-3 kHz)? Czy spowoduje to lepszy odbiór (mniej zakłóceń) w AM? Wiem, że może spowodować pogorszenie odbioru w FM, ale w ogóle tego nie używam, za to AM miło by było, gdyby mniej szumiało. Proszę o opinie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Pozdrawiam, 73
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Nie warto. Głos jak z beczki, a jak ktoś będzie miał nadajnik lekko odstrojony, to go nie zrozumiesz.
    Palesiak1 wrote:
    Wiem, że może spowodować pogorszenie odbioru w FM.
    To źle wiesz, bo ten filtr nie ma najmniejszego wpływu na FM. Sygnał w FM-ie nie idzie przez ten filtr.
    Jap
    Level 28  
    z tymi wąskimi filtrami i zakłóceniami to może byłby sens w latach 90tych gdy nie było wolnego kanału na CB radio. A dziś tylko 19 jest aktywne - więc nic nie daje zawężenie filtra, który miałby odciąć się lepiej od kanału 18 i 20 - które i tak są nieużywane. To jest taki "chyt maketingowy" sprzedawców CB radio... a finalnie dźwięk staje się właśnie jak opisuje Wawrzyniec. W podświadomości masz już zaszyte, że jest mniej zakłóceń - ale one są cały czas takie same bo taka specyfika CB radia AM w czasach przetwornic impulsowych, ledów i innego dziadostwa generującego smog elektromagnetyczny.