Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki polecany kalkulator anten - Potrzebuje pewnego kalkulatora anten GP

speco 16 May 2022 21:46 243 10
    speco
    Level 17  
    Witam,
    Potrzebuję pewny kalkulator do obliczeń anteny typu GP. Antenę chcę wykonać z taśmy mierniczej płaskiej. Chcę ją użyć tylko do nasłuchu w Baofeng UV5R jako niby stacjonarnie (antena mocowana bezpośrednio w radiu, radio stoi w podstawce na podłożu( w terenie na chwilowym biwaku). Zależy mi na odbiorze lepszym niż Nagoya NA771. Da radę zrobić do niej symetryzator dopasowania impedancji 50ohm jak przeciwwagi będą pod kątem 90 stopni? Miedziowanie galwaniczne taśmy zwiększy nieznacznie zysk?.🙂
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    JacekCz
    Level 39  
    Różnica kąta przeciwwag daje tak mała zmianę impedancji, że nie warto tego dopasowywać symetryzatorem - da większe straty niż zyski.

Jak wszyscy przysięgający, że "tylko będą słuchać" *) zapominają pochwalić się co do nasłuchiwanej/ch częstotliwości.
    A antena GP nie jest jakoś wybitnie szerokopasmowa.

Po trzecie, antena GP tak jak jest obliczana, modelowana, to przyjmuje się (jak obliczajac wszystkie anteny) znaczną wysokość. Dając na gruncie to już nie modeluje się tak samo, nie jest to taka sama antena GP.

speco wrote:
    Antenę chcę wykonać z taśmy mierniczej płaskiej

Albowiem ponieważ?
    Co mechanicznego braknie tradycyjnym radiowym materiałom, gdy mowa o 25-70 cm ? Elastycznosći ? Wątpię.

A montaż elektryczny do taśmy stalowej znów da jakieś straty...

Dodano po 2 [minuty]:

Dziwny zamiar (bo nie nazwę projektem), i nie wróżę tu jakichkolwiek zysków na sygnale, które byś zauważył.

*) "palę, ale się nie zaciągam" ...
    speco
    Level 17  
    Taśma by była miedziowana usztywniona nakładką z termokurczki, ewentualnie czy można przedłużyć tą Nagoya NA771(podróbka) po doborze cewki i kondensatora by zysk był większy(cewka jest sprężyną stalową strojoną po chinsku bez kondensatora)
    ? Przemienniki i inne służby z kilkunastu kilometrów odbiera z lekkim szumem(autoradia itp. z niby licencją)😁 ale dalsze directy sam szum.🤨Radio najczęściej stawiane na gruncie lub podłożu betonowym np. dach jakiegoś bunkra. Kiedyś zrobię licencję na nadawanie krótkofalarskie.
    JacekCz
    Level 39  
    @speco

Skrajnie optymistycznie przyjmując, że nie popsujesz a poprawisz, to poprawisz o 1 dB. Nic nie mwóisz o sprzęcie, wiedzy i doświadczeniu do strojenia.
    A 1db to jest tyle, co w wojsku pól litra na dwóch.
    Albo z wynalazków wyjdą ujemne dB.

Już raczej kombinuj z anteną na wysokość, jakieś rzucane na drzewo 3m koncentryka i pół metra gołego. Wszystko żeby uciec od gruntu.
    speco
    Level 17  
    To tzw. dipol na koncentryku 50 ohm ? Czym wyżej od gruntu wiadomo że lepiej odbiera🙂
    JacekCz
    Level 39  
    speco wrote:
    To tzw. dipol na koncentryku 50 ohm ?

Ja akurat przez oczami miałem "unipol", na pasmo krótkofalarskie 49cm gołego obranego z ekranu, kilka metrów tego samego koncentryka (bez montażu) i wtyczka.
    Plus jakieś oprawienie tego mechaniczne (cieżarek do rzucania)

O dipolu, czyli antenie posiadającej "dwa wąsy", w tej chwili nie myslałkem, ale też to jest możliwe.
    Do rzucania na drzewo jest też antena J wykonana z kabla symetycznego (wąskopasmowa)
    speco
    Level 17  
    A z koncentryka 75 ohm satelitarnego? Wiem że trzeba zrobić dopasowanie impedancji(promiennik bez oplotu-środkowa żyła wyliczona na dane pasmo plus odcinek taki sam-przeciwwaga i zaraz "cewka" z kilku do paru zwoi tegoż koncentryka), chyba że przy odbiorze nie istotne znacząco🙂. Akurat wieszana taka "antena" z odstępem od przeszkód (drzewo też masa ziemi) przynajmniej na odległość dookólną poziomą jak i koniec od promiennika do gałęzi drzewa na izolatorze (sznurek)długości min. ramion anteny. Antenę zawieszam patykiem lub wędką i przy gruncie przyda się ciężarek by była w pionie prosto.🙂
  • Helpful post
    JacekCz
    Level 39  
    speco wrote:
    A z koncentryka 75 ohm satelitarnego?

10 zł ci żal?

tyle kosztuje 5m RG174, i łatwo rzucać, bo elastyczny. Niewiele drozej RG58
    Satelitką nie da się rzucać.
    speco
    Level 17  
    Zakupię niedługo wspomniany koncentryk, mam przejściówkę złacza SMA-F na BNC i wtyczkę BNC na koncentryk. Dzięki za schematy anten🙂Oprócz obliczeń przyda się miernik SWR, ale na razie nie mogę nadawać.🙂