Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwieszany sufit i taśma LED, jak zasilić?

sebaele22 17 May 2022 14:05 285 12
    sebaele22
    Level 30  
    Witam serdecznie, pokój w remoncie gdzie będzie oświetlenie LED wokół całego sufitu. Sufit ma 20m², czy taką taśmę musiałbym układać w kilku kawałkach? Jak z zasilaniem czy jeden zasilacz wystarczy? Dzięki :-)
    cysiekw
    Level 38  
    sebaele22 wrote:
    Czy taką taśmę musiałbym układać w kilku kawałkach?
    Najlepiej.
    sebaele22 wrote:
    Jak z zasilaniem czy jeden zasilacz wystarczy?
    Zasilacz jak dobierzesz o odpowiedniej mocy to wystarczy ale osobno zasilanie dla każdego odcinka trzeba puścić.
    Co to za LED?
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    20m² to 2 zasilacze 24VDC. Taśmy również na 24VDC. Jeśli taśmy mono to każdy odcinek zasilaj + od jednego końca taśmy i - od drugiego końca taśmy.
    gradek83
    Level 41  
    sebaele22 wrote:
    będzie oświetlenie LED wokół całego sufitu

Jeśli taśma to z jakimi diodami?
    LED SMD:
    SMD 2835
    SMD 3528
    SMD 5050
    SMD 5630
    SMD 5730
    A może LED COB

Chcesz tylko jeden rodzaj światła (mono) czyli led białe barwa ciepła naturalna lub zimna a może diody CCT lub do tego kolory R(czerwony) G(zielony) B(niebieski) RGB+CCT a może diody cyfrowe ze sterownikiem (programowalne).
    Jaki sterownik chcesz zastosować?
    Jeśli masz 20m kwadratowe to jakieś 18m taśmy będziesz potrzebował
    18/2sekcje daje 9m na jeden zasilacz. Dzieląc te dwie sekcje na 2 to daje ci 4.5m czyli zasilanie co 450cm lub na początku i na końcu 9m odcinka taśmy. Oczywiście to zależy od zastosowanych pasków led im większa moc na 1m/W tym wiadomo że spadek napięcia może być większy no i więcej wydzielanego ciepła.
    Zasilacz jeden to za mało minimum dwa.
    Do tego odpowiednie przewody zasilające o odpowiednim przekroju.

Do tego może być konieczny aluminiowy profil led w zależności od tego jak chcesz ustawić diody jaki efekt świetlny uzyskać.
    sebaele22
    Level 30  
    Panowie co do taśmy to jeszcze nie została wybrana ale zapewne będzie RGB z pilotem. Oświetlenie będzie tylko jako dekoracja :-). Przewód zasilający 230V 3x1.5 i tu problem gdzie go wyprowadzić i czy jeden czy więcej?

Dodano po 11 [minuty]:

Piszecie o zasilaniu takiej taśmy w kilku miejscach, a widziałem gdzieś na sklepie taśmę 20m zasilaną tylko jednym zasilaczem nic więcej, więc jak to jest?
    gradek83
    Level 41  
    sebaele22 wrote:
    Przewód zasilający 230V 3x1.5 i tu problem gdzie go wyprowadzić i czy jeden czy więcej?

Rozrysuj plan pokoju jak dasz radę. Nie wiem jaką masz instalację jakaś stara czy raczej nowsza z przewodem ochronnym. Zazwyczaj dodając źródło światła można obok obecnego włącznika zrobić miejsce na puszkę elektryczną i tam dodać kolejny włącznik dla LED tak aby można było odciąć zasilanie do zasilaczy.
    Zaznacz rozrysuj plan pokoju z wejściem i aktualnym światłem. To jak sobie przewody poprowadzisz to już sam zobaczysz jak ci będzie najwygodniej. Oczywiście jak nie czujesz się na siłach instalację możesz zlecić aby zrobił ci elektryk z uprawnieniami.
    sebaele22
    Level 30  
    Pokój ogólnie to przygotowany do remontu :-).
    Instalacja zostanie zrobiona nowa w pokoju na przewodzie ochronnym, do miejsca gdzie będzie wyłącznik doprowadzona jest już nowa instalacja :-), nie wspomnę już o obwodzie zasilającym gniazdka bo taki również jest.
    Ciężko mi to tak rozrysować, pokój ma gdzieś 4x5m² gdzie zostanie w standardzie obniżony sufit a dopiero przy zrobieniu obniżenia zostaną zrobione wnęki.
    Taśma będzie na całym kwadracie, z prawej i lewej strony sufitu halogeny LED po 3 sztuki zapalane osobno (lewa, prawa lub całość). Na środku sufitu prawdopodobnie będzie wysepka nieco obniżona i na niej również halogeny.
    Nie wiem dokładnie jak wysepką na środku czy będzie w standardzie czy również z taśmą LED.
    gradek83
    Level 41  
    sebaele22 wrote:
    Piszecie o zasilaniu takiej taśmy w kilku miejscach, a widziałem gdzieś na sklepie taśmę 20m zasilaną tylko jednym zasilaczem nic więcej, więc jak to jest?
    Ze sterownikiem odpowiednim jest to możliwe ale podzielone na dwie części po 2x10m nie określiłeś się dokładnie w pierwszym poście jak to chcesz połączyć czy bezpośrednio pod zasilacz czy przez sterownik i jaki rodzaj diod użyć chcesz.
    Masz tu przykładowy zestaw. Podwieszany sufit i taśma LED, jak zasilić?
    Przykłady połączeń.

Dodano po 7 [minuty]:

sebaele22 wrote:
    Ciężko mi to tak rozrysować,

Jak ciężko narysuj kształt sufitu i miejsce gdzie masz wejście okno i tyle.
    Taki efekt chcesz uzyskać ?
    Czy raczej jakiś kwadrat wnękę w suficie
    gradek83
    Level 41  
    sebaele22 wrote:
    Taśma będzie na całym kwadracie, z prawej i lewej strony sufitu halogeny ledowe po 3 sztuki zapalane osobno (lewa, prawa lub całość). Na środku sufitu prawdopodobnie będzie wysepka nieco obniżona i na niej również halogeny.

Czyli coś takiego ale wysepka już bez podświetlania LED tak ?

Dodano po 3 [minuty]:

sebaele22 wrote:
    A tu jest np w całości 20m z możliwością skracania co 10m https://allegro.pl/oferta/zestaw-20m-tasma-led-5050-rgb-bialy-p-dotykowy-9255598473

Masz wyjaśnione w opisie aukcji podłączenie.

UWAGA - INSTRUKCJA MONTAŻU
    Zestaw otrzymany przez Państwa będzie gotowy do montażu i przygotowany do instalacji, dwie z rolek będą miały zalutowany przewód 4 żyłowy o długości 550 cm w celu podłączenia wszystkich rolek bezpośrednio do sterownika - pierwsza bezpośrednio od sterownika w lewo, druga w prawo, a trzecia i czwarta poprzez zalutowany przewód. Takie podłączenie jest niezbędne w celu uniknięcia zjawiska spadku napięcia, co dałoby efekt nierównego świecenia i spadku jasności po około 6-7 metrach taśmy podłączonej szeregowo (jedna za drugą).

Dodano po 19 [minuty]:

Do wyłącznika/włącznika dochodzą ci trzy przewody Fazowy L, Neutralny N, i Przewód ochronny PE, Przewód fazowy w zależności od tego jak chcesz nim zadysponować musisz rozdzielić na zasilanie zasilacza czyli taśm czy tam taśmy LED plus dwie sekcje zasilania punktów świetlnych po obwodzie i dodatkowo środkowa wyspa czyli będziesz potrzebował pary podwójnych włączników światła. Czyli np: TAŚMA LED / WYSPA i drugi Światła punktowe dookoła w dwóch sekcjach prawa lewa lub jak już tam sobie to ustawisz.
    Czyli musisz poprowadzić dwa przewody 4x1.5mm drut. Od puszki włącznika wytniesz rowek i najlepiej puścić to w peszlu w ścianie a potem do podwieszanego sufitu tam też możesz puścić w peszlu albo przynajmniej zabezpieczyć tam gdzie będzie się stykał przewód z metalową konstrukcją podwieszanego sufitu. Wiadomo nikt tam tym kablem telepał nie będzie ale z tego co się praktykuje przewody możesz podwiesić pod sufit odpowiednimi spinkami. Samą konstrukcję metalową możesz podłączyć pod przewód PE a tak przynajmniej doradzają koledzy z forum "wyrównanie potencjału".
    Jest trochę z tym zachodu ale jak sobie na spokojnie wszystko rozplanujesz to i nawet będziesz wiedział ile dokładnie przewodu kupić. Tworząc podwieszany sufit miej też na uwadze to aby mieć dostęp do zasilacza czyli np zrobić otwór rewizyjny lub zastosować wąskie zasilacze które np przecisną się przez otwory na punkty świetlne 60cm. Zasilacz najlepiej jak by był jak najbliżej taśmy LED.
    sebaele22
    Level 30  
    No co do aukcji to myślałem że to jest całość :-( sorki...
    Tak jak wspomniałem remont całego pokoju więc zaczynam od instalacji :-).
    Myślałem o 3 lub 4 sekcjach zasilania czyli można powiedzieć obwodach :-).
    Z puszki tam gdzie będą wył/wł chciałbym wyprowadzić przewód 6 żyłowy (2x1.5 i 4x1.5 kwadrat) na sufit gdzie umieszczę puszkę natynkową hermetyczną i z danej puszki na dane punkty.
    Oczywiście całość będzie nad stelarzem mocowana odpowiednimi uchwytami.
    gradek83
    Level 41  
    Tak to mniej więcej rozrysowałem nie wiem ile punktów świetlnych planujesz na środkowej wyspie a może tylko jeden duży to już sam sobie wybierzesz.
    Do punktów świetlnych po prawej i lewej i wyspy oraz zasilacza do LED przewód 3x1.5mm płaski drut.
    W którymś miejscu te kable się muszą zbiegać to już musisz sobie rozplanować. Będą dochodzić do przewodów od włącznika. 4x1.5mm

Będziesz potrzebował:
    11 złączki wago 2 kanałowe (nie liczę tych przy punktach świetlnych)
    5 złączek wago 3 kanałowe

Sorki za prymitywny obrazek .

Oczywiście sterownik może dwie sekcja po 10m taśmy obsłużyć na rysunku nie rozdzieliłem tego ale trzeba przyjąć ze to nie jest jedna całość.

sebaele22 wrote:
    (2x1.5 i 4x1.5 kwadrat)

Tak też to możesz rozwiązać aczkolwiek musisz wtedy pamiętać o przewodach N i PN aby zbiegały się w jeden punkt.
    sebaele22
    Level 30  
    Dzięki za pomoc.
    Zrobię to tak jak pisałem czyli z puszki wl/wyl bo tam mam zasilanie z obwodu oświetleniowego wyprowadze przewód 6 zylowy na sufit. W puszcze z wl/wyl przewód N i ochronny zostana połączone odpowiednio kolorami a pozostałe 4 żyły pójdą już na wyjścia z wl/wyl. Na suficie zrobię puszkę gdzie doprowadze te 6 żył i z niej już pójdą rozbicia na każde oświetlenie przewodem 3x1.5 gdzie w puszcze będzie również N i ochronny poloczony kolorami tak że na kazdym z wyjść będzie L, N i przewód ochronny.
    Tak ja to widzę.