Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amplituner SX-S30DAB + Bluray BDP-100-K Pioneer - przerwy w odtwarzaniu płyt CD

miro88 17 May 2022 14:32 276 20
    miro88
    Level 24  
    W czasie odtwarzania na Blurayu płyt CD, który jest połączony z amplitunerem następują kilkusekundowe przerwy w odtwarzaniu muzyki.
    Urządzenia są połączone poprzez kabel HDMI. Przedmuchałem gniazda oraz wtyki kabli i nadal jest to samo.
    Bluray: BDP-100-K
    Amplituner: SX-S30DAB
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Na wyjściach analogowych BDP-100-K sprawdz
    miro88
    Level 24  
    Po CINCH-ach działa prawidłowo.
    Co może być przyczyną, że po HDMI przerywa?
    Polon_us
    Level 42  
    Na miejscu kolegi zrezygnowałbym z odsłuchiwania płyt CD przy pomocy połączenia HDMI.
    Moim zdaniem, lepszym tj. sprawiającym mniej kłopotów jest połączenie optyczne.
    Jego użycie nie wpłynie na jakość dźwięku. Należy pamiętać, że w takim przypadku w ustawieniach odtwarzacza "Audio Output" ustawić wartość "PCM" dla opcji "Digital Output".
    miro88
    Level 24  
    Polon_us wrote:
    Moim zdaniem, lepszym tj. sprawiającym mniej kłopotów jest połączenie optyczne.

Kłopot w tym, iż gniazdo optyczne w amplitunerze jest już zajęte. Tzn. przewód optyczny z TV jest połączony z amplitunerem.
    Chyba, że jest jakieś inne rozwiązanie?
    Polon_us
    Level 42  
    miro88 wrote:
    Chyba, że jest jakieś inne rozwiązanie?

W zasadzie jest. Ale najprzód chciałbym wiedzieć jedną rzecz. Tak na wszelki wypadek.

Proszę zamieścić zdjęcie, lub napisać, wszystkie obecne ustawienia z menu "Audio Output" odtwarzacza. Jest ich tylko parę :)
    miro88
    Level 24  
    Poniżej zamieszczam zdjęcie z ustawieniami wyjścia audio Bluray'a:
    Amplituner SX-S30DAB + Bluray BDP-100-K Pioneer - przerwy w odtwarzaniu płyt CD
    Polon_us
    Level 42  
    Dziwnie to wygląda ... Stąd być może te kłopoty.

Także proponuję:
    Sound retriever - wyłączyć
    SPDiF - bez zmian
    HDMI - ustawić "Strumień" (BitStream)
    Maks, częstotliwość - 48 kHz
    DRC - wyłączyć (póki co)

Proszę donieść, czy to przyniosło jakiś skutek.
    miro88
    Level 24  
    Ustawiłem jak powyżej i:
    - przez około pół godziny działało poprawnie, po czym znów zaczęły się przerwy
    - dziś włączam żeby coś odsłuchać i jest całkowity brak dźwięku
    Polon_us
    Level 42  
    Interesujące ...

Hmm, może kolega przywrócić ten odtwarzacz do ustawień fabrycznych? Można znaleźć tę funkcję w menu "System".
    Niestety, nie udało mi się znaleźć polskiej instrukcji i nie wiem dokładnie, jak została ta funkcja nazwana w przypadku tego urządzenia. W oryginale jest "Load default" -> "Załaduj domyślne".
    Jestem pewien, że bez problemu kolega to znajdzie.
    A po tym zabiegu sugerowałbym dodatkowo odłączenie tego odtwarzacza na parę minut od sieci zasilającej. Po ponownym włączeniu kolega będzie musiał ponownie go zaprogramować. Proszę pamiętać o ustawieniach, o których pisałem powyżej, jest to bardzo istotne.
    miro88 wrote:
    dziś włączam żeby coś odsłuchać i jest całkowity brak dźwięku

Na płytach BR również ten objaw występuje?
    miro88
    Level 24  
    Polon_us wrote:
    Hmm, może kolega przywrócić ten odtwarzacz do ustawień fabrycznych? Można znaleźć tę funkcję w menu "System".

Kłopot w tym, że w menu System brak przywrócenia do ustawień fabrycznych.
    Poniżej zawartość tego menu.
    Amplituner SX-S30DAB + Bluray BDP-100-K Pioneer - przerwy w odtwarzaniu płyt CD Amplituner SX-S30DAB + Bluray BDP-100-K Pioneer - przerwy w odtwarzaniu płyt CD
    Wersja oprogramowania jest najnowsza t.j. V01.09
    Polon_us
    Level 42  
    Na obrazku #2 jest opcja "ładuj domyślny" - proszę ją użyć.
    Polon_us wrote:
    W oryginale jest "Load default" -> "Załaduj domyślne".

Byłem blisko :)
    miro88
    Level 24  
    Po aktualizacji dźwięk na:
    CD - przerywa
    BD - działa prawidłowo
    Polon_us
    Level 42  
    To już ostatnia kwestia dotycząca odtwarzania płyty CD poprzez połączenie HDMI.
    Tak dla mnie samego.
    Czy kolega mógłby zamieścić zdjęcie wyświetlacza amplitunera w momencie gdy:
    a - CD jest odtwarzany prawidłowo
    b - gdy następuje przerwa w odtwarzaniu.
    Zakładam, że jakieś zmiany na wyświetlaczu amplitunera występują w tym momencie.
    miro88
    Level 24  
    Przesyłam zdjęcie gdy się CD odtwarza prawidłowo.
    Amplituner SX-S30DAB + Bluray BDP-100-K Pioneer - przerwy w odtwarzaniu płyt CD
    Gdy przerywa, znaczek HDMI na amplitunerze miga.
    Tak jak by był problem z przesyłaniem sygnału?
    Polon_us
    Level 42  
    miro88 wrote:
    Gdy przerywa, znaczek HDMI na amplitunerze miga.
    Tak jak by był problem z przesyłaniem sygnału?

Nie myślę, że to problem z przesyłaniem sygnału. BR przecież działa bez problemu.
    Sądzę, że problem leży po stronie amplitunera. "Gubi" się on, mając sygnał na gnieździe HDMI niekompletny sygnał, tylko samo audio.
    Ale to tylko moje wrażenie, nie poparte żadnym dowodem.

Proponowałbym poddanie "walki" z przesyłaniem dźwięku z CD poprzez przewód HDMI i przejście do planu B.
    miro88 wrote:
    Tzn. przewód optyczny z TV jest połączony z amplitunerem.

Tymczasowo, dla celów testu, proszę przełożyć wtyczkę przewodu optycznego z telewizora do odtwarzacza BD.
    Następnie, w menu odtwarzacza -> "Wyjście audio" - wpis #7 - dla funkcji SPDIF ustawić wartość PCM.
    W amplitunerze włączyć wejście, tak jak dla telewizora i sprawdzić, czy dźwięk z płyty CD działa poprawnie.

Proszę donieść o efektach testu.
    miro88
    Level 24  
    Przełączyłem przewód optyczny do Bluray'a.
    Dźwięk z płyty CD jest prawidłowo odtwarzany.
    Czy połączenie HDMI dla CD jest już skreślone całkowicie?
    Czy w tym wypadku można by zastosować rozdzielacz optyczny w aplitunerze:
    - jedno gniazdo dla BD
    - drugie gniazdo dla TV?
    Potrzebny by był jeszcze jeden przewód optyczny.
    Idąc dalej, jak by się miał przełączać dźwięk z odtwarzacza?
    W zależności od tego czy mamy płytę CD lub DVD/BD w napędzie.
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    miro88 wrote:
    Dźwięk z płyty CD jest prawidłowo odtwarzany

I dobrze. Jest pewność, że wyjście optyczne działa prawidłowo.
    miro88 wrote:
    Czy połączenie HDMI dla CD jest już skreślone całkowicie?

Moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku tak. Tak z czystej ciekawości w weekend sprawdzę na swoim sprzęcie tę sytuację :)
    miro88 wrote:
    Czy w tym wypadku można by zastosować rozdzielacz optyczny w aplitunerze:
    - jedno gniazdo dla BD
    - drugie gniazdo dla TV?

Możnaby zastosować selektor optyczny - widziałem kiedyś takie urządzenie. Dwa wejście - jedno wyjście, z możliwością wyboru wejścia. Tylko takie rozwiązanie wchodzi w rachubę. Typowy pasywny rozdzielacz nie sprawdzi się w tej sytuacji.

Lecz testując te połączenia miałem inny pomysł. Amplituner ma przecież wejście cyfrowe audio typu Coax - tzw. "elektryczne". Można bez kłopotu kupić konwerter sygnału optycznego audio na sygnał elektryczny.
    Tutaj przykład takiego urządzenia -> Link
    Moim zdaniem te rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze niż jakieś rozdzielacze/selektory optyczne. Proszę to przemyśleć.
    Przy ewentualnym zakupie proszę upewnić się, że konwerter opisany jest -> Optical IN - Coaxial OUT. Do podłączenia potrzebny będzie przewód optyczny TosLink i przewód CINCH-CINCH.
    Tu nadmienię, że w tym przypadku konwersja jest bezstratna i nie będzie żadnych ubytków jakości dźwięku. Tylko zmiana medium - z sygnału optycznego na elektryczny.

Sam używam ze trzy takie konwertery i nie mam z nimi żadnych problemów.

Powodzenia :)
    miro88
    Level 24  
    Czy wiadomo co jest przyczyną wadliwego działania połączenia HDMI?
    Wcześniej sprawdzałem połączenie 2 x CINCH → 2 x CINCH i działa bez zakłóceń.
    Czy wobec tego lepiej zastosować w/w połączenie zamiast przewodu optycznego, konwertera i kabla CINCH?
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    miro88 wrote:
    Czy wiadomo co jest przyczyną wadliwego działania połączenia HDMI?

Nie nazwałbym tego wadliwym działaniem. Raczej niedopracowaniem przez firmę Pioneer układów tego amplitunera. Nie jest on dobrze przygotowany na tę nietypową sytuację.
    Kolega sam przecież wspomniał, że przy odtwarzaniu płyt BR nie ma żadnych problemów. Jak już wspomniałem uprzednio, przeprowadzę test tej sytuacji na swoim sprzęcie.
    Z czystej, technicznej ciekawości.
    miro88 wrote:
    Wcześniej sprawdzałem połączenie 2 x CINCH → 2 x CINCH i działa bez zakłóceń.
    Czy wobec tego lepiej zastosować w/w połączenie zamiast przewodu optycznego, konwertera i kabla CINCH?

Jak najbardziej kolega może to zrobić. Nie wspominałem o tym sądząc, że priorytetem jest połączenie cyfrowe. Innymi słowy, jakość odtwarzania dźwięku.
    miro88
    Level 24  
    Naprawić usterki się nie udało.
    W wiadomości #20 znajduje się wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.