Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie 12 V przerywane przyciskiem

Gredier 19 May 2022 08:00 204 11
 • #1
  Gredier
  Level 4  
  Zastanawiam się, czy w ogóle jest to możliwe (a na pewno jest), tylko czy do tego przypadkiem nie będzie potrzebny jakiś moduł gotowy czy nawet zrobiony samodzielnie. O co dokładnie mi chodzi? Mam światła dodatkowe, które zmieniają swój tryb pracy po odłączeniu zasilania 12 V i powtórnym jego włączeniu, kolejno:

  - włączone - krótkie światła bądź ostatni tryb pracy, tutaj działa to tak, że po prostu jak były długie, to włączy stroboskop;
  - wyłącz i włącz - długie światła;
  - wyłącz i włącz - stroboskopy;
  - wyłącz i włącz - krótkie;
  - wyłącz i włącz - długie;
  itd...

  Teraz tak, mam przełącznik, który przewodzi napięcie tylko wtedy, kiedy go się trzyma (jak klakson w samochodzie, czy w motocyklu). Tutaj brzmi moje pytanie: jak zrobić, aby przerwać obwód 12 V po naciśnięciu guzika i powtórnym jego załączeniu po puszczeniu, jeżeli światła zasilane są stale po włączeniu ich. Dokładniej: jest sobie 12 V, klikam przycisk, znika 12 V, puszczam - pojawia się z powrotem. Szukałem różnych przekaźników, ale aż tak na tym się nie znam, jak podłączyć to pewnie sobie poradzę.

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
 • #2
  Dziarski Hank
  Level 33  
  Zwykły najbardziej typowy przekaźnik ze stykami przełączanymi NO i NC. Podłączasz się pod styki NC i obwód zamiast załączany, będzie rozłączany po zasileniu cewki przekaźnika.
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  To typowy latarkowy sposób przełączania trybów pracy, włączniki stosowane w latarkach są bistabilne, ale naciskając je płytko w stanie włączonym, można uzyskać krótką przerwę.

  Jeśli chciałbyś oddzielnie załączać i zmieniać tryby pracy, to do zmiany trybów potrzebujesz monostabilnego przycisku NC (normalnie załączony, rozwierny).
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Przycisk (chwilowy) NC, o ile uda się kupić na odpowiedni prąd. Przekaźnik ze stykami NC, włączany przyciskiem NO. Tranzystor P-MOSFET, wyłączany przyciskiem NO. Pytanie, co najłatwiej/najtaniej uda się kupić - musi być na prąd odpowiedni to tych świateł, bo to przecież nie są LED-y 5mm do sygnalizacji - ile one prądu biorą?
 • #9
  stachu_l
  Level 34  
  sq3evp wrote:
  W tym kierunku należy iść -
  Nie, w tym kierunku nie należy iść bo z przekaźnikiem bistabilnym musisz wykonać dwa razy więcej przyciśnięć - na każdą sekwencje wyłącz/włącz dwa przyciśnięcia (i dwa puszczenia) zamiast jednego przyciśnięcia i puszczenia przy styku NC wyłącznika albo z przekaźnikiem ze stykiem NC.
 • #10
  sq3evp
  Level 33  
  Patrz założenia autora wątku:

  Gredier wrote:
  - włączone - krótkie światła bądź ostatni tryb pracy, tutaj działa to tak, że po prostu, jak były długie, to włączy stroboskop;
  - wyłącz i włącz - długie światła;
  - wyłącz i włącz - stroboskopy;
  - wyłącz i włącz - krótkie;
  - wyłącz i włącz - długie;


  Takie działanie możesz zrealizować na rejestrze przesuwającym na przekaźnikach. Do tego nadawać się będą bistabilne - podajesz impuls i zmieniasz stan, kolejny impuls - kolejny stan. Potem zostaje odpowiednie sterowanie przez styki przekaźnika. Tak się robiło automatykę, gdy mnie było procesorów. Stare zabezpieczenia w energetyce działają nadal, ale wymiana podyktowana jest głównie zużyciem energii przez "duże" przekaźniki przemysłowe. Idea jest ta sama. Przekaźniki lub prosta elektronika. Narysować sobie tabelę prawdy, kolejne kroki i potem już pójdzie szybko.
 • #11
  stachu_l
  Level 34  
  sq3evp wrote:
  Patrz załozenia autora wątku:

  Gredier wrote:
  Mam światła dodatkowe, które zmieniają swój tryb pracy po odłączeniu zasilania 12 V i powtórnym jego włączeniu, kolejno:

  Czyli autor ma już takie światła, tylko potrzebuje przerywania zasilania. Chyba że nie rozumiem autora.
 • #12
  sq3evp
  Level 33  
  Masz rację - pisze ze układ mu działa.
  To pozostaje wyłącznik monostabilny typu NC. Wciśniecie spowoduje przerwę, ale pewnie układ potraktuje to jako kolejny impuls. TO pozostaje przekaźnik o dużej obciążalności styków (autor nie podał jakie to oświetlenie jest tzn. napięcie i moc) i podanie napięcia na lampy przez styk NC. Załączenie przekaźnika zrobi przerwę w obwodzie.

  Przekombinowałem - nie potrzeba rejestrów przesuwnych tylko przerwa pomiędzy oświetleniem i układem sterującym.