Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki SDP - 18stka SW + ARVka

sdp 09 Lis 2005 18:52 5220 12
  • Witam!
    Przedstawiam taki oto projekt:
    Calkiem popularna juz 18nastka z taśmy produkcyjnej STXa pożeniona z dobrze znaną wysokotonówką ARV 104.

Założenia
    Monitorki wykonane dla kolegi. Miały być jak najmniejsze gabarytowo z zachowaniem minimum wymagań konstrukcyjnych.

Przetworniki
    STX GDN 18/120/6-SW,
    TVM ARV 104-03/8.

Obudowa
    Wentylowana, niespełna 10 litrów, strojona na 60 Hz.
    Wytłumiona gąbką, ściana dolna oraz do połowy tylna. Grubość gąbki ok 15 mm.
    Wymiary:
    Przód z MDFu 24 mm, reszta 18-19 mm z wiórówki, MDFu oraz pozostałości po starych meblach (wiadomo-jak najtaniej). Wszystko skręcone wkrętami do płyt gipsowych oraz klejone klejem do paneli. Dodatkowo uszczelnione od wewnątrz gorącym klejem do drewna z glueguna i wzmocnione poziomą plytą w mniej-więcej połowie wysokości.
    Szpachlowane, szlifowane i na to fornir..i tu była zabawa :)
    Początkowo wahałem się czy nie połączyć trzech fragmentów płyty juz pofornirowanych dwoma rodzajami forniru-odzucone!
    Druga koncepcja: cieniutka listewka (jasny fornir) z polożoną okleiną i wykonanie frezu, aby tą listewkę wsunąc w płytę-odrzucone z powodu iście zegarmistrzowskiej precyzji wykonania frezów pod listewkę. Niestety frezarka KINZO za 230 zl z gadżetami uniemożliwiła mi wykonanie powyższej operacji.
    Trzecia koncepcja: położenie trzech pasków forniru "na styk". I to własnie wybrałem. Wymagało to wiele cierpliwości podczas cięcia forniru, ale sie opłaciło.
    Klejone na znany butaprenowy klej Moment. Następnie polakierowane trzema warstwami bezbarwnego, akrylowego lakieru Domalux do boazerii. Po pierwszej warstwie szlifowane papierkiem 320, po drugiej papierkiem 1000 na mokro.
    Użyte forniry to mahoń i dąb.

Zwrotnica
    Projekt SoundWave'a - bardzo dobre filtry.
    Użyte materiały: cewki powietrzne Intertechnika i Akkusa, kondensatory bipolarne Intertechnika, rezystory ceramiczne Intertechnika.

Wrażenia
    ARVka niczym nowym mnie nie zaskoczyła, bo znam ten głośnik, to jednak po tym STXie spodziewałem się czegoś więcej. Być może jest to wina zbyt małej obudowy, chłopaki zalecają 15 dm^3, być może jest to spowodowane przyzwyczajeniem do większych niskotonowców, niestety basu mi brakuje. Średnie też mnie nie oszołomiły, jak dla mnie jest za dużo drapiących dźwięków.
    Ale co najważniejsze, kumplowi się podoba, czyli cel osiągnięty.

Wycena
    STXy: 97 PLN (z przesyłką), zakupione na Allegro,
    TVMy: 74 PLN (z przesyłką), zakupione w empire.com.pl,
    Cewki 1,2mH: 43 PLN (z przesyłką), zakupione w akkus.com.pl,
    Pozostałe RLC: 27 PLN (promocja u QBY :)
    B-R: 14 PLN,
    Terminale: 12 PLN,
    Płyty na obudowy: zdobyczne i porżnięte stare segmenty,
    Reszta gadżetów: ciężko ocenić..liczmy, że 80 PLN.

SUMA: ok. 340-350 zł za komplet.

Fajne!
  • #2 09 Lis 2005 21:06
    jaytec
    Poziom 10  

msiemka zajefajna konstrukcja bardzoi mi sie podoba .mam do ciebie pytanie po co wyciołeś z koła w srodku obudowy,moze to głupie pytanieale jestem początkujący

• #3 09 Lis 2005 22:04
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Bardzo ładna, prosta konstrukcja. Dobre wykonanie i to że kumplowi się podoba - daje 5 w szkolnej skali. Naprawdę ładne głośniczki :)

• #4 10 Lis 2005 08:57
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Monitorki super! Mam pytanko, jak wyciąłeś otwory na głośnik? Frezarką czy otwornicą? Do 18 wykorzystałeś własna przystawke pod frezarke? Ja też o tym myśle, bo standardowy kieł jest za daleko od środka i promień byłby za duży.

Pozdrawiam

• #5 10 Lis 2005 10:27
    sdp
    Poziom 10  

Witam
    Otwory wykonalem frezarką górnowrzecionową. Pod 18stke trzeba bylo zastosowac 2 promienie-jeden 94 mm, drugi niecale 210 mm..Juz nie pamietam czy 94 mm byly robione oryginalnym cyrklem, czy z przystawki, ten wiekszy promień - cyrklem.
    Dodatkowo skróciłem mocowanie kła cyrkla oraz troszke podszlifowałem, aby głębiej wchodził w obudowę, ale to dotyczyło poprzedniej konstrukcji :)

• #6 13 Gru 2005 20:52
    Elvis18
    Poziom 14  

Bardzo fajna konstrukcja:D Chciałbym tylko żebyś mi opisał dokładnie jak zrobiłeś ten piękny fornir dębowy że ma on taki kolor? Wszystko pokolei z góry dzięki

• #7 15 Gru 2005 15:12
    kamil-91
    Poziom 18  

Konstrukcja bardzo ladna. Mam te same glosniki stx-a ale one czekaja dopiero na obudowe. A leza juz dosyc dlugo. Obudowa jak dla mnie mala. gosciu w sklepie powiedzial mi ok 30L. Jak liczylem to mi wyszlo ok 25l bez glosnika. W skali szkolnej 5+ ze wzgledu na bardzo ladne wykonanie. Tez bym chcial umiec tak wykonczyc.

• #8 16 Gru 2005 12:26
    sdp
    Poziom 10  

W zupelnosci wystarczy obudowa 15l i strojenie w granicach 50Hz.
    A ta ladna barwa forniru to mahon, a nie dąb ;)

• #9 17 Gru 2005 14:04
    mura
    Poziom 10  

Jak brzmi ten STX, czytałem że jest dobry, mam ochotę zimą zrobić jakieś pudełka i wacham się między avr 150 a tym stx.
    Zapomniałem dodać że monitorki pierwsza klasa :D

• #10 20 Gru 2005 20:43
    borysgo2
    Poziom 16  

sdp
    Monitorki bardzo ladnie wykonane,super elementy w zwrotnicy szkoda tylko ze glosniki nie sa jakies lepsze.

mura
    Tan stx moim zdaniem jest znacznie lepszy od tesli, srednice ma przynajmniej poprawna, z basem rowniez dobrze sobie radzi, moze nie schodzi za nisko ale gra poprawnie. Mysle ze nie ma co dawac go do obudowy wiekszej niz 18L max, nizszego zejscia sie i tak nie uzyska a wytrzymalosc mocowa leci na dol.

• #11 11 Sty 2006 18:04
    206105
    Usunięty  
  • #12 15 Sty 2006 12:42
    el_Siwma
    Poziom 13  

Mi się podoba ten jasniejszy pas z przodu - bardzo fajny pomysł, ale jakoś kształt tego stx do mnie nie przemawia - takie jajko;]
    PoZdro

• #13 15 Sty 2006 12:56
    sdp
    Poziom 10  

Taki ksztalt glosnika umozliwia zrobienie wezszej obudowy, co poza walorami akustycznymi, jest teraz modne w branzy :)

Wieksza konstrukcja jest w budowie, ale jako ze pojdzie na sprzedaz, nie umieszcze raczej na forum dla chwaly ;)

SDP

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson