Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompaktowy czujnik do widzenia maszynowego oparty na matrycy mikrosoczewkowej

ghost666 20 May 2022 19:59 444 0
Optex
 • Kompaktowy czujnik do widzenia maszynowego oparty na matrycy mikrosoczewkowej
  Ostatnie postępy technologiczne umożliwiły tworzenie coraz bardziej wyrafinowanych czujników, które mogą śledzić ruchy i zmiany w rzeczywistych środowiskach z niezwykłym poziomem precyzji. Wielu inżynierów pracuje obecnie nad tym, aby ów sensory były cieńsze, by można je było osadzać w różnych urządzeniach, w tym w kończynach robotów i aparaturach do noszenia.

  Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu opracowali niedawno cienki czujnik do zastosowań w zakresie systemów widzenia komputerowego oparty na matrycy mikrosoczewkowej (MLA). MLA to jedno- lub dwuwymiarowa macierz małych soczewek, które są zazwyczaj ułożone w kwadraty lub sześciokąty. „W tym projekcie połączyliśmy starą technologię, układ mikrosoczewek, z wizyjnymi czujnikami dotykowymi” — powiedział Xia Chen, jeden z naukowców przeprowadzający badanie. „Ta praca opiera się na wykorzystaniu matryc otworkowych do przechwytywania obrazu. Chcieliśmy uzyskać cienkoformatowy sensor dotykowy oparty na wizji, ponieważ jak dotąd niewiele badań koncentrowało się na zmianie systemu obrazowania takiego czujnika”.

  Aby stworzyć sensor o grubości 5 milimetrów, Chen i jego koledzy umieścili wiele mikrosoczewek na powierzchni elastycznej warstwy. Aby upewnić się, że całość jest jednolicie kulista i gładka zastosowali dwie techniki znane jako rozpływ termiczny i miękką litografię, które są często używane do przekształcania struktur w mikro- i nanoskali. „Przechwytujemy obraz w wielu jednostkach wizyjnych, tak jak robi to większość owadów, a kiedy już dojdzie do dotknięcia przetwarzamy całość w celu uzyskania informacji zwrotnej, takiej jak mapowanie siły” — wyjaśnił Chen. „Unikalną zaletą naszego czujnika jest to, że poprzez przeprojektowanie systemu obrazowania osiągnęliśmy bardzo cienki sensor. Teraz jego grubość wynosi około 5 milimetrów, podczas gdy ten parametr dla innych tego typu urządzeń wizyjnych wynosi co najmniej 18 milimetrów”.

  Jak dotąd Chen i jego współpracownicy badali swój nowy czujnik w serii wstępnych testów, uzyskując bardzo obiecujące wyniki. Odkryli, że ich urządzenie może rejestrować wyraźne obrazy dotykowe w wysokiej rozdzielczości przestrzennej, a także mapować przemieszczenia powierzchni i rozkłady sił z dużą dokładnością. W przyszłości cienki sensor oparty na MLA można by zintegrować z różnymi systemami elektronicznymi i robotami, aby zwiększyć ich zdolność do wykrywania właściwości dotykowych otaczającego środowiska lub gromadzenia cennych danych. Tymczasem Chen i jego koledzy chcieliby dalej rozwijać swój czujnik, jednocześnie integrując go bardziej i testując w rozmaitych, rzeczywistych urządzeniach.

  „Ulepszając sprzęt wizyjnych sensorów dotykowych, wierzymy, że nasz czujnik może wspomóc wiele komputerowych narzędzi wizyjnych, takich jak rozpoznawanie obiektów i instrumenty do śledzenia” — komentuje zespół naukowców. „Uważamy, że wiele jednostek wizyjnych ma większy potencjał, więc możemy w przyszłości zbudować system wykrywania trójwymiarowej pozycji w oparciu o nasz produkt. Ponadto chcielibyśmy połączyć go z ramieniem robota, aby wykonywać więcej zadań”.

  Źródło: https://techxplore.com/news/2022-05-thin-sensor-vision-based-micro.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex