Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volkswagen wybiera Qualcomma jako dostawcę chipów do autonomicznej jazdy

ghost666 21 May 2022 18:00 351 0
Texa Poland
 • Volkswagen wybiera Qualcomma jako dostawcę chipów do autonomicznej jazdy
  Firma Qualcomm podpisała umowę na dostawę chipów dla Volkswagen Group, aby wspierać rozwój systemów wspomagania kierowcy i funkcje autonomicznej jazdy w pojazdach niemieckiego producenta od 2025 roku. Warunki finansowe porozumienia nie zostały ujawnione. Przedsiębiorstwa nie podały jeszcze, które modele będą pierwszymi i otrzymają procesory Qualcomm Snapdragon Ride dla zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i autonomii na poziomie 4 — co oznacza pełną samodzielną jazdę, ale z osobami prowadzącymi nadal obecnymi w samochodzie, by w razie czego przejąć kontrolę.

  Porozumienie podkreśla kierunek, w jakim idzie Qualcomm — najbardziej znany z projektowania chipów do smartfonów z Androidem — a więc stanie się pełnoprawnym dostawcą technologii dla producentów pojazdów w ramach przygotowanej strategii dywersyfikacji. Firma z San Diego osiągnęła prawie 1 miliard dolarów przychodu z przemysłu motoryzacyjnego w roku podatkowym 2021. W obecnym jest w stanie przebić tę kwotę. Szereg oczekujących zamówień wynosi 16 miliardów dolarów, a wśród klientów są takie firmy jak: BMW, GM/Cadillac, Ferrari, Renault, Chrysler, Dodge, Jeep i Fiat.

  Zgodnie z warunkami umowy, Qualcomm dostarczy procesory Snapdragon Ride do CARIAD, oddziału utworzonego w 2020 roku przez Grupę Volkswagen w celu opracowania zunifikowanej platformy oprogramowania dla prowadzonych marek, w tym Audi, Porche i Bentley. „Dzięki naszym rozwiązaniom w zakresie zautomatyzowanej jazdy staramy się umożliwić klientom oderwanie rąk od kierownicy w przyszłości” — wskazał w oświadczeniu dyrektor generalny CARIAD, Dirk Hilgenberg. „Nasze oprogramowanie i wysokowydajny (sprzęt) firmy Qualcomm Technologies doskonale współgrają ze sobą, aby zapewnić nowe wrażenia z motoryzacji klientom na całym świecie”. Qualcomm posiada własne rozwiązania ADAS i stos oprogramowania do jazdy autonomicznej. Obejmuje on zasady dotyczące sterowania politykami kierowania i inne funkcje, które firma pozyskała dzięki niedawnemu przejęciu Arriver.

  Jednak platforma Snapdragon Ride od Qualcomm jest otwarta — co oznacza, że ​​można ją dostosować do obsługi konkretnego oprogramowania opracowanego przez innych, w tym samych producentów samochodów. Ta elastyczność jest sposobem, w jaki firma chce konkurować z Intel Mobileye, liderem w branży ADAS/technologii autonomicznej jazdy. „Wraz ze wzrostem ilości innowacji i złożoności silna współpraca, taka jak nasza z CARIAD, jest koniecznością nie tylko przy realizacji agresywnych celów w zakresie czasu wprowadzenia produktu na rynek, ale także zapewnienia wszystkim bezpiecznych i niezawodnych doświadczeń związanych ze zautomatyzowaną jazdą” – oznajmił w oświadczeniu Nakul Duggal, starszy wiceprezes ds. motoryzacji w Qualcommie.

  Marka dąży również do zdobycia przyczółka wśród producentów samochodów poprzez dostarczanie szerokiej gamy produktów technologicznych wykraczających poza sektor ADAS czy jazdę autonomiczną. Obejmują one chipy i oprogramowanie, które zapewniają łączność, informatykę, telematykę i możliwości cyfrowego pulpitu nawigacyjnego.

  Akcje Qualcomma na giełdzie Nasdaq zakończyły wtorkowe notowania nieznacznym spadkiem do poziomu 144,26 dolarów.

  Źródło: https://techxplore.com/news/2022-05-volkswagen-san-diego-qualcomm-chips.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Texa Poland