Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753

TechEkspert 24 May 2022 18:57 1971 11
  • Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753
    HW-753 to miniaturowy generator PWM o regulowanym wypełnieniu 0-100% i częstotliwości 1Hz-150kHz. Zasilanie napięciem 3.3V-30V, przy 5V pobór prądu ~11mA. Nastawy zapamiętywane są więc po wyłączeniu i włączeniu zasilania przywracane są ostatnio ustawione wartości. Gdy przytrzymamy dłużej przycisk ustawiania częstotliwości lub wypełnienia szybkość zmian ulega przyspieszeniu.

Do czego można wykorzystać taki moduł?
    Czasami panele sterujące komunikują się z kontrolowanym np. napędem wentylatora przy pomocy transmisji cyfrowej a czasami jest to zwykły PWM o częstotliwości rzędu 100Hz. Sterownik silnika wentylatora lub oświetlenia odczytuje wypełnienie i steruje elementem wykonawczym wg. nastawy. Jeżeli taki sygnał PWM przekuje informację 20% to falownik dla napędu AC lub PWM o znacznie wyższej częstotliwości pracy ustawiany jest na wartość 20%. Częstotliwość przebiegu często nie jest krytyczna gdyż można obliczyć wypełnienie sygnału, które niesie informację o nastawach. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, które możemy testować właśnie takim modułem. Ze względu na szeroki zakres napięć pracy często uda się zasilić moduł ze sterowanego urządzenia.

Drugie ciekawe zastosowanie to eksperymenty z indukcyjnościami, sterownikami i przetwornicami gdzie potrzebujemy przebiegu sterującego o nastawianej częstotliwości i wypełnieniu. Kiedyś na takim polu doświadczalnym pojawiały się NE555 z potencjometrem i przełączanymi kondensatorami, teraz wygodnie ustawimy wartości przyciskami.

Jak dokładna jest wartość częstotliwości wyjściowej względem nastaw?
    Nie jest dokłada... W opisie urządzenia znajdziecie informację 2%, wg. moich prób dla posiadanego egzemplarza jest to +/-1 ostatnia cyfra wskazania. Podświetlany wyświetlacz LCD jest bardzo czytelny jednak należy przyzwyczaić się do prezentacji wskazań, gdyż brakuje jednostek przy wyświetlanych cyfrach.
    Dla zakresu 1-999Hz liczba na wyświetlaczu to Hz.
    Dla 1kHz-9.99kHz jest to już 1.00 czyli kropka wskazuje 1kHz i setki oraz dziesiątki Hz.
    Dla 10kHz-99.9kHz mamy wskazanie 10.0 i rozdzielczość wskazań spada do 100Hz.
    Dla 100kHz-150kHz mamy wskazanie 1.0.0 i rozdzielczość 1kHz.

Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753 Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753 Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753

Wyjście PWM zrealizowane jest na tranzystorze w układzie OC w gałęzi kolektora został włączony rezystor 1kom połączony do + zasilania, więc jest to typowe wyjście sterujące o małym prądzie wyjściowym/wejściowym. Moduł ma wyprowadzony UART do sterowania nastawami ale to raczej ciekawostka. HT1621B to sterownik wyświetlacza LCD a zamazany układ scalony to prawdopodobnie N76E003AT20 klon '51 od Nuvoton. No cóż 8051 wiecznie żywy :)

Na koniec oscylogramy sygnałów wyjściowych:
    Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753Moduł generatora PWM 1Hz-150kHz HW-753

Czy macie zastosowania dla takiego modułu PWM?

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3784 posts with rating 3196, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
    Jarzabek666
    Level 36  
    TechEkspert wrote:
    Czy macie zastosowania dla takiego modułu PWM?

Tak ale to nielegalne wykorzystywanie wiec nie można powiedzieć szczegółowo. Głównie mogę powiedzieć ze można symulować sporo czujników w samochodach. Jak i sprawdzanie zaworów/elektrozaworów używanych w motoryzacji wystarczy do tego dać mosfet i można np. wysterować wtrysk benzynowy.
    khoam
    Level 41  
    Mam taki moduł i używam go dość regularnie np. do testowania funkcjonalności licznika obrotów. Widziałem na ali wersję tego generatora w obudowie. Niestety przy zasilaniu napięciem 3V3, słabo widać cokolwiek na wyświetlaczu, przynajmniej w moim egzemplarzu.
    SylwekK
    Level 32  
    U mnie to bardzo pomocny generatorek (mam też tą wersję w obudowie). Testowanie driverów silników krokowych czy wysterowanie silnika lustra z drukarek (kserokopiatek) laserowych to na co dzień :). Czasem do kontroli szybkości przełączania wejść testowanych sterowników, itp. Czasem nawet wykorzystywałem do określenia częstotliwości rezonansowej nieznamych przetworników piezo. Jednym słowem coś co może przydać się w niejednym warsztacie. Szeroki zakres napięcia zasilania jest tu sporą zaletą.
    Aha, ustawianie parametrów z kompa po szeregowym też jest spoko - 9600 bez bitu parzystości o ile dobrze pamiętam (ta podstawowa najprostsza wersja transmisji)
    TechEkspert
    Editor
    Podajecie wiele ciekawych zastosowań, o których nie pomyślałem, może moduł powinien trafić do gadżetów elektroda.pl? @gulson

Opis sterowania UART jest tutaj: https://protosupplies.com/product/xy-lpwm-pwm-signal-generator-module/
    Ireneo
    Level 42  
    Mam w obudowie i używam w motoryzacji np czujnik prędkości symulacja aby wykluczyć usterkę.
    indianka
    Level 15  
    Przepraszam za off top ale, czy ma ktoś z Was jakieś informacje o użytym w tym module wyświetlaczu? To dość popularny model w chińskich modułach ale nie umiałem znaleźć jego oznaczeń czy innych parametrów.
    pier
    Level 23  
    Użyłem podobnego, tyle że z impulsatorem, modułu do sprawdzania zaworów od klimatyzacji samochodowych. Wersja z impulsatorem jest wygodniejsza w obsłudze.
    j4rek
    Level 19  
    Ja go używałem do wysterowania wtryskiwaczy gazowych (poprzez dodatkowy MOSFET) w procesie ich czyszczenia.
    elektro16
    Level 16  
    Witam
    U mnie testowanie silników krokowych .Cztery lata temu zbudowałem regulator prędkości silnika sterowany po rs232 .
    Są też wersje dwukanałowe z wyświetlaczem LED .
    Pozdrawiam