Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać mikro instalację fotowoltaiczną off-grid? Mam kilka pytań.

michalPV 17 Sep 2022 09:05 6279 132
 • #91
  michalPV
  Level 17  
  @erbit , nie wiem ile płacisz obecnie ale moje obecne rachunku za prąd- kwota do zapłaty przez ilość zużytych kWh już się zbliżyła do 1zł/kWh.

  Jak myślisz o swojej instalacji to albo kompletuj teraz (nie musisz instalować na zimę) albo zapomnij bo jeśli faktycznie prąd dla domów zdrożeje i wejdzie w życie te 2000kWh to w połączeniu z podwyżką placy minimalnej a co za tym idzie ZUSów taniej instalacje PV nie bedą kosztować.

  Ja jeszcze dzięki mojej instalacji PV mam odskocznie od codziennego życia (ciągle coś szukam, próbuje usprawniać i to wykonuje) i to też uważam za wartość dodaną :) A że to kolejne koszta to cóż...dziś 100zł za miesiąc bedzie warte 90zł a na wiosnę może połowę...:(
 • #92
  Maverick73
  Level 30  
  michalPV wrote:
  Ja jeszcze dzięki mojej instalacji PV mam odskocznie od codziennego życia (ciągle coś szukam, próbuje usprawniać i to wykonuje) i to też uważam za wartość dodaną


  I to w tym jest najfajniejsze, to całe grzebanie i szukanie dziury w całym :) Zawsze można coś dołożyć albo usprawnić ewentualnie zepsuć ...
 • #93
  michalPV
  Level 17  
  Sezon grzewczy w sumie się rozpoczął ale na razie to tylko dogrzewanie a nie ciągła praca ale już widzę, że 24h praca kotła CO to za dużo na moją instalacje PV, w ciagu dnia spokojnie zasili pracę ale za mały magazyn prądu na długie okresy ciemne w ciągu dnia.
  W związku z czym szukam sposobu by bezprzerwowo przełączać źródło zasilania kotła CO.
  Jedynie co na razie wymyśliłem to najtańszy UPS (koszt niecałe 200zł lub używka za 100zł) z małym aku tylko po to by zasilał elektronikę pieca na czas przełączenia zasilania z inwertera na sieć AC (czas poboru z aku to jakieś 0,5sek)
  No chyba, że są takie przełączniki, które oferują czas przełączenia rzędu 4-6ms i nie kosztują majątku?

  Co mnie nurtuje to fakt, że te tanie UPSy mają modyfikowaną sinusoidę.
  Czy ten przebieg prądu występuję tylko podczas zasilania akumulatorowego przez przetwornice w UPSie czy podaje taki prąd non stopa nawet jeśli ma zasilanie z sieci AC?
 • #94
  Maverick73
  Level 30  
  W moim przypadku działa Volt 1000S a miałem go zamiar sprzedać 😒
  U mnie to on ma pod sobą C.O (tylko i wyłącznie C.O z 3 pompami) jak i zasilanie dodatkowo w prąd mojej instalacji PV ale to dopiero jak napięcie na aku spadnie do ok.13.8V.
  Jak już kiedyś pisałem do pieca jako podtrzymywanie zasilania bajka. Ja bym na Twoim miejscu zainwestował w Volta 1000 albo 800 do tego aku jakie 60Ah ,panel i masz samowystarczalne zasilanie pieca i w razie braku prądu.
  Jak już dziś pisałem na dobę piec z pompami ogarnia mi 1,2kWh a na dworze wysoka temp. co dopiero będzie przy 0 albo -10.
  Nie ma się co bawić w pierdoły a śpisz czy wyjedziesz w podróż spokojnie ale troszkę trzeba będzie wydać .. coś za coś.
 • #95
  michalPV
  Level 17  
  Maverick73 wrote:
  Ja bym na Twoim miejscu zainwestował w Volta 1000 albo 800 do tego aku jakie 60Ah ,panel i masz samowystarczalne zasilanie pieca i w razie braku prądu.

  Ale wtedy to koszt 1200-1300zł (Volt+aku+przełącznik zasilania) i wtedy wolę jeszcze dołożyć do 2tys i kupić 2x60Ah lifepo4 a tym samym powiększyć magazyn prądu w instalacji PV i wtedy wystarczy mi na calodobowe zasilanie pieca z instalacji PV nawet w przesileniu zimowym :p
 • #97
  michalPV
  Level 17  
  Chce tylko mieć możliwość przepięcia źródła zasilania pieca z inwertera PV na sieć AC (kiepskie warunki i krótki dzień to przełączam na zasilanie z sieci AC)
  Szybkość przełączenia musi być na poziomie 4-6ms a takiej szybkości nie oferują przełączniki zasilania za małe pieniądze (albo ja takich nie umiem znaleźć). Najszybszy jaki znalazłem za akceptowalne zł to ok.50ms.

  U mnie przerwy w dostawie prądu są może 2-3 razy w roku i to na max.3-4h. Nie stanowi dla mnie problemu gdyby piec nie działał tyle czasu.
 • #98
  Maverick73
  Level 30  
  Przekaźnik 2P RM84 do tego guzik (przełącznik) pod Twój palec to masz wersje najbardziej eko 😜
  Coś nie coś dołożyć (komparator) do RM84, to nie potrzebujesz palca z guzikiem i też nie musisz tego pilnować.
  Najdroższa ATS tez w automacie Cię przełączy.
 • #100
  Maverick73
  Level 30  
  Nie wiem jaką wersję wybrałeś ale ja bym wybrał automat.
  Najtańsza, komparator pod aku ,wybrać napięcie wyłączenia i włączenia przekaźnika 2P.
  Sterowanie smartfonem czy pilotem można wybrać, ale zawsze jest to ale ... ze musisz być czujny, aby piec pracował nie przerwanie ... zapomnisz się, spóźnisz się, nie ma Cię w domu, etc...
  Automat (komparator) nie ma tych wad... zawsze na czas przełączy źródła.

  michalPV wrote:
  Ty to mi "ratujesz" życie offgridowca


  Dobrze ze ktoś chce ratować ...
 • #101
  michalPV
  Level 17  
  Na razie zamówiłem tylko przekaźnik 2P RM84 i do niego podstawkę GZ80, i do tego dam albo zwykły przełącznik albo jak pisałeś komparator (ale coś mi nie idzie tego szukanie, aku mam na 24V i taki muszę mieć a te co są na allegro z wyświetlaczem ustawianego napięcia to ktoś napisał w komentarzach, że działa poprawnie tylko do 20V - a ja na aku mam napięcie między 25,5-27,4V)
  https://allegro.pl/oferta/przekaznik-24v-sterowany-napieciem-komparator-12051797738
 • #102
  Maverick73
  Level 30  
  Nic się nie bój ... masz w nim kalibracje napięcia. Ostateczności zawsze możesz ręcznie wprowadzić korektę napięć wedle obserwacji na mierniku. Ja używam obecnie chyba z 5 i dałem rady a Ty nie dasz rady z 1 :)
  Nawet na opornego dasz mu równe wartości różnicą (2-3V) włącz/wyłącz (przełącz) ... przykładowo 10-11.0V włącz/13-14V wyłącz nie musisz nawet używać dziesiętnych.
 • #103
  michalPV
  Level 17  
  michalPV wrote:
  Na razie zamówiłem tylko przekaźnik 2P RM84 i do niego podstawkę GZ80

  Wczoraj przyszło, wczoraj zamontowane - działa :) Na razie ze zwykłym włącznikiem manualnie.
  Ale już mam też ten zalinkowany komparator i go podłącze do sterowania przekaźnikiem w zależności od napięcia w aku

  Ale znów mam zagwozdkę:
  w opisie komparatora jest:
  maksymalne obciążenie styków przekaźnika: 10A/250V AC, 10A/30V DC
  Napięcie zasilania DC i napięcie mierzone DC będzie przecież ze styków akumulatorów (połączone szeregowo) a te są podłączone do inwertera, który go ładuje prądami dochodzącymi do 30A

  Działanie tego przekaźnika przełącznego dało mi pomysł, że mogę u siebie w domu zrobić częściowe zasilanie instalacji w całym domu. Częściowe dlatego, że mam instalacje rozbitą na dwie części:
  1. 3-fazowa (gniazdka kuchnia i łazienka)
  2. 1-fazowa (całe oświetlenie i gniazdka w pokojach)

  Mam w planach za licznikiem pociągnąć zasilanie do inwertera, następnie dać przekaźnik przełączny a do niego z jednej strony zasilanie z AC a z drugiej zasilanie z inwertera no i na wyjściu zasilanie odbiorników z obecnej instalacji 1-fazowej w domu :)
 • #104
  Maverick73
  Level 30  
  michalPV wrote:
  Mam w planach za licznikiem pociągnąć zasilanie do inwertera, następnie dać przekaźnik przełączny a do niego z jednej strony zasilanie z AC a z drugiej zasilanie z inwertera no i na wyjściu zasilanie odbiorników z obecnej instalacji 1-fazowej w domu


  Do tego właśnie używam ATS.

  michalPV wrote:
  Napięcie zasilania DC i napięcie mierzone DC będzie przecież ze styków akumulatorów (połączone szeregowo) a te są podłączone do inwertera, który go ładuje prądami dochodzącymi do 30A


  Przekaźnik komparatora używasz tylko jako wysterowanie do cewki innego przekaźnika, mocniejszego ... ot co.
 • #105
  michalPV
  Level 17  
  Pierwszy raz (w końcu musiał być ten pierwszy) coś podłączam i nie działa :(
  Kupiłem ten komparator co zalinkowałem.
  Tu jest na stronie producenta, chyba lepiej rozpisany opis: https://www.gotronik.pl/przekaznik-24v-sterowany-napieciem-komparator-p-6990.html
  Pod DC podpiałem aku i... NIC
  Czy to możliwe, że go uszkodziłem jak pod DC dałem mu zasilanie z aku 26,2 V ?
  Podpiąłem później po 1 aku (napięcie zmierzone 13,1 V) i też nic.
 • #106
  Maverick73
  Level 30  
  Dobra praktyka uczy lepiej dać mniej niż więcej a szczególnie elektronika.
  Ja miałem i mam przyjemność testować/używać 12V podłączone do aku skok napięcia do 15,5V i działają wszystkie.
  Raz mi się zdarzyło właśnie od nich kupić, gdzie Ty kupowałeś uszkodzony (włączał przekaźnik bez efektu) nie dostawał prądu. Z Ali wszystkie bez zarzutu.

  Może Ci się też dostał jakiś bubel fabryczny :)
 • #107
  User removed account
  Level 1  
 • #108
  michalPV
  Level 17  
  Maverick73 wrote:
  Dobra praktyka uczy lepiej dać mniej niż więcej a szczególnie elektronika.

  No trudno, przyjąłem, że jak to wersja 24V to mogę to podpiąć po aku w szeregu co mam podpięte do inwertera, który obsługuje aku 24V.
  Jeśli tym 26,2V uszkodziłem komparator to szkoda ale lepiej, że to rzecz za 50zł a nie za 500zł.
  Miałem wolny zdalny przekaźnik i jego podłączyłem pod sterowanie przekaźnika, zrobiłem harmonogram i na noc kocioł będzie zasilany z sieci a nie z akumulatorów. Czas takiego d,ialania będę co jakiś czas zwiększał (wiadomo, coraz krótszy dzień a dłuższa noc)
  Może kiedyś powrócę do komparatora i próby jego podłączenia bo jednak sterowanie napięciem jest bezobsługowa.
  Erbit wrote:
  ale wydawało mnie się, że chyba wyjaśniliśmy sobie iż dla mnie nie jest ważne ile płacę za 1kWh a ile ona rzeczywiście mnie kosztuje - czyli wraz z kosztami inwestycji.

  A mi się wydaje, że nie wiesz co chcesz się dowiedzieć.
  Wiesz ile moja instalacja PV kosztowała i ile rocznie jest w stanie wyprodukować. Pomnóż sobie przez lata jej pracy (niewiadoma) i możesz sobie kalkulować czy Ci się to opłaca czy nie.
  Generalnie off-grid się nie opłaca ale pod warunkiem obecnych cen energii.
  Ale jeśli cena wzrośnie do 2zł/kWh (nie piszę, że od początku 2023 roku od razu 2zł ale np.od 2024 a od 2023 nawet te 1zł/kWh) to już mi się robi 1000zł mniej rocznie albo 2000zł mniej rocznie za prąd.
  Ja wydając na moją instalacje pv przy obecnych cenach jaką płacę za prąd zapłaciłem za jakieś 13,5 tys kWh. Każda podwyżką prądu zmniejsza tą wartość zmniejszając czas zwrotu.
  A jeśli nie rozumiesz co napisałem o wzroscie kosztów kupna i założenia takiej instalacji teraz a na wiosnę 2023 to sobie czekaj do wiosny a zapłacisz 10 a może nawet 20% drożej bo taniej to już było.
 • #109
  User removed account
  Level 1  
 • #112
  User removed account
  Level 1  
 • #113
  michalPV
  Level 17  
  Erbit wrote:
  No cóż... po tej Twojej wypowiedzi muszę zmienić zdanie i zakończyć dyskusję.

  Uff, ulżyło mi bo jedyne co wnosisz do tej dyskusji (zresztą w innej też to robiłeś) to ferment.
  Także trzymam za słowo.

  Maverick73 wrote:
  Jak nic nie widać spalonego na PCB to chyba wymienią.

  Wygląda jak nowa, nic nie spalone (przynajmniej nic nie widać by było spalone)
  Także zwracam zakup.
 • #114
  michalPV
  Level 17  
  W końcu zabrałem się za podłączenie bezpiecznika pomiędzy akumulatorami a inwerterem. Mam takie dwie sztuki jak na obrazku:
  Jak wykonać mikro instalację fotowoltaiczną off-grid? Mam kilka pytań.

  Podłączam pod aku, na wejściu 26,5V (tak jak na klemach), w pozycji OFF po drugiej stronie 0,0 V - czyli OK.
  Pozycja ON - 26,5V - czyli OK.
  Po podłączeniu kabli z drugiej strony sytuacja ta sama.
  Podłączam do inwertera i zonk...pozycja ON - z aku 26,5V a po drugiej stronie 8,5V 8-O
  Nie wiem o co kaman :crazyeyes:
 • #115
  michalPV
  Level 17  
  Wrzesień (juz prawie) minął a więc czas na małe podsumowanie z 30 dni wrześniowych:
  Zużyte łącznie 214 kWh
  - z sieci 103 kWh
  - z paneli 111 kWh (71 grzałka, 40 reszta)
  51,9% zużytej energii pochodziło z paneli PV co się pokrywa z moimi założeniami. Jak październik będzie na poziomie nie mniejszym niż 35% to będzie to dla mnie akceptowalne.
  Jedno mogę już założyć po dotychczasowej pracy: dzięki tej instalacji PV zmieszczę się w limicie 2000kWh :spoko:

  Od drugiego tygodnia września mam zamontowane dodatkowe 2 panele także moc instalacji wzrosła w stosunku do tego co było do tej pory. Bez tych dodatkowych byłoby kiepsko.

  Średnia dzienna z całego miesiąca to 3,8 kWh (w sierpniu była 4,8 i to z 4 paneli)
  Wrzesień u mnie mega pochmurny.

  Instalacja 6 x 400 Wp: 3 panele szeregowo na południe 30 stopni połączone równolegle z 3 panelami szeregowo na zachód 20 stopni.
  Inwerter GreenCeel 24V 2000W, aku 2 x 60Ah LifePo4
 • #116
  michalPV
  Level 17  
  Raport za październik 2022 (pod uwagę biorę 30 dni - by wszystkie miesiące były 30-dniowe):
  Zużyte łącznie 211 kWh
  - z sieci 119 kWh
  - z paneli 92 kWh (56 grzałka, 36 reszta)
  43,6% zużytej energii pochodziło z paneli PV - co mnie satysfakcjonuje biorąc pod uwagę, że o tej porze roku już mam bardzo duże zacienienie (w słoneczny dzień słońce na panelach jest tylko sumarycznie ~4h przez ostatni tydzień października)

  Średnia dzienna z całego miesiąca to 3,06 kWh (we wrześniu była 3,8)

  Za niedługo trochę się zmieni i aktualne:
  Instalacja 6 x 400 Wp: 3 panele szeregowo na południe 30 stopni połączone równolegle z 3 panelami szeregowo na zachód 20 stopni.
  Inwerter GreenCeel 24V 2000W, aku 2 x 60Ah LifePo4


  przestanie tak wyglądać bo robię aktualnie przebudowę systemu wraz z dołożeniem kolejnych 2 paneli.
  Będzie za niedługo: na południe 4 x 400 Wp pod przetwornicę Eco Boost Solar i zasilanie tym tylko grzałki.
  A pod inwerter GreenCeel 24V 2000W z aku 2 x 60Ah LifePo4 będą podpięte 4 x 400 Wp: 2 szeregowo na wschód i 2 szeregowo na zachód
 • #117
  michalPV
  Level 17  
  Zmęczony ciągłą obsługą działania grzania wody za pomocą mojej instalacji PV dołożyłem prosty, znany sposób, czyli przetwornica solarna ECO Solar Boost MPPT-3000 3kW
  4 panele 400Wp szeregowo, skierowane na południe -> bezpiecznik, ogranicznik przepięć -> przetwornica -> wtyczka od bojlera (a w nim wymieniona grzałka na 3kW - tak mi wychodziło z tabeli doboru grzałki przy moich 4 panelach) i to wszystko podłączone do wykonanego na początku mojej drogi z PV - uziomu pionowego (8,5Ω zmierzone profesjonalnym miernikiem).

  Działa od dzisiejszego ranka. Jako, że o tej porze roku słońce na tych panelach mam zaledwie przez ~3h i to od ok.9:45 do 12:45 a dziś u mnie większość chmur niż słońca to średnio mogłem zaobserwować pracę tego systemu. Wodę podgrzało tylko (albo aż) o 9 stopni (po obserwacji dotychczasowej wychodzi na to, że to odpowiednik jakiś 0,9kWh, bojler 130l).
  Przy zachmurzeniu grzałka się nie załączała - widocznie nie było wystarczająco produkcji na panelach (dopiero dziś wieczorem założę licznik DC na przewodach wchodzących do przetwornicy to jutro będę widział więcej informacji)
  Niemniej jednak praca jest całkowicie bezobsługowa, termostat grzałki taki jaki był, jak jest wystarczająca produkcja -> grzałka grzeje, produkcja za mała (chmury) -> grzałka nie pracuje.
  Od początku wiedziałem, że w moich warunkach od listopada do lutego włącznie będzie produkcja śladowa i się to potwierdza. Jeszcze do końca października było spoko: słońce na panelach miałem min. -6h (od ~9 do ~15)

  Reszta paneli pozostaje podpięta pod inwerter z czystym sinusem także można by rzec, że mam dwie instalacje off-grid
 • #118
  adse
  Level 22  
  Tak na marginesie - w lutym produkcja nie zawsze jest taka śladowa, szczególnie w porównaniu z tegorocznym wrześniem i październikiem, które były raczej słabe.
  Na przykładowej instalacji z pvmonitor:
  Luty ~365 kWh (poprzednie lata ~300)
  Wrzesień ~520 (poprzednie lata ~650)
  Październik ~560 (poprzednie lata ~630)
  Listopad z poprzednich lat ~255
 • #120
  wamariusz
  Level 2  
  Witam. Jestem zainteresowany wykonaniem samodzielnie instalacji off grid. Myślę że technicznie podałam, ale interesuje mnie legalność takiej instalacji i czy istnieje potrzeba zgłoszenia do Zakładu Energetycznego. Posiadam wydzielone obwody w domu i mogę je zasilić z PV, a po wyczerpaniu akumulatorów automatycznie przełączyć na zasilanie z sieci, oczywiście z zabezpieczeniem aby nie podać napięcia na sieć. I tutaj mam wątpliwości co na energetyka?