Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Strategiczne partnerstwo w USA ma zabezpieczyć dostawy krytycznych chipów

ghost666 25 May 2022 07:16 270 0
Ochrona Domu
 • Strategiczne partnerstwo w USA ma zabezpieczyć dostawy krytycznych chipów
  Firma GlobalFoundries (GF) podała w zeszłym tygodniu informację o nawiązaniu partnerstwa z Departamentem Obrony USA (DoD). Wspólny projekt stanowi wartość na poziomie 117 milionów dolarów, a w jego ramach producent chipów będzie pomagał Departamentowi w dostarczaniu krytycznych półprzewodników wyprodukowanych w USA dla systemów bezpieczeństwa narodowego.

  Partnerstwo publiczno-prywatne, wspierające rozporządzenie DoD 14017, pozwoli firmie dostarczać Departamentowi Obrony chipy przygotowane na 45-nanometrowej platformie wykorzystującej technologię krzemu na izolatorze (SOI). W tym celu cała dystrybucja GF zostanie przeniesiona z Fab 10 zlokalizowanego w East Fishkill w stanie Nowy Jork do Fab 8. Jest to korzystne dla operacji produkcyjnych, ponieważ umożliwi dalsze oferowanie firmowych produktów 45-nm korzystających z technologii SOI dla klientów komercyjnych po przejściu Fab 10 na nowsze procesy, jak wynika z komunikatu prasowego przedsiębiorstwa.

  Według GF pierwsze chipy wyprodukowane w wyniku nowej umowy mają zostać dostarczone w 2023 roku. Marka twierdzi, że partnerstwo: „wzmacnia gospodarkę narodową, jednocześnie zapewniając strategiczne i niezawodne dostawy układów scalonych potrzebnych rządowi USA do użytku w lotnictwie, obronności i w innych zastosowaniach o znaczeniu krytycznym”.

  Wydaje się to działaniem bardzo na czasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zarówno prawodawcy, jak i producenci chipów mocno napierali na uchwalenie ustawy o CHIPS o wartości 52 miliardów dolarów, która ma być pakietem działań wspierających amerykański sektor produkcji półprzewodników.

  Strategiczne partnerstwo w USA ma zabezpieczyć dostawy krytycznych chipów
  W zeszłym miesiącu prawodawcy przedstawili amerykańskiemu Kongresowi argument, że ponieważ Azja odpowiada za ponad 70% światowej dystrybucji układów scalonych, a Stany Zjednoczone tylko za 12% — dane opublikowane wcześniej przez Departament Handlu — brak rodzimej produkcji tworzy szkodliwe: „ekonomiczne i krajowe luki w zabezpieczeniach”.

  „Znaczna przerwa w dostawach półprzewodników może spowodować historyczne szkody dla gospodarki USA — będą one znacznie większe niż wpływ niedoboru chipów na amerykański przemysł motoryzacyjny w tej chwili — i osłabi naszą konkurencyjność technologiczną oraz przewagę militarną nad przeciwnikami na całym świecie” — skomentował Biały Dom w zeszłym miesiącu. Podobnie mówił Jim McGregor, założyciel i główny analityk w firmie Tirias Research, twierdząc, że brak krajowej produkcji chipów oznacza katastrofę dla amerykańskiej gospodarki i jej bezpieczeństwa. „Pomyśl o tym, że mamy ponad 50% naszych zdolności dystrybucyjnych półprzewodników w regionach zagrożonych przez reżimy komunistyczne — to przerażająca myśl, a dziś jest jeszcze bardziej niepokojąca niż pięć lat temu” — wskazał McGregor. „Częścią tego jest również przywracanie równowagi, ponieważ geopolityka oszalała w ciągu ostatnich kilku lat i nie wiemy, co się wydarzy. Nawet jeśli przewyższymy popyt, nadal ważne będzie, abyśmy mieli większe moce produkcyjne w innych regionach, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej”.

  Zgodnie z amerykańskimi numerami klasyfikacyjnymi kontroli eksportu i przepisami dotyczącymi eksportu oraz regulacjami względem międzynarodowego handlu bronią, Fab 8 firmy GF skupi się na dostarczaniu między innymi: „półprzewodników na bazie krzemu do użytku obronnego w przemyśle lotniczym”, a także względem innych zastosowań komercyjnych w odniesieniu do infrastruktury krytycznej. GF pracuje obecnie nad zapewnieniem statusu: „tajne” dla Fab 8.

  W osobnym oświadczeniu Departament Obrony wykazuje optymistyczne nastawienie do partnerstwa, twierdząc, że umowa z GF: „wzmocni krajową bazę przemysłową mikroelektroniki w ramach wysiłków na rzecz utrzymania zdolności wytwórczych półprzewodników niezbędnych dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego”. Jednak dopiero czas pokaże, czy ów założenia okażą się korzystne dla przywrócenia amerykańskiego przemysłu chipów do jego niegdysiejszej wielkości i potęgi produkcyjnej.

  Źródło: https://www.eetimes.com/gf-dod-announce-117-partnership-to-secure-u-s-made-critical-chips/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Ochrona Domu