Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacyjka do traktorka Ursus UR-TR107-500BS-S

RafaelloRafaello 25 May 2022 10:35 288 8
    RafaelloRafaello
    Level 2  
    Witam. Posiadam traktorek kosiarkę model Ursus UR-TR107-5--BS-S. Jest produkt NAC, a Ursus tylko z naklejki. Mam problem z kupieniem stacyjki. Ogólnie to nawet próbowałem zamówić w serwisie kosiarek, ale jak zadzwonili do hurtowni NAC to zamówienie jest prawie niemożliwe lub bardzo długotrwałe... A trawa rośnie. Mam pytanie do fachowców. Stacyjka w traktorku jest na pięć pinów (czerwony, pomarańczowy, niebieski, czarny i czarno biały. Z tego względu, że stara stacyjka się rozsypała, wiem już, że czerwony jest zasilający, a pomarańczowy to napięcie po przekręceniu na zapłon i dalej niebieski na rozruch. Czarny i czarno biały są masowe. Stacyjka już wiem (ponieważ jest w rozsypce i widzę blaszkę która zwiera piny) ma tak, że na wyłączonej czarny i czarnobiały są zwarte, a w momencie przekręcenia na zapłon i później rozruch czarny i czarnobiały rozwierają się nie robiąc zwarcia z resztą pinów. Moje pytanie brzmi: Czy ktoś może wie jaki model stacyjki pasowałby żeby było takie samo działanie. Próbowałem i kupiłem jakąś uniwersalną stacyjkę z Lukasa, ale nie pasuje, ponieważ ma działanie tylko zwierne i rzuca napięcie z fazowego po kolei na wszystkie piny. Potrzebuje pilnie pasującego do tego układu zamiennika.

Stacyjka do traktorka Ursus UR-TR107-500BS-S Stacyjka do traktorka Ursus UR-TR107-500BS-S Stacyjka do traktorka Ursus UR-TR107-500BS-S Stacyjka do traktorka Ursus UR-TR107-500BS-S
    eurotips
    Level 38  
    Daj osobny przełącznik Praca/Stop
    Gaszenie polega własnie na połaczeniu ze sobą czarnego i czarno-białego.
    Wtedy zamiennik ci podejdzie i trawa pod pachy nie urośnie.
    BANANvanDYK
    Level 40  
    Sposób wykonania obudowy kojarzy mi się ze stacyjką Cobo (otwór montażowy 22.5 mm + dwa wpusty), albo jakimś przełącznikiem świateł od ciągnika rolniczego.
    Tylko że stacyjka Cobo będzie bardzo droga, a wersja do gaszenia zapłonu CDI będzie trudno dostępna.
    Jeśli jest otwór montażowy 22.5 mm, to można zbudować stacyjkę z przełączników przemysłowych (obudowa na kluczyk + styk NO i styk NC), tylko odpalanie trzeba będzie zrobić osobno. Musiałbyś popytać elektryka-automatyka o używkę.
    Stacyjki o identycznej obudowie szukać na chińskich stronach... Oczywiście potem przewody do przerobienia na wzór oryginału fabrycznego.
    BTW. W jaki sposób się stacyjka „rozsypała”? W chińskich stacyjkach i przełącznikach problemem są same styki które pokrywają się brudem i wówczas łączą dopiero po „poruszaniu”. Można się pobawić i styki pokryć cyną (polutować), tylko trzeba uważać bo ten plastik w płytce stykowej bardzo łatwo ulega stopieniu, wtedy styki się przemieszczają i jest jeszcze gorzej.
    RafaelloRafaello
    Level 2  
    BANANvanDYK Rozsypała sie stacyjka ponieważ jak był serwisant i ją naprawiał jeszcze w czasie gwarancji to zamiast wymienić na nową rozebrał ją rozginając obudowę i czyścił papierem ściernym styki po cym złożył zaginając krawędzie obudowy. Tak wyglądał serwis gwarancyjny z NAC. Teraz jest po gwarancji i po takiej prowizorce po prostu się w końcu rozsypała od drgań pewnie.

Dodano po 1 [minuty]:

andrzej61 właśnie tak jak wcześniej wspomniałem po kupieniu uniwersalnej na Allegro z firmy Lukas nie sprawdziła się ponieważ nie ma tych pinów rozwiernych.
    teskot
    Level 34  
    Załóż dowolną stacyjkę 3-pozycyjną OFF-ON-(ON) i przekaźnik samochodowy ze stykiem przełącznym. Styk 85 przekaźnika połącz z pomarańczowym stacyjki, 86 z czarnym, 30 z czarno-białym i 87A z czarnym.
    andrzej61
    Level 22  
    Ta którą miałem na pewno miała styk rozwierny, który rozwierał po przekręceniu w pozycję 1. Myślę, że każda uniwersalna 5 pinowa tak powinna mieć, gdyż styk ten służy do gaszenia. Popatrzyłem na tą stacyjkę Lukasa, jest ona 4 pionowa (dwa piny zwarte).
    RafaelloRafaello
    Level 2  
    Tylko jak ja znaleźć. Jak szukam na Allegro to sprzedawcy podają listę do jakich traktorków produkt pasuje i to wszystko. Możesz polecić jakąś?

Dodano po 3 [minuty]:

5 pionowe jak szukałem dodatkowych opisów mają często pin na włącznik świateł. U mnie światła włącza się osobnym pstryczkiem, więc nie wiem czy każda 5 pinowa będzie miała ten styk rozwierny w pozycji 0.
    andrzej61
    Level 22  
    Ja montowałem coś takiego " STACYJKA TRAKTOREK KOSIARKA MTD MURRAY UNIWERSALNA " 5 pinowa .
    Opis styków:
    L - lights / światła

G - ground / masa,

S - starter selenoid / przekaźnik rozrusznika

B- battery / akumulator

M - magneto / iskrownik