Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Banana Pi BPI-R2 Pro - 5-portowy, gigabitowy router oparty na Rockchip RK356

ghost666 26 May 2022 09:03 606 9
Computer Controls
 • Banana Pi BPI-R2 Pro - 5-portowy, gigabitowy router oparty na Rockchip RK356
  Banana Pi BPI-R2 Pro to zaktualizowana wersja płytki routera Banana Pi BPI R2, która zastępuje czterordzeniowy procesor MediaTek MT7623A (ARM Cortex-A7) znacznie mocniejszym układem — czterordzeniowym procesorem Rockchip RK3568 (ARM Cortex-A55).

  Płytka ta wygląda bardzo podobnie do pierwszej generacji modułu R2 i ma dokładnie takie same wymiary. Całość wyposażono w 2 GB RAM, interfejs wyświetlacza (HDMI oraz DSI), pięć gigabitowych portów Ethernet, pojedynczy port SATA, dwa USB 3.0 i jedno gniazdo mPCIe — podobnie, jak jego poprzednika. Teraz jednak do układu dodano pojedyncze wejście M.2, wsparcie dla kamery z interfejsem MIPI CSI i dodatkową pamięć masową — do 16 GB Flash eMMC.


  Specyfikacja Banana Pi BPI-R2 Pro:

  * SoC — czterordzeniowy procesor oparty na ARM Cortex-A55 (Rockchip RK3568) taktowany zegarem 2,0 GHz z GPU Mali-G52 i NPU osiągającym 0,8 TOPS;
  * Pamięć systemowa — 2 GB LPDDR4 (opcjonalnie do 4 GB);
  * Pamięć masowa — wbudowana Flash 16 GB eMMC (opcjonalnie od 32 GB do 64 GB) oraz Flash SPI do bootowania sieciowego, gniazdo dla kart microSD, pojedynczy port SATA III;
  * Sieć:
  — pięć portów Gigabit Ethernet RJ45 (1x WAN, 4x LAN) realizowane przez switch MediaTek MT7531BE (zmieniony względem układu RTL8367RB-VB-CG, z jakim moduł był zapowiadany),
  — opcjonalne 5G, 4G LTE, WiFi i Bluetooth na karcie M.2 lub module mPCIe + gniazdo karty microSIM.
  * Interfejsy wyświetlacza — 1x port HDMI, po jednym złączu: MIPI-DSI, MIPI DSI/LVDS (wybierane programowo), eDP;
  * Interfejs kamery — MIPI-CSI;
  * Wideo:
  — dekodowanie — H.265, H.264 do 4K przy 60 fps,
  — kodowanie — H.265, H.264 do 1080 przy 100 fps.
  * Audio — złącze I²S, wyjście głośnikowe, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, wbudowany mikrofon;
  * USB — dwa porty USB 3.0, micro USB (używany do debugowania z portem UART emulowanym przez CH340) lub USB OTG — specyfikacja nie jest tutaj precyzyjna;
  * Możliwości rozbudowy:
  — gniazdo mini PCIe (PCIe + USB),
  — gniazdo M.2 Key-E (PCIe + USB),
  — 40-pinowe złącze GPIO z 28x GPIO, UART, I²C, SPI oraz PWM i wyprowadzonymi liniami zasilania (+5V, +3,3V, GND).
  * Debugowanie — 4-pinowa konsola UART, micro USB Debug UART (jeszcze niepotwierdzone);
  * Odbiornik podczerwieni;
  * Przyciski resetowania, zasilania i u-boot;
  * Diody LED;
  * Złącze wentylatora;
  * Zasilanie — 12V/2A przez gniazdo zasilania DC, gniazdo 2-pinowe lub 5V przez port micro USB;
  * Wymiary — 148 mm x 100,5 mm;
  * Waga — 100 gram.

  Banana Pi BPI-R2 Pro - 5-portowy, gigabitowy router oparty na Rockchip RK356


  Oryginalna płytka routera BPI-R2 posiadała dodatkowo wbudowany moduł bezprzewodowy MT6625L z Wi-Fi i Bluetooth, którego brakuje w BPI-R2 Pro. Jednak nie musi to stanowić przeszkody, ponieważ sporo osób miało problemy ze sterownikiem, a gniazdo rozszerzeń zapewnia użytkownikom większą elastyczność w przypadku preferowanych modułów bezprzewodowych w razie potrzeby.

  Banana Pi BPI-R2 Pro obsługuje Ubuntu 21.04 (nie jest już wspierane przez Canonicala), OpenWrt 21.02 i Debiana 10, wszystkie z jądrem Linux 4.19. BSP dostępne jest w repozytorium na GitHubie, ale można również znaleźć obrazy systemu operacyjnego i więcej szczegółów na Wiki firmy. Rockchip RK3568 jest znacznie szybszy niż MediaTek MT7623A, który znajdował się w pierwszej płycie BPI-R2, ale brakuje mu akceleracji sieci, więc dopiero testy pokażą, jak obie platformy zaprezentują się pod różnymi obciążeniami. Możliwości multimedialne będą znacznie lepsze na płycie z Rockchipem, z obsługą 4K i maksymalnie trzema wyświetlaczami. Dodatkowo dodano również początkową obsługę RK3568 do ostatniego wydania Linuksa 5.14, co może być plusem.

  Nowy moduł Banana Pi BPI-R2 Pro w wersji z 2 GB pamięci LPDDR4 i 16 GB eMMC kosztuje 95 dolarów plus koszty wysyłki, co w porównaniu z 91 USD za płytkę Banana Pi BPI-R2 wydaje się sensowne. Poprzednie wydanie zostało już wycofane ze sklepu na AliExpress przez producenta.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/05/09/banana-pi-bpi-r2-pro-5-port-gigabit-ethernet-router-board-rockchip-rk3568/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  @ghost666 mało świeży post, w źródle na samym końcu jest:
  Quote:
  [Update: This post was initially published on August 30, 2021, as the board was unveiled, and updated once it became available on Aliexpress]


  Ale też dodam, że poprzedni układ SoC MediaTek posiadał wbudowaną akcelerację Ethernet NAT czego nowy układ już nie posiada.
 • #3
  siewcu
  Level 34  
  Aktualizowany na początku miesiąca, także można uznać, że ma niecałe 3 tygodnie. A płytka jest dostepna już na aliexpress.
 • Computer Controls
 • #4
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Widzę dostępne Pi BPI-R2 Pro na Ali ale taka wersja jeszcze niedawno była opisywana jako Demo.

  Zastanawiam się czy to finalna wersja czy nie, chodzi o złącze SATA.
  Obecnie jest wyprowadzone tylko jako interfejs bez zasilania, zaś w prezentacjach jest szerokie z zasilaniem.

  Teoretycznie niema większej różnicy a może nawet jest lepiej bo złącze M.2 obsługuje dłuższe karty.
 • #5
  siewcu
  Level 34  
  Nie spodziewałbym się za dużo. Według specyfikacji producenta jest to zwykłe SATA 2.0, nawet nie 3.0. Poza tym obawiam się, że na eSATAp by prądu nie wystarczyło ;)

  Zastanawia mnie też jaki jest sens tworzenia takiego urządzenia. Jaka podstawa urządzenia sieciowego typu MikroTik RouterBOARD ok, z opcją dołożenia wifi i pamięci - spoko, rozumiem. Wyświetlacz - jeszcze ok, do wyświetlania stanu pracy, parametrów jakichś czy coś. Ale reszta? HDMI, audio, kamera?
 • #6
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Ja właśnie planuje wykorzystać go jako Router z obsługą zewnętrznego dysku (strumień video z kamer + dysk sieciowy na multimedia).
  Z tego też powodu pod moje zastosowanie jest idealny, obsługa HDMI itp nie jest mi za specjalnie potrzebna, bardziej by mnie właśnie interesowało wbudowane NAT.

  HDMI wypuścili najpewniej z zasady "bo po prostu ma", ale obsługa kamery jest akurat faktycznie nadużyciem, tutaj chyba nikt z tego nie skorzysta (chyba że do podglądania czy diody na switch równo migają :) )
 • #7
  siewcu
  Level 34  
  Upewnij się tylko czy mu mocy wystarczy na kierowanie ruchem sieciowym i jednoczesny zapis i odczyt z dysku - obawiam się, że się wyłoży. A do kamer wolałbym chyba mimo wszystko rejestrator...
 • #8
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Właśnie także się zastanawiam czy się wyrobi, z tego względu poprzednia wersja na MediaTek była ciekawa (wbudowany NAT).

  Poluję także na rodzinę Layerscape od NXP a dokładnie na eval LS1046A-RDB, ale nie jest łatwo go dorwać w dobrej cenie.
 • #9
  siewcu
  Level 34  
  Szczerze? Ja bym kupił jakiegoś podstawowego switcha gigabitowego, żeby zajął się tylko kierowaniem ruchem, i do tego dysk sieciowy w jakiejkolwiek formie. Dysk sieciowy postawisz na czymkolwiek(aczkolwiek nie wiem czy nie pokusiłbym się o postawienie nawet jakiegoś małego pcta, żeby więcej funkcjonalności sieciowej było) i nie będzie zastanawiania się czy mocy wystarczy...