Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi

mmaciola 26 May 2022 17:30 2034 7
Altium Designer Computer Controls
  • Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi

Stojące, narożne lampy LED to elegancki sposób doświetlenia pomieszczenia i nadania klimatu.
    W sprzedaży dostępnych jest kilka podobnych urządzeń o mniejszej lub większej funkcjonalności - proporcjonalnie do ceny – urządzenia najtańsze mają małą wysokość i niewielką moc, rozświetlają się pojedynczym kolorem, sterowane są z pilota IR. Te droższe wyposażone są już paski adresowalne, są wyższe i nieco jaśniejsze oraz sterowane są przez WiFi.
    W zamyśle chodziło o doświetlenie rogu pokoju w trakcie wieczornej pracy przy komputerze światłem niepulsującym o kontrolowanej temperaturze barwowej. Prócz tego miało pozwalać na nadanie klimatu pomieszczeniu, jeśli będę miał taką chęć. Zrodził się też u mnie pomysł, aby urządzenie samodzielnie włączało się rano i bardzo stopniowo rozświetlało pomieszczenie na ok. 30 minut przed budzikiem. Urządzenie miało nie mieć również żadnych minusów w stosunku do topowych urządzeń komercyjnych (Philips Hue i Govee Lyra)- tzn. maksymalna bezawaryjność, sterowanie przez WiFi, wysoką jasność (gdy taka zostanie ustawiona) a jednocześnie niski pobór prądu w czasie bezczynności (tj. włączone wifi, ale wyłączony pasek led).

Do budowy urządzenia użyłem 2m adresowalnej taśmy LED 72led/m. Taśma została wklejona do okrągłego profilu aluminiowego długości 2m wraz dyfuzorem.
    Jako mózg urządzenia wykorzystałem moduł ESP32 na samodzielnie trawionej płytce drukowanej. Płytka została z wcześniejszego projektu i pochodzi z okolic końca 2016 roku, kiedy nie były dostępne jeszcze żadne gotowe płytki deweloperskie esp32 (myślę, że mogę z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że jest to pierwsze ESP32, które zostało włączone w Polsce).
    Na ESP32 zainstalowane zostało oprogramowanie WLED (zbudowane ze źródeł i wgrane przez UART- wersja z instalatora nie chciała się połączyć).

Adresowalne diody pobierają niewielki prąd również, kiedy nie świecą (dioda nie świeci, ale procesor zamknięty w strukturze diody zużywa pewien prąd). Przy dużej ilości diod na pasku, prąd ten zaczyna być istotny. Do włączania diod oraz wyłączania prądu przy wyłączonych diodach, na kablu, dodany został P-mosfet o niskiej rezystancji wraz z włączającym go N-mosfetem.
    Wybrany został zasilacz 5V 10A. Początkowo zamówiony został zasilacz POS-50-C, jednak jak się okazało zasilacz POS piszczał przy niskim obciążaniu (i dodatkowo zmieniał częstotliwość pisku przy zmianach pobieranego prądu). Zasilacz został zamieniony na LRS-50-5. Zasilacz ma wysoką sprawność zarówno dla obciążenia znamionowego jak i bliskiego zeru.

Gdy urządzenie było skompletowane należało zbudować jakąś podstawę trzymającą pionowo profil z diodami oraz pełniącą rolę obudowy dla elektroniki. Profil z diodami ważył około 700g. Aby lampa była stabilna należało obniżyć środek ciężkości poprzez zrobienie odpowiednio dużej i ciężkiej podstawy w stosunku do pionowego profilu. Podstawa miała być przy tym estetyczna. Pierwszym pomysłem było jej zespawanie z profili stalowych. Aluminium nie spawa się do stali więc pomysłem było wkładanie aluminiowego profilu do stalowej rurki, do której dospawana byłaby cała podstawa. Ostatecznie zdecydowałem się jednak porzucić ten pomysł i wykonać podstawę w druku 3D oraz odpowiednio ją później dociążyć.
    Projekt podstawy składał się z trzech głównych elementów wydrukowanych na drukarce oraz czwartego: płyty nośnej (wyciętej z kawałka laminatu) do której przykręcony został zasilacz oraz elektronika. Całość druku trwała ok. 15 godzin i zużyła w sumie ok. 50metrów filamentu.

Druk 3D jest dość lekki. Aby zwiększyć masę podstawy, zaprojektowaną ku temu komorę wypełniłem gipsem, w który zatopiłem stalowe podkładki. Sam metalowy profil wchodzi w oddzielną stalową rurkę, która również została zatopiona w gipsie.
    Lampa ma wysokość ok. 205cm. Przy wyłączonych diodach pobiera minimalny prąd, a przy pełnej jasności rozświetla całe pomieszczenie. Możliwa jest komunikacja z philips hue oraz hyperion i sprawienie, aby lampa ustawiała kolor adekwatnie do treści wyświetlanej na ekranie komputera. Schematy kolorów i animacje są bardzo liczne.
    Skonfigurowane zostały też timery: ustawiony został klient NTP (aby ESP32 miał prawidłową godzinę) i ustawione w taki sposób, aby lampa stopniowo rozświetlała się rano przed budzikiem oraz wieczorem przygaszała i ograniczała ilość światła niebieskiego.

Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi

Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi

Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi Stojąca, narożna lampa LED - obudowa z druku 3D, sterowanie WiFi

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mmaciola
    Level 3  
    lmssc.pl Obróbka cieplna metali, wyżarzanie. Nagrzewanie oporowe i indukcyjne.
    mgr inż. Michał Macioła – elektronik i programista. Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
    mmaciola wrote 5 posts with rating 25, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2021 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    khoam
    Level 41  
    Czy tak bliskie umieszczenie zasilacza przy ESP nie zakłóca pracy WiFi? Nie miałeś z tym żadnych problemów?

mmaciola wrote:
    Na ESP32 zainstalowane zostało oprogramowanie WLED

Czy chodzi o ten soft: Link ?
  • Altium Designer Computer Controls
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Pomysł, wykonanie i sam efekt bardzo fajne. Obawiam się jedynie, że może się okazać iż jest to lampa jednorazowa - do pierwszej wywrotki... :(
    mmaciola
    Level 3  
    @khoam Moduły esp-wroom mają wyjątkowo dobry zasięg. Nie miałem nigdy z tym problemów.
    Zasilacz jest przykręcony do kawałka laminatu, który wsuwa się do wydrukowanej obudowy. Po przeciwnej stronie laminatu przyczepiona jest płytka drukowana z modułem. Odległość metalowej obudowy zasilacza do anteny to ok. 7mm wiec ok. 1/18 długości fali- jest to mało.
    Obudowa zasilacza na pewno zmienia parametry anteny, ale odbija się później od innych rzeczy w mieszkaniu i trafia do routera. Nie ma problemów z zasięgiem mimo dwóch ścian do routera.

Tak, to ten link. Strona projektu: https://kno.wled.ge

@398216usuniety Nie myślę, że nie ma takiego ryzyka. Zalanie tego w gipsie trzyma to na tyle mocno, że po pojedynczym upadku, nie powinno sie temu nic stac. Podstawa jest w miarę stabilna. Lekkie popchnięcie albo dojechanie odkurzacza sprzątającego nie wystarczy, aby ją przewrócić.
    KJ
    Level 31  
    Wled w sumie fajnie napisane oprogramowanie i obsługuje sporo funkcjonalności, mam z nim jednak jeden problem który mnie strasznie irytuje - co około 2 -3 tygodnie gubią się wszystkie presety efektów i wywala komunikat o błędzie przy próbie ich ponownego utworzenia. Jedynym wyjściem jest ponowne sflashowanie esp.
    pier
    Level 23  
    I musiałeś popsuć cały efekt tymi wystającymi kablochami?
    pikarel
    Level 35  
    Jeśli to pierwszy prokekt - to można uznać go za udany.
    pier wrote:
    I musiałeś popsuć cały efekt tymi wystającymi kablochami?

Bo na razie nie chodzi o estetykę, lecz o to, że "się drukuje" w 3D.
    Na estetykę należy poczekać do czasu, kiedy drukujący ogarnie problemy z samym drukiem a wówczas główny nacisk zacznie kłaść na wygląd całości.
    Ode mnie plus.
    vodiczka
    Level 43  
    pikarel wrote:
    Bo na razie nie chodzi o estetykę, lecz o to, że "się drukuje" w 3D.
    W takim razie niech autor jak najszybciej dodrukuje pokrywę zakrywającą przewody i dolną część pionowego profilu.