Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SigFox w kryzysie - gdzie teraz jest LoRa i sektor LPWAN?

ghost666 27 May 2022 10:04 519 4
Optex
 • SigFox w kryzysie - gdzie teraz jest LoRa i sektor LPWAN?
  Około dwa lata temu wielu analityków [w tym i pierwotny autor tego artykułu — przyp.red.] przewidywało, że LoRa będzie zwycięzcą wśród konkurencyjnych technologii w sektorze rozległych sieci (LPWAN) o małej mocy. Krótko podsumowując, przez: „LPWAN” rozumiemy rozwiązania radiowe o małym poborze mocy, które mają być: „lekką” alternatywą dla technologii komórkowej transmisji danych, zwykle wykorzystującą nielicencjonowane widmo, tj. bezkosztową w użytku. Projekty te są skierowane do aplikacji Internetu Rzeczy (IoT). Klasyczny przykład powyższego zastosowania to odczyt liczników, gdzie zapotrzebowanie na ruch danych jest niskie i głównie jednokierunkowe (od urządzenia do serwera).

  Poprzednie analizy wykazały, że ​​różnice techniczne między odmiennymi ofertami nie są znaczące, ale LoRa oferowała najbardziej przekonujący model biznesowy umożliwiający osiągnięcie sukcesu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy SigFox, najsilniejsza alternatywa, złożyła wniosek o: „rehabilitację”. Jest to francuski status prawny z grubsza równoważny bardziej znanej ochronie przed upadłością w USA na podstawie Rozdziału 11. Nie jest to bankructwo, ale okres ochrony wierzycieli, podczas gdy firma próbuje się zrestrukturyzować. Tymczasem liczby dotyczące SigFox wyglądają niewesoło. Marka zebrała 300 milionów dolarów (dużo, ale prawdopodobnie nie wystarczająco, biorąc pod uwagę ich ambicje), ale zgłaszają straty netto w wysokości 91 milionów euro przy przychodach sięgających 24 milionów euro, a także długi w wysokości 118 milionów euro. Cokolwiek wyłoni się wskutek tego procesu, prawdopodobnie nie będzie już firmą czy jednostką biznesową o podobnych globalnych ambicjach. Obecni klienci mogą mieć nadzieję na przetrwanie marki, ale trudno spodziewać się wielu nowych, którzy chcieliby postawić na to rozwiązanie w najbliższym czasie.

  Kilka innych dramatycznych wydarzeń na rynku

  Reszta rywali nie doświadczyła tak katastrofalnych porażek, ale nie można też powiedzieć, że ich pozycja jest silna. Ingenu, firma z siedzibą w USA, wydaje się podążać za podobnym modelem biznesowym, co SigFox, ponieważ oferuje: „punkty kompleksowej obsługi”. Twierdzi, że ich sieć znajduje się w wielu obszarach miejskich w USA, ale mimo to jest daleko od oferowania zasięgu ogólnokrajowego, nie mówiąc już o globalnym. Być może pozostanie więc rozwiązaniem niszowym.

  LoRa zdominuje przyszłość LPWAN?

  Czy to oznacza, że ​​wszystko jest gotowe, aby LoRa zapanowała nad przyszłością systemów LPWAN? Cóż, tak i nie... Jej mocne strony pozostają imponujące. Semtech jest właścicielem praw do podstawowej technologii radiowej, ale rozwój protokołów sieciowych jest napędzany przez organizację branżową obejmującą wielu dostawców skupionych w LoRa Alliance. Tak więc samo rozwiązanie nie jest zależne od sukcesu lub porażki jednego kooperanta. Ponadto Semtech to firma o ugruntowanej pozycji, której losy nie są uzależnione wyłącznie od LoRa. Daje to tej ostatniej marce pewną biznesową odporność, której brakuje rywalom.

  Semtech licencjonował własne elementy radiowe, co oznacza, że ​​nawet podstawowe transceivery są oferowane przez wielu dystrybutorów. Klienci mogą kupować urządzenia z różnych źródeł, więc każdy, kto chce prototypować lub eksperymentować z tym systemem może po prostu nabyć to, czego potrzebuje i zacząć działać bez angażowania żadnej konkretnej firmy. Zdolność do taniego tworzenia sieci prywatnych pozostaje również głównym atutem. Umożliwia łatwe zagospodarowanie i pokrycie odległych lub trudno dostępnych miejsc, w tym obszarów wiejskich czy parkingów podziemnych. Aktualnie nie ma oczywistego konkurenta oferującego taką mieszankę atrakcyjności.

  Jedyną ewidentną słabością, która również nie jest nowa — towarzyszy systemowi od początku — jest brak spójnych usług sieci publicznej lub komplementarnego planu ich rozwoju. Poszczególne obszary mogą mieć dobrą nośność dzięki prywatnemu operatorowi, rządowi lub władzom lokalnym, ale nikt, kto szuka zasięgu krajowego, prawdopodobnie nie będzie usatysfakcjonowany, a tym bardziej ktoś, kto wymaga globalnego rozwiązania. A drugą stroną zróżnicowanego i rozproszonego modelu LoRa jest to, że nie jest do końca jasne, kto i jak kiedykolwiek miałby rozwiązać ten problem. Operatorzy sieci mogą jedynie deklarować wspieranie tego rodzaju technologii, jednocześnie promując przede wszystkim wykorzystanie ich drogo nabytego, licencjonowanego kawałka widma.

  LoRa: prowizorka?

  Pozostaje wielkie pytanie, czy LoRa będzie po prostu tymczasowym rozwiązaniem, dopóki technologie komórkowej transmisji danych nowej generacji — NB-IoT i LTE-M — naprawdę nie wystartują na szeroką skalę. Sytuacja tutaj jest trudniejsza do przewidzenia. Nikt nie może zaprzeczyć, że świat telefonii komórkowej to potężny gracz z ogromnymi inwestycjami w technologię, duzi, dobrze finansowani operatorzy sieci oraz silny globalny organ normalizacyjny. Nie ma wątpliwości, że dla wielu organizacji poszukujących działających remediów w zakresie danych IoT światek komórkowy będzie naturalnym domem, szczególnie dla tych z infrastrukturą krajową lub globalną.

  Operatorzy komórkowi jako konkurenci

  Jednak zróżnicowane potrzeby aplikacji IoT nie zawsze będą dostosowane do tego rodzaju rozwiązania. Nieco paradoksalnie, chociaż operatorzy komórkowi są w zasadzie silną konkurencją, nie jest tak oczywiste, by biznes LPWAN był dla nich niezwykle interesujący, przynajmniej na razie. Ich głównym celem jest obsługa abonentów telefonii komórkowej. Usługa ze sporą liczbą węzłów zużywająca stosunkowo niewielkie ilości zasobów niekoniecznie jest czymś, na czym łatwo im zarobić dużo pieniędzy, więc wszelka uwaga w tym obszarze zwykle skupia się na ogromnych i pobieranych/wysyłanych danych użytkownika.

  Ponadto osiągnięto pewien postęp w zakresie usług publicznych LoRaWAN. NB-IoT (najlżejszy ze standardów komórkowych) zyskał niewielką popularność poza Chinami, a niektórzy europejscy operatorzy (w szczególności Orange) przyjęli strategię wdrażania LTE-M i/lub LoRa w celu pokrycia wymagań dotyczących przepływów zasobów. Dostawcy usług znajdują sposoby na współpracę w zakresie roamingu, a nawet toczy się dyskusja na temat sieci satelitarnych, aby wypełnić (zazwyczaj znajdujące się na wsi) luki. Przed sieciami LPWAN jeszcze długa droga, aby mogły dorównać światu komórkowemu, ale mimo to jest widoczny tutaj istotny progres.

  LoRa dobrze przystosowana do IoT

  Uważa się, że segment, do którego LoRa jest najlepiej dopasowana, to różnorodne aplikacje IoT wymagające szczególnej kombinacji cech — urządzeń o niskim poborze mocy pracujących w niewygodnych dla zasięgu komórkowego środowiskach z transmisjami o niskich szybkościach przesyłu danych. Te systemy są stosunkowo samodzielnymi rozwiązaniami. Przemawiają ono do użytkowników, którzy chcą mieć stałą kontrolę nad własną usługą. Wiele małych i średnich firm przyzna, że LoRa jest lepiej dostosowaną do ich potrzeb opcją niż wikłanie się w negocjacje z operatorem. Dostawcy rozwiązań skupiający się na różnych niszach prawdopodobnie również uznają LoRa za przydatne narzędzie łączności do zastosowań w rolnictwie, realizacjach miejskich, w zarządzaniu dużymi budynkami i tak dalej. A w miastach coraz częściej pojawiają się sieci publiczne.

  SigFox w kryzysie - gdzie teraz jest LoRa i sektor LPWAN?


  Przyszłość ekosystemu LoRa/LoRaWAN

  Pozostaje więc pytanie, czy ta przestrzeń jest wystarczająco duża, aby wspierać ekosystem LoRa/LoRaWAN w dłuższej perspektywie, czy też komórkowy moloch ostatecznie zmiecie wszystko z rynku. Wydaje się, że nie ma już żadnych innych pretendentów do sukcesu na tym polu. Ciągły rozwój technologii LoRa i wsparcie różnorodnych podmiotów sugeruje, że odpowiedzią jest ostrożne: „tak” dla firmy, a opcja ta stanie się niebawem najlepszym: „ocalałym” w obszarze systemów LPWAN obecnym w przestrzeni komercyjnej jako alternatywa dla rozwiązań komórkowych.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/with-sigfox-in-crisis-where-now-for-lora-and-the-lpwan-sector/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11092 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  AversiveM
  Level 1  
  Czy może coś jeszcze o MIOTY się znajdzie?
  SigFox w kryzysie - gdzie teraz jest LoRa i sektor LPWAN?
 • Optex
 • #3
  victoriii
  Level 18  
  Sigfox od poczatku byl na straconej pozycji z platnym dostepem do sieci. LoRa - dwa moduly za 2 - 3 funty/szt i jazda!
 • #4
  ghost666
  Translator, editor
  victoriii wrote:
  Sigfox od poczatku byl na straconej pozycji z platnym dostepem do sieci. LoRa - dwa moduly za 2 - 3 funty/szt i jazda!


  LoRa to nie tylko moduł, ale także bramka za kilka tysięcy... a NB-IoT to też płatny dostęp do sieci, a nie jest na straconej pozycji?
 • #5
  TechEkspert
  Editor
  Opłaty/abonamenty za komunikaty w Sigfox są tanie, w Polsce pojawił się zasięg Sigfox: https://www.sigfox.com/en/coverage

  Gdy obserwowałem rozwój LoRaWAN w sieciach typu https://www.thethingsnetwork.org/ to nie był on spektakularny,
  zmiany przyniosło HNT: https://explorer.helium.com/ tutaj rozwój jest naprawdę dynamiczny mimo opłat za komunikaty.

  Dziwne, że ceny bramek do LoRaWAN nadal oscylują w granicach 2000PLN, skoro np. SDR na USB RTL-SDR kosztuje~50zł,
  bramka od urządzenia IoT z modułem LoRaWAN różni się pracą w wielu kanałach jednocześnie czyli właśnie coś dla SDR?