Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZA-012 - Uszkodzony sterownik hulajnogi elektrycznej, oryginał czy zamiennik ?

Krzyrak 28 May 2022 17:01 1011 15
Testo
    Krzyrak
    Level 9  
    Cześć wszystkim,

Mam problem z hulajnogą, znajomy dał mi ją do naprawy ponieważ nie chciała się ładować. Podjąłem się naprawy, żeby zobaczyć co mogło się zepsuć. Okazało się że już wcześniej przed zakupem, ktoś tam grzebał i źle zarobił przewody od ładowania które się urwały ( nie wiem jakim cudem ). Podczas wyjmowania dekielka jeden z przewodów plusowych dotknął masy i doszło do zwarcia ( aktualnie podczas podłączenia sterownika na płytce grzeje się kilka elementów ).

Czy ktoś może wie gdzie mógłbym dostać taki sam sterownik ? Szukałem po grafice, po modelu hulajnogi ale nic. Na płytce pisze tylko jedno słowo ( HBECU - V3 ) żadnych innych oznaczeń po których można by cokolwiek znaleźć. Poniżej załączam zdjęcia, może ktoś już się spotkał z takim sterownikiem.

ZA-012 - Uszkodzony sterownik hulajnogi elektrycznej, oryginał czy zamiennik ? ZA-012 - Uszkodzony sterownik hulajnogi elektrycznej, oryginał czy zamiennik ? ZA-012 - Uszkodzony sterownik hulajnogi elektrycznej, oryginał czy zamiennik ?

Będę wdzięczny za każdą pomoc i nakierowanie.
  • Testo
  • Helpful post
    kkknc
    Level 43  
    Masz moc i napięcie. Taki kup.
    93,09 zł | 24V/36V/48V/60V 250W/350W Ebike Panel wyświetlacza LCD S866 z BLDC elektryczny kontroler skutera e-bike bezszczotkowy sterownik prędkości
    https://a.aliexpress.com/_vlrURv

Tu już z manetką.
    251,15 zł 30%OFF | 250W 350W 500W 24V 36V 48V podwójny tryb bezszczotkowy kontroler silnika z LCD dla rowerów elektrycznych trójkołowy Ebike e-skuter części
    https://a.aliexpress.com/_vNRa2f
    Krzyrak
    Level 9  
    Nie uda się dostać oryginalnego ? Cała hulajnoga jest sprawna razem z wyświetlaczem itd. Tylko sterownik jest zepsuty :/.
    Z tym sterownikiem musiałbym tylko poprzerabiać wtyczki od oryginalnej hulajnogi ?
    Krzyrak
    Level 9  
    Właśnie szukam oryginału i nic nie mogę znaleźć :/.
    Hulajnoga ZA-012 ( chyba ta moja ) czy też Gotrax glider mają identyczną płytę główną ( jedynie różnią się wtyczką wyjściową do silnika ). Nawet manetki i wyświetlacz mają identyczne.
  • Testo
    jarroQ
    Level 28  
    Odwiedź stronę firmy lenzod. Mają tam chyba wszystko :D
    Krzyrak
    Level 9  
    Sprawdzałem ale niestety nie mają nawet nic podobnego :/
    jarroQ
    Level 28  
    Oryginalny będzie bardzo ciężko znaleźć. Co Ci się grzeje na PCB? Główny MCU? Jeśli nie to bankowo da się go naprawić.
    Krzyrak
    Level 9  
    jarroQ wrote:
    Oryginalny będzie bardzo ciężko znaleźć. Co Ci się grzeje na PCB? Główny MCU? Jeśli nie to bankowo da się go naprawić.

Nie sprawdzałem dokładnie co się grzeje, bo jak wystąpiła awaria to szybko odpinałem wszystko jak leci a wdziałem tylko dym. Mam niby dostęp do kamery termowizyjnej mógłbym zobaczyć, ale po podłączeniu do zasilacza od razu spawa wtyczkę do gniazda ^^. Wydaje mi się że uszkodziły się któreś diody skoro jest zwarcie bezpośrednio + z masą ( i tak mi się wydaje że to z jednej z nich się dymiło) ale było to już jakiś czas temu i głowy nie dam sobie uciąć.
    jarroQ
    Level 28  
    Podłącz pod zasilacz z ograniczeniem prądowym 1-2A na 12V i zobacz co się smaży. Może zwarta jest któraś para tranzystorów sterujących uzwojeniem silnika. Wtedy cały prąd pójdzie w rezystor źródłowy tranzystora.
    Krzyrak
    Level 9  
    Podłączyłem pod zasilacz laboratoryjny ustawiłem 12v 1.5A i nic. Nie pokazuje mi na wyświetlaczu poboru mocy i prądu.
    Krzyrak
    Level 9  
    jarroQ wrote:
    Powoli zwiększ napięcie do 24V.

Nie zrobiło to na nim żadnego wrażenia :/
    jarroQ
    Level 28  
    Czyli nic się nie grzeje ale też nie włącza się? Sprawdź pierwszą przetwornicę jaka jest zaraz za złączem zasilania.
    Krzyrak
    Level 9  
    Szukałem oryginału i znalazłem coś bardzo podobnego. Niestety cena wyższa niż uniwersalny a nie ma pewności czy będzie działać bez przeróbek.
    https://www.funbikes.co.uk/p11705_gotrax-gxl-h853-electric-scooter-pcba-controller

kkknc wrote:
    Masz moc i napięcie. Taki kup.
    93,09 zł | 24V/36V/48V/60V 250W/350W Ebike Panel wyświetlacza LCD S866 z BLDC elektryczny kontroler skutera e-bike bezszczotkowy sterownik prędkości
    https://a.aliexpress.com/_vlrURv

Kupiłem ten sterownik, zacząłem go podłączać ( zasilanie, self-study, silnik (3 przewody), przepustnica (3 przewody) i wyświetlacz ).
    Zasilanie dawałem z zasilacza laboratoryjnego ( 26V i 5A ) pobór podczas kręcenia ok 0.5A, później jakieś marne dziesiętne A. Na początku koło się kręciło, jak delikatnie nacisnąłem manetkę to w prawo, jak więcej to w lewo. A za chwilę nie kręciło się już w ogóle tylko drga a na ekranie wyskakują ikonki Motor Failure i Check Engine. Macie jakiś pomysł co jest nie tak ?

Tutaj manual do wyświetlacza z opisem. Wyskakuje błąd E7.
    https://pl.manuals.plus/lcd/s866-lcd-instruments-v1-0-operating-manual

EDIT:
    Podłączyłem silnik pod oscyloskop i kręciłem nim żeby zobaczyć co się tam dzieje.
    ZA-012 - Uszkodzony sterownik hulajnogi elektrycznej, oryginał czy zamiennik ?
    Podczas kręcenia generuje się sygnał na 2 fazach silnika natomiast 3 nawet nie drgnie.

Jeżeli chodzi o filmik to wygląda to tak ( jeżeli kręcę z ręki ).

Kręcenie ręką

W momencie gdy zasilam silnik i włączam wyświetlacz, zaczynam kręcić przepustnicą w pobliżu 5v, to sygnał wchodzi na jedną fazę, jak cofnę potencjometr i znów dam na maxa to przechodzi na drugą fazę. Za kolejnym razem znów jest na 1 fazie, wszystko widać na filmie.

Sterowanie przepustnicą

EDIT2:
    Rozebrałem silnik i sprawdziłem w środku ( wszystko wizualnie jest ok ) nie ma tam czujnika halla. Sprawdziłem miernikiem i na każdym obwodzie jest taka sama rezystancja. Po zmostkowaniu obwodów silnik stawia większy opór. Podczas kręcenia silnikiem mierzyłem miernikiem poszczególne obwody i generuje on napięcie na każdym z nich.

EDIT3:
    Podłączyłem sterownik bezpośrednio do silnika i ruszył, widocznie był jakiś problem z przewodami zasilającymi. Na tą chwilę mam nadal problem, gdy wciskam przepustnicę to zmieniają mi się kierunki obrotów, przy ponownym wciśnięciu kierunek znów się zmienia. Napiszę do sprzedawcy może pomoże rozwiązać ten problem, zapewne trzeba sterownik nauczyć czytać kierunek obrotów.
    Krzyrak
    Level 9  
    Ma ktoś jakiś pomysł co może być nie tak ? Piszę z sprzedawcą i ciągle dostaję nowe schematy jednak problem występuje taki:

Po wykonaniu nauki kierunku obrotów i odłączeniu ( self-study ) silnik nie reaguje na sygnał z przepustnicy. Jak podepnę self study to znów zaczyna się kręcić odwrotnie a każde podanie sygnału 5v kończy się znów zmianą kierunku obrotów :/. Wymieniałem przewody na inne, próbowałem z oryginalną przepustnicą tak samo z zwykłym potencjometrem, efekt wciąż ten sam. Poniżej link jak to wygląda na żywo.

Test sterownika silnika