Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odswie(rz)anie danych na ekanie w lcd od NOKII 3310

slawek55 10 Lis 2005 06:54 1097 8
  • #1 10 Lis 2005 06:54
    slawek55
    Poziom 23  

Cześć.
    Chciałem się spytać o częstotliwość odświerzania danych w RAM w
    LCD od NOKII 3310. Czy odświerzanie może być wykonywane w pętli
    nieskończonej typu:
    while(1)
    {
    SendLcd();
    }

gdzie SendLcd(); wysyła bufor 504 bajty poprzez SPI do RAM lcd.

Dokładnie chodzi mi o sytuację gdzie bez przerwy wysyłam dane
    do wyświetlacza jak wyżej, czy też istnieje konieczność
    odświerzania na zaistniałe zdarzenie np zmiana sekund itp.

A przy okazji jak taka sprawa wygląda w tekstowym wyświetlazcu
    ze sterownikiem HD44780.

• #2 10 Lis 2005 08:23
    valarian
    Poziom 22  

Witam
    W dokumentacji sterownika tego wyswietlacza jest napisane, jak czesto zawartosc RAM'u jest wyrzucana na wyswietlacz. Nie jestem pewien, ale bylo to w granicach 60-80Hz... Ale bedziesz musial dokladne sprawdzic...
    Nie wiem, co sie dzieje przy wysylaniu czestszym, niz ta czestotliwosc, bo w swoim programie wykorzystalem ograniczenie ponizej tej wartosci...
    Choc w roznych zrodlach widzialem kody pisane bezposrednio, bez zadnych ograniczen, ale... Nigdy nie wiadomo :-)

• #3 10 Lis 2005 09:39
    slawek55
    Poziom 23  

Właśnie o to chodziło, jęśli widziałeś ze ktoś ciągle zapisuje dane to prawdopodobnie jest OK.
    Ja sie martwiłem, czy zbyt częste wpisywanie do RAM nie uszkodzi go, ale wydaje mi się, że nie może bo apiuje tylko do RAMu, a jeśli sam sterownik pobiera sobie na wyświetlacz ze swoją własna częstotlwościa to to po prostu nie można zbyt szybkich animacji pokazywać, ale umnie to nie wchodzi w grę mi ta czestotliwość 60Hz wystarcza.

Może jst ktoś kto robił prjekt z takim wyświetlaczem i zapisywał go bez przerwy i może się popdzielić doświadczeniami przy pracy z nim.

• #4 10 Lis 2005 21:17
    valarian
    Poziom 22  

Ja mam gotowy sterownik do tego LCD, wystarczy usunac fragment synchronizujacy do odpowiedniej czestotliwosci i uC powinien sie wyrobic z wieksza predkoscia... W weekend postaram sie to sprawdzic i powiem, co wychodzi...

• #5 12 Lis 2005 10:03
    pmichniewski
    Poziom 18  

Mój wyświetlacz po kilku sekundach ciągłej pracy się po prostu wyłączał... Znikała zawartość, a zamiast niej pojawiała się jedna pozioma kreska. Może zależy od konkretnego egzemplarza ?

• #6 14 Lis 2005 06:39
    slawek55
    Poziom 23  

Cześć.
    Przepraszam, że dopowiadam dopiero dzisiaj ale miałem awarię internetu.

CZekam na odpowiedz od valeriana.

Ja przez weekend potwetowałem sobie troszke wyświetlacz i u mnie takich problemów nie było jak u Ciebie pmichniewski, więc może faktycznie coś z wyświetlaczem.

• #7 14 Lis 2005 07:08
    valarian
    Poziom 22  

Witam serdecznie

Przez weekend pobawilem sie troche wyswietlaczem i nie zauwazylem, zeby zachowywal sie zle, nawet przy odswiezaniu w petli bez jakiegokolwiek ograniczenia... Samo wyswietlanie trwalo kilkanascie sekund, wiecej nie sprawdzalem... Swoja droga, na razie nie mam jak sprawdzic, z jaka czestotliwoscia uC wysylalo dane do LCD...

• #8 14 Lis 2005 12:59
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

pmichniewski napisał:
    Mój wyświetlacz po kilku sekundach ciągłej pracy się po prostu wyłączał... Znikała zawartość, a zamiast niej pojawiała się jedna pozioma kreska. Może zależy od konkretnego egzemplarza ?
    Kwestia pojemności w zasilaniu (kondensator bezpośrednio przy wyświetlaczu) i rezystancji połączeń z nią. Jeśli jest ona niska i/lub rezystancja wysoka, tu napięcie zasilania wewnątrz układu szybko spada i nic na LCD nie widać...
    Pozdrawiam, Daniel

• #9 14 Lis 2005 17:06
    valarian
    Poziom 22  

Wiec kondensator ma byc jak najblizej LCD, tak?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME