Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV46KX00E/04 - pojawiają się błędy e1, e21, e24

PrzemyslawMA 30 May 2022 11:01 1206 58
 • #1
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Próbowałem sam, ale bez rezultatu.

  Zmywarka Bosch SMV46KX00E/04 ma już ok 6 lat, pewnego dnia wyskoczył błąd e21, który ma oznaczać „usterka w silniku lub pompie skutkuje niewystarczającym przepływem wody”.,  Co zrobiłem po swojej stronie:
  1. Dokładne wyczyściłem filtr, spryskiwacze i sprawdziłem czy coś nie blokuje pompy spustowej (zdemontowałem ją – wszystko OK). Sprawdziłem i wyczyściłem wąż odpływowy i sam odpływ.
  2. Gdy to wszystko nie dało rezultatu sprawdziłem płaszcz wodny, czy nie ma zatorów. Sprawdziłem pływak. Dół zmywarki czysty, bez żadnych zacieków.
  3. Odłączyłem czujnik przepływu wody, bez rezultatu.
  4. Odłączyłem elektrozawór (pojawił się błąd e19 – nie wiem, czy zmywarka w jakikolwiek sposób testuje sprawność zaworu i czy jego uszkodzenia spowoduje samoczynne pojawienie się błędu, ale przyjąłem, że zawór jest OK). Zamontowałem elektrozawór, błąd e19 zniknął.
  5. W pierwszej kolejności wymieniłem pomp-grzałkę. Bez rezultatu.
  6. Wiedziony niewiarą w pompę spustową ją również wymieniłem.
  7. Wizualnie sprawdziłem też programator, żadne ścieżki nie były przepalone, kondensatory „wzdęte”.
  8. Z irytacji wymieniłem też AquaStop – tak na wszelki wypadek. Nic dalej błąd e21.

  No może nie do końca tylko e21, ponieważ pojawia się też e1 i e24 (ze zmiennym natężeniem).
  Zmywarka się uruchamia, wypompowuje wodę, po tym następuje 2-3 minutowa przerwa (straszna cisza i oczekiwanie czy ruszy). Następnie znowu próbuje wypompować wodę. Po tym, (dotykając ją czułem drgania) pompa spustowa wydaje miarowe buczenia, nie usuwa wody tylko buczy, z przerwami, tak przez 30 sekund (tak jest przy starej jak i nowej pompie). Następnie wyskakuje błąd e21.

  Lubię naprawiać wszystko sam, bo każda awaria to możliwość poznania sprzętu, ale… proszę o pomoc, bo skończyły mi się pomysły. Co może być przyczyną? Może ktoś ma doświadczenia z błędem e21 we współudziale e1 i e24.
 • #3
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Czytałem, stąd wszystkie moje działania. Sęk w tym, że główny błąd to e21 i w jego kontekście zrobiłem wszystko to co było napisane na elektrodzie i innych forach serwisowych. Ważny jest związek tego błędu z pozostałymi dwoma, które pokazują się okazjonalnie i nie są głównymi błędami, ponieważ ostanie 10 wyświetleń błędów to e21.
  Przeczytałem cały internet :-) i nie ma w nim odpowiedzi, stąd elektroda - ostatnia deska ratunku.
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  7. Wizualnie sprawdziłem też programator, żadne ścieżki nie były przepalone, kondensatory „wzdęte”.

  Pardon, ale wizualnie to możesz sobie Playboya przejrzeć. Probem masz najprawdopodobniej na module, gdzieś w obwodzie hybrydy. Jeśli nie jesteś średnio zaawansowanym elektronikiem to najpewniej tego nie ogarniesz.
  Możesz iść na skróty tak:
  https://www.bosch-home.pl/sklep/12018379
 • #5
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  "Pardon, ale wizualnie to możesz sobie Playboya przejrzeć." - nie pomogło na błąd e21.

  Nie jestem średnio zaawansowanym elektronikiem, a kupno nowego modułu sterowania - przy "prawdopodobnej" przyczynie to rada bezużyteczna.

  Pytanie, czy ktoś bez wiedzy o konkretnym module (bez schematu), jest w stanie to sprawdzić i znaleźć problem? Czy powie raczej "Panie, tak sprawdzę, ale potrwa to tydzień i będzie kosztowało 1 000 zł"? Zamiast 700 zł na moduł wolałbym dać zarobić lokalnym specjalistom.
 • Helpful post
  #7
  mrice
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  "Pardon, ale wizualnie to możesz sobie Playboya przejrzeć." - nie pomogło na błąd e21.

  No i oczywiste jest, że na błąd nie pomoże.

  E21 jest powiązany strikte z spustem wody, pozostałe również mogą.
  Nim na moduł ostatecznie padnie możesz sprawdzić jeszcze dwie rzeczy.

  1. Czy prawidłowo siedzi pod filtrem osłona pompy, czy nie lata luźno
  2. Jesli używasz detergentów żelowych wykluczyć je na rzecz proszkowych.

  Na bardzo upartego mozesz jeszcze przejrzeć wiązki, ale teoretycznie E01 jest powiązany strkte z elektroniką.
 • Helpful post
  #8
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Błąd e01 to najczęściej uszkodzenia na module związane z układem sterowania lub falownikiem zajmującym się zasilaniem pomp.
  Skoro do pompy nie dojdzie prawidłowe zasilanie, ta nie wyleje wody. Brak odpływu jest widoczny przez inną część elektroniki i wyświetlają się błędy "pompowe".
  Nie chcę robić nikomu reklamy ale tu na forum jest Pan który może Ci to ogarnąć. Nawet został wspomniany w #6 poście
 • #9
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Dzięki za wskazanie możliwej przyczyny.
  Dzisiaj zamówiłem serwis, nie mam zbyt wielkich oczekiwań, ale może serwisant stwierdzi, że to na 100% jeden z podzespołów i wskaże który.
  Efektem się podzielę, może ktoś kiedyś będzie miał ten sam problem.
  Jeżeli nie znajdzie przyczyny to spróbuję się skontaktować z tym "Panem co się zna".
 • #10
  mrice
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  Jeżeli nie znajdzie przyczyny to spróbuję się skontaktować z tym "Panem co się zna".
  Spróbuj, ten człowiek nie jedno już do życia przywrócił. Sam jestem ciekaw jak to się skończy, bo przypadek rzadki i nietypowy.
 • #11
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  mrice wrote:
  bo przypadek rzadki i nietypowy.

  Może rzadki ale nie nietypowy. Miałem kilka takich. Dlatego uważam że zmywarki bosch to szmelc.

  PrzemyslawMA wrote:
  Dzisiaj zamówiłem serwis,

  Niby po co? Jak sam wszystko zrobiłeś. Chyba że chcesz zapłacić za czyjś przyjazd i diagnozę.
  Mam tylko nadzieję że powiedziałeś wszystko, między innymi to że demontowałeś sprzęt, grzebałeś w nim itd.
  Nie ma nic gorszego jak klient co wzywa serwis a tam wszystko pogrzebane... Bo tak na Internecie napisali :(
 • #12
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Robo-technical wrote:
  Nie ma nic gorszego jak klient co wzywa serwis a tam wszystko pogrzebane... Bo tak na Internecie napisali

  Wszystko (dosłownie wszystko) co robiłem to w oparciu o problemy opisane na elektrodzie (+ filmy jak sprawnie dostać się do części bez rozkręcania całej zmywarki), więc takie uwagi "bo tak na Internecie napisali" uważam za śmieszne. Instrukcje takich problemów nie obejmują.
  "Pogrzebane"? Zmywarkę przygotowałem serwisantowi w stanie prawie pierwotnym, z dostępem do odpływu, zasilania, wszystkie wymienione części leżały obok, multimetr, gdyby czasem serwisantowi padł. Skorzystał z niego, ponieważ robił test na 2 multimetry. Przygotowałem też narzędzia, na wszelki wypadek miałem też zdjęcia połączeń wiązek do modułu sterującego.
  Czy wszyscy "specjaliści" na elektrodzie mają innych za ....... (daruję sobie litanii obelg)?!

  Do rzeczy, bo szkoda czasu na komentarze ludzi, które niczego nie wnoszą.
  Przypuszczenia okazały się słuszne, przyczyna jest moduł sterujący. Zmywarka, pomimo sprawnych innych podzespołów, nie wykonuje cyklu zmywania. Nie pobiera wody, nie sygnalizuje tego żadnym błędem chociażby "kranikiem" i przechodzi do kolejnych kroków, które w pewnym momencie ucina, ponieważ nie da się zmywać na sucho i wtedy wyskakują błędy.

  Spróbuję się skontaktować z "Panem, który się zna" ponieważ nowy moduł to obecnie 650 zł. Nawiasem mówiąc zastanawia mnie, że można kupić moduł niezaprogramowany i ciekawe kto i jak go programuje. Ciężko kupić używkę zaprogramowaną i stan może być niepewny. Poza tym w sieci są różne modele i wersje, moja jest niedostępna. Oryginał jest na stronie Boscha.

  Podsumowując:
  Czy można było na samym początku stwierdzić, że przy tych trzech błędach - głównym e21 i pobocznych e1 i e24 jest to wina modułu sterującego? Pewnie nie, ale prawdopodobieństwo jest duże.
  Czy można było wezwać serwisanta od razu? Tak, ale po co się pozbawiać przyjemności poznania sprzętu, którego używa się na co dzień :D
 • #13
  mrice
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  Nawiasem mówiąc zastanawia mnie, że można kupić moduł niezaprogramowany i ciekawe kto i jak go programuje.

  Owszem, możesz kupić niezaprogramowany, ale to psu na budę sprawa. Zaprogramować może tylko autoryzowany serwis Bosch swoją cud zabawką i zapomnij, że zrobią Ci to w serwisie, oferta programowania to usługa z przyjazdem.

  PrzemyslawMA wrote:
  Czy można było na samym początku stwierdzić, że przy tych trzech błędach - głównym e21 i pobocznych e1 i e24 jest to wina modułu sterującego? Pewnie nie, ale prawdopodobieństwo jest duże.

  Błąd jest tylko wskazówką na jakich obwodach należy szukać problemu, a nie wytyczną co jest do wymiany. I choć w rodzinie BSH w większości przypadków po błędzie można się domniemywać co jest problemem, to bywają takie niespodzianki jak twoja.

  PrzemyslawMA wrote:
  Czy można było wezwać serwisanta od razu? Tak, ale po co się pozbawiać przyjemności poznania sprzętu, którego używa się na co dzień

  Spoko jesli umiesz i wiesz co robić. Niestety w dużej mierze urządzenia trafiające do serwisu po walce domorosłego mechanika przysparzają serwisantowi kilkukrotnie więcej roboty, często są też niespodzianki, np pourywane przewody, uszkodzone złącza czy inne mechaniczne uszkodzenia które np. stwarzają problem z uszczelnieniem układu wodnego. Ech, o tym można by napisać książkę grubości telefonicznej. I dla tego też wielu serwisantów tak niechętnie się podejmuje napraw po domorosłych mechanikach.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #14
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Sam nie wiem co napisać. Wysłałem programator do naprawy, do "Pana co się zna". Podłączyłem go i nic, kompletnie nic się nie zmieniło ten sam błąd. 200 zł za naprawę (że zacytuję opis naprawy "owszem nie była mała i jak zwykle po naprawie moduł wykonał 3 pełne różne programy mycia"), której efektu nie widzę........

  Pomyślałem jeszcze, że może to zatkany płaszcz wodny, ponieważ zmywarka nie nabiera wody. Czy elektrozawór podłączony do zmywarki (tylko kable) powinien pompować wodę "w próżnię", tzn. np. do wiadra? Odpinając wąż od płaszcza da się sprawić, czy woda jest pobierana?
  Ogólnie rzecz biorąc jakie elementy zmywarki sterują poborem wody? Czy tylko AquaStop i programator? Czy są elementy, poza pływakiem, które mówią nie pobieraj wody bo coś? Czy da się "wymusić" pobór wody? Czy uszkodzona pompa/pompo grzałka powoduje wstrzymanie poboru wody?

  Zmywarka się uruchamia, wypompowuje wodę, nastaje cisza (w której powinno być pobranie wody) i dalej przechodzi o następnego kroku, po czym wywala e21.

  PS. Posłucham chętnie każdego rozwiązania, ponieważ spisałem ją już na straty (wymontuję wszystkie części na zaś) i kupię nową, ale męczy mnie co to może być.
 • #15
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  kompletnie nic się nie zmieniło ten sam błąd.

  Dalej masz E1?

  PrzemyslawMA wrote:
  Zmywarka się uruchamia, wypompowuje wodę,

  A przed naprawą modułu wypompowywała? Bo nic chyba nie pisałeś na ten temat. Dlatego wolę dopytać :)

  Możliwe żee.... masz takiego pecha że najpierw uszkodziła się pompa myjąca, która w tym sprzęcie służy nie tylko do mycia garów; ale także do sprawdzenia stanu pustego (na podstawie prądu pobieranego). A następnie doszło do uszkodzenia modułu. Ale to takie moje gdybanie - na podstawie tego co piszesz.

  Nie bez powodu napisałem
  Robo-technical wrote:
  uważam że zmywarki bosch to szmelc.


  Jest jeszcze opcja że Ty coś źle robisz, coś uszkodziłeś ale nie wiem jak Ci to napisać, bo zaraz się obrażasz
  PrzemyslawMA wrote:
  Czy wszyscy "specjaliści" na elektrodzie mają innych za ....... (daruję sobie litanii obelg)?!
  Do rzeczy, bo szkoda czasu na komentarze ludzi, które niczego nie wnoszą.
 • #16
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Oj tam oj tam.

  Zmywarka zachowuje się dokładnie tak jak na samym początku.
  Przypadki:
  1. Na "Auto", wypompowuje wodę (uruchamia się pompa spustowa), cisza, cisza, tak przez 2-3 minuty. Następnie cykanie programatora, ponowne uruchomienie pompy spustowej i wywalenie błędu - ostatnio e24.
  2. Na "Machine care", wypompowuje wodę (uruchamia się pompa spustowa), cisza, cisza, tak przez 2-3 minuty. Następnie cykanie programatora, ponowne uruchomienie pompy spustowej, miarowe buczenie pompy spustowej (czuć drgania na obudowie pompy) i wywalenie błędu - e21.
  3. Czasem pojawia się również e01.

  Nigdy nie pobrała wody.
 • #17
  mrice
  Home appliances specialist
  Robo-technical wrote:
  Możliwe żee.... masz takiego pecha że najpierw uszkodziła się pompa myjąca


  PrzemyslawMA wrote:
  5. W pierwszej kolejności wymieniłem pomp-grzałkę. Bez rezultatu.


  Coś mi tu do kupy nie pasuje... tylko nie wiem jeszcze co.

  Gdzie dokłądnie wysłałeś ten moduł ? Do kogo ?
 • #18
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  mrice wrote:
  Gdzie dokłądnie wysłałeś ten moduł ? Do kogo ?


  Na pewno nie do mnie :D :D

  Ale teraz i we mnie powstały wątpliwości czy na pewno moduł poszedł do osoby p, Piotra
 • #19
  Piotr2608

  Level 40  
  Nadal widzę katowanie modułu na zasadzie włącz - wyłącz.
  ... że powtórzę:
  Błąd E24 oznacza:
  - Błąd pompy spustowej:
  - Zawór zwrotny nieszczelny
  - Odpompowanie niemożliwe
  - Brak klapki na pompie spustowej

  - Sprawdź zawór zwrotny, zapewnij prawidłowe zamykanie
  - Sprawdź odpływ wody (mocowanie węży, niedrożności, wysokość odpompowania, klapka pompy)
  - Popraw zamocowanie klapki pompy spustowej
  - Wymień pompę myjącą

  Zapytam tak wprost:
  - czy klapka na pompie jest
  - czy te pompy są nowe a pompa myjąca chociaż o indeksie dedykowanym do tego modelu zmywarki

  Zmywarka nie popierze wody dopóty, dopóki stara woda nie zostanie wypompowana, nie zamruczy pompa myjąca.
  Jak nie zamruczy pompa myjąca - nici z pobierania wody.

  Info na stronie BSH:
  Kategoria problemu: Kod błędu / błąd wyświetlacza/ sygnałProblem: E24 - Zablokowana pompa / wyczyść pompę
  Przyczyna
  Pompa jest zablokowana przez ciało obce lub osłona pompy jest nieprawidłowo przymocowana.

  Kategoria problemu: Kod błędu / błąd wyświetlacza/ sygnałProblem: E21 - Usterka pompy cyrkulacyjnej.

  https://www.bosch-home.pl/sklep/12014980#/Tabs=section-fitsappliance/
  https://www.bosch-home.pl/sklep/00631200#/Tabs=section-fitsappliance/

  A E01 to w tym wypadku odzywa się kontroler pomp - coś źre za dużo prądu i działa zabezpieczenie układu.
  W tym układzie jest dodatkowy PIN od kontroli temperatury - dolny rządek, pierwszy PIN z lewej strony. Sam przekaźnik miał na "sucho" dużą rezystancję styków.
 • #20
  mrice
  Home appliances specialist
  Piotr2608 wrote:
  - czy klapka na pompie jest
  - czy te pompy są nowe a pompa myjąca chociaż o indeksie dedykowanym do tego modelu zmywarki


  I to są dwa bardzo sluszne pytania.
 • #21
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Poszedł do Pana P.

  Na początku trudno mi było uwierzyć, że ta plastikowa cześć zwana "klapką" ma jakiekolwiek znaczenia, ale jest. Na swoim miejscu, dokładnie dopasowana, wpasowana, wyczyszczona.
  Części są nowe, dedykowane do modelu SMV46KX00E. Nie wiem jak można daną część wyszukać dokładniej. Strona Boscha pozwala wyszukać po modelu.
  Pompa spustowa usuwa sprawnie wodę, która wleję do zmywarki.
  Zmywarka jest w dolnej części (przy pływaku) sucha, żadnych, najmniejszych nieszczelności, zacieków.
  Czy pompa powinna paść po 5 latach, gdzie po jej zdemontowaniu nie miała żadnych zabrudzeń, w tym włosów i żadnego innego elementu blokującego. Zmywarkę regularnie czyściłem, na programie z wysoką temperaturą (czasem używałem środka do czyszczenia zmywarek), dbam o sprzęty jak promil ludzi (a nie jak ludzie z promilami).

  Dodano po 3 [minuty]:

  Chciałbym tylko wiedzieć, czy proces nabrania wody wymaga tylko AquaStopu i programatora, czy uczestniczy w tym pompa?
  Czy woda nie jest wtłaczana ciśnieniem z sieci? Jeżeli pompa byłaby mimo wszystko zła, to czy zmywarka i tak nie powinna nabrać wody i wywalić błąd w kroku następnym?
 • #23
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Czuję się zagięty, bo na obudowie jest BLP3 02/15 1208028 - pompa spustowa.
  Pompo grzałka nie ma takiej numeracji, jest 9001.375.885.
 • #24
  Piotr2608

  Level 40  
  PrzemyslawMA wrote:
  Czuję się zagięty, bo na obudowie jest BLP3 02/15 1208028.

  To jest pompa odpływowa a myjąca o jakim indeksie została zakupiona?

  Dodano po 7 [minuty]:

  9001.375.885 - Heat Pump: Copreci 9001375885 BG900L1
  To ja już nie mam więcej pytań.
  A gdzieś Ty tą pompę kupił i za ile? Przecież ta pompa do niczego się nie nadaje.
 • #25
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Dlaczego do niczego się nie nadaje?
  I czy jest pewność, że to ona jest przyczyną błędu?
 • #26
  Piotr2608

  Level 40  
  PrzemyslawMA wrote:
  I czy jest pewność, że to ona jest przyczyną błędu?

  Choćby dlatego, że wyświetlają się błędy E21 E24 opisane j.w.
  PrzemyslawMA wrote:
  Dlaczego do niczego się nie nadaje?

  Bo z tymi pompami jest jak w rosyjskiej ruletce - niby nowa a nie każda działa.
  Jest to nie nienajlepszy zamiennik oryginału. Znaczy się kupiłeś tą:
  https://north.pl/karta/pompa-myjaca-do-zmywarki,617-UR-0082.html
  a to tak jakbyś popsutą zamienił na uszkodzoną.
 • #27
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Piotr2608 wrote:
  to tak jakbyś popsutą zamienił na uszkodzoną.
  fakt!
  Nie zaszkodzi spróbować zwrócić. Jeżeli się uda zamówię część na stronie Boscha (kolejna cenna uwaga dla osób, które będą kiedyś czytały ten post). Jeżeli się nie uda to nie brnę w to dalej, bo koszty są już zbyt wysokie.
 • #28
  Sebastian_M26
  Level 21  
  PrzemyslawMA wrote:
  bo koszty są już zbyt wysokie

  Ile ześ wjeb.. w tego złoma już?
 • #29
  PrzemyslawMA
  Level 3  
  Sebastian_M26 wrote:
  Ile ześ wjeb.. w tego złoma już?
  Pytanie w stylu: "Ha ha wyrzucił pieniądze na naprawę i nic nie zrobił Ha ha ha" - no ubaw po pachy.
  Po pierwsze i jedyne: robię to po to, żeby nie produkować elektro złomu i dbać o ekologię. Kupno nowego urządzenia to powinna być ostateczna ostateczność, a koszty nie przekroczyły nawet 1/3 nowej zmywarki. Jeżeli będzie trzeba to wymontuję co się da i oddam/sprzedam części.
 • #30
  mrice
  Home appliances specialist
  PrzemyslawMA wrote:
  Sebastian_M26 wrote:
  Ile ześ wjeb.. w tego złoma już?
  Pytanie w stylu: "Ha ha wyrzucił pieniądze na naprawę i nic nie zrobił Ha ha ha" - no ubaw po pachy.

  Sęk w tym, ze użytkownik Sebastian_M26 jest po prostu miłośnikiem kupowania taniego złomu i wyrzucania go przy pierwszej lepszej okazji.

  Piotr2608 wrote:
  9001.375.885 - Heat Pump: Copreci 9001375885 BG900L1
  To ja już nie mam więcej pytań.
  A gdzieś Ty tą pompę kupił i za ile? Przecież ta pompa do niczego się nie nadaje.

  Wybacz Piotrze, ale nie zgodzę się. Ta pompa pasuje do modelu zmywaka autora, a sam osobiście ich kilka założyłem i każdy zmywak śmiga.