Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co dalej z cenami gazu ziemnego...?

MarcinM2020 02 Jun 2022 17:31 315 11
    MarcinM2020
    Level 15  
    Witam. Nurtuje mnie jeden problem, chodzi o to jakich podwyżek cen gazu w przyszłości należy się spodziewać. Czy dojdzie do tego że np nagle cena podskoczy o np. 100%?
    Może są osoby rozeznanie w temacie i są w stanie chociaż w przybliżeniu określić jak może być...?
    Stoję przed faktem przyłączenia instalacji gazowej do domu prywatnego i mam wielkie wątpliwości czy jest sens się w to pchać

Dodano po 3 [minuty]:

Mój piec na ekogroszek ma już 12 lat więc zapewne jeszcze chwila i będzie "po ptokach" pompa ciepła nie wchodzi w grę więc pozostaje mi gaz lub kocioł klasy 5
    eurotips
    Level 38  
    MarcinM2020 wrote:
    pompa ciepła nie wchodzi w grę więc pozostaje mi gaz lub kocioł klasy 5

No chrustem to tylko w kotle napalisz, sam minister do tego namawia.
    MarcinM2020
    Level 15  
    Nie rozumiem odpowiedzi. Jak to się ma do pytania zadanego na początku???
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Wolelibyśmy, by gaz ziemny staniał i raz na zawsze był towarem nieopodatkowanym (VAT 0%).
    MarcinM2020
    Level 15  
    Zbigniew Rusek wrote:
    Wolelibyśmy, by gaz ziemny staniał i raz na zawsze był towarem nieopodatkowanym (VAT 0%).

To jest nierealne niestety. Boje się że zdrożeje
    eurotips
    Level 38  
    MarcinM2020 wrote:
    Nie rozumiem odpowiedzi. Jak to się ma do pytania zadanego na początku???

Czego nie rozumiesz? owszem są zapasy, zbiorniki są 95% napełnione ale to jak nawet z największą beczką piwa, zawsze się piwo skończy jak do niej nic nie dolewasz.
    A Baltic Pipe dopiero się buduje tylko że o ten gaz wszyscy się biją, cała EU chce go dla siebie. A jak zbudują to jedna torpeda i po Pipie...

Paliwo będzie reglamentowane więc olej opałowy będzie wykorzystywany zamiennie za olej napędowy, jego ceny poszybują bardziej niż gazu.

Ty kolego nie filozofuj tylko patrz na realia, stawiaj piec w którym spalisz wszystko jak zima przyjdzie, ekolog nie zamarźnie w swoim gabinecie ale ty i cała Twoja rodzina owszem we własnym domu w którym legalnie nie będzie czym się ogrzać.

Prądu też zabraknie i to w pierwszej kolejności.
    simon71
    Level 20  
    Cena w taryfie dla indywidualnych odbiorców to wynik decyzji politycznych, a nie cen rynkowych. Rząd na pewno będzie chciał ograniczyć podwyżki, bo wyższe ceny to mniejszy dla nich elektorat, ale cena w taryfie będzie zapewne dążyć do cen rynkowych. Można sobie sprawdzić jakie są obecnie ceny referencyjne w PSG - to o wiele więcej niż w taryfie dla indywidualnych.
    Gazu raczej nie zabraknie. PGNiG ma złoża na szelfie norweskim i ten gaz trafi do Balticpipe. Jest też trochę krajowego wydobycia. Dodatkowo gaz z gazoportu i zawsze możemy kupić rosyjski gaz od Niemców udając, że on wcale rosyjski nie jest.
    Ale te wszystkie źródła (poza krajowym wydobyciem) są drogie, więc gaz tani nie będzie.
    MarcinM2020
    Level 15  
    simon71 wrote:
    Cena w taryfie dla indywidualnych odbiorców to wynik decyzji politycznych, a nie cen rynkowych. Rząd na pewno będzie chciał ograniczyć podwyżki, bo wyższe ceny to mniejszy dla nich elektorat, ale cena w taryfie będzie zapewne dążyć do cen rynkowych. Można sobie sprawdzić jakie są obecnie ceny referencyjne w PSG - to o wiele więcej niż w taryfie dla indywidualnych.
    Gazu raczej nie zabraknie. PGNiG ma złoża na szelfie norweskim i ten gaz trafi do Balticpipe. Jest też trochę krajowego wydobycia. Dodatkowo gaz z gazoportu i zawsze możemy kupić rosyjski gaz od Niemców udając, że on wcale rosyjski nie jest.
    Ale te wszystkie źródła (poza krajowym wydobyciem) są drogie, więc gaz tani nie będzie.

Więc może jednak warto w to wejść? Co sądzisz tak realnie myśląc? Wiadomo że cena pójdzie w górę ale może jest nadzieja że nie jakoś bardzo dużo?
    simon71
    Level 20  
    Teraz jest naprawdę trudny okres do podejmowania decyzji. Sytuacja jest bardzo niestabilna.
    Skoro u ciebie alternatywą jest węgiel, to powinieneś się zastanowić jak będzie się zmieniała cena gazu w stosunku do ceny węgla. Zapewne podrożeje jedno i drugie. Pytanie czy możesz jeszcze odwlec decyzję o parę miesięcy. Pod koniec roku powinno być już wiadomo jak będzie wyglądała taryfa na 2023r.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Na pewno transport gazu statkami jest znacznie droższy niż rurociągami, co musi miec wpływ na cenę. Powinien być on 9gaz ziemny) towarem z zerpwą stawką VAT na stałe.
    MarcinM2020
    Level 15  
    Muszę sprawdzić do kiedy zaczekają w gazowni. Bo generalnie papiery już złożyłem (i o dziwo zgodzili się na przyłącz, co w mojej okolicy graniczy z cudem) i w zasadzie jak im potwierdzę to umowa na przyłącz może być do podpisania. Wytłumaczyłem im jak sprawa wygląda, że to gruba kasa itd więc stwierdzili że poczekają na moją decyzję. Muszę tam zadzwonić i zapytać ile mam czasu

Dodano po 53 [sekundy]:

Boje się tylko że za pół czy za rok już nie dostanę zgody na przyłącz.

Dodano po 2 [minuty]:

Na wstępnym planie mam ok 40mb kopania (do granicy działki) za co policzyli ok 4600zł. Do tego mam ok 20 mb z granicy działki do budynku (ok 2500zł) + piec i przeróbka insralacji ok 8000zł = 15000zł