Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka

neurosurg 03 Jun 2022 05:23 384 4
 • #1
  neurosurg
  Level 9  
  Dostałem ostatnio nietuzinkowy sprzęt.
  Mianowicie Rohde&schwarz-a HMO1102, czyli jeszcze te modele przejściowe, gdy R&S objął Hameg-a. Obecnie taki nosi oznaczenie RTC1002 i różni się kolorystycznie. Różnice są jeszcze tylko w kraju produkcji HMO w EU (Czechosłowacja), zaś RTC1002 głównie w Chinach z dopiskiem, że kluczowe etapy odbyły się w EU.
  Miałem go nawet nie rozpakować i sprzedać. Coś mnie tknęło i jestem pod ogromnym wrażeniem. Sprzęt malutki, ultra lekki, zupełnie cichy, bez wentylatora. Sam oscyloskop wstaje błyskawicznie. Jest to obecnie najniższy model Rohde&schwarz. Menu intuicyjne, ogrom ciekawych funkcji jak tester podzespołów, wbudowany generator funkcji. Fenomenalnie dopracowane tzw DPO tu pozwolę sobie zamieścić foto:
  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka

  Jakby tego było mało opcja MSO (8kanałów)
  Generator wzorów z opcją arbitralnego predefiniowania nowych.
  Na bolączki małego ekranu, zastosowano VirtualScreen, opcję przewijania w pionie treści. Z eevblog wiem, że Ddave bardzo chwalił sobie FFT (które np. w Rigolach to jakaś pomyłka).
  Opcja false colors, coś jak w Siglent color grade DPO, tylko, że to z siglenta jest bezużyteczne, jedynie bajer dla wyglądu. Tutaj gradacja od różowego przez żółty w biel, pięknie pomaga wyłapywać rzadkie zakłócenia. Trigger standardowy, na plus możliwość wyzwalania 2 zboczami na raz.
  Dekodowanie najpopularniejszych magistrali niestety płatne tak jak MSO.
  Staranność wykonania robi wrażenie. Oscyloskop jest pierwotnie 8bitowy, po zmiany arrytmetyki próbkowania na smooth działa w 10bit-ach, a po włączeniu dodatkowo High Resolution 16bitów. Tak, tak wiem, że sprzętowo ma 8, nie mniej te 16bit robi kolosalną różnicę.
  Matematykę ma tylko prostą.
  Markery to kolejna rzeczy ułatwiająca nawigację.
  Oscyloskop prezentuje się wizualnie świetnie Posiada test maski,
  Świetny Zoom.
  Prócz kolorowego DPO, jest opcja odwróconej palety, mam to w MDO3000 i przydaje się Możliwość zapisu w wielu formatach zrzutu z ekranu, tak by gdy kolorystyka nie ma znaczenia, a screeny mają się znaleć w pracy inżynierskiej pozwala dobrać różne warianty. Gdzie w Rigol i Ssiglent jedynie color i mono.
  Jedynym minusem są 2 kanały, wersje z logo Rohe i 4-kanałami są bardzo rzadkie do zdobycia. W ogóle nie ma informacji o nich w sieci, pozwala to sądzić, że krótko po wypuszczeniu ich na rynek Hameg został przejęty.
  Szkoda bo ponoć były wersje 350MHz.
  Cena jak na to wg mnie adekwatna. Na pewno profesjonalista nie zrobi na dłuższą metę użytku, ale amatorzy jak najbardziej.
  W tej cenie widziałem Rigola DS5000, którego porównywałem z wzorcem full opcja MDO3000 i nie widział wielu szczegółów z generatora fali gasnącej który służy mi do porównań, choć nie tylko.
  Siglent i Rigol kosztują koło 3tys. Jeżeli komuś zbędne 4 kanały polecam ten model. Odpowiednikiem dla HMO1102 jest Keysight DSOX1102G.
  Keysight ma dokładniejsze FFT, nie ma za to narzędzi wspomagających w wyłapywaniu rzadkich zdarzeń ani 16bitów.
  Wg mnie warto odkładać dłużej i sprawić sobie taki lub DSOX1204G.
  Tańsze to są naprawdę zabawki, co z tego, że DS1054Z ma długą listę trybów wyzwalania jak nie widzi istotnych zmian w przebiegu, które są tam w rzeczywistości. Oscyloskop ma pomagać w diagnozowaniu, nie wieść użytkownika na manowce.
  Tak mi się spodobało podejście tego producenta, że rozważam RTB2004.
  Tektronix DPO2014 seria już profesjonalna jest goły przy nim. Fakt jest to marka premium.
  Jak była premiera RTB2004 to śmiałem się, że złote gniazda bnc to coś dla bananów, a stary dobry tektronix bije na głowę.
  Mylił3m się, fakt, że RTB2004 to już duża kwota.
  Niemniej jednak circa 5tys wolałbym na jeden wydać, niż inni kupią 2 pokroju Rigola i Siglenta i narzekają.
  Testowałem w domu nowego Teka 8 kanałowe MSO5, nie zrobiło na mnie wrażenia.
  Zastanawiam się, czy ktoś wypożyczał na testy RTO2044.
  Myślałem nad RTE1024 zamiast MDO, ale chyba musiałbym sporo dołożyć. D
  Na tą chwilę planuję RTB2004, ciekawa alternatywa 10calowy ekran dotykowy całość ubrana w 10bitowy przetwornik. Tylko czy to takie warte 15tys w full opcji. MDO3000 nie pozbędę się komfort wbudowanego 3GHz sprzętowego dobrego analizatora widma jest nieoceniony. Jakbym miał MDO4000 to już w ogóle. Jednak RTE1024 posiada już bardzo kuszące FFT.
  Tylko ceny kosmiczne.

  Może się ktoś wypowie kto ma RTO1004, lub RTE chociaż. I koniecznie użytkownicy RTB2004, czy to nie jest po prostu bajer i przepłacony sprzęt.
  Na chwilę obecną RTC1002 mogę polecić śmiało, a jak ktoś trafi na HMO1102 to już w ogóle warto, jest jedno na ebay z dużym pasmem.

  Lepiej mieć 1 oscyloskop a porządny niż hanteka, rigola, siglenta co daje razem ponad 5 kafli.
  RTB2004 jest za słaby na zastosowania profesjonalne jak już RTM3000. Tak więc pewnie grupą odbiorców są bardziej majętni amatorzy.

  Pozdrawiam
  Michał.


  Pewnie i znajdzie się ktoś kto ma na własność RTO1000 lub 2000, ale to już musi na siebie zarabiać taki sprzęt.
  Tektronix-a MDO3000 full opcja 500MHz, stan idealny z nowymi sondami różnicowymi Tektronix-a wezmę pewnie góra 40pare tys., wymienić go bez dopłaty mogę jedynie na RTM2000 a to już leciwa konstrukcja.
  Co innego MDO4000 możliwość korelacji na raz sygnału analogowego, cyfrowego, dekodowania magistrali i analizy częstotliwości nawet do 6GHz robi robotę. W 3ce albo oscyloskop albo analizator..
  Analizator mam też osobno, więc spytam czy opłaca się zmieniać MDO3000 na RTE1000 i czy duża byłaby dopłata?


  Jeżeli RTB2004 jest średnio profesjonalny, zda egzamin to kupiłbym go, MDO3000 ma archaiczny GUI, posiadanie drugiego z dużym dotykowym LCD no i ten przetwornik. Z drugiej mniej zjawiskowy MSOX3000 byłym dyetem idealnym, pamięć segmentowa i wyzwalanie strefą..
  Jakie przydatne narzędzia appki posiada full wersja RTB2004. Bo jak brać to pełną opcję.. Magistrale mogą się nie dekodować mam od tego mso pod PC Kingst5000 to samo mso.
  Jak RTB2004 jest cichy, wstaje szybko to już jest dużo, komfort pracy z dotykiem i duży ekran jakby miał jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, bo z filmu portalu mikrokontroler dowiedziałem się tylko głupot jak adnotacje ręczne.
  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka

  DPO ma lepsze od ori DPO w Tektronix :D
  Po zdjęciu można mieć wrażenie, że świeci jak choinka, ale jest zupełnie inaczej. Podoba mi się, że wyraźnie widać jakim zboczem się wyzwala.
  Oglądanie na raz Przebiegów, Dekodowania i MSO jest mega czytelne.
  Prosty myk z przewijaniem. Boję sie podłączać pod gniazdo mso taśmy dyskowej, ostrzegają ze only ori probe, ale zakładam, że to ściema
  Bo MSO się uruchamia. Niemniej wolę nie ryzykować. Wiem, że często gęsto ludzie badali oryginalne sondy i miały w środku epprom, tak mają sondy pasywne w interfejsie TekVPI w Tektronix, fajna rzecz bo oscyloskop pamięta nastawy sondy, całość odbywa się po 1wire, ale zdarzały się przez to uszkodzenia sond dyskomfort odłączania i podłączania sondy po wyłączeniu kanału. Za to w pracy wpinam swoje sondy mdo4000 widzi jaka sonda po numerze S/N i nie muszę się bawić.


  Sprawdziłem pełną wersję RTM3000 i koszt bagatela 100tys. Jednak gdy wchodziło MDO3000 kosztowało ponad 100tys..
  Zatem RTE1004 pewnie używane to ponad 100 kafli. Cóż za dobry sprzęt się płaci. Pytanie na ile tu płaci się za markę, na ile za osiągi. Używam oscyloskopu codziennie i długi start MDO mnie drażni, nieco hałasuje i trzeba się sporo na kręcić na klikać w menu ustawiając coś. Przydałby się drugi mniej profesjonalny ale usprawniający pracę. Jednak czytam, że na RTB2004 nie można do końca polegać, a to już lipa, jak płaci się 15 tys. to powinien być do większości zadań zdatny.
  Bo o tyle RTC1002 został skopiowany kropka w kropkę po Hamegowskim HMO1002, tyle RTB2004 to już opracowanie R&S.
  Rozczarowuje brak pierścieni read-out, zdolność dekodowania magistrali stosowanych w lotnictwie itp. to zapychaj atut.
  Jak wygląda np. DPO, albo co oferuje extra jak Bode Plot. ?
  Analiza mocy?
 • #2
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Mam RTC1K-COM2 Cichy to jest ale ma wentylator widać ale chyba działa na czujnik temperatury. Ma jedną podstawową wadę konstrukcyjną obudowy a mianowicie kratkę wentylacyjną na górze co powoduje że każdy paproch leci na płytę główną szok ! szok ! jak tak można dać ciała.

  Uruchamia się szybko to fakt i działa sprytniej od siglenta wiem nie ta półka ale szok kulturowy.
  Generator funkcji to taki symboliczny jest.
  Jedynie nie pasuje mi jeszcze wejście trigera po lewo bo łapę się na tym i wpinam sondę.

  Do swojego dostałem sondę stanów logicznych 8kanałów byłem w szoku jak otworzyłem pudło a tam sonda :)

  Szkoda tylko że torba kosztuje majątek ponad 1kzł bo rączkę tak to nazwijmy to ma pożałuj boże :)

  Po za tym sprzęt miodzio. Ale nie mogę zboleć tych otworów wentylacyjnych na górze zaraz zrobiłem pokrowca z bombelkowej by chronić go.

  Szczerze to powiem tak kupiłem bo nie było nic sensownego 300MHz 2Gs w tej cenie a zastanawiałem się długo.

  Jeszcze marzył mi się zasilacz R&S NEG103B do kompletu ale się wyleczyłem z niego.
 • #3
  neurosurg
  Level 9  
  Zdzisiek generator w oscyloskopie to dodatkowy pomocniczy, mam w MDO3000 arbitralny i ani razu nie użyłem :D
  Zaś Generator wzorów jest ciekawą opcją..
  Mój to jeszcze seria HMO, ale nie ma różnicy, component tester doceni ten kto miał zajęcia z metrologii albo doczytał braki wiedziy.
  Fakt warto pomyśleć nad tym kurzeniem.
  Nie podzielam zachwytu nad sondą 8ch mso w oscyloskopie bez choćby dotykowego ekranu.
  To już lepiej przyda się generator, można podawać proste sygnały na układ, ale osobnego nie zastąpi.
  Fals Colors wraz z inverted plot bardzo ułatwiają wyłapanie szpilki. Zamysł z wąską skalą barf trafiony, choć w MDO300 mam Temperaturową, Spektralną, Normal i Odwrócona, ale tak wzdłóż przebiegu kolory nie układają się w łatki.
  16bitowa rozdzielczość pionowa to nie chwyt, robi robotę.
  FFT jest powalająco dobre. Potwierdził to Dave z EEVBLOG
  Opcje dodatkowe które masz tBUS i MSO. Od kąd mam kingsta mso do PC nawet nie zabieram się za te dwie funkcje w oscyloskopie. Chyba, że kupię full opcję RTB2004, gdzie poza dotykiem, można pracować myszką.
  Ja się cieszę z braku wnetylatora, niemniej nie sądzę byś miał z nim problemy.
  Ważne, też jest to jak hybki jest sprzęt.
  Wirtual Screen to moim zdaniem geniusz w prostocie, pouruhamiałem ile się da i nagle wysokość matryxy stała się nie istotna, a 2 Rigol i Siglent jeden wielki śmietnik :D
  Wyglądzewnętrzny także wygrywa.
  Choć mnie się bardziej podoba HMO bo ma biały front. Kwestia gustu.
  Zoom robi robotę.. Tak samo nawigacja po sygnale.
  Brak mu pamięci segmentowej i Bode Plot. Ale nie można mieć wszystkiego.
  XY to standardowe. O ciekawe jest wtzwalanie sygnałem z zasilacza sieciowego w środku. Nieco mało trybów trigger, ale za to wyzwalanie 2 zboczami i czytelne ustawienie, w postaci podświetlanych kontrolek.
  Minus to brak opcji wyświetlenia wszystkich pomiarów.
  Rekompensuje to Quick View.
  Łączność USB, LAN. Dużo wersji zapisu zrzutów z ekranu, pracuję naukowo i /wersja czarnobiała zachowująca gradację mocno się przydaje, gdzie kolor musi być tak musi, ale tak to istotne.
  Pomocnik w kompensacji sondy.
  Myślę, że jak na To co wydałeś masz mocny sprzęt.
  2GSa/s też robią różnicę. Ale ja rozważam albo do MDO3054 full oppcja dokupić RTB2004, albo sprzedać MDO i inne co mam oscyloskopy i kupić RTE1024.
  A HMO1102 nie oddam, jest bardzo dobrze dopracowany. RTB2004 też ma mocne opinie.
  Jqk dekodujessz SPI na 4 żyły, to on sobie 2 linie z analogowych kanałów bierze a 2 z cyfry? Bo w DSOX1102G, była taka linia external trugger co dodatkowo była linią zmiany z mosi na miso i odwrotnie.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Krótki czas na rynku były takie R&S HMO1004, ale nie powstało ich wiele, po przejęciu Hamega przez Rohde, producent pozostał przy 2 kanałowych.
  Z tego co śledzę to RTC1kCOM2 z takim pasmem i próbkowaniem to musiał wynieść Cię prawie tyle co RTB2002, ale goły i wespoły 70MHz.
  ?
  Czy się mylę?

  Dodano po 6 [minuty]:

  POD się załącza, gniazdo mso kusi wpięciem taśmy dyskowej, ale dla faktu 8kanałów szkoda spalić takie cudo.
  Wg mnie słusznie wybrałeś, mogłeś kupić Keysight DSOX1204G,ale R&S to marka, która trzyma poziom.
  Pokaż jak wygląda na nim dekodowanie jakiejs szyny? Jak nie problem.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Dobra poznałem już cały :D uwaga na edukacyjny tryb można pozbawić się np Qick View :D
  Jutro zobaczę jak śmiga tester komponentów.
  W necie trafiam na filmy gdzie ktoś piszę, że ma liche DPO. W nim trzeba dokonać kilku ustawieeń pod konkretny przebieg, by DPO pokazało pazura.:) Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka
  Nawet tak dobrze nie pokazuje MDO3000..
  Sygnał to zwykły sweep sinusa od 1khz do 50khz o czasie trwania 35ms.

  Dodano po 42 [minuty]:

  Mój ma pomijalną wadę 1 spalony
  bad pixel.
  Jednak dostałem go, a darowanemu koniowi.... :( ale w miesjcunie widocznym.

  Zbadaj czy ta sonda zzawiera w środku coś, płytkę, jakieś oporniki itp, bo wydaje się, że nie.
  Za BUS sliczą sobie 1k PLN, za mso podobnie.
  Największy problem to niemal śladowej informacji w sieci nt. tego sprzętu, nie ma gotowych generatorów kluczy.
 • #4
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Ja się w cyfrówkę nie bawię wiec dekodowania nie pokarze zaś jedyne co mi się przyda to analizator bo stosowałem podróbkę saleca a tu laptop potrzebny. Nie znam się na programowaniu. Czasem potrzeba podejrzeć pracę scalaka czy działa " logicznie " wiele razy musiałem testować co wchodzi do niego co wychodzi by określić czy sprawny.
  Tak w przystawce do logicznych jest elektronika i podają MAX 40V w piku.

  Co do kompensacji sondy to fajnie to wygląda ale po takiej kompensacji bez kabelka masy a z kabelkiem są lekkie zafalowania i kompensowałem z kabelkiem.

  Ja swego kupiłem w promocji cenowej teraz droższy jest o jakieś 800zł

  Tester komponentów działa fajnie choć nie umiem korzystać z jego bo nie orientuje się w tej siatce bo jest opisana. I cóż ściąga musi być :) mam wydrukowaną.
 • #5
  neurosurg
  Level 9  
  Masz gotowe sygnały wzorcowe w Drugim generatorze, wystarczy ustawić I2C np i sondę dołączyć do tych pinów na obudowie..
  Szkoda, że jest elektronika, Tobie dali sondę bo kupiłeś full wersję.
  Ja mam porządny mso KingstVIS do PC, 16ch.
  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka
  Szybkie zbocza. Radzi sobie świetnie.
  Glitches jeszcze zbadam, przydałby sie sygnal Video do pobrania z karty dzwiękowej.
  :)

  Dodano po 25 [minuty]:

  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka
  Powyżej, Glitches, bez korzystania z gradacji colorów DPO czy inwersji przebiegu. :)

  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka
  Siglent w tym teście daje tęczę LGBT :D tutaj widać czarno na białym.
  Ostatni to modulacja sinusa AM.
  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka

  Dodano po 10 [minuty]:

  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka
  Tak zwane sople na obwiednii.

  Dodano po 9 [godziny] 21 [minuty]:

  Obwiednia w Trybie gradacji barw
  Sygnał zmodulowanego AM sinusa w praktycznie każdym oscyloskopie, sprawiał trudności do stabilizacji, tutaj w R&S HMO1102, wystarczy w sekcji Trigger włączyćć AutoNorm, triger lewel wyposażony w znacznik ustawić by przecinał krawędź dowolnej takiej pojedyńczej modulacji.
  Oscyloskop Rohde&Schwarz HMO1102 - czyli o dawnym Hamegu słów kilka